ελληνική μουσική
    612 online   ·  210.851 μέλη

    Μήπως θα τα πάρουμε μαζί μας;

    Spirous
    24.07.2008, 18:13

    Όλοι αγωνιζόμαστε μια ζωή κάνουμε το ένα ή το άλλο, να ανέβουμε λίγο ψηλότερα, να πάμε λίγο μακρύτερα τις επιτυχίες και τις δημιουργίες μας. Άλλοι αγωνίζονται για ένα καλό απολυτήριο, άλλοι για μια καλή σχολή, άλλοι για ένα καλό μεταπτυχιακό/διδακτορικό, άλλοι να γίνουν μεγάλοι ποδοσφαιριστές, τραγουδιστές, πολιτικοί, μεγάλοι ηγέτες κάθε μορφής,άλλοι να κάνουν πολλά χρήματα, άλλοι να αποκτήσουν δόξα, φήμη, αναγνώριση ή πολλοί απλώς να μάθουν πολλά, να δουν πολλά, να ακονίσουν το μυαλό ή το σώμα τους στο μέγιστο. Τελικά όμως όλα αυτά πόσο αξίζουν όταν στην τελική τίποτα μα τίποτα απ' όλ αυτά δεν θα πάρουμε μαζί μας; Μήπως τελικά αυτή η πόρωση και ο αγώνας για το καλύτερο, το μέγιστο, το ψηλότερο, το αναγνωρισιμότερο είναι απλά ένα χάσιμο χρόνου που σε μια ηλικία όταν θα κοιτάξουμε πίσω δεν θα μπορέσουμε να το  ξανακερδίσουμε;


    okanenas
    24.07.2008, 18:48

    Ολα ειναι ατμός! {#emotions_dlg.sad}

    Θρασύβουας  Wink


    Stroumfita456
    24.07.2008, 20:20

    μπα δεν νομιζω πως αγωνιζομαστε για το τιποτα...οταν θελουμε κατι το προσπαθουμε και το κατακταμε νιωθουμε μια ανακουφιση..μπορει βεβαια να μην το παρουμε μαζι μας όπως λες αλλα ξερουμε οτι προσπαθησαμε για κατι και το κερδισαμε... την ευχαριστηση της νικης της προσπαθειας...ολοι κανουμε τα παντα για μια καλυτερη ζωη..να περναμε καλα μεχρι καποια στιγμη να φυγουμε απο δω...


    liberty
    24.07.2008, 21:22

    Δεν πιστεύω ότι είναι χάσιμο χρόνου απλά δεν χρειάζεται να γίνεται όλη μας η ζωή ένας συγκεκριμένος στόχος.Εξάλλου και αν δεν καταφέρουμε κάτι που θέλουμε ίσως να είναι για καλό τελικά.Το απίστευτο όμως στους στόχους που βάζουμε είναι ότι και να τους καταφέρουμε πάλι βρίσκουμε κάτι άλλο που θέλουμε να κατακτήσουμε με αποτέλεσμα να βρισκόμαστε σε ένα ατέρμονο κύκλο και να μην είμαστε ευχαριστημένοι με τίποτα.Και επειδή σίγουρα δεν θα πάρουμε τίποτα μαζί μας ας προσπαθήσουμε να είμαστε χαρούμενοι με ότι έχουμε προσπαθώντας πάντα για κάτι καλύτερο χώρις όμως να είμαστε αχάριστοι για ότι μας έχει ήδη δωθεί.


    black_devil
    25.07.2008, 00:44

    Εγω, κατ'αρχας, ειμαι της αποψης οτι δεν υπαρχει μετα θανατον ζωη, οποτε οτι ζησουμε θα το ζησουμε τωρα.

    Επομενως στον πολυ λιγο χρονο που εχουμε πρεπει να κανουμε αυτο που μας ευχαριστει. Το θεμα στη ζωη ειναι να περνας καλα! Αν αυτο που σε κανει να νιωθεις ομορφα ειναι μια καλη δουλεια ή ενας καλος φιλος εξαρταται απο τον χαρακτηρα του καθε ανθρωπου.

    Σιγουρα δεν πρεπει να κανεις κατι επειδη σε αναγκασαν ή επειδη "ετσι πρεπει". Εκει ειναι που ολα αυτα που ανεφερες χανουν το νοημα τους.


    caterina08
    25.07.2008, 10:45

    Α μπα δν το νομιζω. Εκτος κι αν τη δουμε λιγο αρχαιοι και μας θαυουν με τα υπαρχοντα μας, που στην τελικη οχι μονο δεν τα παιρνουμε μαζι μας αλλα τα βρισκουν οι επομενες γενιες και τα βαζουν σε μουσεια. Οποτε γιατι να σκαμε να αποκτησουμε ολο και περισσοτερα?????????ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΜΙΝΙΜΑΛΙΣΤΕΣ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ......... ΟΠΟΙΟΣ ΨΑΧΝΕΙ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΧΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΓΑ.........................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    kamelia8
    25.07.2008, 11:59

    Αυτό το έχω αναρωτηθεί πολλές φορές.

    Ίσως γι' αυτό να είναι απαραίτητη η απλότητα και η ολιγάρκεια.


    musicathy
    25.07.2008, 13:50

    Αξίζει να νομίζω να βάζεις στόχους και να προσπαθείς να τους κατακτήσεις...

    Άλλωστε 'Κι αν φτωχική τη βρεις, Η Ιθάκη δε σε γέλασε'

     

    Η χαρά της προσπάθειας και η μεγάλη ευχαρίστηση όταν πετυχαίνεις τους στόχους σου, αλλά και οι εμπειρίες που αποκτάς κατά τη διάρκεια της προσπάθειας, κυρίως αυτό, είναι η μεγαλύτερη ανταμοιβή...

     

    Δεν θέλει και πολλές φιλοσοφίες η ζωή...Τρελίτσα θέλει κι έρωτα που λέει κι ένας φίλος...

    Προσπαθήστε για το καλύτερο!Τι σημασία έχει αν αυτά που αποκτήσετε θα τα έχετε για πάντα ή για 1 λεπτό?Αφού καταφέρατε να τα αποκτήσετε είστε οκ

     

     


    -----------------
    ήμουνα εδώ κι εδώ είμαι ακόμα, σαν μια σκιά που τριγυρνά...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : musicathy στις 25-07-2008 13:51 ]


    Stroumfita456
    28.07.2008, 20:42

    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 25-07-2008 στις 11:59 έγραψε...

    Αυτό το έχω αναρωτηθεί πολλές φορές.

    Ίσως γι' αυτό να είναι απαραίτητη η απλότητα και η ολιγάρκεια.



    και θα ζησεις μια ζωη με τα λιγα επειδη ξερεις οτι καποια στιγμη θα "αποδημησεις εις κύριον"???{#emotions_dlg.huh}

    δν μου φαινεται και τοσο λογικο!{#emotions_dlg.wacko}


    vero
    28.07.2008, 20:53

    Οσο αστειο και να φαίνεται ο ανθρωπος απο τότε που έχει διευκολύνει πολύ την ζωή του θέλει να κάνει συνέχεια κάτι... δηλαδη εαν ο ανθρωπος κάθεται συνέχεια.. στο τελος θα καταντησει σε ένα ψυχιατρειο απο την κατάθλιψη....

    Και εγώ οταν επαιρνα κατι χαρτια απο τους υπολογιστες, τα αγγλικα κτλ... δεν με έκαναν να νιώθω διαφορετικά... απλα ο άνθρωπος έχει την τάση συνέχεια να μαθαινει.


    Stroumfita456
    28.07.2008, 21:00

    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 28-07-2008 στις 20:53 έγραψε...

    Οσο αστειο και να φαίνεται ο ανθρωπος απο τότε που έχει διευκολύνει πολύ την ζωή του θέλει να κάνει συνέχεια κάτι... δηλαδη εαν ο ανθρωπος κάθεται συνέχεια.. στο τελος θα καταντησει σε ένα ψυχιατρειο απο την κατάθλιψη....

    Και εγώ οταν επαιρνα κατι χαρτια απο τους υπολογιστες, τα αγγλικα κτλ... δεν με έκαναν να νιώθω διαφορετικά... απλα ο άνθρωπος έχει την τάση συνέχεια να μαθαινει.



    σε βρισκω πολλη σωστη...συμφωνω με αυτα που λες..και ρε παιδια αν ηταν να ερχομασταν στον κόσμο με το να περιμενουμε ποτε να πεθανουμε χωρις να κανουμε τπτ τοτε πως θα πουμε πως ζησαμε???


    PashalinaMakia
    28.07.2008, 21:21

    ????????????

    {#emotions_dlg.oops}

    Μάλλον είμαι άσχετη.....

    Αυτό που θα πω θα'ναι άσχετο...

     

    Σ'αγαπώώώώώώ

     

    Γέμισε η σελίδα νομίζω με νόημα....


    Stroumfita456
    28.07.2008, 21:30

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 28-07-2008 στις 21:21 έγραψε...

    ????????????

    {#emotions_dlg.oops}

    Μάλλον είμαι άσχετη.....

    Αυτό που θα πω θα'ναι άσχετο...

     

    Σ'αγαπώώώώώώ

     

    Γέμισε η σελίδα νομίζω με νόημα....



    Λινα(σματσ)δεν μας τα ειπες αυτα...{#emotions_dlg.inlove} ακου κει σ'αγαπω...????{#emotions_dlg.inlove}χαχαχαχαχα


    PashalinaMakia
    28.07.2008, 21:33

    Το νόημα του "Σάγαπώ" σε όποιον και να το πεις δείχνει οτι δεν είσαι κενός συναισθηματικά...

    Οπότε....

     


    Stroumfita456
    28.07.2008, 21:35

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 28-07-2008 στις 21:33 έγραψε...

    Το νόημα του "Σάγαπώ" σε όποιον και να το πεις δείχνει οτι δεν είσαι κενός συναισθηματικά...

    Οπότε....

     

    οποτε...???δν εχω αντιρρηση..εχεις δικιο!!!:)


    PashalinaMakia
    28.07.2008, 21:41

    Μήτσι :*********************


    freddieKrueger
    29.07.2008, 01:45

    Για μενα το να εχεις στοχους και ονειρα ειναι και το νοημα της ζωης!Το να κηνυγας κατι και να μην το πιανεις απαραιτητα,αλλα και μονο να εισαι στο κατωπι του...αυτο ειναι το 'μεδουλι' του να υπαρχεις...Το να καθεσαι μοιρολατρικα και να περιμενεις το τελος σου,εκτος του οτι ειναι μια ακρως βαρετη διαδικασια(που μπορει και να  αυτοκτονησεις απο βαρεμαρα ενω περιμενεις  χαχαχαχα)δεν εχει και κανενα νοημα...Γιατι απ τη στιγμη που μπορεις να κανεις και κατι δημιουργικο να μην το πραττεις?Το να ξεφευγεις και λιγο απο την πεπατημενη βεβαια ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο...Εγω ας πουμε δεν εχω σα στοχο να κανω οικογενεια και αλλα τετοια...Θελω να περιπλανηθω...θελω να γευτω πτυχες της ζωης που δεν εχω ζησει...Θελω  η φλογα της ζωης μου να καψει οσο πιο πολυ κερι μπορει πριν ο ανεμος τη σβησει....


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 29-07-2008 01:48 ]


    Liza32
    29.07.2008, 11:53

    Το να αγωνίζεσαι για κάτι καλύτερο, δείχνει ότι είσαι άνθρωπος με πολλές δυνατότητες, άνθρωπος που μπορεί κάποιος να βασιστεί πάνω σου! Ειδικά, αν έχεις περάσει δύσκολες στιγμές στη ζωή σου, δείχνει ότι μπορείς να προχωράς παρόλες τις δυσκολίες, και ότι τίποτα δεν σε πτοεί! Ο άνθρωπος που παλεύει για ενα καλύτερο μέλλον, στο τέλος κατακτά εκτός απο την επιτυχία, την αγάπη και το σεβασμό των άλλων! Αντίθετα, οι οκνηροί άνθρωποι, παραμένουν στάσιμοι, και αποτελούν βάρος για την κοινωνία και την οικογένεια τους!


    helpless
    29.07.2008, 16:08

    πιστευω οτι αν δεν δραστηριοποιηθει ο ανθρωπος απο μικρός, βάζοντας στόχους, μαθαίνει να ζει. Να ζει την ζωή του, παλεύοντας, για να κατακτήσει ότι θέλει. Χωρις στοχους και κίνητρα και εμπειρίες δεν θα καταφέρει να ζήσει σε όλο το φασμα την ζωή του. Και ο πιο απλός στόχος σημαίνει κάτι και η πιο απλή νίκη. Δεν προκειται να μας χαριστεί κάτι αν δεν το κατακτήσουμε, απολύτως τίποτα. το θέμα ειναι ποσο θα αφήσουμε την αλλοίωση των διαφόρων θεσμων να μας επηρεασει, δεν ειναι όλα για το χρήμα, ας μην ξεχνάμε ότι η ζωή πολλές φορες κρύβει εκπλήξεις...
    -----------------
    What is better to catch me dreams and fly, or the innocence to die?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : helpless στις 29-07-2008 16:12 ]


    musicathy
    29.07.2008, 16:57

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 29-07-2008 στις 01:45 έγραψε...

    .Θελω να περιπλανηθω...θελω να γευτω πτυχες της ζωης που δεν εχω ζησει...Θελω  η φλογα της ζωης μου να καψει οσο πιο πολυ κερι μπορει πριν ο ανεμος τη σβησει....

    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 29-07-2008 01:48 ]



     

    Είμαστε πολύ ποιητές εδώ μέσα ε? Freddy σε πάω γτ τα λες αλανιάρικα!{#emotions_dlg.clap}