ελληνική μουσική
    763 online   ·  210.833 μέλη

    Ελευθεροι οι τρεις απο τους 4.....

    Sokratis121974
    03.08.2008, 14:59

    Ελευθεροι ειναι οι τρεις απο τους 4 δολοφονους του στυγερου  εγκληματος που εγινε στην Μυκονο στον ατυχο 20αχρονο Αυστραλο Ντουζόν Ζαμίτ, αφεθηκαν με συμφωνη γνωμη εισαγγελεα και ανακριτη.....

    Δεν ξερω πως ακριβως εγινε αυτο το αποτροπαιο εγκλημα....δεν ειμουνα εκει.....ομως εστω και στην μνημη αυτου του ατυχου παιδιου, (και του πατερα του που μας εδειξε τι σημαινει πολιτισμος και μεγαλειο της ψυχης) και την στιγμη που ειχαν εστω και εμεση αναμιξη σε αυτο το εγκλημα, νομιζω οτι δεν θα επρεπε με τοση ευκολια να βγουν εξω, και ενω ακομα το πτωμα του παιδιου, ειναι στο νεκροτομιο, και που ακομα τα οργανα του θα συνεχισουν να ζουν μεσα σε Ελληνες πολιτες.....

    Προσωπικα αισθανομαι ντροπη, για ολα αυτα τα αποτροπαια που συμβαινουν στην χωρα μας.....Λογικη τσαμπουκαδων τραμπουκων, και στοιχειων που (λερωνουν) την ιστορια της χωρας μας, με τον τροπο που συμπεριφερεται η (δικαιοσυνη) τους δινει το δικαιωμα να συνεχισουν αυτο το επαναλαμβανομενο και ατιμωρητο  εγκλημα....

    Σιγουρα οι τουριστες δεν ειναι οι αγιοι της υποθεσης, διοτι στην πλειονοτητα ισως των περιπτωσεων ειναι αυτοι που προκαλουν ολα αυτα, ομως και εκει ας αναρωτηθουμε ποιος εχει καταντησει σε αυτο το χαλι τον τουρισμο.....μηπως εχουμε ενα μεγαλο μερος ευθυνης εμεις οι ιδιοι; Με την λογικη της αρπαχτης σε ολους τους τομεις μηπως απο εκει να ειναι η αιτια των κακων;

    Πολλα ισως θα μπορουσε καποιος να πει οτι φταινε.....το γεγονος ειναι ενα.....ενα παιδι ηρθε για διακοπες απο μια αλλη χωρα και εντελως αναιτια (απο οτι φενεται, διακοπηκε η ζωη του, σε μια χωρα που τοσο πολυ καφιεται για τον πολιτισμο της...

    Κριμα......ειλικρινα......κριμα......


    musicathy
    03.08.2008, 15:09

    Πραγματικά λυπητερό γεγονός.

    Πώς είναι δυνατόν η διακαιοσύνη να αποφάσισε κάτι τέτοιο και μέσα σε τόσο γρήγορο χρονικό διάστημα ενώ το σώμα του αδικοχαμένου είναι ακόμα ζεστο...Είναι σαν ιεροσυλία...Σαν να επιτρέπεται να επαναληφθεί η φριχτή αυτή πράξη...Ακόμη κι αν τα τέσσερα αυτά άτομα δεν έχουν και καμιά ευθύνη(πράγμα που κατά τη γνώμη μου είναι αδύνατον), θα έπρεπε να εξεταστεί περαιτέρω η υπόθεση.

    Επίσης είναι ντροπή μας, συμφωνώ που έχουμε αφήσει τα τουριστικά πράγματα να φτάσουν σε αυτό το σημείο...Φυσικά, ως ένα βαθμό έχουμε και εμείς ευθύνες...


    -----------------
    ήμουνα εδώ κι εδώ είμαι ακόμα, σαν μια σκιά που τριγυρνά...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : musicathy στις 03-08-2008 15:10 ]


    BAGRATION
    03.08.2008, 17:21

    Ευθύνες για τη δολοφονία του ανθρώπου αυτού φέρουν όλοι όσοι συμμετείχαν στον ξυλοδαρμό του. Η δικαιοσύνη δεν πρέπει να ανέχεται αυτά τα "ναι αλλά εγώ τον βαρούσα λίγο ενώ ο άλλος πολύ" η "εγώ δεν βαρούσα,μόνο ήμουνα από πάνω και γελούσα ". Το ότι κάποιος έδινε θανάσιμα πλήγματα δεν μειώνει την ευθύνη αυτών που δεν έδιναν.

    Βέβαια μπαίνουν και άλλα κωλύματα στη μέση όπως έλλειψη στοιχείων, έλλειψη μαρτύρων, ενδεχόμενη μη εμπλοκή των υπόπτων στο επεισόδιο κ.τ.λ.

    Ομως.....όπως η τιμωρία είναι παράδειγμα έτσι και η ατιμωρησία είναι παράδειγμα.

    Η ενδεχόμενη ατιμωρησία αυτού του εγκλήματος και η μη απόδοση ευθυνών (όπως ήθισται στο Ελλαδιστάν) θα οδηγείσει ξανα σε τέτοιες πράξεις στο μέλλον. Περιμέντε μερικά χρονάκια να ξεχαστεί και θα έχουμε παρόμοια περιστατικά..... Και φυσικά δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνουν τέτοια πράγματα.


    -----------------
    " Το μαχαίρι θα φτάσει μέχρι το κόκκαλο"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 03-08-2008 17:31 ]


    Sokratis121974
    03.08.2008, 17:30

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 03-08-2008 στις 17:21 έγραψε...

    Περιμέντε μερικά χρονάκια να ξεχαστεί και θα έχουμε παρόμοια περιστατικά..... Και φυσικά δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνουν τέτοια πράγματα.



    Μακαρι να ηταν μερικα χρονακια.....δυστηχως.......εχθες παλι στην Μυκονο ειχαμε παλι απο μπραβους ξυλοδαρμο σε βαρος Ισπανων τουριστων......Τελος παντων τι γινεται......

    Πουθενα δεν υπαρχει δικαιοσυνη;


    BAGRATION
    03.08.2008, 17:35

    Οταν είσαι σε θέση να δείρεις, εδώ έχεις και το ακαταλόγιστο των ευθυνών.

    Κοπανάς όποιον γουστάρεις και μπορείς.

     


    Sokratis121974
    03.08.2008, 17:41

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 03-08-2008 στις 17:35 έγραψε...

    Οταν είσαι σε θέση να δείρεις, εδώ έχεις και το ακαταλόγιστο των ευθυνών.

    Κοπανάς όποιον γουστάρεις και μπορείς.

     



    Αστα........γι' αυτο....βαρατε βιολιτζηδες......


    noizreduction
    03.08.2008, 20:36
    Κι εχω την εξης απορια.. Ακουσα στο σταθμο STAR τη συνηγορο ενος εκ των κατηγορουμενων να λεει με αυθαδεια: "Μπορει ολοι να ειμαι πικραμενοι για το συμβαν, ομως ολο το πανελληνιο εχει μια ορθη λογικη για την προφυλακιση ενος κατηγορουμενου" Αυτη η κυρια δεν κοιμαται με τυψεις το βραδυ?
    vero
    03.08.2008, 23:22

    Που καταντησαμε???????
    Να σκοτωνουμε αθωο κοσμο χωρίς λόγο!  Έρχονται στην Ελλάδα μας δινουνε λεφτά και τους δερνουμε απο πανω! Τι να πουμε!?

    Εαν γίνοτανε κάτι τετοιο σε άλλη χώρα την επομενη μέρα θα ήταν φυλακή με ουτε ανακωχες και μ******..... Ε ναι δεν υπαρχει δυκαιοσύνη! Έρχονται οι λαθρομετανάστες και αντι να τους ρίξουνε στην φυλακή τους έχουμε και γυρίζουν! Ναι γι αυτο καταντήσαμε ετσι!

     


    BAGRATION
    03.08.2008, 23:48

    Παράθεση:

     

    Εαν γίνοτανε κάτι τετοιο σε άλλη χώρα την επομενη μέρα θα ήταν φυλακή με ουτε ανακωχες και μ******..... Ε ναι δεν υπαρχει δυκαιοσύνη! Έρχονται οι λαθρομετανάστες και αντι να τους ρίξουνε στην φυλακή τους έχουμε και γυρίζουν! Ναι γι αυτο καταντήσαμε ετσι!

     



    Στο μπουντρούμι και γρήγορα!!!!!

     


    -----------------
    " Το μαχαίρι θα φτάσει μέχρι το κόκκαλο"

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 04-08-2008 00:08 ]


    venceremos
    03.08.2008, 23:50

    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 03-08-2008 στις 23:22 έγραψε...

    Που καταντησαμε???????
    Να σκοτωνουμε αθωο κοσμο χωρίς λόγο!  Έρχονται στην Ελλάδα μας δινουνε λεφτά και τους δερνουμε απο πανω! Τι να πουμε!?

    Εαν γίνοτανε κάτι τετοιο σε άλλη χώρα την επομενη μέρα θα ήταν φυλακή με ουτε ανακωχες και μ******..... Ε ναι δεν υπαρχει δυκαιοσύνη! Έρχονται οι λαθρομετανάστες και αντι να τους ρίξουνε στην φυλακή τους έχουμε και γυρίζουν! Ναι γι αυτο καταντήσαμε ετσι!

     



    Ορίστε..??? Το τελευταίο δεν το πιασα...

     Μήπως μου χει διαφύγει κάτι?? Πού κολλάν οι μετανάστες vero??

     Ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του εδω μεσα...


    Vanna
    03.08.2008, 23:54

    Μα και πότε βρε παιδιά έχει λειτουργήσει σωστά η δικαιοσύνη σε αυτή τη χώρα; Κουκουλώνουν τα πάντα και μετά βγαίνουν και μιλάνε για δικαιοσύνη. Ποιόν κοροϊδεύουν;

    Κρίμα το παιδί...και κρίμα και για όσα περιστατικά δεν έτυχε να δουν το φως της δημοσιότητας.


    vero
    04.08.2008, 01:05

    Παράθεση:

    Το μέλος venceremos στις 03-08-2008 στις 23:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 03-08-2008 στις 23:22 έγραψε...

    Που καταντησαμε???????
    Να σκοτωνουμε αθωο κοσμο χωρίς λόγο!  Έρχονται στην Ελλάδα μας δινουνε λεφτά και τους δερνουμε απο πανω! Τι να πουμε!?

    Εαν γίνοτανε κάτι τετοιο σε άλλη χώρα την επομενη μέρα θα ήταν φυλακή με ουτε ανακωχες και μ******..... Ε ναι δεν υπαρχει δυκαιοσύνη! Έρχονται οι λαθρομετανάστες και αντι να τους ρίξουνε στην φυλακή τους έχουμε και γυρίζουν! Ναι γι αυτο καταντήσαμε ετσι!

     



    Ορίστε..??? Το τελευταίο δεν το πιασα...

     Μήπως μου χει διαφύγει κάτι?? Πού κολλάν οι μετανάστες vero??

     Ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του εδω μεσα...



    το  αναφέρνω γιατί έχουμε τα κανάλια και τους υποστηριζουνε τους "καημενους". Είχαμε πριν 2 βδομάδες  ένα τραπέζι που έκανε ο Πρωθυπουργός(άλλος αυτος) και μου ήταν ο άλλος ο αριστερός ο Τσίπρας με μια λαθρομεταναστρια και την προστατευε ... και την επομενη μέρα ήτανε στα κανάλια και θα την κάνουμε ελληνίδα!!!!! (ΤΙ ΝΑ ΠΩ??????)
    Αυτο που ήθελα να πώ ότι δεν υπάρχει τίποτα, τα ισοπεδώσαμε όλα! Που ήταν η αστυνομία να την έβαζε μέσα!? και την έχουμε στα κανάλια να γίνει και ελληνίδα!


    venceremos
    04.08.2008, 01:28

    Kοιτα, ειναι λιγο εκτος τοπικ, ετσι..? Θελω να σε ρωτησω ομως κατι: τι εγκλημα διεπραξε αυτη η γυναικα και ο καθε λαθρομεταναστης για να στερηθει την ελευθερια του? Επειδη περασε τα συνορα με την ελπιδα οτι θα εβρισκε μια καλυτερη ζωη απο την αλλη πλευρα? Και το εκανε παρανομα προφανως επειδη δεν μπορουσε νομιμα. Γιατι δεν μπορουσε νομιμα..? Γιατι δεν του δοθηκε αδεια παραμονης? Με ποια κριτηρια βγαινει η αδεια παραμονης και γιατι την αρνουνται σε τοσους μεταναστες που κανουν αιτηση για ασυλο? Με ποιο δικαιωμα την αρνουνται οταν ειναι υποχρεωμενοι να τη δωσουν απο τις διεθνεις συμβασεις? Για να μη σχολιασω οτι οι λαθρομεταναστες που βρισκονται εδω δεν ηρθαν διακοπες στην Ελλαδα αλλα επειδη με τον ενα ή με τον αλλο τροπο διωχθηκαν απο την χωρα τους λογω συνθηκων, εστω και οικονομικων. Και ηρθαν για να δουλεψουν. Σε χαμοδουλειες απασχολουνται οι κακομοιρηδες. Εκει που εσυ κι ο καθε Ελληνας δεν θα καταδεχοταν. Και ξαφνικα τους αντιμετωπιζουμε σαν να μην ειναι ισοτιμοι με εμας, σαν να μην εχουν αναγκες, σκεψεις, συναισθηματα... Και τους συμπεριφερομαστε σαν κατι κατωτερο απο μας.. Και θεωρουμε οτι δεν τους αξιζει τιποτα περισσοτερο απο την φυλακη. Λες και αυτοι δεν ειναι ανθρωποι. Αλλη φορα οταν μιλας, να σκεφτεσαι διπλα. Αυτο που ειπες ηταν πολυ επιπολαιο και αδικο, σκληρο και εκ του ασφαλους. Σαν να σου χαλασανε τη ζαχαρενια και μονο με την παρουσια τους. Δεν φταινε οι λαθρομεταναστες για τα προβληματα που αντιμετωπιζουμε ως κοινωνια, αυτοι ετσι τα βρηκαν. Τα βελη σου να τα στρεφεις προς τις σωστες κατευθυνσεις.


    vero
    04.08.2008, 01:49

    οκ το ξέρω απλα ήθελα να φέρω το θέμα ότι έχουμε καταντησει αηδία και οχι μόνο σε αυτο το θέμα και σε άλλα πραγματα. ΌΛΑ τα κουκουλώνουν και τίποτα δεν κάνουν! Το θέμα αυτό το χω σκεφτει 4πλα, μην ανυσηχείς, και χω δει την πλευρα την  δικία τους. Αλλα όταν ακους όταν κλέβουν εξοργίζομαι!

    Πριν μια βδομάδα διάβαζα στην Ζάκυνθο ένας ντόποιος επιτέθηκε ένος ανθρώπου ξένου που ήτανε εθελοντης στο Θαλασσίο Πάρκο της Ζακύνθου!

     


    kamelia8
    04.08.2008, 11:41

    Εμένα μου έκανε φοβερή εντύπωση ο πατέρας του. Τέτοιο εγκώμιο για την Ελλάδα; Και να η απάντηση...


    incomplete_angel
    04.08.2008, 12:16

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 03-08-2008 στις 17:21 έγραψε...

    Ευθύνες για τη δολοφονία του ανθρώπου αυτού φέρουν όλοι όσοι συμμετείχαν στον ξυλοδαρμό του. Η δικαιοσύνη δεν πρέπει να ανέχεται αυτά τα "ναι αλλά εγώ τον βαρούσα λίγο ενώ ο άλλος πολύ" η "εγώ δεν βαρούσα,μόνο ήμουνα από πάνω και γελούσα ". Το ότι κάποιος έδινε θανάσιμα πλήγματα δεν μειώνει την ευθύνη αυτών που δεν έδιναν.

     

    Συμφωνώ


    musicathy
    05.08.2008, 10:44

    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 04-08-2008 στις 11:41 έγραψε...

    Εμένα μου έκανε φοβερή εντύπωση ο πατέρας του. Τέτοιο εγκώμιο για την Ελλάδα; Και να η απάντηση...



     

    Να που υπάρχουν και πολιτισμένοι άνθρωποι


    renabill
    07.08.2008, 13:04

    Παράθεση:

    Το μέλος musicathy στις 05-08-2008 στις 10:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 04-08-2008 στις 11:41 έγραψε...

    Εμένα μου έκανε φοβερή εντύπωση ο πατέρας του. Τέτοιο εγκώμιο για την Ελλάδα; Και να η απάντηση...



     

    Να που υπάρχουν και πολιτισμένοι άνθρωποι



    Μερικοί άνθρωποι έχουν κατανόηση.Το ότι συνέβη ένα περιστατικό στο οποίο ενεπλάκη και το παιδί του δε σημαίνει ότι πρέπει να τα ισοπεδώνει όλα και να μισεί την Ελλάδα. Εγώ πάλι δεν κατάλαβα γιατι έγινε αυτό και πως ξεκίνησε το ξύλο!!!!ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ?