ελληνική μουσική
    387 online   ·  210.844 μέλη

    Αρχοντας των δαχτυλιδιων

    punkster
    01.08.2008, 11:24

    Παράθεση:

    Το μέλος Disasterpiece στις 01-08-2008 στις 02:27 έγραψε...

    Αστειευομαι,αλλα η θεοποιηση του Τολκιν εχει καταντησει αηδια πια.Εχει κατακλεψει τη Θεογονια του Ησιοδου,τη Σκανδιναβικη μυθολογια,θρησκειες,δοξασιες και εχει φτιαξει μια ανιση και μελο ιστοριουλα.H κακοι ειναι βλακες και λιγοι,κανει μπαμ πως θα χασουν. Οι ταινιες ειναι εκπληκτικες δεν το συζηταμε,αλλα οκ μεχρι εκει. Τα βιβλια του Τολκιν ειναι απλα ενα ρεζουμε μυθολογιων,θρησκειων και δοξασιων,δοσμενα απλοικα και ρηχα,για ατομα που βαριουνται να διαβασουν τις γνησιες.


    Καταρχας, δεν εχει φτιαξει μια ιστοριουλα, αλλα τομους ολοκληρους.......
    Και επισης, βγαζει ματι οτι δεν εχεις διαβασει τολκιν...... Μονο απλοικα και ρηχα δεν ειναι τα βιβλια του! Δεν διαβαζονται χαλαρα σαν ενα παραμυθακι, θελει λιγο κοπο και προσπαθεια να τα καταλαβεις....
    Ακομα, μην κρινεις το βιβλιο με βαση την ταινια...... Τα εχεις βαλει με τον κακομοιρη τον Φροντο, επειδη στην ταινια τον δειχνουν κλαψιαρη! Εμενα διαφορετικη αισθηση μου εχει δημιουργησει μεσα απο το βιβλιο, και αλλη εικονα εχω σχηματισει για αυτον....
    {#emotions_dlg.biggrin}


    Disasterpiece
    01.08.2008, 14:30

    Revelation οχι δεν ειμαι Χριστιανος(ουτε οτιδηποτε αλλο θρησκευτικο),ειναι προφανες απο τα posts μου σε θρησκευτικα θεματα.Απλα ειπα αυτο που μου τη σπαει:που παντα το καλο νικαει.Στην Βιβλο το Καλο νικαει.Στο Κορανι νικαει.Ο Ραμπο με μια σφαιρα σκοτωνει 10,εκατο σφαιρες του ριχνουν-ουτε μια δεν το πετυχαινει.Ο τσακι τσαν τους πλακωνει ολους,αυτος ουτε ιδρωνει.Τα στρουμφακια παντα τη σκανε στο κακο Γκαργκαμελ.Ο μαγκαηβερ παντα τα καταφερνει.ο Σουπερμαν παντα θα σωσει τα θυματα.Ο Νyo,ως μεσσιας,σωζει την Ζιοn ξανα και ξανα.Ο μπιπ-μπιπ παντα τη σκαει στον Κογιοτ.Ο Ελμερ φαντ δεν σκοτωνει ποτε τον Μπαγκς Μπανυ(αυτον δεν κυνηγαει?).Στην τριλογια του Αρχοντα το καλο νικαει.Στη τριλογια του μυθο-πλασιε Λιακο το καλο νικαει δυνατα και ελ-ληνικα.Ειναι τυχαια ολα αυτα λες?Ο ανθρωπος ειναι απιστευτα ηλιθιος,δεν χωρα αμφιβολια.Ψοφαει για αιμα,αγαπουλες,ηθικολογιες και πανηγυρικη νικη του καλου.Ειμαστε ανικανοι να φτιαξουμε ενα ωραιο και ισσοροπημενο κοσμο,ετσι φτιαχνουμε ιστοριουλες για να ξεφευγουμε απο τη μιζερια μας.Τιποτα απ'αυτα δεν θα γινει.To καλο δεν κερδιζει,το κακο μεταλασσεται.Ειναι απλο:ολα αυτα κανουν το λαθος και απολυτοποιουν το καλο και το κακο,ενω στην πραγματικη ζωη δεν ειναι ετσι.Δεν ειναι ασπρο/μαυρο.Ας πουμε ο Χιτλερ,που λες,ειναι ενα συμβολο του "κακου".Ο Σταλιν που τον κερδισε και επισης κατεσφαξε εκατομυρια τι ηταν?"Κακουλης" κι αυτος.Οι αμερικανοι/αγγλοι(βοηθωντας τον Σταλιν) που νικησαν τον "κακο" Χιτλερ,ειναι "καλοι"?Οχι.Απλα το ενα "κακο" ειδε το αλλο κακο να γιγαντωνεται και να τους χαλαει τα σχεδια.Ετσι Αγγλοι/αμερικανοι εφαγαν λαχανο τον Χιτλερ,και εμειναν αυτοι το μονο "κακο" στον πλανητη να σφαζουν,να ρημαζουν και να καταστρεφουν.Το καλο ομως που ειναι να μας σωσει απο αυτο το νεο "κακο version 3.1"?Δεν το βλεπω.Το αλλο που λες με τους Οθωμανους και αυτο σχετικο ειναι.Γι'αυτους ηταν καλο,για μας κακο.Το πιο χαρακτηριστικο διπολο καλο/κακο με γρηγορη εναλλαγη ρολων ειναι η μικρασιατικη καταστροφη:μπουκαρουμε και προχωραμε καβαλαρηδες κοντευουμε να φτασουμε στην Αγκυρα,το "καλο" προελαυνει-"κακο" για τους τουρκαλαδες,αλλαζουν τα κολπα μετα απο λιγο για διαφορους λογους,οι τουρκαλαδες μας περνουν στο κυνηγι -"καλο" γι'αυτους,"κακο" για εμας-μας σφαζουν και μας πετανε στη θαλασσα.Το καλο και το κακο ειναι σχετικα,οπως τα βλεπει κανεις.Το θεμα ειναι πως το κακο υπερισχυει συντριπτικα και δεν κανουμε κατι να το αλλαξουμε.Κατστρεφουμε και λεηλατουμε τα παντα,κανουμε "κακο" και επειδη μετα φυσιολογικα επερχεται ειρηνη και ηρεμια για λιγο λεμε "χο-χο-χο το καλο κερδισε".Ενω απλα οδευουμε προς το  νεο ΚΑΚΟ,αφου μεσα μας δεν εχουμε αλλαξει καθολου,ουτε μαθαμε απο τα παθηματα μας.Βεβαια με την αρχικη μου παρεμβαση ηθελα να πω καλο ειναι να διαβασουμε και τη Θεογονια του Ησιοδου,Σκανδιναβικη Μυθολογια,Αιγυπτιακη,Ινδικη και διαφορα αλλα που στη τελικη ειναι τα original.Μετα παμε στον Tolkieν,ακομα και στο Λιακο για να καβλαντισουμε λιγακι και να νιωσουμε παντοδυναμοι ελληναραδες,no problem.

     

    Υ.Γ:Punkster εχω διαβασει μερικως τα βιβλια του Τολκιν,σορρυ αλλα δεν τη παλευω με τα μυθιστορηματα,απλα δεν βρισκω κανενα νοημα να διαβαζω τοσο λεπτομερεις και κουραστικα εκτενεις μυθοπλασιες.Εαν ειχες διαβασει τις αρχαιες μυθολογιες και ειχες μελετησει λιγο τις θρησκειες θα καταλαβαινες απο τις ταινιες και μονο πως προκειται για αναμασημα.Οχι οτι δεν τα συνεδεσε ολα ωραια,αλλα ελεος πια με τις νεο-μυθολογιες,μεχρι και ο Λιακο εγραψε τριλογια(κι αυτη αναμασημα και αχταρμας)!

    O αρχοντας των δακτυλιδιων οπως θα επρεπε να ειναι,με τον OZZY{#emotions_dlg.thumbup}:

     

     


    -----------------

    "Όταν οι ιεραπόστολοι πρωτοήρθαν στην γη μας,αυτοί είχαν τις Βίβλους και εμείς τη γη.Πενήντα χρόνια μετά,εμείς ειχαμε τις Βίβλους και εκείνη ειχαν την γη" Τζόμο Κενιάτα (ο πρώτος πρόεδρος της Κένυα μετά την ανεξαρτησία)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 01-08-2008 14:41 ]


    SouLRocK
    01.08.2008, 15:04

    Παράθεση:

    Το μέλος Disasterpiece στις 01-08-2008 στις 14:30 έγραψε...

    Revelation οχι δεν ειμαι Χριστιανος(ουτε οτιδηποτε αλλο θρησκευτικο),ειναι προφανες απο τα posts μου σε θρησκευτικα θεματα.Απλα ειπα αυτο που μου τη σπαει:που παντα το καλο νικαει.Στην Βιβλο το Καλο νικαει.Στο Κορανι νικαει.Τα στρουμφακια παντα τη σκανε στο κακο Γκαργκαμελ.Ο μαγκαηβερ παντα τα καταφερνει.ο Σουπερμαν παντα θα σωσει τα θυματα.Ο Νyo,ως μεσσιας,σωζει την Ζιοn ξανα και ξανα.Ο μπιπ-μπιπ παντα τη σκαει στον Κογιοτ.Ο Ελμερ φαντ δεν σκοτωνει ποτε τον Μπαγκς Μπανυ(αυτον δεν κυνηγαει?).Στην τριλογια του Αρχοντα το καλο νικαει.Στη τριλογια του μυθο-πλασιε Λιακο το καλο νικαει δυνατα και ελ-ληνικα.Ειναι τυχαια ολα αυτα λες?Ο ανθρωπος ειναι απιστευτα ηλιθιος,δεν χωρα αμφιβολια.Ψοφαει για αιμα,αγαπουλες,ηθικολογιες και πανηγυρικη νικη του καλου.Ειμαστε ανικανοι να φτιαξουμε ενα ωραιο και ισσοροπημενο κοσμο,ετσι φτιαχνουμε ιστοριουλες για να ξεφευγουμε απο τη μιζερια μας.Τιποτα απ'αυτα δεν θα γινει.To καλο δεν κερδιζει,το κακο μεταλασσεται.Ειναι απλο:ολα αυτα κανουν το λαθος και απολυτοποιουν το καλο και το κακο,ενω στην πραγματικη ζωη δεν ειναι ετσι.Δεν ειναι ασπρο/μαυρο.Ας πουμε ο Χιτλερ,που λες,ειναι ενα συμβολο του "κακου".Ο Σταλιν που τον κερδισε και επισης κατεσφαξε εκατομυρια τι ηταν?"Κακουλης" κι αυτος.Οι αμερικανοι/αγγλοι(βοηθωντας τον Σταλιν) που νικησαν τον "κακο" Χιτλερ,ειναι "καλοι"?Οχι.Απλα το ενα "κακο" ειδε το αλλο κακο να γιγαντωνεται και να τους χαλαει τα σχεδια.Ετσι Αγγλοι/αμερικανοι εφαγαν λαχανο τον Χιτλερ,και εμειναν αυτοι το μονο "κακο" στον πλανητη να σφαζουν,να ρημαζουν και να καταστρεφουν.Το καλο ομως που ειναι να μας σωσει απο αυτο το νεο "κακο version 3.1"?Δεν το βλεπω.Το αλλο που λες με τους Οθωμανους και αυτο σχετικο ειναι.Γι'αυτους ηταν καλο,για μας κακο.Το πιο χαρακτηριστικο διπολο καλο/κακο με γρηγορη εναλλαγη ρολων ειναι η μικρασιατικη καταστροφη:μπουκαρουμε και προχωραμε καβαλαρηδες κοντευουμε να φτασουμε στην Αγκυρα,το "καλο" προελαυνει-"κακο" για τους τουρκαλαδες,αλλαζουν τα κολπα μετα απο λιγο για διαφορους λογους,οι τουρκαλαδες μας περνουν στο κυνηγι -"καλο" γι'αυτους,"κακο" για εμας-μας σφαζουν και μας πετανε στη θαλασσα.Το καλο και το κακο ειναι σχετικα,οπως τα βλεπει κανεις.Το θεμα ειναι πως το κακο υπερισχυει συντριπτικα και δεν κανουμε κατι να το αλλαξουμε.Κατστρεφουμε και λεηλατουμε τα παντα,κανουμε "κακο" και επειδη μετα φυσιολογικα επερχεται ειρηνη και ηρεμια για λιγο λεμε "χο-χο-χο το καλο κερδισε".Ενω απλα οδευουμε προς το  νεο ΚΑΚΟ,αφου μεσα μας δεν εχουμε αλλαξει καθολου,ουτε μαθαμε απο τα παθηματα μας.Βεβαια με την αρχικη μου παρεμβαση ηθελα να πω καλο ειναι να διαβασουμε και τη Θεογονια του Ησιοδου,Σκανδιναβικη Μυθολογια,Αιγυπτιακη,Ινδικη και διαφορα αλλα που στη τελικη ειναι τα original.Μετα παμε στον Tolkieν,ακομα και στο Λιακο για να καβλαντισουμε λιγακι και να νιωσουμε παντοδυναμοι ελληναραδες,no problem.

     

    Υ.Γ:Punkster εχω διαβασει μερικως τα βιβλια του Τολκιν,σορρυ αλλα δεν τη παλευω με τα μυθιστορηματα,απλα δεν βρισκω κανενα νοημα να διαβαζω τοσο λεπτομερεις και κουραστικα εκτενεις μυθοπλασιες.Εαν ειχες διαβασει τις αρχαιες μυθολογιες και ειχες μελετησει λιγο τις θρησκειες θα καταλαβαινες απο τις ταινιες και μονο πως προκειται για αναμασημα και αλλο ενα δυτικο παραλληρημα "λευκης" επικρατησης.Οχι οτι δεν τα συνεδεσε ολα ωραια,αλλα ελεος πια με τις νεο-μυθολογιες,μεχρι και ο Λιακο εγραψε τριλογια(κι αυτη αναμασημα και αχταρμας)!

    O αρχοντας των δακτυλιδιων οπως θα επρεπε να ειναι,με τον OZZY{#emotions_dlg.thumbup}:


    -----------------
    "Όταν οι ιεραπόστολοι πρωτοήρθαν στην γη μας,αυτοί είχαν τις Βίβλους και εμείς τη γη.Πενήντα χρόνια μετά,εμείς ειχαμε τις Βίβλους και εκείνη ειχαν την γη" Τζόμο Κενιάτα (ο πρώτος πρόεδρος της Κένυα μετά την ανεξαρτησία)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 01-08-2008 14:34 ]



    Χαχαχα... μα πως κόλλησες τώρα την τριλογία του άρχοντα του Τολκιεν με τους Αμερικανούς και το Στάλιν και το Χίτλερ και το Μαγκαιβερ και τα Στρουμφάκια και το Matrix και τα Looney Tunes και το Λιακόπουλο (έλεος!!!) και το Χριστιανισμό και τους μεταλάδες?? ... γενικά μου φαίνεται λίγο ατυχές! Ετσι και αλλιώς η τριλογία του άρχοντα είναι ένα παραμύθι και τα παραμύθια γράφονται με σκοπό να μας κάνουμε να "ξεφεύγουμε" λίγο από τη "δραματική" καθημερινότητά μας και να ταξιδευούμε σε μαγικούς κόσμους όπου ξέρουμε οτι στο τέλος θα υπάρχει Happy End!Νομίζω ο καθένας μας που θα βρισκόταν στα χαρακώματα μεσα στη φρίκη του πολέμου θα συμμεριζόταν τα γραπτά του Τόλκιεν που πιστεύω ότι δημιούργησε ενα κόσμο με σκοπό να βρει καταφύγιο εκεί ο ίδιος πρώτα! και φυσικά να έχει σιγουρα happy end εκεί αφου στην αληθινή ζωη τα πάντα ειναι αβεβαια και συνήθως δεν τελειώνουν χαρούμενα! (ειδικά σε περιοδο παγκοσμίου πολέμου όπως βρισκόταν ο Τόλκιεν!) Επίσης δείχνει πολλές φορές στην τριλογία του αρχοντα ότι ήταν φυσιολάτρης και αγαπούσε πολύ τη φύση και μισούσε τη βιομηχανική ανάπτυξη που κατέστρεφε το περιβάλλον και τη φύση... Πίστευω ότι ο Τολκιεν περνάει πολλά αληθινά μυνήματα και κρύβει αλληγορικές εννοιες μεσα απο τα μυθοπλαστικα έργα του!'Ενα από αυτά ήταν και το καμπανάκι κινδύνου για τη φύση και το περιβάλλον και τα προβλήματα που προέβλεπε... πολύ πριν τα πουν οι σημερινοί περιβαντολόγοι... (αυτό φαίνεται διάχυτο σε αρκετά σημεία της τριλογίας του άρχοντα -που αν θες μπορώ να τα αναλυσω-)

    Υ.Γ. Δεν υπάρχει μερικώς στο να έχεις διαβασει Τολκιεν... ισως έτσι να έχασες το νόημα... υπάρχει ναι και οχι.

    Υ.Γ. 2 Αν έχεις δει τις ταινίες μόνο (οι οποίες ήταν πολύ καλές κινηματογραφικά!) διχως να εχεις διαβάσει τα βιβλια πάλι έχασες το νόημα!

    Υ.Γ. 3 Νομίζω στο τελευταίο επείσοδιο του μπιπ-μπιπ (road-runner) τελικά ο κογιότ το τρώει το μπιπ-μπιπ!

    {#emotions_dlg.beer}
    -----------------
    Μαζί σας On-Air @ Musicheaven Ράδιο (http://listen.musicheaven.gr) κάθε Κυριακή 12.00-14.00, κάθε Τετάρτη 16.00-18.00 και κάθε Παρασκευή 01.00-02.00 με ότι θέλετε ν' άκουσετε απ' όλο το φάσμα της rock μουσικής!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 01-08-2008 15:28 ]


    noizreduction
    01.08.2008, 15:19

    Συγνωμη..δεν καταλαβα κατι..

     

    Δηλαδη οποιος δεν συμπαθει το εργο του Τολκιν ( δικαιωματα ειναι αυτα, μη τα ξεχναμε ), πρεπει να ειναι Χριστιανος; Δεν ξερω πως μπερδευτηκε ετσι το θεμα, αλλα δεν νομιζω πως το να αναγουμε μια εξαιρετικη μυθοπλασια του Τολκιν σε θρησκευτικο ζητημα ( με οποιαδηποτε συγκριση "σηκωνει" το ζητημα ), θα αποδειξουμε ποσο "οπαδοι" ειμαστε!!!

     

    Με λιγα λογια..μη τα ριχνετε ολα στο ιδιο καζανι...Τα βιβλια του ειναι εξαιρετικα ( και φανταστειτε πως ειμαι κα Χριστιανος.. ) και οι ταινιες μετεφεραν οσο το δυνατον καλυτερα τη μυθοπλασια των βιβλιων!


    Disasterpiece
    01.08.2008, 16:29

    Σ'αυτα για τον Χιτλερ και τον Σταλιν απαντουσα στον Revelation που αναφερθηκε σ'αυτους ως προς το διπολο καλο/κακο,λεγοντας του πως αυτο το διπολο επι της ουσιας δεν υπαρχει και πως ενα σωρο απλοικοι μυθοι,καρτουν,χαρακτηρες επιστημονικης φαντασιας και ακομα θρησκευτικοι χαρακτηρες μας μυουν σ'αυτο το διπολο,το οποιο ομως ειναι εκτος τοπου και χρονου με την πραγματικοτητα.Πιο απλα:ολες οι ιστοριες με θριαμβευτικη νικη του καλου απλα δινουν μια ψευδαισθηση οτι μπορουμε να εξελθουμε ως δια μαγειας απο τον εφιαλτη της αθλιας πραγματικοτητας που εμεις οι ιδιοι δημιουργησαμε.Ειναι ωραιες ιστοριες,αλλα επι της ουσιας δεν προσφερουν τιποτα.Τo ερωτημα ειναι:τις πταιει και ο κοσμος ειναι το ιδιο προβληματικος ακομα και σημερα?

    4 γρηγορες απαντησεις:

    1,Ειμαστε  ευθυνοφοβοι η' απλα ανικανοι να διαχειριστουμε τις κοινωνιες και να τις πλασουμε ετσι ωστε να ζουμε ειρηνικα,να ειναι ολα ομορφα κι ωραια.Ετσι μεταθετουμε σε "απο μηχανης θεους" την ευθυνη η' προσδοκουμε σε ηρωες που θα συμμαζεψουν τα ασυμαζευτα με ενα μαγικο τροπο."Καλουμε κυριοι,αλλα η κληση μας προωθειται,δεν φταιμε εμεις ,αναμενομεν την αφιξη του Ηρωα/Μεσσια".Και δεν εχει σημασια εαν ο πλανητης ειναι μια απεραντη χαβουζα.Θα ερθει ο Γκανταλφ/ο Φροντο/τα ξωτικα/οι ΕΛ/ο ΕΛ τζενταη/Η Δευτερα Παρουσια/ο ο Μεσσιας των Εβραιων/ο θεος αυτοπροσωπως/εξωγηινοι/οντοτητες που μας αγαπανε και θελουν το καλο μας(καποιος πολυ μουρη τελος παντων).Σε χρονο dt ολα θα φτιαξουν.Οποτε δεν πρεπει να ανησυχουμε.Ειναι ολα σχεδιασμενα ωστε εμεις οι υπεροχοι ανθρωποι να συνεχισουμε να βανδαλιζουμε τον πλανητη Γη και να τον κανουμε ρημαδιο.Mαθαινουμε τη γλωσσα των ξωτικων,κατα βαθος πιστευουμε πως υπαρχουν νανοι και δενδρογεννηδες,δεν το λεμε μην μας πουν γραφικους.Εννοειται πιστευουμε και στο Θεο,αλλα φιλοσοφουμε κιολας λιγακι.Στα κρυφα βλεπουμε Λιακο,αυτο ειδικα δεν το λεμε πουθενα,θα μας πουν πολυ γραφικους.Ειμαστε καλυμμενοι απο παντου δηλαδη,κοιμομαστε ησυχοι,στον υπνο μας βλεπουμε σοκολατενιες κοιλαδες και μικρες νεραιδες.Ολα ειναι τοσο ωραια."το καλο ειναι εδω,ενωμενο δυνατο"(lol)

    2.Ειναι στη φυση μας να επιδιωκουμε την καταστροφη.Γουσταρουμε να τα κανουμε ολα λιμπα,να σπαμε τους εαυτους μας σε χιλια κομματια και μετα παλι απο την αρχη.Ξανα και ξανα.Υπαρχει επισης η αποψη πως η καταστροφη προαγει τη δημιουργια.Αν ειναι ετσι,πασο.Burn baby burn.

    3.Κοινωνικα ειμαστε ακομα σε πρωτογονο σταδιο(ασχετα τι νομιζουμε),βεβαια θελουμε να παμε μπροστα,αλλα φυλετισμοι-εθνικισμοι-ιμπεριαλισμοι--αλυτρωτισμοι-θρησκευτικες κοντρες ειναι αρρωστιες βαθια ριζωμενες μεσα μας.Καποτε τα πραγματα ισως να αλλαξουν.Ισως ομως και ο πατος να μην εχει πατο η' να μην προλαβουμε,γιατι:

    4....Θα λιωσουν οι παγοι στην ανταρκτικη(μια φυσικη διεργασια της γης,ασχετη με την απατη της νεο-οικολογιας και της κουλτουρας του "save the penguins,αγαπα τον..θαμνον σου!")και θα παμε στον αγυριστο.Οποτε και τι εγινε,ας συνεχισουμε την καταστροφικη μας πορεια,αφου δεν τη γλιτωνουμε.Αφου θα τη παθουμε,ας κανουμε τουλαχιστον το κεφι μας,αυτο που μας εξιταρει:TOTAL MAYHEM.


    -----------------
    "Όταν οι ιεραπόστολοι πρωτοήρθαν στην γη μας,αυτοί είχαν τις Βίβλους και εμείς τη γη.Πενήντα χρόνια μετά,εμείς ειχαμε τις Βίβλους και εκείνη ειχαν την γη" Τζόμο Κενιάτα (ο πρώτος πρόεδρος της Κένυα μετά την ανεξαρτησία)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 01-08-2008 16:34 ]


    Kerato
    01.08.2008, 17:59

    Disasterpiece, σε πάω!

    Είσαι πέρα για πέρα σωστός στα λεγόμενά σου και παρά το ότι πολλοί δεν κατάλαβαν τη σύνδεση τόσων φαινομενικά διαφορετικών περιπτώσεων που ανέφερες σε προηγούμενη παρέμβασή σου, θεωρώ ότι τα πράγματα είναι ξεκάθαρα και ακριβώς όπως τα περιγράφεις.

    Εύγε,νέε μου!

    Μαζί σου.


    JaNick
    01.08.2008, 21:47

    Disasterpiece νομίζω πως το έχεις αναλύσει τόσο το θέμα ζωή που τελικά δεν μπορείς να ευχαριστιθείς τίποτα...

    Ναι έτσι είναι... Πάντα θα ψάχνουμε τον σωτήρα, το μεσσία κλπ... Και όλα αυτα είναι ενα παραθυρο ελπίδας που ίσως να μας δίνει και δύναμη για αγώνα... Και εγώ που τα λέω αυτα δεν είμαι κανένας πιστός της Ορθοδοξίας κάθε άλλο... Αλλα για να γίνει αυτο που λές να αναλάβουμε τις ευθύνες μας θα γίνει σε άλλον πλανήτη όχι εδώ...

    Και το καλό υπάρχει... Και το νοιώθουμε... Όχι στον Θεό και στους ΕΛ και στους Jedi κλπ... Αλλα στο διπλανό μου, στο φίλο μου, στην κοπέλα μου, στον μπουζουκσή που θα φέρει το οργανό του και θα με πεί 'έλα ρε Νίκο να παίξουμε', στο παλικάρι που δεν ήξερα μεχρι χτές αλλα θα κάτσουμε να πιούμε μια μπύρα και θα κράξουμε τον Χατζηγιάννη... Και όλα αυτα μας κάνουν να νοιώθουμε όμορφα... Και μην πείς οτι είναι ψεύτικο και αυτό... Αφου το νοιώθω τίποτα δεν είναι ψέυτικο...

    Τώρα όσο για τον Τόλκιν... Απλα ονειρικός... Υπέροχος... Τι και αν δανείστικε κάποια στοιχεία απο μυθολογίες??? Όλα σε κάτι δεν είναι βασισμένα??? Δεν έχω κάτι άλλο να πώ... Με έχουν καλύψει οι προηγούμενοι... {#emotions_dlg.beer}


    fireroc
    02.08.2008, 13:05

    το σπουδαιο στο τολκιν  οτι δεν υποτιμησε το κακκο!( στα βιβλια γιατι οι ταινειες εκτος απ το υπεροχο σαουντρακ και τη σκηνοθεσια ειναι φτωχες μπροστα σστο βιβλιο που διαβαζοζοντας το καταλαβαινω το πλουτο του).  και για να φτιαξεις μια γλωσσα σημαινει οτι  εισαι μαγκας!  και βεβαια για να φτιαξεις μια γλωσσα η εναν κοσμο πρεπει να επηρεαστεις απο καπου  ! η γλωσσα των ξοτικων εχει επηρεαστει  απ τα φιλανδικα και τα αγγλοσαξονικα και ο κοσμος του εχει   επηρεαστει απο πολλα στοιχεια  οπως τατοτε προβληματα που ειναι διαχρονικα και απο επη οπως η καλεβαλα που σε αφτη χροσταμε τον γκανταλφ!


    Oceanborn
    02.08.2008, 22:56

    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 01-08-2008 στις 15:04 έγραψε...

    Χαχαχα... μα πως κόλλησες τώρα την τριλογία του άρχοντα του Τολκιεν με τους Αμερικανούς και το Στάλιν και το Χίτλερ και το Μαγκαιβερ και τα Στρουμφάκια και το Matrix και τα Looney Tunes και το Λιακόπουλο (έλεος!!!) και το Χριστιανισμό και τους μεταλάδες?? ... γενικά μου φαίνεται λίγο ατυχές! Ετσι και αλλιώς η τριλογία του άρχοντα είναι ένα παραμύθι και τα παραμύθια γράφονται με σκοπό να μας κάνουμε να "ξεφεύγουμε" λίγο από τη "δραματική" καθημερινότητά μας και να ταξιδευούμε σε μαγικούς κόσμους όπου ξέρουμε οτι στο τέλος θα υπάρχει Happy End!Νομίζω ο καθένας μας που θα βρισκόταν στα χαρακώματα μεσα στη φρίκη του πολέμου θα συμμεριζόταν τα γραπτά του Τόλκιεν που πιστεύω ότι δημιούργησε ενα κόσμο με σκοπό να βρει καταφύγιο εκεί ο ίδιος πρώτα! και φυσικά να έχει σιγουρα happy end εκεί αφου στην αληθινή ζωη τα πάντα ειναι αβεβαια και συνήθως δεν τελειώνουν χαρούμενα! (ειδικά σε περιοδο παγκοσμίου πολέμου όπως βρισκόταν ο Τόλκιεν!) Επίσης δείχνει πολλές φορές στην τριλογία του αρχοντα ότι ήταν φυσιολάτρης και αγαπούσε πολύ τη φύση και μισούσε τη βιομηχανική ανάπτυξη που κατέστρεφε το περιβάλλον και τη φύση... Πίστευω ότι ο Τολκιεν περνάει πολλά αληθινά μυνήματα και κρύβει αλληγορικές εννοιες μεσα απο τα μυθοπλαστικα έργα του!'Ενα από αυτά ήταν και το καμπανάκι κινδύνου για τη φύση και το περιβάλλον και τα προβλήματα που προέβλεπε... πολύ πριν τα πουν οι σημερινοί περιβαντολόγοι... (αυτό φαίνεται διάχυτο σε αρκετά σημεία της τριλογίας του άρχοντα -που αν θες μπορώ να τα αναλυσω-)

    Υ.Γ. Δεν υπάρχει μερικώς στο να έχεις διαβασει Τολκιεν... ισως έτσι να έχασες το νόημα... υπάρχει ναι και οχι.

    Υ.Γ. 2 Αν έχεις δει τις ταινίες μόνο (οι οποίες ήταν πολύ καλές κινηματογραφικά!) διχως να εχεις διαβάσει τα βιβλια πάλι έχασες το νόημα!

    Υ.Γ. 3 Νομίζω στο τελευταίο επείσοδιο του μπιπ-μπιπ (road-runner) τελικά ο κογιότ το τρώει το μπιπ-μπιπ!

    {#emotions_dlg.beer}
    -----------------
    Μαζί σας On-Air @ Musicheaven Ράδιο (http://listen.musicheaven.gr) κάθε Κυριακή 12.00-14.00, κάθε Τετάρτη 16.00-18.00 και κάθε Παρασκευή 01.00-02.00 με ότι θέλετε ν' άκουσετε απ' όλο το φάσμα της rock μουσικής!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 01-08-2008 15:28 ]



    Θα συμφωνήσω απόλυτα και πάνω που ετοιμαζόμουν να γράψω τα ίδια!!!!

    Υ.Γ. Ναι το τρώει και δεν του αρέσει η γεύση τελικά


    musicathy
    03.08.2008, 15:19

    Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα! {#emotions_dlg.clap}Ζήτω ο κογιοτ!

    Καλά τα λες Soulrock! Ανοίχτηκε ένα θέμα και μετά γύρω γύρω δεκάδες άλλα θέματα. Έχουμε τρελαθεί εντελώς μου φαίνεται!


    Kerato
    03.08.2008, 17:08

    Παράθεση:

    Το μέλος musicathy στις 03-08-2008 στις 15:19 έγραψε...

    Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα! {#emotions_dlg.clap}Ζήτω ο κογιοτ!

    Καλά τα λες Soulrock! Ανοίχτηκε ένα θέμα και μετά γύρω γύρω δεκάδες άλλα θέματα. Έχουμε τρελαθεί εντελώς μου φαίνεται!



    Αυτό ονομάζεται παραγωγική σκέψη...


    NoQuarter
    03.08.2008, 20:00

    Προς τον Disasterpiece:

    Μην έχοντας διαβάσει τα βιβλία θεωρώ ότι η γνώμη σου δεν είναι έγκυρη. Επίσης δεν καταλαβαίνω πως αφορίζεις και κάνεις τους συσχετισμούς και τις συγκρίσεις που κάνεις μην έχοντας διαβάσει τα βιβλία. Εμφανέστατα δεν γνωρίζεις το αντικείμενο το οποίο διαπραγματεύεσαι, το οποίο είναι εμφανές πρωτίστως από την επιχειρηματολογία σου, στην οποία προσπαθείς, άστοχα κατά την γνώμη μου, να συσχετίσεις ως και ταυτίσεις τον Τόλκιν με τον Λιακόπουλο, με μοναδικό επιχείρημα ότι έχουν γράψει και οι 2 μυθιστορήματα στα οποία το "καλό" νικάει. Δεν επιχειρώ να απαντήσω στα ποστ σου διότι λίγη σχέση έχουν με το θέμα του thread, απλά παραθέτω μερικές γενικές διορθώσεις και απόψεις. Έτσι FYI...

    1. Το Κακό (Sauron & Co) στον Άρχοντα είναι από πλευράς ισχύος σαφώς ανώτερο του Καλού. Αυτό αναφέρεται σε πάμπολλα σημεία στο βιβλίο, νομίζω μέχρι και στην ταινία. Βασικά είναι ένα από τα κυρίως θέματα του βιβλίου. Ο λόγος που ο Frodo πάει να καταστρέψει το δαχτυλίδι in the first place είναι ακριβώς το ότι οι Καλοί ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ να νικήσουν τους Κακούς μέσο στρατιωτικής υπεροχής. Ο μόνος τρόπος για να νικήσουν ήταν ή να καταστραφεί το δαχτυλίδι (όπως και έγινε) ή να αναλάμβανε κάποιος άλλος το δαχτυλίδι (Gandalf, Aragorn, Galadriel, Elrond) στην οποία περίπτωση θα νίκαγαν μεν τον Sauron αλλά στην ουσία ο νικητής θα γινόταν το νέο Κακό (Does it ring a bell? Είναι αυτά περί Ναζί, Στάλιν και Αμερικάνων και Κακού 3.1 που ανέφερες πιο πριν). Βλέπεις λοιπόν ότι δεν είναι ΤΟΣΟ παιδικό όσο το παρουσιάζεις, και μπορείς να διαβάσεις και παραπάνω από επιφανειακά.

    2. Όσον αφορά τις αντιγραφές: Ο ίδιος ο Τόλκιν έχει πει ότι έχει δανειστεί πολλά στοιχεία από την Σκανδιναβική μυθολογία, όπως και από τον Beowulf και τις κέλτικες παραδόσεις. Ο στόχος του εξ αρχής ήταν να φτιάξει μια μυθολογία (το Silmarillion με άλλα λόγια). Το Lord of the Rings ξεκίνησε όταν ο Τόλκιν σαν αξιωματικός στον 1ο ΠΠ ξεκίνησε στα χαρακώματα να γράφει μια ιστορία βασισμένη σε μεγάλο βαθμό σε αυτά που έβλεπε γύρω του να συμβαίνουν (όπως ανέφερε ένας poster πιο πάνω βιομηχανική επανάσταση κλπ). Χαρακτηριστικά, ο χαρακτήρας του Samwise Gamgee είναι βασισμένος σε έναν συναγωνιστή του. Α, και παρθενογένεση δεν υπάρχει. ΟΛΟΙ κλέβουν από τους προηγούμενους λίγο ή πολύ.  Στην λογοτεχνία, μουσική, επιστήμη, παντού. Ή νομίζεις ότι οι μυθολογίες και θρησκείες από τις οποίες δανείστηκε ο Τόλκιν ήταν 100% original? Copy from one, it's plagiarism; copy from two, it's research.

    3. Τέλος με εκπλήσσει το ότι βρίσκεις το Matrix και κυρίως το star Wars πιο σύνθετα. Και καλά το Matrix παει στο διάολο (που σιγά το σύνθετο αλλά το αντιπαρέρχομαι), το Star Wars είναι η επιτομή του Good VS Evil σε όσο πιο απλή μορφή γίνεται. Παρεπιμπτόντως είμαι fan και των 3 (Matrix 1, SW, LOTR).

    Αυτά τα ολίγα...


    fireroc
    03.08.2008, 21:47

    Παράθεση:

    Το μέλος NoQuarter στις 03-08-2008 στις 20:00 έγραψε...

    Προς τον Disasterpiece:

    Μην έχοντας διαβάσει τα βιβλία θεωρώ ότι η γνώμη σου δεν είναι έγκυρη. Επίσης δεν καταλαβαίνω πως αφορίζεις και κάνεις τους συσχετισμούς και τις συγκρίσεις που κάνεις μην έχοντας διαβάσει τα βιβλία. Εμφανέστατα δεν γνωρίζεις το αντικείμενο το οποίο διαπραγματεύεσαι, το οποίο είναι εμφανές πρωτίστως από την επιχειρηματολογία σου, στην οποία προσπαθείς, άστοχα κατά την γνώμη μου, να συσχετίσεις ως και ταυτίσεις τον Τόλκιν με τον Λιακόπουλο, με μοναδικό επιχείρημα ότι έχουν γράψει και οι 2 μυθιστορήματα στα οποία το "καλό" νικάει. Δεν επιχειρώ να απαντήσω στα ποστ σου διότι λίγη σχέση έχουν με το θέμα του thread, απλά παραθέτω μερικές γενικές διορθώσεις και απόψεις. Έτσι FYI...

    1. Το Κακό (Sauron & Co) στον Άρχοντα είναι από πλευράς ισχύος σαφώς ανώτερο του Καλού. Αυτό αναφέρεται σε πάμπολλα σημεία στο βιβλίο, νομίζω μέχρι και στην ταινία. Βασικά είναι ένα από τα κυρίως θέματα του βιβλίου. Ο λόγος που ο Frodo πάει να καταστρέψει το δαχτυλίδι in the first place είναι ακριβώς το ότι οι Καλοί ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ να νικήσουν τους Κακούς μέσο στρατιωτικής υπεροχής. Ο μόνος τρόπος για να νικήσουν ήταν ή να καταστραφεί το δαχτυλίδι (όπως και έγινε) ή να αναλάμβανε κάποιος άλλος το δαχτυλίδι (Gandalf, Aragorn, Galadriel, Elrond) στην οποία περίπτωση θα νίκαγαν μεν τον Sauron αλλά στην ουσία ο νικητής θα γινόταν το νέο Κακό (Does it ring a bell? Είναι αυτά περί Ναζί, Στάλιν και Αμερικάνων και Κακού 3.1 που ανέφερες πιο πριν). Βλέπεις λοιπόν ότι δεν είναι ΤΟΣΟ παιδικό όσο το παρουσιάζεις, και μπορείς να διαβάσεις και παραπάνω από επιφανειακά.

    2. Όσον αφορά τις αντιγραφές: Ο ίδιος ο Τόλκιν έχει πει ότι έχει δανειστεί πολλά στοιχεία από την Σκανδιναβική μυθολογία, όπως και από τον Beowulf και τις κέλτικες παραδόσεις. Ο στόχος του εξ αρχής ήταν να φτιάξει μια μυθολογία (το Silmarillion με άλλα λόγια). Το Lord of the Rings ξεκίνησε όταν ο Τόλκιν σαν αξιωματικός στον 1ο ΠΠ ξεκίνησε στα χαρακώματα να γράφει μια ιστορία βασισμένη σε μεγάλο βαθμό σε αυτά που έβλεπε γύρω του να συμβαίνουν (όπως ανέφερε ένας poster πιο πάνω βιομηχανική επανάσταση κλπ). Χαρακτηριστικά, ο χαρακτήρας του Samwise Gamgee είναι βασισμένος σε έναν συναγωνιστή του. Α, και παρθενογένεση δεν υπάρχει. ΟΛΟΙ κλέβουν από τους προηγούμενους λίγο ή πολύ.  Στην λογοτεχνία, μουσική, επιστήμη, παντού. Ή νομίζεις ότι οι μυθολογίες και θρησκείες από τις οποίες δανείστηκε ο Τόλκιν ήταν 100% original? Copy from one, it's plagiarism; copy from two, it's research.

    3. Τέλος με εκπλήσσει το ότι βρίσκεις το Matrix και κυρίως το star Wars πιο σύνθετα. Και καλά το Matrix παει στο διάολο (που σιγά το σύνθετο αλλά το αντιπαρέρχομαι), το Star Wars είναι η επιτομή του Good VS Evil σε όσο πιο απλή μορφή γίνεται. Παρεπιμπτόντως είμαι fan και των 3 (Matrix 1, SW, LOTR).

    Αυτά τα ολίγα...



    πεστα ρε φιλεκαι λλα πολλα νοηματα ειναι κρυμενα που αμα αρχιζουμε να τα αναλυουμε δεν θα τελειοσουμε ποτε! μου αρεσε που ο αραγκον στο βιβλιο πααντος παρουσιαζεται ολιγον περιθοριακος! κανενας στην αρχη δεν πιστευε οτι ο Γοργοποδαρος( δηλ ο αραγκον ειναι με το μερος τους)


    SouLRocK
    04.08.2008, 00:43

    Παράθεση:

    Το μέλος Kerato στις 03-08-2008 στις 17:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος musicathy στις 03-08-2008 στις 15:19 έγραψε...

    Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα! {#emotions_dlg.clap}Ζήτω ο κογιοτ!

    Καλά τα λες Soulrock! Ανοίχτηκε ένα θέμα και μετά γύρω γύρω δεκάδες άλλα θέματα. Έχουμε τρελαθεί εντελώς μου φαίνεται!



    Αυτό ονομάζεται παραγωγική σκέψη...



    Ναι, αλλά αν τα γύρω γύρω δεκάδες θέματα είναι άσχετα με το κεντρικό τότε αυτό ονομάζεται αμπελοφιλοσοφία!


    -----------------
    Μαζί σας On-Air @ Musicheaven Ράδιο (http://listen.musicheaven.gr) κάθε Κυριακή 12.00-14.00, κάθε Τετάρτη 16.00-18.00 και κάθε Παρασκευή 01.00-02.00 με ότι θέλετε ν' άκουσετε απ' όλο το φάσμα της rock μουσικής!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 05-08-2008 01:53 ]


    SouLRocK
    04.08.2008, 00:50

    Glorfindel {#emotions_dlg.rockon}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 04-08-2008 01:11 ]


    NoQuarter
    04.08.2008, 00:51

    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 04-08-2008 στις 00:43 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Kerato στις 03-08-2008 στις 17:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος musicathy στις 03-08-2008 στις 15:19 έγραψε...

    Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα! {#emotions_dlg.clap}Ζήτω ο κογιοτ!

    Καλά τα λες Soulrock! Ανοίχτηκε ένα θέμα και μετά γύρω γύρω δεκάδες άλλα θέματα. Έχουμε τρελαθεί εντελώς μου φαίνεται!



    Αυτό ονομάζεται παραγωγική σκέψη...



    Ναι, αλλά αν τα γύρω γύρω δεκάδες θέματα είναι άσχετα με το κεντρικό τότε αυτό ονομάζεται αμπελοσοφία!



     

    THANK YOU!!!


    katurunen
    04.08.2008, 00:57

    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 01-08-2008 στις 15:04 έγραψε...

     

    Υ.Γ. 3 Νομίζω στο τελευταίο επείσοδιο του μπιπ-μπιπ (road-runner) τελικά ο κογιότ το τρώει το μπιπ-μπιπ!

    Δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω ποστ σε τόπικ με θέμα τον ΘΕΟ Τόλκιν αλλα SoulRock...

    απλά LOL

    {#emotions_dlg.lol} {#emotions_dlg.lol} {#emotions_dlg.lol}

    Και τώρα πάω να δω βρωμόξυλο από Eomer! {#emotions_dlg.tt2}


    -----------------
    A Sin For Him... Desire Within...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : katurunen στις 04-08-2008 01:11 ]


    fireroc
    09.08.2008, 14:10

    μπορει να μου εξηγεισει καπαοιος τι γινεται ακριβος με την Μορια?εχω μπερδευτει!


    musicathy
    09.08.2008, 14:48

    Παράθεση:

    Το μέλος NoQuarter στις 04-08-2008 στις 00:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 04-08-2008 στις 00:43 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Kerato στις 03-08-2008 στις 17:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος musicathy στις 03-08-2008 στις 15:19 έγραψε...

    Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα! {#emotions_dlg.clap}Ζήτω ο κογιοτ!

    Καλά τα λες Soulrock! Ανοίχτηκε ένα θέμα και μετά γύρω γύρω δεκάδες άλλα θέματα. Έχουμε τρελαθεί εντελώς μου φαίνεται!



    Αυτό ονομάζεται παραγωγική σκέψη...



     

    Ναι, αλλά αν τα γύρω γύρω δεκάδες θέματα είναι άσχετα με το κεντρικό τότε αυτό ονομάζεται αμπελοσοφία!



     

    THANK YOU!!!



    Eγώ thank you....Ξέχασα να βάλω τη λέξη άσχετα πριν απ'τη λέξη θέματα{#emotions_dlg.wacko}


    NoQuarter
    10.08.2008, 14:40

    Παράθεση:

    Το μέλος musicathy στις 09-08-2008 στις 14:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NoQuarter στις 04-08-2008 στις 00:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 04-08-2008 στις 00:43 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Kerato στις 03-08-2008 στις 17:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος musicathy στις 03-08-2008 στις 15:19 έγραψε...

    Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα! {#emotions_dlg.clap}Ζήτω ο κογιοτ!

    Καλά τα λες Soulrock! Ανοίχτηκε ένα θέμα και μετά γύρω γύρω δεκάδες άλλα θέματα. Έχουμε τρελαθεί εντελώς μου φαίνεται!



    Αυτό ονομάζεται παραγωγική σκέψη...



     

    Ναι, αλλά αν τα γύρω γύρω δεκάδες θέματα είναι άσχετα με το κεντρικό τότε αυτό ονομάζεται αμπελοσοφία!



     

    THANK YOU!!!



    Eγώ thank you....Ξέχασα να βάλω τη λέξη άσχετα πριν απ'τη λέξη θέματα{#emotions_dlg.wacko}



    Νόου πρόμπλεμ, για αυτό είμαι εδώ :P

    Προς Fireroc:

    Περί Μόρια δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς αλλά η βασική ιστορία (από μνήμης) είναι η εξής:

    Στο βουνό αυτό είχε ξεμείνει κάποιο Balrog από 1η / 2η εποχή. Ένας θεός ξέρει τι δουλεία είχε εκεί. Μπορεί να το έβαλε κανένας Sauron ή Morgoth να φυλάει το πέρασμα, δεν θυμάμαι να σου πω. Anyway, πέρασαν οι χιλιετίες, το Balrog το έριξε στην siesta μιας και δεν είχε και τίποτα να κάνει αφού δεν είχε προβλέψει να πάρει μαζί laptop με internet connection για να βλέπει τα τελευταία επεισόδια Lost, 24, κλπ.

    Μερικές χιλιάδες χρόνια μετά έσκασαν μύτη οι Νάνοι οι οποίοι άρχισαν να εξορύσσουν το Mithrill που στο εν λόγω βουνό υπήρχε σε αφθονία. Βολεύτηκαν ωραία εκεί πέρα και ίδρυσαν το βασίλειο του Khazad-Dum (ή όπως αλλιώς το λένε). Που και πού εμφανίζονταν και τίποτα Orc / Goblin που ευδοκιμούσαν στη περιοχή αλλά οι Νάνοι, όντας uber-pownagorz / lvl 70 1337 (ή όπως αλλιώς θέλεις να τους πεις) δεν πολύ-μάσαγαν.

    Με το γκαπα, γκουπα όμως κάποια στιγμή ξύπνησαν το Balrog, το οποίο στη ζοχάδα του που το ξύπνησαν και μην έχοντας πιει τον καφέ του και να κάνει τσιγάρο να έρθει στα ίσια του, τους ξετίναξε όλο το party. Τώρα κάπου βοήθησαν και τα Orc λίγο, πολύ αλλά δεν έχει και μεγάλη σημασία.

    Αυτά σε γενικές γραμμές. Τώρα ακριβώς με ποια σειρά έγιναν ακριβώς δεν θυμάμαι αλλά αυτό είναι το ζουμί. Όποιος θέλει να συμπληρώσει / διορθώσει είναι ευπρόσδεκτος.


    -----------------
    When all are One and One is all To be a Rock and not to Roll

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NoQuarter στις 10-08-2008 14:41 ]