ελληνική μουσική
    466 online   ·  210.845 μέλη

    Το καλύτερο ελληνικό συγκρότημα

    AVATA58
    26.02.2005, 04:54
    Ζούμε βίους παράλληλους μάλλον φίλε HastaRoth.

    Δεν έχω παίξει με τον Λήτη άν και κάποτε έπεσε μια πρόταση στο τραπέζι από κοινό γνωστό, που δεν έγινε για χψ λόγους . Εχω να τον δώ αρκετό καιρό, όχι περισσότερο από χρόνο νομίζω, όμως πηγές στο Μοναστηράκι μου λένε ότι τελευταία είναι δύσκολο να παίξει κανείς μαζί του. Εύχομαι όλα να του πάνε καλά. Τον αγαπάμε πάντα.

    Estragon, (εκτός από τη φυσική του ταυτότητα) σου λέει κάτι ??
    Hastaroth
    27.02.2005, 19:11
    Χμμ… δέν μού’ρχεται αυτή τη στιγμή στο μυαλό κάτι σχετικό με το Estragon (φαγηητό πάντως δέν νομίζω ότι είναι χεχε)

    Όπως είπα και στο προηγούμενο post μου,τον Λήτη τον είδα πρό δύο εβδομάδων περίπου,στο στούντιο όπου κάνει την τελική επεξεργασία τού CD.

    Και γιά να επανέλθουμε στο θέμα μας,μιά και ανέφερες Εξαδάκτυλους και Μπουρμπούλια,θυμάμαι μιά συναυλία τών APOCALYPSIS κάπου στην Πετρούπολη,όπου γιά πρώτη φορά είδα rock concert με προδιαγραφές ξένου συγκροτήματος.

    Από τα πολύ καλά γκρούπ που έχω ακούσει ήταν και οι ΛΕΥΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ (είχαν κάνει αρκετές εμφανίσεις στο club ΣΚΙΑΧΤΡΟ,που είχε «ιδρύσει» ο κιθαρίστας μας,σε κάποιες από αυτές μάλιστα είχαμε παίξει μαζί-εννοώ τα δύο γκρούπ).Κάποια στιγμή ειπώθηκε ότι είχαν «ρίξει» την ποιότητα τής μουσικής τους,πιστεύω όμως πως πάντα παρέμεναν σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο.

    Επίσης θέλω να προσθέσω εδώ ότι υπήρξαν πολλά καλά συγκροτήματα που λόγω διαφόρων συγκυριών,είτε δέν έκαναν δισκογραφική δουλειά ή δέν κράτησε πολύ η παρουσία τους στην Ελληνική σκηνή.Μερικά ονόματα:
    This Secret Delight
    Εκων-Ακων (ο ντράμμερ τους Αντώνης Ηντας είχε μάλιστα και δικό του ανάλογο club,το γνωστό VITRAUX)
    The Blue Jeans (πολύ καλό συγκρότημα που έπαιζε RnR,είχε γράψει και κάποια δικά του κομμάτια και είχε κυκλοφορήσει ένα single).
    Film Noir (το όνομα αυτό είχαμε αρχικά σκεφτεί και εμείς αλλά μάς πρόλαβαν τα παιδιά.Eκαναν κι’αυτοί κάποιες εμφανίσεις στο ΣΚΙΑΧΤΡΟ)
    Μήν Πατάτε Το Γρασίδι
    Split Image (ο κιθαρίστας τους Γιώργος Σκορδίλης έχει από ετών φτιάξει δική του μπάντα και κάνει εμφανίσεις σε διάφορα clubs παίζοντας γνωστά κομμάτια κυρίως αλλά και δικά του-τούς έχω μάλιστα ακούσει αρκετές φορές)
    Φωτοσκιές (και αργότερα Κίτρινοι Κύριοι - η μετεξέλιξη τών Κουμπότρυπες ΑΕ,μετά την αποχώρηση τού Μιχάλη Κουμπιού)
    Κάρμα
    The Brush (πολύ καλό συγκρότημα με «έδρα» την Νέα Σμύρνη,εξ ού και τα πειράγματά μας πρός αυτούς με θέμα τον Πανιώνιο,όποτε έπαιζαν στο ΣΚΙΑΧΤΡΟ)
    Morel
    Melting Ashes
    One Night Suzan (τό όνομά τους κανονικά ήταν One-Eyed Suzan αλλά την πρώτη φορά που το υπαγόρευσαν σε κάποιον γραφίστα γιά να τους φτιάξη αφίσα,αυτός άκουσε «night» αντί γιά «eyed» και έτσι τους άφησε «νυχτωμένους»…)

    Εδώ σταματάω γιατί θα μπορούσα να γράψω ολόκληρο κατεβατό από ονόματα συγκροτημάτων που και αυτά,χωρίς να γίνουν γνωστά στο ευρύτερο κοινό,έβαλαν ωστόσο το λιθαράκι τους γιά να διαμορφωθή-όπως διαμορφώθηκε-η Ελληνική σκηνή τού ρόκ.

    AVATA58
    28.02.2005, 05:28
    Σ' ευχαριστώ για το σχόλιό σου.

    Αφού έχεις συμ-πάσχει με τον lower profiler ¶γγελο Σ. ρώτησέ τον για το Εstragon. Θα ''ξαφνιαστείς'' ευχάριστα. Ο δημιουργός του είναι σήμερα κολλητός και έχουμε κάνει μια τελευταία δουλειά μαζί που θα βγεί σύντομα με την Polymusic. Εγώ έχω συμπράξει στις κιθάρες και σε λίγο φυσαρμόνικα (και πολλές virtuoso-μακαρονάδες).

    Όσο για το κατεβατό από μπάντες επαγγελματο-ερασιτεχνικές και μή, έχεις απόλυτο δίκιο. Μη ξεχάσουμε και τον Ευτύχη από Βύρωνα, έναν από τους μοναδικούς original choppeράδες-ροκάδες στα παληά τα στέκια της τότε ρόκ Αθήνας. Εκεί που κι'εμείς σαν GraveYard (και μετ' έπειτα Speed Limit) ματώναμε τα δάχτυλά μας σε ένα υπόγειο στη πλατεία Βύρωνα, κάτω από ένα μπακάλικο, για να ''βγούν'' οι Purple, ο Clapton, οι Allman κ.α. αλλά και τα ατόφια δικά μας, όσο γινόταν καλύτερα. (και ... κάτι καλό καταφέρναμε!).

    Παλιότερα, γνώρισα κάποιον που, μέσα από την ενασχόληση του με τον κόσμο του βινυλίου, 'εχτιζε' αρχείο από ερασιτεπαγγελματικές ελληνικές μπάντες για να εκδόσει και έναν ''οδηγό'' τύπου καταλόγου για όλους εμάς που, ότι κι' άν γράφει το ημερολόγιο σαν έτος, έχουμε κρατήσει λίγο DNA και επαφή με το καλό μας παρελθόν. Τον είδα μια φορά στον Ασπρόπυργο, στο στούντιο του Γ. Στεφανάκη με τον οποίο δουλεύουμε κάποιες δημιουργίες μου - και όχι μόνο- αλλα δεν άκουσα περαιτέρω τίποτα.
    Πιθανότατα να ξαναβρώ επαφή εφ' όσον οι Θ.Χ. μάλλον θα έχουν τοποθετήσει το δίσκο τους στα ράφια του μαγαζιού του. Ξέρεις κάτι για αυτό ????

    Έχεις δίκιο γαι τα συγκροτήματα που αναφέρεις, όμως θα θυμάσαι ότι για να επιβιώσεις ως μουσικός τις δεκαετίες 70-80 μόνο το λαικό πάλκο μπορούσε να σε συντηρήσει. Δυστυχώς, η ρόκ σκηνή της εποχής δεν υποστηριζότανε οργανωμένα - περιοδικός τύπος, ραδιόφωνο ???, πιστά και όχι περιστασιακά clubs- (όχι ότι συμβαίνει σήμερα κάτι τέτοιο έτσι??) και αυτό έπαιξε ένα μεγάλο ρόλο στο να διαλυθούν αξιόλογες μπάντες. Έδωσε επίσης χώρο για κάποια Fame Story etc..
    Παράλληλα, χωρίς καταναλωτικά''εύκολα'' δάνεια και με μισθούς της πείνας, άντε να αγόραζες Strato/Gibson, ενισχυτή και pedal αξιώσεων για να παίξεις. Οι πιό πολλοί από εμάς, με γραμμάτια και αγωνία συγκεντρώναμε τα απαραίτητα, και άν το έλεγαν τα δάκτυλά μας, πιό πολύ για την κ.... μας βγαίναμε πιό μπροστά, αλλοιώς ... η περίφημη μαρμάγκα.
    Αυτή όμως η δυσκολία ανέβαζε την αδρεναλίνη και έκανε κάποιους να ματώνουν και να προσπαθούν να ξεπεράσουν ακόμα και τον δημιουργό του κομματιιού είτε λεγόταν Βlackmore, Page, Carlos.. και μερικές φορές η εντύπωση της υπέρβασης ήταν στην ίδια τη φαντασία. ΜΕ τη κ.... όμως αυτή, συνέπλεε και το κοινό! (χε χε ) Τι ωραία χρόνια, χωρίς δάνεια, πεταλιέρες και με πολύ παζάρι στο Μποφιλάκη για μια καλύτερη τιμή στη (κολο)μικροφωνική και τον νεοφερμένο !!! Peavy (με ενσωματωμένο phaser και flanger) για τη συναυλία της Κυριακής στο Coronet, στο ΑΒC, Jacky-O, στο τέρμα Φιλοθέης ή όπου αλλού μας έβγαζε η τρέλλα.

    Νά 'σαι καλά Hastaroth και καλό μας ξημέρωμα.

    manblaz
    21.03.2005, 20:05
    Θα συμφωνήσω και εγω με τους Κατσιμιχαίους, αλλα θα δωσω την ψήφο μου και στους ΧΑΙΝΗΔΕΣ...
    iris-the-black
    24.03.2005, 10:57
    Λοιπόν,αν και δεν ακούω τόσο αλληνική ροκ όσο ξένο hard rock και heavy metal, θα συμφωνήσω και εγώ με τους αδελφούς Κατσιμίχα και τα Υπόγεια Ρεύματα.
    vaninoui
    01.04.2005, 03:19
    Katsimixaioi me Diafora
    divided
    04.04.2005, 11:11
    Κατσιμηχαίοι σίγουρα και Διάφανα και Συνήθεις Ύποπτοι. Θα έλεγα και Υπόγεια Ρεύματα αν δεν με είχαν απογοητεύσει όταν τους είχα δει live.
    acckith
    04.04.2005, 22:13
    Καλησπέρα σε όλους!!!
    Αν και νέα στην παρέα, εκπλήσσομαι... Τι λέτε για τους primavera en Saloniko
    ή , ακόμα καλύτερα για το επόμενο καλύτερο ελληνικό γκρουπ, τους
    Βόρειους Εταίρους???
    Αν δεν ακούσατε ακόμη, εσείς χάνετε... Επικοινωνήστε για λεπτομέρειες...
    Hastaroth
    04.04.2005, 23:46
    Οι Primavera en Salonico δέν είναι rock σχήμα και συνεπώς δέν εμπίπτουν (κατά την ταπεινή μου γνώμη) στο παρόν θέμα.

    Τους έχω ακούσει πάντως σέ εκπομπή στην ET1 καί μού άρεσαν πολύ.

    Τους Βόρειους Εταίρους δέν τους ξέρω,άν έχης κάποιες περισσότερες λεπτομέρειες,είμαι όλος μάτια (διότι την οθόνη τού υπολογιστή δέν την βλέπουμε μέ τα αυτιά :)


    Orfeus
    05.04.2005, 00:36
    Quote:

    Το μέλος AVATA58 στις 26-02-2005 στις 04:54 έγραψε:

    Estragon, (εκτός από τη φυσική του ταυτότητα) σου λέει κάτι ??





    "Εστραγκόν" είναι ο τίτλος του CD του φίλου και ντραμίστα μου, Δημήτρη Δημητράκα (2001)
    acckith
    05.04.2005, 00:40
    Αναφερόμασταν μόνο σε ροκ μπάντα??? Παρανόησα... Βόρειοι Εταίροι είναι το κορυφαίο- κατά την ταπεινή μου άποψη- Βαλκανο-τζαζ γκρουπ της Βορείου
    (τουλάχιστον) Ελλάδας...
    Hastaroth
    05.04.2005, 00:45
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 05-04-2005 στις 00:36 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος AVATA58 στις 26-02-2005 στις 04:54 έγραψε:
    [i]
    Estragon, (εκτός από τη φυσική του ταυτότητα) σου λέει κάτι ??





    "Εστραγκόν" είναι ο τίτλος του CD του φίλου και ντραμίστα μου, Δημήτρη Δημητράκα (2001)

    [/I]





    Γεώργιε,τον κύριο Δημητράκη πότε θά τον κάνουμε μέλος τού MH;

    Αν βρεθήτε,δώσε του χαιρετίσματα,έχω νά τον δώ κάτι αιώνες
    Hastaroth
    05.04.2005, 00:46
    Quote:

    Το μέλος acckith στις 05-04-2005 στις 00:40 έγραψε:

    Αναφερόμασταν μόνο σε ροκ μπάντα??? Παρανόησα... Βόρειοι Εταίροι είναι το κορυφαίο- κατά την ταπεινή μου άποψη- Βαλκανο-τζαζ γκρουπ της Βορείου
    (τουλάχιστον) Ελλάδας...





    We want λεπτομέρειες καί υλικό!
    Orfeus
    05.04.2005, 00:56
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 05-04-2005 στις 00:45 έγραψε:

    Γεώργιε, τον κύριο Δημητράκη πότε θά τον κάνουμε μέλος τού MH;

    Αν βρεθείτε, δώσε του χαιρετίσματα, έχω νά τον δώ κάτι αιώνες




    Ναι θα του πω.
    Για μέλος δεν νομίζω... Του το έχω προτείνει, αλλά δεν τα έχει καλά ούτε με το internet, ούτε με τα κινητά.



    Music, is your only friend until the ...end!!!!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 05-04-2005 00:59 ]
    Hastaroth
    05.04.2005, 01:06
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 05-04-2005 στις 00:56 έγραψε:

    Ναι θα του πω.
    Για μέλος δεν νομίζω... Του το έχω προτείνει, αλλά δεν τα έχει καλά ούτε με το internet, ούτε με τα κινητά.



    [/I]



    Μία είναι η λύση:νά τόν "μυήση" εις τά ιντερνετικά ο Φράνκ (ξέρεις ποιόν εννοώ) που είναι γνώστης τού αντικειμένου.

    Θυμάμαι πρό ετών είχα κάνει καί μέ τους δύο μιά συνέντευξη τών PANX ROMANA γιά ένα Cyber-magazine τού οποίου είχα την επιμέλεια τής μουσικής στήλης....

    Θά χαρώ νά τους ξαναδώ κάποια στιγμή νά αναπολήσουμε τά παλιά..

    (Βγήκα λίγο off topic τώρα,αλλά -λόγω ηλικίας-μ'έπιασε η νοσταλγία..).

    nikosm
    08.04.2005, 11:28
    παιδια νομίζω ότι θα πρέπει να ξεχωρίσουμε τα συγκροτήματα που έπαιζαν μουσική με ελληνικούς στίχους και αυτά με στίχους στα αγγλικά γιατί νομίζω ότι υπήρχε και διαφορά στο στύλ μουσικής.
    εγώ λοιπόν νομίζω ότι σαν αξία στο ξενόγλωσσο ήταν οι σοκρατες και αδικημένοι ήταν οι TVC για όσους τους θυμούνται.
    Στα ελληνικά νομίζω οι μουσικές ταξιαρχίες
    elenoua
    29.04.2005, 23:21
    mple kai pix lax kalitera ellinika sigkrotimata gia tin gnomi m .........
    Hastaroth
    29.04.2005, 23:41
    Quote:

    Το μέλος nikosm στις 08-04-2005 στις 11:28 έγραψε:

    παιδια νομίζω ότι θα πρέπει να ξεχωρίσουμε τα συγκροτήματα που έπαιζαν μουσική με ελληνικούς στίχους και αυτά με στίχους στα αγγλικά γιατί νομίζω ότι υπήρχε και διαφορά στο στύλ μουσικής.
    εγώ λοιπόν νομίζω ότι σαν αξία στο ξενόγλωσσο ήταν οι σοκρατες και αδικημένοι ήταν οι TVC για όσους τους θυμούνται.
    Στα ελληνικά νομίζω οι μουσικές ταξιαρχίες





    Δέν υπήρχε πάντα διαφορά στο μουσικό στύλ μεταξύ αγγλόφωνων καί ελληνόφωνων.

    Πάντως πράγματι οι Tender Violent Chords (αυτό σήμαινε το ακρωνύμιό τους) είναι από τα συγκροτήματα που δέν έτυχαν τής υποδοχής που τούς άξιζε από το ελληνικό κοινό

    ΥΓ.Γιά να τούς θυμάσαι,σημαίνει οτι βίωσες καί εσύ την εποχή εκείνη τής Ελληνικής σκηνής

    "και στο τρελλάδικο με τον ζουρλομανδύα
    θα παίζω τάβλι με τον Μάρξ και τον Φειδία"


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Hastaroth on 29-04-2005 23:41 ]
    mag
    30.04.2005, 00:39
    Αν είναι το καλύτερο δεν ξέρω,πάντως εμένα μου αρέσουν πολύ.. Τα Διάφανα Κρίνα ...
    antonLOrd
    30.04.2005, 22:26
    Οι "απόντες".