ελληνική μουσική
    489 online   ·  210.845 μέλη

    Έλα - Ελεονώρα Ζουγανέλη. Τι κομματάρα είναι αυτή;

    XeniaRodo
    01.08.2008, 11:01

    ευχάριστη έκπληξη η συμμετοχή του Μουζουράκη (αν δεν κάνω λάθος η φωνή είναι δική του) που προσωπικά τον θεωρώ πολυ ταλαντούχο....

     

     


    kwstasagas
    01.08.2008, 19:15

    Βρε για δες !!! Τους στίχους τους έχει γράψει η ΣΑΝΝΥ ΜΠΑΛΤΖΗ !!!! Αυτό το κορίτσι είναι από τις πλέον δυνατές [ροκ] στιχουργούς από τα 90ς και μετά !!! Πιο πολύ, όμως, η "χημεία" της ταίριαξε με τον ΛΑΚΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ. Θυμίζω ότι μαζί έγραψαν [μουσική Λάκης, στίχοι Σάννυ] το "Τσίχλα δίχως ζάχαρη", "Ανεμώνα του Σικάγου", "Το παλιό μου παλτό" κλπ. Κι εγώ, προσωπικά, έμεινα με ανοιχτό το στόμα όταν η ίδια μου είπε ότι την "Ανεμώνα του Σικάγου" την έγραψε σε ηλικία μόλις 15 ετών !!! Επίσης, η Σάννυ Μπαλτζή έχει και ένα προσωπικό της σχήμα, τους Santa Fila [στα μέσα των 90ς, όταν ανέβαινε στη σκηνή νόμιζες ότι έβλεπες ... έναν θηλυκό Ίγκι Ποπ !!!!]. Οι στίχοι που έχει γράψει για το τραγούδι "Σαν τα φύλλα", που περιέχεται στον πρώτο δίσκο της μπάντας [βγήκε το 1993 και σήμερα είναι δυσεύρετος] είναι ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΙ .....

    Τώρα, οι στίχοι της για το τραγούδι "Έλα", για το οποίο και ανοίχθηκε το παρόν τόπικ .... Κατά την ταπεινή μου άποψη μάλλον δεν αντέχουν καν σε κριτική !!! Κι όμως, δεν θα πω πικρή κουβέντα για την ταλαντούχα Σάννυ !!! Από τη στιγμή που μάς έχει προσφέρει τόσους ευρηματικούς στίχους .... έχει κάθε δικαίωμα να γράψει "εύκολους" στίχους ΚΑΙ για να χαλαρώσει ΚΑΙ για να πλησιάσει το "ευρύ κοινό", κυρίως των μικρών ηλικιών. Θα ευχηθώ, λοιπόν, ολόψυχα στη Σάννυ Μπαλτζή "καλή συνέχεια", με όποιους κι αν συνεργαστεί ......

       

     

     

      


    freddieKrueger
    02.08.2008, 03:54

    Απο ποτε  η ποιοτητα καποιων στοιχων κρινεται με βαση τη 'στενοτητα' του κοινου στο οποιο απευθυνονται(δηλ ποιοτικο=για λιγους-και καλους να υποθεσω εγω?)αλλα και βαση της 'ευκολιας'κατανοησης τους?Ετσι σκεφτηκε και ενας γνωστος μου που θελησε να γραψει ποιηση...Αποτελεσμα?Προεκυψε ενα συνοθυλλευμα απο ακαταλαβηστικα, σχεδον παραληρηματικα 'στοιχακια'...Βαρυγδουπες εκφρασεις,'δυσκολο' λεξιλογιο,για να πει καποιος απλα και μονο οτι σηκωσε τη μια πατουσα του και αφου την πατησε στο εδαφος,σηκωσε και τη δευτερη κι ετσι εκανε ενα βημα...


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 02-08-2008 16:26 ]


    stevi93
    06.08.2008, 21:25

    Ελπιδοφορα η Ζουγανελλη!Το κομματι,ειναι καλο!Και παει και στη φωνη της!
    Επισης μου αρεσει και η φωνη του Μουζουρακη,μεσα στο κομματι!Αντε και εις ανωτερα!


    tolaruba
    06.08.2008, 23:05

    Εμένα το κομμάτι δε μου έκανε κάποια αίσθηση.Να πω όμως οτί θεωρώ τη Ζουγανέλη ένα πολυ ταλαντούχο άτομο.Είναι από τις λίγες φωνές που μπορώ να ακούω με τις ώρες.


    dessypris
    07.08.2008, 10:50

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 29-07-2008 στις 23:47 έγραψε...

     

    Αν αυτό στιχουργικά θεωρείται κομματάρα τότε...πάμε για άλλες πολιτείες...

    Ως "πακετάκι" είναι ευχάριστο, αν και η επανάληψη του "Έλα" καταντά ενοχλητική.

    Η φωνή της αδικείται, ενώ η μουσική και η ενορχήστρωση είναι το καλύτερο στοιχείο του τραγουδιου



    Συμφωνώ απόλυτα με τον Spiroos...Η μουσική και η ενορχήστρωση είναι τα καλύτερά του σημεία...Όσον αφορά το στίχο, πιστεύω ότι η πολύ καλή Σάνυ, στην προσπάθειά της για εμπορική επιτυχία, εδώ έχασε το μέτρο!

    Η..."σκηνοθεσία" του δε, ειδικά με το -ας πούμε- R&B μέρος, γίνεται σαφώς με γνώμονα να "πιάσει" το κοινό που αρέσκεται σε ανάλογες φόρμες, οι οποίες έχουν χρησιμοποιηθεί κατά κόρον τα τελευταία χρόνια...

    Προσωπικά, ο τίτλος του topic με βρίσκει αντίθετο, μιας και σαφέστατα δεν πρόκειται για "κομματάρα".


    Calcifer
    07.08.2008, 11:27

    ΙουΙουΙου!!!Ρε σεις βαρεθηκα ελα ελα ελα  ελα !πωπωπω Παναγια μου !

    ειναι ωραια σαν τραγουδιστρια και σαν φωνη αλλα ''ΕΛΑ'' ρε παιδι μου:!!!!Smile{#emotions_dlg.tt2}


    renabill
    07.08.2008, 13:19

    Δεν τρελάθηκα κιόλας!Η Ελεονώρα όντως τέλεια φωνή!Αλλά δεν τρελάθηκα με τους στίχους, λίγο καταθλιπτικό μου φάνηκε!{#emotions_dlg.helpsmilie}


    vangos-guitarman
    08.08.2008, 11:13

    εντάξει ρε παιδιά ,ωραίο κομμάτι, αλλα δεν θα τρελαθούμε κι όλας.

    έχουμε ακούσει φέτος πολύ πιο ωραία.

    ειδικά σε γυναικεία φωνή νομίζω η νατάσσα μποφίλιου κλέβει την παράσταση.


    Doritaki
    08.08.2008, 18:59

    Παράθεση:

    Το μέλος vangos-guitarman στις 08-08-2008 στις 11:13 έγραψε...

    εντάξει ρε παιδιά ,ωραίο κομμάτι, αλλα δεν θα τρελαθούμε κι όλας.

    έχουμε ακούσει φέτος πολύ πιο ωραία.

    ειδικά σε γυναικεία φωνή νομίζω η νατάσσα μποφίλιου κλέβει την παράσταση.



    Συμφωνω.. πραγματι η Μποφιλιου κανει το μεγαλο μπαμ..

    Εμενα το "Ελα" δε με αγγιξε καθολου, ισα ισα που επειδη το ακουω πολλες φορες στο ρ/φ μ εκνευριζει λιγουλακι.. χεχε χωρις παρεξηγηση ε.....


    pokopik
    09.08.2008, 21:35

    Παράθεση:

    Το μέλος eleana στις 31-07-2008 στις 09:13 έγραψε...

    Ομορφη φωνη, εκφραστικη, συμπαθητικη μουσικη, αλλα σιγουρα, απο την κορη του Ζουγανελη, του ανθρωπου που εχει γραψει τραγουδια σταθμους,  θα περιμενα οι στιχοι να ηταν λιγοτερο αναλωσιμοι....



    συμφωνω απολυτως και προσθετω οτι και η Σαννυ Μπαλτζυ (η στιχουργος) εχει γραψει αριστουργηματα που μπροστα τους το "Ελα " ειναι της πλακας!


    freakhood
    18.08.2008, 12:48

    Αν δεν είχε τον μπαμπάκα της, δεν θα την ήξεραν ούτε στην Κοζάνη (που λέει ο λόγος).

    Αλλά όπως έγραψα και στο αντίστοιχο topic για το x-factor: "τελικά υπάρχουν πολλα ζωα στον πλανήτη Ελλάδα που ασχολούνται με άλλα ζώα.


    pariss
    14.09.2008, 11:01

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 18-08-2008 στις 12:48 έγραψε...

    Αν δεν είχε τον μπαμπάκα της, δεν θα την ήξεραν ούτε στην Κοζάνη (που λέει ο λόγος).

    Αλλά όπως έγραψα και στο αντίστοιχο topic για το x-factor: "τελικά υπάρχουν πολλα ζωα στον πλανήτη Ελλάδα που ασχολούνται με άλλα ζώα.



     

    Μήπως είσαι από άλλο ανέκδοτο? δύο σελίδες όσοι έχουν γράψει, είτε συμφωνούν με τους στίχους ή την μουσική, όλοι λένε τα καλύτερα για την φωνή της... Λες να φταίει ο μπαμπακας της???

     

    Σε ότι αφορά το video clip μέχρι το τέλος του μήνα θα είναι τόσο σε tv όσο και σε Internet.

     

    Καλή σημείωση είναι οτι στον δίσκο συμμετέχουν οι δημιουργοί:

     

    Φίλιππος Πλιάτσικας

    Αντώνης Μιντζέλος

    Κίτρινα Ποδήλατα

    κ.α.


    freakhood
    16.09.2008, 13:38

    Αγαπητέ Pariss πιστεψέ με...αν δεν ήταν ο μπαμπάκας της, δεν θα την ήξερε ούτε η μάνα της. Μάθε πως η μουσική είναι marketing στις μέρες μας. Και όπως έχει πει εκείνος ο γερόλυκος, ο Δημήτρης Πουλικάκος...τα καλύτερα πράγματα, τα καλύτερα τραγούδια και οι καλύτεροι καλλιτέχνες (οι αυθεντικοί δηλαδή) δεν βλέπουν ποτέ το φως του ηλίου.

    Όσο για την λεγάμενη, δυστυχώς για μένα, έχω βρεθεί σπίτι της κάπου στα βορειοανατολικά(και ο νοών νοείτω) όπου ήταν και ο daddy cool εκεί. Δεν γράφω τυχαία ότι γράφω. 

     

    υγ: αλλά αν σου αρέσει ο Πλιάτσικας και το υπόλοιπο συνάφι, τα υπόλοιπα περιττεύουν.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freakhood στις 16-09-2008 13:41 ]


    Aiolos_m
    16.09.2008, 15:26

    Καταρχήν επί του θέματος να πω πως το τραγούδι με κουράζει αφάνταστα, ενώ και οι στίχοι και η μουσική μού φαίνονται πολύ λίγα για την φωνή και τις ερμηνευτικές δυνατότητες της Ελεονώρας. Νομίζω πως αδικείται από την ίδια την επιλογή της.

    Επίσης...

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 16-09-2008 στις 13:38 έγραψε...

    Αγαπητέ Pariss πιστεψέ με...αν δεν ήταν ο μπαμπάκας της, δεν θα την ήξερε ούτε η μάνα της. Μάθε πως η μουσική είναι marketing στις μέρες μας. Και όπως έχει πει εκείνος ο γερόλυκος, ο Δημήτρης Πουλικάκος...τα καλύτερα πράγματα, τα καλύτερα τραγούδια και οι καλύτεροι καλλιτέχνες (οι αυθεντικοί δηλαδή) δεν βλέπουν ποτέ το φως του ηλίου.

    Όσο για την λεγάμενη, δυστυχώς για μένα, έχω βρεθεί σπίτι της κάπου στα βορειοανατολικά(και ο νοών νοείτω) όπου ήταν και ο daddy cool εκεί. Δεν γράφω τυχαία ότι γράφω. 

     

    Καταρχήν η Ελεονώρα Ζουγανέλη μπήκε στον χώρο του τραγουδιού από μια ακρόαση νέων καλλιτεχνών, τη δεύτερη της Μικρής Άρκτου από όπου ξεκίνησε και η Νατάσσα Μποφίλιου και ο Αλέξανδρος Εμμανουηλίδης. Άρα ο μπαμπάκας μάλλον δεν έκανε καλά τη δουλειά του και δεν βοήθησε την κορούλα όσο θα έπρεπε, γιατί από άλλα τρανταχτά παραδείγματα τα παιδιά παλιών καλλιτεχνών δεν πέρναγαν οντισιόν σε μικρές (και άσημες μέχρι πρόσφατα) εταιρίες, αλλά είχαν ένα δίσκο στο χέρι και πολλά υποσχόμενα συμβόλαια. 

    Επίσης να θυμίσω πως ενώ όλοι έχουν σαν πρώτη προτεραιότητα τον δίσκο για να ξεκινήσουν κάνοντας ελάχιστες ζωντανές εμφανίσεις, η Ελεονόρα Ζουγανέλη έκανε κανονική σεζόν εμφανίσεων εδώ και λίγα χρόνια ενώ κανέναν δεν άκουσα να λέει "πάμε να ακούσουμε Ελεονώρα Ζουγανέλη" ενώ άκουσα πολλούς να λένε "πάμε στην Μποφίλιου". Αυτό σημαίνει πως το όνομά της έμεινε (συν τοις άλλοις) πιο πίσω, άσχετα αν υπάρχουν 3 ραδιόφωνα που έχουν το κακό συνήθειο να την αναφέρουν μεταδίδοντας τα τραγούδια στα οποία έχει συμμετάσχει. Αν οι μικρές συμμετοχές της σε δίσκους άλλων καλλιτεχνών ή η συμβολή της στις δεύτερες φωνές είναι προϊόντα του διαβολικού μάρκετινγκ που κατατρώει την τέχνη, πάω πάσο. Κι ας μην πήγα ποτέ στο σπίτι της, κρίνω το μέχρι τώρα αποτέλεσμα.

    Τι εννοείς όμως όταν λες "Και όπως έχει πει εκείνος ο γερόλυκος, ο Δημήτρης Πουλικάκος...τα καλύτερα πράγματα, τα καλύτερα τραγούδια και οι καλύτεροι καλλιτέχνες (οι αυθεντικοί δηλαδή) δεν βλέπουν ποτέ το φως του ηλίου" ;

    Επειδή όμως είμαστε οφφ τόπικ και δεν κάνει, καλό θα ήταν κάποια στιγμή να ανοιχτεί ένα θέμα πάνω στο τι δικαιούται να βλέπει το φως της δημοσιότητας και για ποιον λόγο τα "καλά" περιορίζονται στα συρτάρια, από κάποιον που αμφισβητεί τις μέχρι τώρα μεθόδους. Εδώ ας ασχοληθούμε μόνο με τον εν λόγω τραγούδι.

    Smile

     


    gikostas
    16.09.2008, 20:18

    Για το κομμάτι έχω γράψει πιο πάνω την άποψή μου.Δεν είναι κακό,απλά πιστεύω πως η Ελεονώρα και πιο συγκεκριμένα η φωνή της,έχει απίστευτες δυνατότητες και θα μπορούσε κάλιστα να πει κάτι καλύτερο.Για την Sunny Μπαλτζή τι να πούμε;Δικαιούται και αυτή πιστεύω να γράψει ένα μέτριο κομμάτι μετα τα τόσα καλά που έχει γράψει.Όσον αφορά το ότι η Ελεονώρα πιθανόν να βοηθήθηκε από τον μπαμπά της,δεν αμφιβάλω.Σίγουρα τα πράγματα ήταν πιο εύκολα γι'αυτή σε σχέση με κάποιον που δεν έχει κανένα γνωστό στο χώρο.Αυτό δεν σημαίνει όμως πως η κοπέλα δεν έχει φωνή,είναι ατάλαντη,δεν δουλεύει και δεν προσπαθεί να γίνει καλύτερη.Αυτό συμβαίνει στα περισσότερα επαγγέλματα τα παιδιά να ακολουθούν την ίδια επιτυχημένη καριέρα με τους γονείς τους.Αυτό δεν συμβαίνει πάντα αλλά όταν συμβαίνει δεν είναι κακό.


    dafnoula
    17.09.2008, 21:41

    Έχετε μετρήσει πόσες φορές το ακούσαμε από το "δημόσιο " Δεύτερο Πρόγραμμα και τον " Μελωδία"; Εντάξει τόπε η κόρη του Ζουγανέλη που βγήκε αν δεν κάνω λάθος από τις ακροάσεις της Μικρής Άρκτου...Εάν το λεγε ακριβώς το ίδιο το τραγούδι καμιά από κανένα famestory θα το ακούγαμε τόσες φορές από τους παραπάνω σταθμούς;


    gikostas
    17.09.2008, 21:55

    Παράθεση:

    Το μέλος dafnoula στις 17-09-2008 στις 21:41 έγραψε...

    Έχετε μετρήσει πόσες φορές το ακούσαμε από το "δημόσιο " Δεύτερο Πρόγραμμα και τον " Μελωδία"; Εντάξει τόπε η κόρη του Ζουγανέλη που βγήκε αν δεν κάνω λάθος από τις ακροάσεις της Μικρής Άρκτου...Εάν το λεγε ακριβώς το ίδιο το τραγούδι καμιά από κανένα famestory θα το ακούγαμε τόσες φορές από τους παραπάνω σταθμούς;



     Έχεις δίκιο αλλά για μέτρα πόσοι είναι οι σταθμοί και τα κανάλια που προμοτάρουν τους famestorites και τους ομοίους τους,και πόσα είναι αυτά που προβάλλουν καλιττέχνες σαν την Ελεονώρα;Και πόσο τηλεοπτικό χρόνο ξοδεύουν τα κανάλια για τον καθέναν τους;Αυτό μας έλειπε,να παίξει ο Μελωδία Θάνο Πετρέλη.


    -----------------
    Πιστέψτε αυτούς που ψάχνουν την αλήθεια.Αμφιβάλετε για εκείνους που τη βρίσκουν.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gikostas στις 17-09-2008 21:57 ]


    freakhood
    19.09.2008, 13:41

    dafnoula μιλάμε για μεγάλη σαπίλα στον χώρο. Δεν πάει το μυαλό σου. Η Ζουγανέλη και η κάθε Ζουγανέλη είναι λεπτομέρεια σε σχέση με κάτι άλλα...

    Όχι πως αν δεν ήταν η Ζουγανέλη, το κομμάτι αυτό θα παιζόταν το πολύ δυο τρεις φορες (και αν) αλλά λέμε τώρα... 


    gikostas
    19.09.2008, 17:43

    Εγώ παιδιά στέκομαι στο ότι πήγα και την άκουσα και μου άρεσε πολύ.Έχει ωραία φωνή και μπορεί να εξελιχθεί σε κάτι καλύτερο.Ας είναι και κόρη του πρωθυπουργού της χώρας,δεν με νοιάζει.Απορώ γιατί στεκόμαστε όλοι σε αυτό και δεν βλέπουμε πως το κοριτσάκι δουλεύει,προσπαθεί και γίνεται όλο και καλύτερο.Δήλαδή αν η Μπεζεντάκου ήταν κόρη κάποιου γνωστού καλιττέχνη θα άλλαζε κάτι;Αφού η κοπέλα δεν το'χει.Απλά η Ελεονώρα είναι μια ωραία παρουσία στο χώρο,που μάλλον είχε την ατυχία να είναι κόρη του Ζουγανέλη.