ελληνική μουσική
    718 online   ·  210.832 μέλη

    Αγορά κάρτας ήχου..

    busted
    05.08.2008, 01:30

    Πρεπει καπως αμεσα να αγορασω μια καρτα ηχου.. Τη θελω για να λειτουργω ενα synthesizer που πηρα προσφατα.. Οποτε θελω να εχει καλο ηχο και να μη μειωνει αυτο που βγαινει απ το οργανο και θελω επισης να εχει midi In/Out.

    Ειμαι αναμεσα σε 3 :

    -Creative Sound Blaster X-FI Fatal1ty Champion Series (ΕΔΩ)

    -Tascam US-122L (ΕΔΩ)

    -M Audio Audiophile 24/96 (ΕΔΩ)

    Ποια απο τις 3 ειναι πιο καταλληλη;


    noizreduction
    05.08.2008, 12:15

    Η αληθεια ειναι πως εχεις επιλεξει 3 τελειως διαφορετικης νοοτροπιας καρτες.

     

    Η Creative ειναι μια καρτα τελειως multimedia και games προσανατολισμενη, οποτε δεν θα εχεις την πιστοτητα του ηχου που θα ηθελες ( και την ποιοτητα των εισοδων βεβαια ) που εχουν οι αλλες 2.

     

    Απο την αλλη, η M-Audio ειναι PCI καρτα ενω η Tascam εξωτερικη! Διαφορες υπαρχουν και στις τιμες τους.

     

    Πρεπει να μας δωσεις καποιο προϋπολογισμο και καποιο λογο που θελεις την καρτα. Πχ, ενας gamer δεν θα επαιρνε ποτε μια καρτα ηχου σαν τις 2 τελευταιες επιλογες σου.

    Απο την αλλη, ενας μουσικος, δεν θα επελεγε ποτε την πρωτη, διοτι θα ηθελε μια καρτα προσανατολισμενη προς τον τομεα ηχογραφησης και μουσικης παραγωγης.

     

     


    busted
    05.08.2008, 18:36

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 05-08-2008 στις 12:15 έγραψε...

    Πρεπει να μας δωσεις καποιο προϋπολογισμο και καποιο λογο που θελεις την καρτα. Πχ, ενας gamer δεν θα επαιρνε ποτε μια καρτα ηχου σαν τις 2 τελευταιες επιλογες σου.

    Απο την αλλη, ενας μουσικος, δεν θα επελεγε ποτε την πρωτη, διοτι θα ηθελε μια καρτα προσανατολισμενη προς τον τομεα ηχογραφησης και μουσικης παραγωγης.

    Το ξερω οτι ειναι τελειως διαφορετικες οι καρτες μεταξυ τους... Ουτε μουσικο με λες ουτε gamer... Κατι αναμεσα... Δε θα επαιρνα ποτε καρτα ηχου για να παιζω παιχνιδια ομως... Μια χαρα ειμαι και ετσι... Θελω με την καρτα να μπορω να χειριζομαι το συνθ μου και να μη μειωνεται ο ηχος του. Απο ηχογραφηση και μουσικη παραγωγη, θα χρησιμοποιω το reason. Εκει θα φτιαχνω διαφορα και για να το κανω αυτο πρεπει να ηχογραφω απο το συνθ. Αυτα, μεχρι εκει. Τωρα που σου τα ειπα καλυτερα τι εχεις να μου πεις;

    Ευχαριστω για την απαντηση σου!{#emotions_dlg.thumbup}


    noizreduction
    05.08.2008, 22:05

    Αυτο που δεν εχεις σκεφτει, ειναι πως περα απο την καρτα ηχου, πρεπει να εχεις και ενα καλο monitoring συστημα, ωστε οι συχνοτητες του synth να αποδιδονται οσο το δυνατον πιο σωστα. Αρα, περα απο μια καρτα ηχου, το προβλημα σου ειναι και τα ηχεια που χρησιμοποιεις.

     

    Καταλαβαινεις προφανως πως με απλα ηχεια υπολογιστη, δεν βγαζεις ακρη. Καποιες συχνοτητες θα εχουν προβλημα, καποιες αλλες θα "εξαφανιζονται", κλπ.

     

    Τωρα, αναμεσα στις καρτες που προτεινες, νομιζω πως θα προτεινω την tascam. Την εχω δουλεψει, ειναι αρκετα καλη και ευελικτη ως προς το ο,τι ειναι εξωτερικη. Δηλαδη εαν στο μελλον αλλαξεις συστημα, δεν θα μπλεξεις με εσωτερικες PCI ( οπως M-Audio ), μιας και η PCI θυρα αρχιζει να...εξαλειφεται απο τις motherboards!


    busted
    06.08.2008, 03:35

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 05-08-2008 στις 22:05 έγραψε...

    Αυτο που δεν εχεις σκεφτει, ειναι πως περα απο την καρτα ηχου, πρεπει να εχεις και ενα καλο monitoring συστημα, ωστε οι συχνοτητες του synth να αποδιδονται οσο το δυνατον πιο σωστα. Αρα, περα απο μια καρτα ηχου, το προβλημα σου ειναι και τα ηχεια που χρησιμοποιεις.

    Καταλαβαινεις προφανως πως με απλα ηχεια υπολογιστη, δεν βγαζεις ακρη. Καποιες συχνοτητες θα εχουν προβλημα, καποιες αλλες θα "εξαφανιζονται", κλπ.

    Το εχω σκεφτει... Καινουρια (καλα) ηχεια δεν παιζει να αγορασω... δεν μου βρισκεται το ρευστο...

    Σκεφτομαι να αγορασω ομως καλα ακουστικα... Ετσι να ακουω τον ηχο απο τα ακουστικα παρακαμπτοντας τελειως τα ηχεια... Δε νομιζω να εχω προβλημα... Ουτως η αλλως στο σπιτι δεν υπαρχει λογος (και δεν μπορω) να παιζω δυνατα... Στο στουντιο που πηγαινω με φιλους παιζω οσο δυνατα θελω..{#emotions_dlg.biggrin}