ελληνική μουσική
    693 online   ·  210.848 μέλη

    Το αξιον εστι ειναι ενα τραγουδι?

    ring
    05.10.2004, 23:26
    ρε παιδια εχω ενα προβλημα. εν οψει της 28 οκτωβριου λοιπον και δεν ξερω ποιο ειναι το αξιον εστι και φυσικα αν αποτελειται απο ενα η περισσοτερα κομματια. και ποια ειναι αυτα? χρειαζομαι τη βοηθεια σας γιατι θα το παιξουμε στο σχολειο και δεν ξερω ποιο ειναι...(αστοιχειωτος θα λετε... τι να κανω που δεν εχω ασχοληθει ποτε με αυτη τη μουσικη...) ΧΕΛΠ(help!!!)
    Sideline
    06.10.2004, 01:40
    To Αξιον Εστί είναι πολύ περισσότερο απο ένα τραγούδι...
    Giorgos
    06.10.2004, 02:05
    Το "¶ξιον Εστί" είναι ένα από τα κορυφαία έργα που έχει να επιδείξει η παγκόσμια ποίηση. Γράφτηκε από τον Οδυσσέα Ελύτη το 1959 και εκδόθηκε έναν χρόνο αργότερα, ενώ εν πολλοίς ήταν αυτό που χάρισε στον δημιουργό του το Βραβείο Νόμπελ Λογοτεχνίας το 1979, κάνοντάς τον έτσι τον 2ο Έλληνα που τιμάται με το Ανώτερο Βραβείο Λογοτεχνίας, μετά τον Γ. Σεφέρη το 1963.

    Το 1964, ο Μίκης Θεοδωράκης αναλαμβάνει να μελοποιήσει αποσπάσματα από το "¶ξιον Εστί" σε συνεργασία με τον Οδυσσέα Ελύτη. Το αποτέλεσμα είναι ο ομώνυμος δίσκος που έμεινε στην ιστορία, με τη φωνή του Γρηγόρη Μπιθικώτση ως σολίστα και του Μάνου Κατράκη ως αφηγητή. Έκτοτε, το έργο κυκλοφόρησε στη δισκογραφία άλλες 2 φορές, πάντα με τον Μίκη Θεοδωράκη στο pontium, ενώ τη θέση του Γρηγόρη Μπιθικώτση πήραν ο Γιώργος Νταλάρας το 1988 και ο Γιάννης Κότσιρας το 2002.

    Τα μέρη του "¶ξιον Εστί" είναι τα ακόλουθα:

    1. Η Γένεσις, Εισαγωγή - Τότε είπε
    2. Ιδού εγώ λοιπόν
    3. Η πορεία προς το μέτωπο
    4. Ένα το χελιδόνι
    5. Τα θεμέλια μου στα βουνά
    6. Με το λύχνο του άστρου
    7. Η Μεγάλη Έξοδος
    8. Της Δικαιοσύνης Ήλιε Νοητέ
    9. Ναοί στο σχήμα του ουρανού (ορχηστρικό)
    10. Της αγάπης αίματα
    11. Ναοί στο σχήμα του ουρανού
    12. Προφητικόν
    13. Ανοίγω το στόμα μου
    14. Σε χώρα μακρινή
    15. Το Δοξαστικόν

    Τα κομμάτια που οπωσδήποτε (με βάση την λογική) θα παίξετε στην εκδήλωση της 28ης Οκτωβρίου είναι τα "Ένα το χελιδόνι", "Της Δικαιοσύνης Ήλιε Νοητέ" και "Της αγάπης αίματα".
    istoxastis
    06.10.2004, 21:14
    Sideline,
    σαν απάντηση, είπες στο 16άχρονο...
    "To Αξιον Εστί είναι πολύ περισσότερο απο ένα τραγούδι... "
    Δεν ξέρω γιατί, αλλά...
    Γι αυτό και μόνο, σ΄ευχαριστώ μέσα απ' τη ψυχή μου
    Sideline
    07.10.2004, 02:29
    Μ'αρέσει να μην λέω πολλά, αλλά φροντίζω αυτά που λέω να έχουν μια κάποια βαρύτητα
    MariannaP
    08.10.2004, 11:29
    Ηθελα να ξερα τι κάνουν οι καθηγητές στα σχολεία;;;;;
    Εσύ είναι λογικό να μην ξέρεις, αλλά εν όψει εθνικής εορτής δεν θα έπρεπε να αναφέρουν κάποια πράγματα;;;
    Ακόμη στα σχολεία λένε πότε έγινε η τάδε συνθήκη και ο τάδε πόλεμος και για τον πολιτισμό τίποτα; Να χαιρόμαστε το εκπαιδευτικό μας σύστημα!!!!!!

    Quote:

    Το μέλος ring στις 05-10-2004 στις 23:26 έγραψε:

    ρε παιδια εχω ενα προβλημα. εν οψει της 28 οκτωβριου λοιπον και δεν ξερω ποιο ειναι το αξιον εστι και φυσικα αν αποτελειται απο ενα η περισσοτερα κομματια. και ποια ειναι αυτα? χρειαζομαι τη βοηθεια σας γιατι θα το παιξουμε στο σχολειο και δεν ξερω ποιο ειναι...(αστοιχειωτος θα λετε... τι να κανω που δεν εχω ασχοληθει ποτε με αυτη τη μουσικη...) ΧΕΛΠ(help!!!)