ελληνική μουσική
    816 online   ·  210.833 μέλη
    dimko
    26.06.2005, 19:44
    Στεναχωριέμαι αφάνταστα όταν βλέπω τέτοιες αντεγκλίσεις που δεν οδηγούν πουθενά. Πιο πολύ ακόμα στεναχωριέμαι όταν βλέπω άτομα που διατείνονται ότι δεν είναι χθεσινοί στη μουσική να προσάπτουν σε επιτυχημένουν καλλιτέχνες ότι παίζουν "εύκολη" μουσική. Γιατί και οι ίδιοι θάπρεπε να ξέρουν ότι και μια σολ άνοιχτή, άμα είσαι χάλια μουσικός θα την παίξεις χάλια. Ενώ με τεχνική και ευαισθησία θα βρείς ένα σωρό λεπτομέρειες να τονίσεις σε αυτήν την έρμη νότα. Μάλλον έτσι σκεπάζουν τη δικιά τους ένδεια και έπαρση.

    Δεν υπάρχει εύκολη και δύσκολη μουσική. Υπάρχουν καλοί και κακοί μουσικοί, και ποιότητα έκφρασης αυτής της μουσικής. Θέλω να πω δηλαδή πως ένα μουσικό έργο είναι δεδομένο, είναι αυτό που είναι. Όλες οι μεταβλητές αφορούν στον ερμηνευτή, πόσο μπορεί να σταθεί στο ύψος των απαιτήσεων του μουσικού έργου.

    Οι Πυξ Λαξ ήταν ένα πολύ καλό συγκρότημα. Γιατί συνδύασαν τεχνική, ευαισθησία και ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟ. (Όπως και οι άλλοι οι σύγχρονοι ομοίως αφορισμένοι, οι Raining Pleasure). Κορυφαίο τους CD για μένα είναι ίσως το πιο αντιεμπορικό τους, Τα Δοκάρια Στο Γρασίδι Περιμένουν Τα Παιδιά. Αυτό που απογοήτευσε περισσότερο τους θαυμαστές του. Αλλά κατά τη γνώμη μου ένα ολοκληρωμένο έργο.







    2MEL
    26.06.2005, 20:48
    Quote:

    Το μέλος dosakos στις 23-06-2005 στις 16:19 έγραψε:

    .Ενδεικτικά αναφέρω μερικά διαχρονικά και όχι δύσκολα στο ¨παίξιμο" κομμάτια:
    Λένε για μένα, Γιατί, Πούλα με, Σ'αγαπώ, Σενιόρ, Άστη να λέει, Μπορεί...και πλήθος άλλων που όλοι λίγο έως πολύ έχουμε σιγοτραγουδίσει...




    όπως βλέπετε, count, το παραπάνω post λέει "όχι δύσκολα στο "παίξιμο". αλλά ακόμα και δύσκολα να έλεγε, ο καθένας έχει το δικαίωμα να λέει τη γνώμη του και η ειρωνεία δε βοηθάει σε τίποτα κανέναν μας.
    count
    27.06.2005, 00:48
    kaneis den ipe oti mporeis na pis tin apopsi sou.opos ke egw tin dikia mou.an esena sou aresoun oi pix lax megia sou me hara sou.egw epidi pezw mousiki arketa hronia ke tinhani aftous tous tipous na tous ehw di apo konta,thelis esi i den thelis,me kapoia empiria pou ehw mporw na krino mousikous ke ta tragoudia tous.den mou kegete karfaki gia to pia ine i apopsi sou gia aftous.afou toso poli sou aresoun mporis na tous akous ke na zis se pelagi eftihias akougontas komatia ton pix lax.
    count
    27.06.2005, 01:09
    Quote:

    Το μέλος dimko στις 26-06-2005 στις 19:44 έγραψε:

    Στεναχωριέμαι αφάνταστα όταν βλέπω τέτοιες αντεγκλίσεις που δεν οδηγούν πουθενά. Πιο πολύ ακόμα στεναχωριέμαι όταν βλέπω άτομα που διατείνονται ότι δεν είναι χθεσινοί στη μουσική να προσάπτουν σε επιτυχημένουν καλλιτέχνες ότι παίζουν "εύκολη" μουσική. Γιατί και οι ίδιοι θάπρεπε να ξέρουν ότι και μια σολ άνοιχτή, άμα είσαι χάλια μουσικός θα την παίξεις χάλια. Ενώ με τεχνική και ευαισθησία θα βρείς ένα σωρό λεπτομέρειες να τονίσεις σε αυτήν την έρμη νότα. Μάλλον έτσι σκεπάζουν τη δικιά τους ένδεια και έπαρση.

    Δεν υπάρχει εύκολη και δύσκολη μουσική. Υπάρχουν καλοί και κακοί μουσικοί, και ποιότητα έκφρασης αυτής της μουσικής. Θέλω να πω δηλαδή πως ένα μουσικό έργο είναι δεδομένο, είναι αυτό που είναι. Όλες οι μεταβλητές αφορούν στον ερμηνευτή, πόσο μπορεί να σταθεί στο ύψος των απαιτήσεων του μουσικού έργου.

    Οι Πυξ Λαξ ήταν ένα πολύ καλό συγκρότημα. Γιατί συνδύασαν τεχνική, ευαισθησία και ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟ. (Όπως και οι άλλοι οι σύγχρονοι ομοίως αφορισμένοι, οι Raining Pleasure). Κορυφαίο τους CD για μένα είναι ίσως το πιο αντιεμπορικό τους, Τα Δοκάρια Στο Γρασίδι Περιμένουν Τα Παιδιά. Αυτό που απογοήτευσε περισσότερο τους θαυμαστές του. Αλλά κατά τη γνώμη μου ένα ολοκληρωμένο έργο.










    kanis lathos.iparhi efkoli ke diskoli mousiki.twra pou tin ides esi tin tehniki re megale stous pix lax ti na sou pw.vevea gia ton kathena tehniki ine diaforetiko pragma.an esi theoris as poume akorda evdomes i enates tehniki......tote ekana lathos pou sou apantisa egw prosopika.
    Anthos
    30.06.2005, 13:04
    Καλά ρε φίλε count...αφού είσαι τέτοιου επιπέδου να γελάς με την μουσική ικανότητα των ΠΛ, και έχεις και πρόσβαση σε στούντιο, τι έχεις να μας επιδείξεις?? Έτσι για να ακούμε και εμείς οι καημένοι κάτι το αξιόλογο...

    φίλε Dimko...η πρόθεση μου ήταν να έγραφα ότι για μένα το καλύτερο τους αλπουμ ήταν τα Δοκάρια, μεχρι που είδα δικό σου message.

    Συμφωνώ απόλυτα. Το πιο ωραίο τραγούδι τους για μένα είναι οι Πνιγμένοι Άγγελοι...Απλά οι πιο πολλοί πάνε με το Στίλβη κτλ που είχε πολύ ωραία κομμάτια αλλά ήταν και πιο γνωστά...

    Με τα Δοκάρια είχα κολλήσει για πολύ καιρό...

    Και συνεχίζοντας, συμφωνώ επίσης με την "εύκολη/δύσκολη" μουσική. Ένα μόνο παράδειγμα...Janis Joplin.
    count
    01.07.2005, 09:52
    file mou an mou to zitouses pragmatika apo endiaferon gia kati kenourgio ke diaforetiko kai ohi gia tis entiposeis ,(sou thixsame to agapimeno sou sigrotima kiolas).pragmatika tha sou estelna na akouseis,epidei omos se kovo gia ligo karoumpalo,adika tha mpo ston kopo na sou steilo digma tis doulias mou.den me diaferi alloste an tha sou arese i doulia mou i ohi.akou loipon to agapimeno sou sigrotima ke min asholise me ta studio ke ti doulia ehw egw se afta
    Anthos
    01.07.2005, 12:14
    Με κόβεις εμένα για καρούμπαλο! Καλό και αυτό. Σε κάνω quote...

    "tous ehw di apo konta mia fora aftous tous pix lax se ena studio pou ekanan prova ke pethana sta gelia.kala kala den mporun na allaxsoun akorda apo la se re.toso kaloi mousikoi eine...xaxaxaxa..."

    Ποιος είναι ο καρούμπαλος ρε φίλε? Αν είσουν εντάξει μουσικός δεν θα ειρωνευόσουν με τέτοιο απαξιωτικό τρόπο ένα συγκρότημα που έχει κάποιο σεβασμό για κάποιους λόγους. Και δεν είναι ότι έθιξες το αγαπημένο μου συγκρότημα διότι δεν ξέρεις τι ακούω και τι εκτιμώ.

    Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θέλω να ακούω μουσικούς που πάσχουν από ναρκιστικό σύνδρομο...
    ocean_soul
    01.07.2005, 12:57
    Quote:

    Το μέλος count στις 23-06-2005 στις 07:48 έγραψε:

    oso xserun aftoi apo mousiki allo toso xserw egw patinaz......alla gia tin mousiki paidia stin ellada einai theoi....xaxaxa....tis pio polles aidies pou ehoun grapsi tis grafi allos kiolas.kapios xsidous manos nomizo.ta sinharitiria mou ston kirio.ke se kapion pou legete fivos episis.poli kalos ke aftos





    Φίλε count, o Μάνος Ξυδούς υπήρξε βασικό μέλος του συγκροτήματος, κάτι το οποίο φαίνεται ότι αγνοείς. Προτού αρχίσεις να κατακρίνεις τα πάντα, καλό θα ήταν να μάθεις πρώτα μερικά βασικά πράγματα για το συγκρότημα. Αλλιώς δεν νομίζω ότι η γνώμη σου θα ληφθεί σοβαρά από τα υπόλοιπα μέρη του forum.
    kremasti-rodos
    01.07.2005, 13:03
    οτι και να λεμε οι πυξ-λαξ ειναι το συγκροτημα με την μεγαλυτερη επιτυχια και δεν μπορουμε να το αμφισβητισουμε
    count
    01.07.2005, 14:23
    mporei na ehw pexsi ke egw kamia fora se kapies proves mazi tous,ime ke egw mipos vasiko melos;;;;;;;;afto to group den ehi vasika meloi ektos apo ton tragoudisti ,ke ton ena kitharista(as poume kitharista).ine san tous rolling stones na poume kapos ena pragma se ellinikh ekdohi.....o tipos pou ipes ehi pexsi se kapies sinavlies mazi tous opos ke poli alloi,ke ehi grapsi ke polla komatia tous,epi hrimasi vevea.an esi theoris oti ine vasiko melos megia sou me hara sou.oso gia to an katakrino........apla leo tin gnomi mou opos ke esi.an den sinfonis,min sinfonis,i min ta diavazis.
    count
    01.07.2005, 14:44
    Quote:

    Το μέλος Anthos στις 01-07-2005 στις 12:14 έγραψε:

    Με κόβεις εμένα για καρούμπαλο! Καλό και αυτό. Σε κάνω quote...

    "tous ehw di apo konta mia fora aftous tous pix lax se ena studio pou ekanan prova ke pethana sta gelia.kala kala den mporun na allaxsoun akorda apo la se re.toso kaloi mousikoi eine...xaxaxaxa..."

    Ποιος είναι ο καρούμπαλος ρε φίλε? Αν είσουν εντάξει μουσικός δεν θα ειρωνευόσουν με τέτοιο απαξιωτικό τρόπο ένα συγκρότημα που έχει κάποιο σεβασμό για κάποιους λόγους. Και δεν είναι ότι έθιξες το αγαπημένο μου συγκρότημα διότι δεν ξέρεις τι ακούω και τι εκτιμώ.

    Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θέλω να ακούω μουσικούς που πάσχουν από ναρκιστικό σύνδρομο...



    giati soni ke nte thelis na me kaneis na sinfonisw mazi sou;;;;;afta ta osa grafw ta pistevw pragmatika giati tous tipous tous ehw di apo konta na pezoun mousiki,i apopsi mou gia aftous den allazi,ine kakistoi mousikoi.sigritika vevea me ta oria pou vazo egw.den ine dinaton na ehoume oloi ta idia oria,ine logiko afto.prosexse...den milame gia to an sou aresoun i ohi,alla gia to poso kaloi mousikoi ine,an afto den to katalaveneis esi kai kapoii edw sto forum,egw den mporw na kanw tipota allo.ke oute thelo gia na ime ilikrineis.arketa asholithika na sou pw kiolas me aftous ke den xsana lew tin apopsi mou edw tin stigmi pou kaneis den katalavenei.oso gia to karoumpale...itan i apanthsh sto ironiko ifaki sou.opos ke na ehi pantos asheta an sifonis i ohi mazi mou sou zitw signimi gia afto pou sou ipa...gia hara
    fantasma
    01.07.2005, 19:41
    ΩΡΑΙΟΙ ειναι ρε παιδια οι πυξ λαξ, τους ακουω και μου αρεσουν....
    ..αληθεια ποτε ειναι η τελευταια τους συναυλια ξερετε?
    η μηπως δε μαζεψανε αρκετα χρηματα ακομα απο τις τοσες τελευταίες συναυλίες τους ακόμα...?...
    αυτο είναι ένα από τα λίγα κακά της εεληνικής σκηνής, ...και για να προλάβω κάποιους...
    ..το ίδιο θα έλεγα και για τους κατσιμιχεους...
    αυτά μόνο είχα να πώ....

    DARCKANGEL
    01.07.2005, 20:05
    Quote:

    Το μέλος fantasma στις 01-07-2005 στις 19:41 έγραψε:

    ΩΡΑΙΟΙ ειναι ρε παιδια οι πυξ λαξ, τους ακουω και μου αρεσουν....
    ..αληθεια ποτε ειναι η τελευταια τους συναυλια ξερετε?
    η μηπως δε μαζεψανε αρκετα χρηματα ακομα απο τις τοσες τελευταίες συναυλίες τους ακόμα...?...
    αυτο είναι ένα από τα λίγα κακά της εεληνικής σκηνής, ...και για να προλάβω κάποιους...
    ..το ίδιο θα έλεγα και για τους κατσιμιχεους...
    αυτά μόνο είχα να πώ....






    Εχω την αμιδρα εντιποση οτι την εχουν δοσει την τελευτεα τους συναβλια περσι..........
    Και διστιχος δεν πηγα
    fantasma
    01.07.2005, 20:09
    μη στεναχωριέσαι , όλο και καμία θα γινει και φέτος η και του χρόνου ίσως...
    δυσκολοι καιροί πλησιάζουν....

    Anthos
    04.07.2005, 07:55
    @ count

    Το υφάκι το είσπραξες διότι κοροίδευες άλλους μουσικούς που έχουν καταξιωθεί. Τώρα αν είσαι καλύτερος μουσικός από τους Πυξ Λαξ ο χρόνος θα το δείξει...Επίσης σταμάτα να γράφεις για τον Μάνο διότι γίνεσαι ρεζίλι φίλε...δεν έχεις ιδέα. Ο Μάνος ήταν ιδρυτικό μέλος και παράμεινε στο γρουπ 17 χρόνια...

    @ fantasma

    Το θέμα "σταματάνε οι ΠΛ" πήρε πολύ μεγαλύτερη σημασία από ότι έπρεπε μάλλον από αυτούς που ήθελαν να κατακρίνουν τους ΠΛ. Δεν υπάρχει ούτε μία αναφορά από τους ιδίους ότι σταματάνε. Το λάθος που βρίσκω είναι ότι δεν βγήκαν να το διαψεύσουν. Τους βόλευε? Δεν ξέρω αν είναι για αυτό τον λόγο που το έκαναν. Αν κάνουν ξανά συναυλία λίαν συντόμως θα συμψωνήσω μαζί σου...
    fantasma
    04.07.2005, 10:00
    @ Anthos
    εγώ είμαι από τους πρώτους που τους ακούγανε και τους ακούνε, απλά είναι μάλλον οι μοναδικοί που έχουν κυκλοφορήσει τόσα....
    πχ πυξ λαξ τελος, πυξ λαξ τα τραγουδια μας, πυξ λαξ τα live με το μανο, πυξ λαξ τα Live χώρις το μανο.....κλπ κλπ..., καθώς επίσης τελευταία συναυλία στην αθήνα, μετά την άλλη χρονιά τελευταία στην αθήνα με το μάνο κλπ κλπ.....
    απλά όσο περνάει ο καιρός καταστρέφουν αυτό που δημιουργήσαν μόνοι τους...,
    τουλάχιστον αφού μαζί δε μπορούσαν να συνεχίσουν και τους φαινεται καλύτερα μόνοι τους , ασ δούμε τι εχουν να πουν έστω κι έτσι...
    πάντως πιστεύω πως τους βόλευε όλη η κατάσταση.
    παρ'όλα αυτά συμφωνώ στο ότι δεν υπάρχει καμία αναφορά από τους ίδιους ότι σταματάνε, αυτά τα έιπαν οι ραδιοφωνικοί σταθμοί ίσως, όπως επίσης ούτε και οι ίδιοι βγήκαν ποτέ να κολήσουν αφίσες ( τουλάχιστον όταν γίνανε γνωστοί, σαφώς βέβαια αδύνατο), που σημαίνει πως υπάρχει ολόκληρο τιμ από πίσω, είτε αυτό λεγεται μάναγκερ, έιτε λεγεται εκδοτήριο εισητηρίων ...., ειτε λεγεται ΥΠΕΥΘΗΝΟΣ ΝΑ ΔΙΑΔΩΣΟΥΜΕ ΠΩΣ ΟΙ ΠΥΞ ΛΑΞ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ Η ΔΙΑΛΥΟΝΤΑΙ (ή ό,τι άλλο θετε)....
    με εκτίμηση και με το συμπάθιο.....
    ΥΓ. δεν είναι ζήλια, απλά μία διαπίστωση όπως τα βλέπω και τα αισθάνομαι εγω. Μπορεί να κάνω και λάθος.

    Anthos
    04.07.2005, 10:15
    "έχουν κυκλοφορήσει τόσα....
    πχ πυξ λαξ τελος, πυξ λαξ τα τραγουδια μας, πυξ λαξ τα live με το μανο, πυξ λαξ τα Live χώρις το μανο.....κλπ κλπ..., "

    φίλε για ποια albums αναφέρεσαι? Το μόνο που αναγνωρίζω στην δισκογραφία τους είναι μόνο το "πυξ λαξ τελος" που όντως ήταν το τελευταίο.

    Όσο για την διάλυση μπορεί να ήταν η μόνη διέξοδος όταν κάποια πράγματα έχουν κάνει τον κύκλο τους (και 17 χρόνια δεν είναι μικρός μουσικός κύκλος στον Ελλαδικό χώρο).


    ElenaCyprus
    03.10.2005, 22:54
    oi pix lax einai gia gelia? min xerasw. poios leei aytes tis malakies re paidia.oi pix lax einai ena oneiro.egrayan istoria sto xwro tis mousikis.ta tragoudia tous einai ola me noima.osoi theoroun ayto to sugkrotima gia gelia tote as min sxoliasoun tpt aplws.o kathenas mas exei tin gnwmi tou kai mporei na tin krata gia ton eauto tou!!!!
    rompa
    05.10.2005, 17:09
    Οι Πυξ Λαξ είναι το αρτιότερο κατά τη γνώμη μου συγκρότημα που άντεξε στο χρόνο και έκανε επιτυχίες , το βασικότερο διαχρονικές . Το "Μοναξιά μου όλα" , το "Γιατί έπαψες αγάπη να θυμίζεις" και το "Δε θα δακρύσω πια για σένα" , "Ανόητες αγάπες" ακούγονται σα να γράφτηκαν πρόσφατα . Δε μπορώ να φανώ ιδιαίτερα αντικειμενική γιατί τους ακούω χρόνια...Εκτός από τα τετριμμένα κομμάτια υπάρχουν και άλλα αξιόλογα όπως τα: " Ο έρωτας κοιμήθηκε νωρίς " , "Φωτιά" , "Αρτίστα". Ύμνο αποτελεί το "Σ' αγαπώ".
    Dj_kerveros
    06.10.2005, 00:09
    Στα 14 μου ήμουν όταν άκουσα για πρώτη φορά τους Πυξ Λαξ και μπορώ να πω ότι ήταν η αιτία που άλλαξα τα μέχρι τότε μουσικά μου γούστα!!! Προς το καλύτερο βέβαια!! Όπως και αναφέρθηκε προηγουμένως, είναι ένα από τα αρτιότερα ελληνικά γκρουπ. Ίσως κάποιες φορές να επαναλαμβάνονται αλλά αυτό δε με ενοχλεί, ιδιαίτερα όταν έχουν προσφέρει τραγούδια όπως το 'Οι παλιές αγάπες πάνε στον παράδεισο' ή 'Μια συνουσία μυστική' και τόσα άλλα!!!
    Επίσης το γεγονός ότι διαλύθηκαν δείχνει ότι σέβονται τους ακροατές τους και όλους αυτους που βαρέθηκαν αυτή την επανάληψη!

    ...ό,τι αξίζει πονάει, κι είναι δύσκολο...