ελληνική μουσική
    682 online   ·  210.830 μέλη
    zoyd
    13.06.2005, 04:03
    sorry αλλα εχω νευρα.


    για μενα ειναι της πλακας συγκροτημα.

    ολο αγαπες ειναι αλλα εγω αγαπες δεν βλεπω.



    antonLOrd
    13.06.2005, 11:51
    Eite to theloume eite oxi oi pyx htan apo ta kalytera ellhnika sygrothmata...
    divided
    13.06.2005, 11:57
    Πώς το δικαιολογείς αυτό; Γουστα είναι αυτά. Για μένα δεν είναι παρά η καταστροφή!! Έδειξαν σε όλους το δρόμο για τις αρπαχτές!

    antonLOrd
    13.06.2005, 12:00
    Apopsh sou.... Alla lene pantws oi pwlhseis twn diskwn tous...
    divided
    13.06.2005, 12:06
    Φυσικά και πρόκειται για άποψή μου!

    αυτό άλλωστε σου είπα. ότι δεν είναι ασπρο ή μαύρο αυτά τα πράγματα.
    Και όσο για τις πωλήσεις είναι εντελώς ασήμαντες. Γιατί αλλιώς η βανδή είναι η καλύτερη τραγουδήστρια στην Ελλάδα και φυσικά ο Φοιβος ο καλύτερος στοιχουργός-συνθέτης...
    DARCKANGEL
    22.06.2005, 22:12
    Οι ανθρωποι ξερουν απο μουσικη !!!!!!!!!!!!!!!!! Ειναι απο τα καλητερα συγκροντιματα. Οι στιχοι , η μουσικη !!!!!!!!!!!
    count
    23.06.2005, 07:48
    oso xserun aftoi apo mousiki allo toso xserw egw patinaz......alla gia tin mousiki paidia stin ellada einai theoi....xaxaxa....tis pio polles aidies pou ehoun grapsi tis grafi allos kiolas.kapios xsidous manos nomizo.ta sinharitiria mou ston kirio.ke se kapion pou legete fivos episis.poli kalos ke aftos
    dosakos
    23.06.2005, 16:19
    pros divided:

    Tο να μη σου αρέσει το συγκρότημα Πυξ Λαξ είναι θεμιτό και κανένας δεν μπορεί να σου πει τίποτα. Δεν μπορείς να λες όμως ότι είναι της πλάκας ένα συγκρότημα που έχει δημιουργήσει πάρα πολλά διαχρονικά τραγούδια. Δε μιλάω για πωλήσεις δίσκων, αλλά για το γεγονός πως όταν ακούγεται ένα τραγούδι τους σχεδόν όλοι το σιγοψιθυρίζουν...Δεν υπάρχει άλλο συγκρότημα στην Ελλάδα που να έχει τη διαχρόνικότητα των Πυξ Λαξ. Επίσης να πω πως ένας μουσικός δεν είναι απαραίτητο να δημιουργεί δύσκολα (μουσικά) κομμάτια για να εντυπωσιάσει με τις γνώσεις του. Πολλές φορές ένα απλό τραγούδι που μπορώ να το παίξω ακόμα και εγώ που είμαι ερασιτέχνης κιθαρίστας, μπορεί να είναι τέλειο...Ενδεικτικά αναφέρω μερικά διαχρονικά και όχι δύσκολα στο ¨παίξιμο" κομμάτια:
    Λένε για μένα, Γιατί, Πούλα με, Σ'αγαπώ, Σενιόρ, Άστη να λέει, Μπορεί...και πλήθος άλλων που όλοι λίγο έως πολύ έχουμε σιγοτραγουδίσει...
    fouTouristas
    23.06.2005, 16:52
    Quote:

    Το μέλος dosakos στις 23-06-2005 στις 16:19 έγραψε:

    Λένε για μένα, Γιατί, Πούλα με, Σ'αγαπώ, Σενιόρ, Άστη να λέει, Μπορεί..





    ta misa ap'osa eipes einai xazo-skyladika.. to senor diaskeyh.. tipota ay8entiko diko tous pou n'a3izei 8a mas peis?
    dimi589
    23.06.2005, 17:03
    8α σου πώ εγώ:
    Μελυδρόν
    Έπαψες αγάπη να 8υμίζεις
    Μοναξιά μου όλα
    Ανόητες αγάπες
    Όλο μ αφάνεις να σ αφήσω
    Μόνο για εκείνη μην μου λες
    πούλα με
    Η εικόνα του χειμώνα
    κ πολλά άλλα
    αν τα τραγουδια των Πυξ-Λαξ είναι σκυλάδικα
    τότε της Βανδής τι είναι??
    fouTouristas
    23.06.2005, 17:36
    einai polla tragoudia ths vandh, pistepse me, pou exoun kalyterh mousikh apo ola osa pare8eses..

    den einai omws ayto to 8ema.. einai kyriws 8ema skopou gia mena.. skopou me thn ennoia tou stoxou.. proswpika den vriskw stoxo se kanena apo ta kommatia tous.. an tyxei na ta pai3w h na ta tragoudhsw me thn parea mou, 8a einai gia na "sygkinhsw" kamia gkomenitsa(sorry koritsia..)... de me gemizei tpt s' ayta..
    divided
    23.06.2005, 18:05
    Quote:

    Tο να μη σου αρέσει το συγκρότημα Πυξ Λαξ είναι θεμιτό και κανένας δεν μπορεί να σου πει τίποτα. Δεν μπορείς να λες όμως ότι είναι της πλάκας ένα συγκρότημα που έχει δημιουργήσει πάρα πολλά διαχρονικά τραγούδια. Δε μιλάω για πωλήσεις δίσκων, αλλά για το γεγονός πως όταν ακούγεται ένα τραγούδι τους σχεδόν όλοι το σιγοψιθυρίζουν...Δεν υπάρχει άλλο συγκρότημα στην Ελλάδα που να έχει τη διαχρόνικότητα των Πυξ Λαξ. Επίσης να πω πως ένας μουσικός δεν είναι απαραίτητο να δημιουργεί δύσκολα (μουσικά) κομμάτια για να εντυπωσιάσει με τις γνώσεις του. Πολλές φορές ένα απλό τραγούδι που μπορώ να το παίξω ακόμα και εγώ που είμαι ερασιτέχνης κιθαρίστας, μπορεί να είναι τέλειο...Ενδεικτικά αναφέρω μερικά διαχρονικά και όχι δύσκολα στο ¨παίξιμο" κομμάτια:
    Λένε για μένα, Γιατί, Πούλα με, Σ'αγαπώ, Σενιόρ, Άστη να λέει, Μπορεί...και πλήθος άλλων που όλοι λίγο έως πολύ έχουμε σιγοτραγουδίσει...



    Καταρχάς φίλε dosako δεν είπα ακριβώς αυτό που αναφέρεις (αν και δεν απέχει πολύ η άποψή μου απ αυτό). Μάλλον με μπέρδεψες με τον zoyd... Επίσης δεν διαφωνώ ότι έχουν βγάλει κάποια όμορφα τραγούδια, τα οποία τραγούδησα και εγώ στο παρελθόν. Εγώ αυτό που λέω και μην πέσετε να με φάτε οι φαν του συγκροτήματος είναι ότι όταν ήμουν 18 χρονών και είχα ακουσει 10 πράγματα με κάλυπταν, ενώ τώρα που είμαι 25 και έχω ακούσει 15 δεν με καλύπτουν πια.
    dosakos
    23.06.2005, 18:15
    Oφείλω να πω πως τη φράση "συγκρότημα της πλάκας" δεν την είπες εσύ, αλλά εγώ δεν είδα σωστά πως το είπε ο zoyd. Ζητώ συγνώμη γι'αυτό divided, άσχετα εάν δε διαφέρει η άποψή σας πολύ.

    Διαβάζοντας την απάντησή σου κατάλαβα ότι δε διαφωνούμε κατουσίαν.

    Sorry και πάλι....
    divided
    23.06.2005, 18:18
    Δεν τρέχει τίποτα!
    Άλλωστε, αν συμφωνούσαμε όλοι σε όλα ο κόσμος θα ήταν πολύ βαρετός!


    happiness
    23.06.2005, 18:50
    Για μένα οι Πυξ Λαξ ήταν και θα είναι το αγαπημένο μου συγκρότημα, άσχετα αν διαλύθηκαν. Και, χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανένα, δεν νομίζω ότι τα τραγούδια της Βανδή έχουν καλύτερη μουσική από των Πυξ Λαξ.
    Τα τραγούδια τους έχουν βάθος, αγγίζουν χιλιάδες κόσμο, άντεξαν 15 χρόνια.
    Αλλά όπως και να το κάνουμε, γούστα είναι αυτά, ο καθένας με την άποψή του...
    mikaela
    24.06.2005, 18:14
    Quote:

    Το μέλος happiness στις 23-06-2005 στις 18:50 έγραψε:

    Για μένα οι Πυξ Λαξ ήταν και θα είναι το αγαπημένο μου συγκρότημα, άσχετα αν διαλύθηκαν. Και, χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανένα, δεν νομίζω ότι τα τραγούδια της Βανδή έχουν καλύτερη μουσική από των Πυξ Λαξ.
    Τα τραγούδια τους έχουν βάθος, αγγίζουν χιλιάδες κόσμο, άντεξαν 15 χρόνια.
    Αλλά όπως και να το κάνουμε, γούστα είναι αυτά, ο καθένας με την άποψή του...





    zise monaxa ti stigmi kai ase to meta............
    mitsena
    25.06.2005, 00:30
    Quote:

    Το μέλος mikaela στις 24-06-2005 στις 18:14 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος happiness στις 23-06-2005 στις 18:50 έγραψε:
    [i]
    Για μένα οι Πυξ Λαξ ήταν και θα είναι το αγαπημένο μου συγκρότημα, άσχετα αν διαλύθηκαν. Και, χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανένα, δεν νομίζω ότι τα τραγούδια της Βανδή έχουν καλύτερη μουσική από των Πυξ Λαξ.
    Τα τραγούδια τους έχουν βάθος, αγγίζουν χιλιάδες κόσμο, άντεξαν 15 χρόνια.
    Αλλά όπως και να το κάνουμε, γούστα είναι αυτά, ο καθένας με την άποψή του...





    zise monaxa ti stigmi kai ase to meta............

    [/I]


    ΕΝΑ ΣΩΣΙΒΙΟ Η ΖΩΗ ΠΟΥ ΞΕΦΟΥΣΚΩΝΕΙ ΑΡΓΑ.............!!!!!!! ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ HAPPINESS!!!!!!!!!!
    count
    25.06.2005, 13:18
    tous ehw di apo konta mia fora aftous tous pix lax se ena studio pou ekanan prova ke pethana sta gelia.kala kala den mporun na allaxsoun akorda apo la se re.toso kaloi mousikoi eine...xaxaxaxa....xsipnate re ke akouste mousiki tis prokopis...ta komatia tous tha ta haraktiriza apla gelia....kapou pio pano diavasa apo enan oti ine kai diskola lei na ta pexsis....an file theoris afta ta tragoudia diskola,dio pragmata sinvenoun.i arhises na mathenis mousiki xtes.....i file mou den ehis klisi sto na pezis mousiki...lipame poli
    dosakos
    25.06.2005, 13:31
    Quote:

    Το μέλος count στις 25-06-2005 στις 13:18 έγραψε:

    kapou pio pano diavasa apo enan oti ine kai diskola lei na ta pexsis....an file theoris afta ta tragoudia diskola,dio pragmata sinvenoun.i arhises na mathenis mousiki xtes.....i file mou den ehis klisi sto na pezis mousiki...lipame poli





    Σε ποιον αναφέρεσαι count;
    happiness
    26.06.2005, 18:50
    Τα τραγούδια των Πυξ Λαξ κάθε άλλο παρά δύσκολα είναι στο παίξιμο. Καλά, δε λέω, ίσως να μην έχουν τόσο βάθος όσο τα τραγούδια από Τρύπες ή Υπόγεια Ρεύματα, αλλά αγγίζουν ρε παιδί μου!

    Για να μην υποφέρεις φύγε μακριά μου, κρύψου από μένα...