ελληνική μουσική
    721 online   ·  210.832 μέλη

    Cubase sx3 πρόβλημα καθυστέρησης

    Mikko
    29.07.2008, 00:23

    Γεια σας..εχω ενα προβλημα με το cubase,οταν πας να γραξω κιθαρα ενω την ακουω πανς στον μετρονομο μολις παω να ακουσω αυτο που εχω γραξει ειναι εκτος.απο καρτα ηχου εχς την M-audio E-MU 0404 και δεν νομιζω να φταιει η καρτα.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 29-07-2008 12:15 ]


    noizreduction
    29.07.2008, 10:21

    Παλι ειναι ελλειπεις οι πληροφοριες. Προσωπικα δεν μπορω να σου δωσω απαντηση.

    1) Εχεις και αλλα καναλια ανοιχτα;

    2) Εχεις κανει τις απαραιτητες ρυθμισεις ASIO μεσα στο CUbase?

    3) Ποια καρτα εχεις ακριβως? Αλλη εταιρια η M-audio, αλλη η E-MU!

    4) Χρησιμοποιεις effect απο τον υπολογιστη οταν γραφεις κιθαρα; ( δηλαδη βαζεις distortion απο το Cubase μεσα; )

     

    Τοσες λεπτομερειες..Πραγματικα, εχω δει και δει θεματα, ομως οταν εχεις ενα προβλημα αναφερεις τα παντα ( καθε κινηση που εκανες ) και οχι μονο 2 γραμμες. Νομιζω πως και στο παρελθον στο εχω πει, αλλα δεν εχω δει να επαναφερεις το θεμα που σου απαντησαμε ( τοσο καλες απαντησεις δινουμε? {#emotions_dlg.happycrazy} )


    Mikko
    29.07.2008, 12:13

    Εχεις δικιο..Λοιπον εχω την E-MU 0404.δεν εχω ανοιχτα αλλα καναλια..δεν χρισιμοπιω τιποτα απο το Cubase μονο σαν προγραμμα για να γραξω.και εχω κανει τισ ρυθμισεις ASIO..μου κ\παρουσιαζει το ιδιο προβλημα μολις συνδεω και το Midi controller


    noizreduction
    29.07.2008, 13:41

    Θα πας στο Control Panel της καρτας σου και θα μειωσεις το buffer, γιατι ολα αυτα που περιγραφεις ειναι σημαδια κακης ρυθμισης της καρτας.

     

    Επισης, δες εαν απο το Device Manager του CUbase, στο VST Audiobay, εχεις βαλει σαν επιλογη την ASIO EMU και οχι απλως καποιο Creative ASIO ή Full Duplex ASIO.


    Mikko
    29.07.2008, 16:06

    Το Control panel της καρτας μου δεν εχει κατι που να λεει Buffer μονο Sample Rate που ειναι στο 44.1kHZ


    noizreduction
    30.07.2008, 11:23

    Χμ, επειδη δεν τις ξερω καλα τις EMU..Σε καποιο σημειο θα πρεπει να ρυθμιζεις το Latency της καρτας. Μηπως αναφερει πουθενα Latency?


    driverbulba
    10.09.2008, 00:11

    Eγώ πάντως παιδιά έχω ακομα την κάρτα ήχου που είχε παντα το pc μου και διορθωσα το προβλημα με το latency στο Cubase SX3 κατεβάζοντας έναν driver για την κάρτα ήχου μου που ονομάζεται ASIO4ALL... Ρύθμισα καλα το buffer και ο ήχος είναι μια χαρα και το latency είναι ελαχιστο..!!{#emotions_dlg.clap}