ελληνική μουσική
    780 online   ·  210.833 μέλη
    spy
    16.03.2003, 20:03
    pos sas fenonte ta tragoydia ton pix lax?Einai edo kai kairo to agaimeno mou sigrotima kai thelo na matho tin apopsisas


    spyros
    dinaki13b
    16.03.2003, 20:11
    Eixa faei tromero kolima me tous pyx-lax prin ligo kairo, ta agapimena mou "na xatho mes th skia sou", "h eikona tou xeimona" an den ta xeis akousei den xereis ti xaneis. fo-ve-roi
    Alinda
    17.03.2003, 17:23
    Ena apo ta agaphmena mou einai to "S' olous dinesai". Polu anatrixiazw me thn mousikh tous!!!! Otan de kapote katafera na dw ton Filippo apo polu konta epa8a kati!!!!
    priftisnikolaos
    17.03.2003, 18:39
    An kai den mporw na pw oti einai to agaphmeno mou group, sigoura den einai tuxaio oti exoun ftasei ekei pou exoun ftasei!!
    claire
    17.03.2003, 20:11
    mou aresoun para polu ta tragoudia tous opws "pinakas" "melydron" k.anomizo oti einai apo ta kalytera sigrotimata pou exei na deiksei to ellhniko rock.niotho poly tyxeri poy hmoun ki ego se mai synaylia tous
    dEUS
    22.03.2003, 01:10
    Einai aparadextoi,idia mousiki tosa xronia,erwtikoi epifaniakoi emporikoi stixoi k enas aksiristos k akoureftos me jeanakia kai mavra mplouzakia olo styl, ti na peis gia mia mpanta pou sinergastike me ton karra...ax mr. bob dylan!
    priftisnikolaos
    22.03.2003, 01:21
    Quote:

    On 2003-03-22 01:10, dEUS wrote:
    Einai aparadextoi,idia mousiki tosa xronia,erwtikoi epifaniakoi emporikoi stixoi k enas aksiristos k akoureftos me jeanakia kai mavra mplouzakia olo styl, ti na peis gia mia mpanta pou sinergastike me ton karra...ax mr. bob dylan!



    ...no comments!
    vilma
    22.03.2003, 14:26
    an kai den tous exo parakoluthisei arketa gia na mporo na exo olkliromeni apopsi pistevo oti einai apo ta elaxista sygrotimata pou aksizoun simera. Aytoi kai ta tragoudia tous exoun peiexomeno kai nohma kai ayto to exei anagnorisei o kosmos...
    Overdose
    22.03.2003, 15:46
    Ορισμένα τους τραγούδια είναι πολύ καλά αλλά η αλήθεια είναι ότι επαναλαμβάνονται.Προσωπικά μου αρέσουν σαν συγκρότημα.
    Πάντως χαρακτηριστικό του στυλ τους είναι αυτό που μου είπε μια μαθήτρια μου που της κάνω ιδιαίτερα "Τους ακούω όταν είμαι χάλια και...γίνομαι χειρότερα!".Πάντως προτιμώ τους Pink Floyd.
    justme
    30.03.2003, 19:56
    Quote:

    On 2003-03-22 15:46, Overdose wrote:
    Ορισμένα τους τραγούδια είναι πολύ καλά αλλά η αλήθεια είναι ότι επαναλαμβάνονται.Προσωπικά μου αρέσουν σαν συγκρότημα.
    Πάντως χαρακτηριστικό του στυλ τους είναι αυτό που μου είπε μια μαθήτρια μου που της κάνω ιδιαίτερα "Τους ακούω όταν είμαι χάλια και...γίνομαι χειρότερα!".Πάντως προτιμώ τους Pink Floyd.




    Θα συμφωνησω μαζι σου overdose.Επαναλαμβανονται σε βαθμο κακουργηματος.Παντως η αληθεια ειναι πως εχουν να επιδειξουν μια καλη μουσικη πορεια & συνθετικα αλλα & στιχουργικα!Οντως αν ειναι η διαθεση σου χαλια & τους ακουσεις φροντισε να μην εχεις κατι αιχμηρο στο δωματιο,την αυτοχειρια αν εισαι πολυ χαλια δεν την γλυτωνεις!!!!
    jorge
    31.03.2003, 15:38
    Δυστυχώς τα παιδιά των Πυξ Λαξ κορέστηκαν από την γρήγορη εγκαθίδρυση τους στην κορυφή ενός χώρου που, κακά τα ψέματα, δεν είχε και αυξημένο ανταγωνισμό. Δεν γίνεται να πηγαίνεις σε συναυλίες και να παρουσιάζεις αυτή την εικόνα 'διάλυσης', με τον καθένα να ανεβοκατεβαίνει στη σκηνή όποτε του καπνίσει, και να αφήνεις τη μικρή Δήμητρα και τον παππού Ξυδού να βγάλουν το φίδι από την τρύπα...

    Αν είχαν λίγο παραπάνω (καθαρό) μυαλό και έναν καλύτερο μάνατζερ θα πήγαιναν πολύ μπροστά. Και μουσική ξέρουν να γράφουν και στίχους έχουν γράψει (όχι και τόσο καλούς είναι η αλήθεια). Ποτέ όμως δεν είναι αργά και ελπίζω να ανανεωθούν σύντομα. Το αξίζουν.
    frufru
    02.02.2005, 15:46
    .....ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!!!!!!!
    Δεν ειναι τιποτα παντως απο οτι λεει και ο ψυχιατρος μου...αφου τους απεφυγες καλα εισαι!!!
    Πυξ-Μπλιαξ.........! Picatsuuuu!!!!!!!!

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: frufru on 02-02-2005 15:48 ]
    Kotsiraki
    02.02.2005, 18:32
    Οι Πυξ Λαξ ήταν - και είναι- το αγαπημένο μου συγκρότημα.. Ακούω τα τραγούδια τους από πάρα πολύ μικρή, κι ακόμη εξακολουθούν να μου δημιουργούν τα ίδια συναισθήματα. Οι συναυλίες τους δε, υπήρξαν από τις καλύτερες που έχω πάει.

    Παρόλα αυτά πιστεύω πως τα τελευταία χρόνια, είχαν παρουσιάει έναν κορεσμό. Τα τραγούδια από τα τελευταία τους αλμπουμς, δεν μπορούσαν σε καμία περίπτωση μα συναγωνιστούν εκείνα των προηγούμενων χρόνων, που ουσιαστικά τους καθιέρωσαν στο κοινό. Και εκέινη η αβεβαιότητα: διαλύονται, δεν διαλύονται πιστεύω πως είχαν επηρρεάσει τον κόσμο.

    Η κίνησή τους για οριστική (;) διάλυση κατά τη γνώμη μου υπήρξε σοφή. Αργά ή γρήγορα πιστεύω πως θα ερχόταν εξάλλου, για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω. Και είναι καλό επίσης να δούμε τι μπορεί να κάνει ο καθένας μόνος του.. (εξαιρώ Μπάμπη και Φίλιππο που ήδη έχουμε δει κάποια δείγματα της προσωπικής τους δουλειάς).

    Εμένα πάντως θα μου λείψουν οι συναυλίες τους πάρα πολύ..


    maria16
    02.02.2005, 22:53
    χμμμ εμένα μου αρέσουν οι Πυξ Λαξ...
    είναι -ήταν- ωραίο συγκρότημα και πολλά απο τα τραγούδια τους πολύ καλά...
    πιστεύω πως βασικό συστατικό της επιτυχίας τους ήταν οτι ζούσαν τα τραγούδια τους!
    το πόσο πετυχημένοι ήταν το έδειξε και ο κόσμος τόσα χρόνια... ωστόσο..τον τελευταίο καιρό δε μας τα 'λεγαν και πολύ καλά...
    σε γενικές γραμμές I like them!!
    GL
    03.02.2005, 00:25
    ΜΑΡΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ PIX ΕΠΕΣΑΝ ΘΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΑ ΣΥΝΕΧΗ ΑΥΤΟΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΩΣ ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ!ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ,ΑΝ ΗΤΑΝ ΣΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ Η ΑΚΟΜΑ ΑΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΟΝΤΟΥΣΑΝ ΜΕ ΤΟ ΣΤΙΛ ΤΟΥΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ...
    count
    03.02.2005, 01:57
    halia mavra.pikra ke kakomiria.ponawwwwwwwww.ahhhh vahhhhhh.oute mousiki xseroun na grafoun,oute ke na pezoun.i elliniki mousiki sto nadir.pikrameni istoria
    Soulessome
    03.02.2005, 18:15
    Οι ΠΥΞ ΛΑΞ ήταν πάντα ένα αρκετά συμπαθητικό συγκρότημα που πέτυχαν να πιάσουν ένα ευρύ κοινό, γιατί συνδίασαν ωραία μελωδία με συναισθηματικό πόνο!
    Στις μαύρες μου, τους λάτρεψα...αλλά να...πως να το πω...ΒΑΡΕΘΗΚΑ!

    Πριν 3 χρόνια είχα πάει ''ΔΙΛΠΑ ΣΤΟ ΠΟΤΑΜΙ'' που έδιναν κάποιες παραστάσεις και απογοητευτικα! Ο ένας από εδώ, ο άλλος από εκεί, και τα τραγούδια τα λέγανε μισοτελειωμένα...Και μόλις μας εκαναν τη τιμή να βγουν να τραγουδήσουν το παιζανε ''και καλα εμεις είμαστε και κανεις αλλος''
    Μόνο ο μαλλίας άξιζε εκείνο το βράδυ...
    Κρίμα...
    maria16
    03.02.2005, 22:41
    Quote:

    Το μέλος GL στις 03-02-2005 στις 00:25 έγραψε:

    ΜΑΡΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ PIX ΕΠΕΣΑΝ ΘΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΑ ΣΥΝΕΧΗ ΑΥΤΟΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΩΣ ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ!ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ,ΑΝ ΗΤΑΝ ΣΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ Η ΑΚΟΜΑ ΑΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΟΝΤΟΥΣΑΝ ΜΕ ΤΟ ΣΤΙΛ ΤΟΥΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ...





    χμμ ίσως έχεις δίκιο... ωστόσο δεν μπορώ να συμφωνήσω με την άποψη μερικών οτι είναι τελείως άσχετοι!! όσο για το διαφορετικό στιλ... δν ξέρω αν θα κατάφερναν καλά να εμφανίζονται σαν κάτι διαφορετικό απο αυτό που είναι μέσα τους..
    vaninoui
    01.04.2005, 03:14
    Oi pux lax einai ena apo ta aksiologa sifkrotimata ston xoro tou alla bare8ika tis koubentes tou tipou: oi pix lax diali8ikan
    oi pix lax eno8ikan
    oi pix lax diali8ikan
    oi pix lax eno8ikan
    auti einai i teleutai sinaulia ton pix lax
    meta apo ligo kairo akoume :auti einai i teleutai sinaulia ton pix lax,kai ginetai nea sinaulia
    katantise aidia auto to 8ema

    christine85
    01.04.2005, 03:57
    Οι Πυξ Λαξ ήταν μια από τις μπάντες που έγραψε ιστορία στην μουσική σκηνή της χώρας!! Είτε αρέσει σε μερικούς είτε όχι!!

    Επίσης, από τα στόματα τους μια φορά μόνο ακούστηκε ότι θα διαλυθούν! Αυτή η φορά ήταν πέρσι τέτοιες μέρες πάνω κάτω σε μια συνέντευξη τους στον Alpha. Στην συνέντευξη είπαν ότι θα έκαναν και την τελευταία περιοδεία τους, την οποία και πραγματοποίησαν το καλοκαίρι που πέρασε, με τελευταίο σταθμό την ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ!