ελληνική μουσική
    766 online   ·  210.850 μέλη

    Το καλύτερο ελληνικό συγκρότημα

    Neo21
    02.12.2004, 17:48
    Quote:

    Το μέλος merson21r στις 16-02-2003 στις 13:57 έγραψε:

    I proti thesi anikei stis Trypes giati aftoi EINAI to Elliniko rock... Ta Diafana Krina einai para poli kaloi stixourgika kai mousika....Ta Xylina spathia mono gia istorikous logous (vrisko tous stixous tous paidikous eos vlakodeis) kai min xehname ta Mora sti Fotia

    Kostas


    Συμφώνω οτι τα Υπόγεια Ρεύματα όπως και Ξύλινα σπαθιά ,Ενδελέχεια είναι στην κορυφή!!
    kukuruku
    03.12.2004, 22:01
    χωρίς αμφισβήτηση συνήθεις ύποπτοι επί περιόδους ακμής.
    maria16
    03.12.2004, 22:21
    Quote:

    Το μέλος vatman στις 18-09-2004 στις 20:23 έγραψε:

    Μέχρι σημερα μόνο ένα συγκρότημα κατάφερε να "κρατήσει" στο περασμα του χρονου χωρίς να ξεφυγει από το δρόμο που χαραξε από τον πρωτο του κιόλας δίσκο
    ΠΥΞ-ΛΑΞ, ευχαριστούμε πολύ






    έεετσι... είναι οι καλύτεροι...πως να το κάνουμε...
    NeverMind
    04.12.2004, 14:35
    Τα καλυτερα ελληνικα συγκροτηματα ειναι φυσικα κ βεβαια οι αξεπεραστες ανυπερβλητες Hi Fi οι απιθανοι κ αξεπεραστοι ΟΝΕ και τα λοιπα...Εχουν ραγισει κυριολεκτικα(οχι απλος χαραξει) την ελληνικη (ξενοφερτη) ΠΟΠ σκηνη(μαζι με τα τζαμια)...Ειναι υπεροχα συγροτηματα ενος χρονου,αν θεωρουνται συγροτηματα,που δυστηχως (εκτος του οτι βγαζουν δικα τους τραγουδια)τα εξαφανισαν αλλα πιο ποιοτηκα συγκροτηματα οπως...ειμαι πολυ συγκηνιμενη που δεν μπορω να θυμηθω...


    Υ.Γ:το "ελεος" θα το κρατησουμε για τα ακομα πιο ποιοτηκα συγκροτηματα κ μη...
    Nicole
    05.12.2004, 02:16
    Κατσιμιχαίοι...Πυξ Λαξ
    NeverMind
    05.12.2004, 16:04
    Nicole εχεις μεινει πισω......
    Nicole
    06.12.2004, 01:26
    Τι εννοείς NeverMind?
    giwrgos4
    25.12.2004, 22:27
    pix lax,katsimixeoi ,tripes,spiridoula , diafana krina ,termites....
    frufru
    26.12.2004, 14:19
    Φανταζομαι πως οταν λεμε για συγκροτηματα δεν εννοουμε μονο τα ''ροκ-ποπ'' ελληνικα συγκροτηματα...
    Γι αυτο εγω ψηφιζω Δυναμεις του Αιγαιου, Χαινηδες, Χειμερινους κολυμβητες. Και κατι αλλο εχω στο μυαλο μου που δεν μου ερχεται....

    count
    20.01.2005, 14:31
    ti fatnes ke ipogia metro reeeeeeee.akouste kana sovaro mousiko na katalavete tin magia tis mousikis.akouste rush,camel,pink floyd,steve vai,satriani,meola,v.moore,malmsteen,dream theater,queensryche,glenn hughes,fates warning, fair warning,.............
    Sofia
    20.01.2005, 16:47
    Quote:

    Το μέλος count στις 20-01-2005 στις 14:31 έγραψε:

    ti fatnes ke ipogia metro reeeeeeee.akouste kana sovaro mousiko na katalavete tin magia tis mousikis.akouste rush,camel,pink floyd,steve vai,satriani,meola,v.moore,malmsteen,dream theater,queensryche,glenn hughes,fates warning, fair warning,.............





    Diladi...ola auta einai ellinika sugkrotimata..??
    thanasis1987
    30.01.2005, 23:52
    Μα και βεβαια ειναι ελληνικα,ο προπαππος του προπαππου της θειας της προγιαγιας του κουμπαρου που ειχε βαφτισει το νονο του μπατζανακη του οποιου ο αδερφος ειχε πιασει φιλια με αυτον που εφτιαξε τη μια χορδη απο το μπασο που επαιζε σε μια συναυλια του o Roger Waters ηταν ελληνας οποτε και το συγκροτημα ελληνικο! Το ιδιο ισχυει και για τα υπολοιπα συγκροτηματα με καποιες μικροδιαφορες παντα , ετσι δεν ειναι count ????


    elzaatar
    31.01.2005, 01:13
    Η ελληνική rock σκηνή είναι μεγάλη και πονεμένη ιστορία. Από αυτά της δεκαετίας του '60 που είναι και της γενιάς μου δεν θα μπορούσα να ξεχωρίσω κάποιο και δεν θεωρώ κάποιο σημαντικό. Με ενοχλούσε ότι μιλάγαμε για ελληνικό rock και ο στίχος ήταν ως επί το πλείσον ξένος. Ήταν όμως σημαντική η προσφορά τους γιατί έφεραν τους νέους της εποχής εκείνης σε επαφή με τη rock. Το πιο σημαντικό rock συγκρότημα της εποχής εκείνης και γενικά της ελληνικής rock σκηνής , που δεν είχε ελληνικό στίχο ήταν οι Socrates. Στη δεκαετία του '70 ξεχωρίζω το Παυλάρα που ήταν και συνάδελφος είτε έπαιζε με τους Σπυροπουλαίους , Απροσάρμοστους κ.ά. Οι Μουσικές Ταξιαρχιές , ο Κηπουρός του άλλου συνάδελφου και συγκάτοικου του Πάυλου , του Γερμάνου και Τα Ζεστά Ποτά των Κατσιμοίχα κάνουν την αλλαγή στην ελληνική rock σκηνή. Ακολουθούν οι Φατμέ που πάνε την κατάσταση πιο πέρα. Αν έβαζα σε μια σειρά , κύρια χρινική , τα ελληνικά rock συγκροτήματα αυτή θα ήταν:
    Socrates - Σιδηρόπουλος - Ταξιαρχιές - Κατσιμίχα - Τρύπες - Φατμέ - Τερμίτες - Πυξ Λαξ - Διάφανα Κρίνα κ.ά.
    Τελικά εμένα μου αρέσουν οι Socrates , Τρύπες , Φατμέ , Τερμίτες.

    GL
    02.02.2005, 22:37
    ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΟI ΠΡΩΤΟI ΜΕΓΑΛΟI ΕΛΛΗΝEΣ ΡΟΚΕΡ ΗΤΑΝ ΟΙ ΡΕΜΠΕΤΕΣ!ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΦΑΝ ΤΗΣ ΛΑΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ,ΟΜΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΡΟΚ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΤΙΣ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΡΟΚ ΡΕΥΜΑ ΤΟΥ 50,ΣΤΗΝ ΚΑΝΤΡΥ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΑΙΚΟΡΕΜΠΕΤΙΚΟ!ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΣΧΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΤΟYΣ AFRODITE'S CHILD,SOCRATES,FORMINGS,ΠΑΥΛΟΣ,ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΙΑ,ΠΟΥΛΙΚΑΚΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΟΥΝ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΖΑΜΠΕΤΑ,ΒΑΜΒΑΚΑΡΗ,ΤΣΙΤΣΑΝΗ,ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ,ΠΑΠΑΙΩΑΝΟΥ...ΚΙ ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕ...THANKS
    MendoraS
    02.02.2005, 22:49
    Paidia prwta apo ola o sidhropoulos ws o prwtos pou evale ellhniko stoixo sth rock mousikh kai meta trypes ws synexistes tou...Pou o hxos apo tis trypes phge to ellhniko rock mia thesh pio panw....apo ekei kai pera oloi oi alloi einai sta idia epipeda....polloi exoun ftiaksei akisologa kai wraia kommatia alla kaneis den eixe thn anodikh poreia tou sidhropoulou kai twn trypwn......Ayta.....!!!
    Elf_guardian
    03.02.2005, 16:58
    Αποψή μου είναι τα εξής: Ξύλινα Σπαθιά, Τρύπες, Socrates drank the conium, Magic de Spell, Ενδελέχεια και Υπόγεια Ρεύματα... Φυσικά υπάρχουν και άλλα με καλή μουσική αλλά ο τίτλος του topic με περιορίζει
    Soulessome
    03.02.2005, 18:22
    Quote:

    Το μέλος elzaatar στις 31-01-2005 στις 01:13 έγραψε:

    Το πιο σημαντικό rock συγκρότημα της εποχής εκείνης και γενικά της ελληνικής rock σκηνής , που δεν είχε ελληνικό στίχο ήταν οι Socrates. Στη δεκαετία του '70 ξεχωρίζω το Παυλάρα που ήταν και συνάδελφος είτε έπαιζε με τους Σπυροπουλαίους , Απροσάρμοστους κ.ά. Οι Μουσικές Ταξιαρχιές , ο Κηπουρός του άλλου συνάδελφου και συγκάτοικου του Πάυλου , του Γερμάνου και Τα Ζεστά Ποτά των Κατσιμοίχα κάνουν την αλλαγή στην ελληνική rock σκηνή. Ακολουθούν οι Φατμέ που πάνε την κατάσταση πιο πέρα.




    paketas
    25.02.2005, 22:27
    παιδια ξεχασατε τους 2000gr.την εποχη τους ελεγαν!!!!!!
    AVATA58
    25.02.2005, 22:52
    Παιδιά επιδή το θέμα έιναι ''τα καλύτερα ελληνικά συγκροτήματα'', θυμηθείτε ή ενημερωθείτε και βάλτε στα TOP τους Peloma Bocqiou (Δαπέρης, Λογοθέτης
    -μετά Γ.Στεφανάκης-, Κιουρτσόγλου, Μπονάτσος, Μαρινάκης κλπ), τους POLL, τους ΕΞΑΔΑΚΤΥΛΟΣ, τα Μπουρμπούλια (βλ. early days Σαββόπουλος) και τους πιό low profile Λήτη&Ιζόλδη (To πρώτο ήμισυ ακόμη αγωνίζεται στο στίβο).
    Hastaroth
    26.02.2005, 00:09
    Είχα την ευκαιρία να παίξω με τόν Λήτη σε διάφορα live αρκετές φορές τα τελευταία τέσσερα χρόνια (σέ πολλά από αυτά συμμετείχε καί ο επίσης "πιό low profile" Αγγελος Σκορδίλης).

    Πρόσφατα μάλιστα συναντηθήκαμε έπειτα από αρκετό καιρό και συζητήσαμε διάφορα σχέδια γιά νέες μουσικές εξορμήσεις.

    Γνωρίζω επίσης οτι ετοιμάζει και ένα CD (το οποίο βρίσκεται στην τελική φάση τής επεξεργασίας του).