ελληνική μουσική
    664 online   ·  210.851 μέλη

    Όποιος ξέρει να φτιάχνει τραγούδια να μπει..

    dikasman
    06.08.2008, 13:38

    λοιπον χρειαζομαι παραγωγες για το σιντι που προκειτε να βγαλω.οποιος ξερει να απαντηση για πληροφοριες/φυσικα και θα υπαρχει και για καθε τραγουδι γυρο στα 20 ευρο αναλογα την ποιοτιτα.παιζω ελληνικο ραπ.καμοια σχεση με τα εμπορικα δεδοομενα στην ελλαδα.αλα με ακουστικη κιθαρα πιανο αντε και λιγο ηλεκτρονικη μουσικη.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KIT_KAT στις 06-08-2008 13:45 ]


    KIT_KAT
    06.08.2008, 13:55

    Dikasman... γιατί δε δημοσιεύεις μία αγγελία; Δες εδώ Smile

    Καλή τύχη!


    nowaveband
    07.08.2008, 19:11

    den katalava akrivws.....thes paragwgi gia to cd sou?


    dikasman
    09.08.2008, 12:25

    ναι για το σιντι μου.δεν χρειαζομαι 10καδες μουσικες αλα 5. 6


    noizreduction
    09.08.2008, 13:24

    Δηλαδη οι συνθεσεις ειναι δικες σου κι εσυ απλως θελεις να τις ηχογραφησεις; Παντως με 20Ε πολυ φοβαμαι πως δεν εχεις πολλες ελπιδες πραγματικα...


    dikasman
    09.08.2008, 18:33

    φτιαχνω μουσικες αλα χρειαζομαι και αλες. noizreduction εσυ ποσα θα επαιρνες για καθε τραγουδι?


    noizreduction
    09.08.2008, 19:51

    Δηλαδη τι ακριβως θελεις; {#emotions_dlg.confused1} Ενα demo CD των 3-4 δικων σου κομματιων και αλλων 3-4 απο καποιον αλλον;

    Τα demo CD περιεχουν το πολυ 15-20 λεπτα απο τη δουλεια του καλλιτεχνη ( και πολλα λεω ), ωστε ο καθε παραγωγος να ακουσει συντομα τη δουλεια του και να παρει μια ιδεα.

     

    Απο εκει και περα, θα μου επιτρεψεις να μην κανω....κοστολογησεις στον αερα. Ουτε εχω σκοπο να "ψαρεψω" πελατες. Απλως σου λεω πως τα 20Ε ειναι αρκετα μικρο ποσο ( εαν υποθεσεις πως τα studio για καθε μια ωρα ηχογραφησης παιρνουν απο 14+ Ε )


    kotsos_007
    11.08.2008, 17:08

    θές να σου κάνει κάποιος παραγωγές για τραγουδάκια????


    dikasman
    11.08.2008, 21:23

    δισκογραφικα να βγαλεις ενα cd  demo ειναι ποιο οικονομικο απο ενα cd album.εσυ τι θα μου προτεινες? για πρωτη δουλεια.εχω μουσικες αρκετες απλως χρειαζομαι και αλλες για album.δεν μιλω για studio εχω ενημερωθει για τιμες ετσι και αλιως.απλως ζητω βοηθεια στο θεμα μουσικες.noizreduction ζητω την γνωμη σου...


    noizreduction
    11.08.2008, 21:49

    Προσωπικα ξερω πως το CD DEMO ειναι το "χαλι" που θα οδηγησει εναν παραγωγο να σου κανει CD δισκογραφιας. Δεν ξερω ποιος σου ειπε πως το CD DEMO ειναι κατι που μπορει να κυκλοφορησει δισκογραφικα, αλλα οι εταιριες κυκλοφορουν και promotαρουν δουλειες που ειναι δισκογραφικα ετοιμες κι οχι απλα Demo Cds..


    johnfrusciante
    12.08.2008, 19:48

    αχα..δηλαδη..θα καθησω να γραψω..μουσικη για κιθαρα και πιανο για 1 τραγουδι που δε με καιει κιολας..θα κανω κ την παραγωγη του κ ολα αυτα με 20 ευραντζες..χμ...πααρα πολυ δελεαστικη προταση αλλα λεω καλυτερα  να παω να καψω τα πτυχια μου...


    dikasman
    12.08.2008, 20:06

    εσυ εχεις καποια εταιρια να μου προτεινεις?ποσα λεφτα χρειαζονται για να βγαλεις ενα cd στα δισκοπωλεια?


    noizreduction
    12.08.2008, 20:27

    Dikasman, θελεις απλως μια εταιρια που θα προωθησει το CD σου? Μπορεις να ψαξεις σε μικρα labels, που ενδιαφερονται να προωθουν δουλειες μικρων καλλιτεχνων. Θα μου επιτρεψεις να μην αναφερω καμια προσωπικα ( διαφιμηση κοινως )


    dikasman
    12.08.2008, 20:35

    ναι.που μπορω να ψαξω για μικρα labels?


    dikasman
    14.08.2008, 21:23

    σε παρακλω απαντησε.


    toumba
    16.08.2008, 12:15

    φίλε μου εγώ ακόμα δε κατάλαβα διαβάζοντας ολα τα μηνύματα αυτο εδώ :

    εχεις έτοιμα κομμάτια με ηχους πιανου και κιθάρας με καποιο μπιτάκι και στιχο rap

    και θέλεις αυτα τα κομμάτια να στα κάνει κάποιος mastering & production ώστε να έχεις ενα έτοιμο επαγγελματικής ποιότητας ηχογραφημένο cd ήχου

     

    Η

     

    έχεις έτοιμους τους στίχους και καποια βασική ιδέα του τι ήχους και τι μελωδίες θες να μπουν στο κομμάτι αρα ψάχνεις για καποιον έμπειρο συνθέτη ?

     

    παρ'ολα αυτά και εδώ σε αυτη τη σελίδα αλλα και στο www.hiphop.gr μπορείς να φτιάξεις καποιο προφίλ και να ανεβάσεις κομμάτια σου για να ακούει ολος ο κόσμος και με το καλό να σε μάθουν

     

    οπως και να χει καλη επιτυχία φίλε


    dikasman
    16.08.2008, 22:21

    1.πως μπορω να ανεβασω τραγουδια εκει?(ειμαι μελος ιδι)

    2.ψαχνω εταιρια να προωθησω το cd μου. συνδεση την κανω μονος μου.

    ευχαριστω...


    tago
    18.08.2008, 21:47

    Από ότι κατάλαβα λέγοντας παραγωγή εννοεί ενορχήστρωση, επεξεργασία και mastering. Νομίζω, φίλε μου πως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε δύο τρία studio’s να ακούσεις τη δουλεία τους και αν σε ικανοποιεί να συνεργαστείς μαζί τους. Ο φίλος μου ο noizreduction μπορεί να σε καθοδηγήσει. Βέβαια όπως και ο ίδιος σου έχει πει, τα χρήματα που διαθέτεις είναι λίγα για να κάνεις μια αξιοπρεπή δουλειά.