ελληνική μουσική
    532 online   ·  210.830 μέλη
    Crocodile
    06.08.2008, 15:44

    Επειδή έπειτα από αναζήτηση στα αρχεία του musicheaven διεπίστωσα ότι δεν υπήρχε πουθενά κάποιο θέμα με αναφορά στον Σταμάτη Κόκοτα, είπα να το ανοίξω εδώ, ώστε να μπορούμε να συζητούμε και να ανταλλάσσουμε απόψεις σχετικά με αυτόν τον πολύ σπουδαίο ερμηνευτή. Ο Σταμάτης Κόκοτας θεωρώ ότι είναι μία από τις μεγαλύτερες φωνές που γέννησε ποτέ η Ελλάδα. Η τεχνική του άφθαστη ενώ οι ερμηνείες του σε πολλά τραγούδια του Ξαρχάκου, του Καλδάρα, του Μούτση και του Σπανού παραμένουν μέχρι σήμερα αξεπέραστες. Στο διαδίκτυο υπάρχει ιστοσελίδα αφιερωμένη στον Σταμάτη Κόκοτα που μπορεί να οδηγηθεί κανείς πατώντας εδώ:

    http://www.geocities.com/kokotas23/STAMATIS_KOKOTAS.html

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Crocodile στις 06-08-2008 15:53 ]


    kwstasagas
    06.08.2008, 16:10

    Η απάντησή μου σε αυτό το τόπικ είναι ένα ανυπέρβλητο ζεϊμπέκικο, το οποίο, κατά την ταπεινή μου άποψη, δεν θα μπορούσε να υποστηριχθεί καλύτερα από άλλον τραγουδιστή εκτός από τον Σταμάτη. Η δε φωνή του ... σαν να κυλάει ένα καθάριο ποταμάκι ....

    ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΔΡΟΜΟ

    Μουσική : ΔΗΜΟΣ ΜΟΥΤΣΗΣ

    Στίχοι : ΝΙΚΟΣ ΓΚΑΤΣΟΣ

    Ερμηνεία : ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΚΟΚΟΤΑΣ

    Πήρες το μεγάλο δρόμο για να πας στα ξένα

    άφησες για μένα τη λαβωματιά

    πήρες το μεγάλο δρόμο, δρόμο δίχως άκρη

    έγινε το δάκρυ θάλασσα πλατιά.

     

    Τώρα την πόρτα μου χτυπούν

    βοριάδες και χειμώνες

    μα οι καρδιές που αγαπούν

    μένουνε πάντα μόνες.

     

    Πήρες το μεγάλο δρόμο και το μονοπάτι

    πώς να κλείσω μάτι, πώς να κοιμηθώ

    πήρες το μεγάλο δρόμο και μονάχος μένω

    τι να περιμένω, τι να καρτερώ.

     

    Τώρα την πόρτα μου χτυπούν .......................

     

    Οπωσδήποτε, υπάρχουν κι ένα σωρό άλλα υπέροχα τραγούδια μεγάλων μας συνθετών, τα οποία με τη φωνή του Σταμάτη αναδείχθηκαν ακόμη περισσότερο και έγιναν ακόμη "λαμπρότερα". Όμως .... επιτρέψατέ μου να αναφερθώ στο πλέον αγαπημένο μου ....

    ΥΓ 1 : Όσον αφορά στα κατά καιρούς κακεντρεχή σχόλια τύπου "αν δεν είχε τις .... μεταξένιες φαβορίτες του δεν θα γινόταν διάσημος" ..... άσε, ας μην δώσω απάντηση ....

    ΥΓ 2 : Ο Θεός ας έχει καλά τον αγαπημένο μας Σταμάτη ... μακάρι να συνεχίσει να τραγουδάει στο πάλκο για πολλά χρόνια ακόμη .... Αν κάποιος από εσάς έχει πληροφορίες για μελλοντικές εμφανίσεις του [οπουδήποτε κι αν είναι αυτές], ας τις παραθέσει εδώ ..... Thanx ......  

     

     

     

     

     


    marylin
    06.08.2008, 20:24

    Δεν το μπορείς όσο κι αν θες να με ξεχάσεις

    δεν το μπορώ ό,τι κι αν πω να σ' αρνηθώ

    δεν το μπορείς να γίνεις χθες και να περάσεις

    δεν το μπορώ με τον καημό να μετρηθώ....

     

    Μπράβο σου που μας τον θυμίζεις, είναι από τους καλύτερους! {#emotions_dlg.thumbup} {#emotions_dlg.walkman} {#emotions_dlg.thumbup}

     

    ΥΓ. Παρεμπιπτόντως επειδή είναι από τα πολύ αγαπημένα μου τραγούδια περιμένω να το ακούσω από κάποιο ταλαντούχο καλλιτέχνη, αρκετοί  είναι  εδώ... {#emotions_dlg.rolleyes}


    -----------------
    Η κάθε μας μέρα είναι ένα δώρο!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : marylin στις 10-08-2008 21:35 ]


    dessypris
    07.08.2008, 11:00

    Ο Σταμάτης Κόκοτας, ΗΤΑΝ η διαφορά στην εποχή του!

    Με σπάνιο ηχόχρωμα φωνής, με δικό του τρόπο ερμηνείας και με τεράστιους συνθέτες, των οποίων είχε την τύχη να ερμηνεύσει μοναδικά τα τραγούδια τους, κατάφερε να χρησιμοποιήσει "όλο το πακέτο" προς τέρψη των δικών μας ψυχών.

    Προσωπικά, θα επιθυμούσα να μην έχει την οικονομική ανάγκη να "δουλεύει" νύχτα πλέον και να τον χαιρόμαστε μόνο σε συναυλίες...Μ αυτό τον τρόπο, θα παραμείνει χαραγμένος στη μνήμη μας, ακριβώς όπως τον ζήσαμε...Γιατί οι μεγάλοι καλλιτέχνες, φεύγουν ακριβώς την στιγμή που πρέπει, αφήνοντάς μας με τη γεύση της δόξας τους.

    Η παρακμή, που έρχεται αναγκαστικά με τα χρόνια, δεν τους ταιριάζει.


    kwstasagas
    07.08.2008, 11:30

    "Προσωπικά, θα επιθυμούσα να μην έχει την οικονομική ανάγκη να "δουλεύει" νύχτα πλέον και να τον χαιρόμαστε μόνο σε συναυλίες...Μ αυτό τον τρόπο, θα παραμείνει χαραγμένος στη μνήμη μας, ακριβώς όπως τον ζήσαμε...Γιατί οι μεγάλοι καλλιτέχνες, φεύγουν ακριβώς την στιγμή που πρέπει, αφήνοντάς μας με τη γεύση της δόξας τους.

    Η παρακμή, που έρχεται αναγκαστικά με τα χρόνια, δεν τους ταιριάζει."

    Συμφωνώ 1000% με  αυτό που γράφεις. Από την άλλη όμως ..... εγώ που μέχρι σήμερα δεν έτυχε να τον δω σε κάποια συναυλία [όχι μόνο στα τέλη των 60ς, όταν ήταν "στα μεγαλεία του", καθόσον τότε ήμουν αγέννητος, όσο και τα μετέπειτα χρόνια] θα ήθελα να τον δω να τραγουδάει στο πάλκο, έστω, για μια φορά, πριν αποσυρθεί οριστικά από την ενεργό δράση. Καημό το έχω .... Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, πέρυσι τραγούδησε σε κάποιο υπόγειο μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας. Κάποιοι που πήγαν μού είπαν ότι ΠΕΡΑΣΑΝΕ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ....

    [Offtopic : Η συζήτηση μού θυμίζει παρόμοιες συζητήσεις με συμφορουμίτες που κάνουμε στα τόπικς που έχουν ανοιχθεί για παλιά ροκ συγκροτήματα. Π.χ. στο τόπικ για τους Blue Oyster Cult εκφράσθηκε και η άποψη ότι έπρεπε εδώ και χρόνια να έχουν διαλυθεί και να έχουν πάψει να παίζουν ζωνανά. Ας μού επιτραπεί να διαφωνήσω : Μπορεί π.χ. κάποιος 16χρονος να έχει λαχτάρα να τους δει λάιβ, γιατί να τού στερηθεί αυτή η χαρά ??? Εδώ και ο ΛΕΟΝΑΡΝΤ ΚΟΕΝ, αν και 74χρονος, έδωσε πρν λίγες μέρες στα μέρη μας μια συναυλία .... ανεπανάληπτη !!!! Συμπέρασμα : Αν είσαι πραγματικά ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ καλλιτέχνης, έχεις τη δυνατότητα να προσφέρεις συγκινήσεις στο κοινό ακόμη και σε πολύ μεγάλη ηλικία, ακόμη κι όταν ως δημιουργός / τραγουδιστής κλπ έχεις "κλείσει" τον κύκλο σου ...... ] .........

     

     

     


    dessypris
    07.08.2008, 18:34

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 07-08-2008 στις 11:30 έγραψε...

    ... Εδώ και ο ΛΕΟΝΑΡΝΤ ΚΟΕΝ, αν και 74χρονος, έδωσε πρν λίγες μέρες στα μέρη μας μια συναυλία .... ανεπανάληπτη !!!! ...

    Μα ναι...Αυτό εννοώ...Σε συναυλία...

    Όπου ο μεγάλος καλλιτέχνης θα μας προσφέρει όλη του τη πορεία στο καταλληλότερο περιβάλλον για να τη θυμηθούν οι παλιοί και να την γνωρίσουν ζωντανά οι πιο νέοι και δεν θα αναλωθεί στο να τραγουδάει κάθε βράδυ τα ίδια και τα ίδια, σ ένα υπόγειο μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας.


    kwstasagas
    09.08.2008, 13:41

    Όντως .... απ' αυτή τη σκοπιά έχεις δίκιο .....


    ATHINA26
    20.08.2008, 09:19

    ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗ ΚΟΚΟΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ''ΠΕΣ ΠΩΣ Μ' ΑΝΤΑΜΩΣΕΣ'' ΣΕ ΣΤΙΧΟΥΣ ΤΟΥ ΛΕΥΤΕΡΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΣΠΑΝΟΥ

    ΔΙΩΞΕ ΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΜΗ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΣΩ

    ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗ ΛΥΠΗΘΕΙΣ

    ΗΤΑΝ ΓΡΑΦΤΟ ΝΑ Σ'ΑΓΑΠΗΣΩ

    ΗΤΑΝ ΓΡΑΦΤΟ ΝΑ Μ'ΑΡΝΗΘΕΙΣ

     

    ΠΕΣ ΠΩΣ Μ'ΑΝΤΑΜΩΣΕΣ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΣΕ  ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ

    ΠΕΣ ΠΩΣ ΜΕ ΞΕΧΑΣΕΣ ΠΡΙΝ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΠΡΩΙ

    ΜΑ ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΟΤΙ ΓΙΑ ΜΕ ΔΕΝ ΗΣΟΥΝ ΟΝΕΙΡΟ

    ΚΑΙ ΜΗΝ ΝΟΙΑΣΤΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΑΠΟΓΙΝΩ ΣΤΗ ΖΩΗ.

     

    ΆΣΕ ΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΕ ΣΚΕΠΑΣΩ

    ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΨΕ ΤΟΣΗ ΠΑΓΩΝΙΑ

    ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΛΕΙΣΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ

    ΣΑΝ ΣΚΙΑ ΣΤΗ ΜΑΥΡΗ ΛΗΣΜΟΝΙΑ


    MissRoro
    02.09.2008, 17:19

    Έβλεπα πριν ένα μήνα περίπου ένα αφιέρωμα στην τηλεόραση για το Σταμάτη Κόκοτα και ήταν - όπως είπαν - ο πρώτος star της εποχής του. Από εκείνον ξεκίνησε στη χώρα μας η μανία των αυτογράφων, πρώτος εφερε Mercedes αν δεν κάνω λάθος ή κάποια άλλη μάρκα και εδώ και χρόνια του προσφέρουν υπέρογκα ποσά για να ξυρίσει τις φαβορίτες του και αρνείται... Ήταν ένα πολύ καλό αφιέρωμα με αναφορές σε όλη τη δισκογραφία και την καριέρα του, αλλά αυτά μου έμειναν περισσότερο...


    thanassis1970
    03.09.2008, 08:38

    Ο Σταματης είναι από τους σπουδαιότερους belcanto χαρισματκούς τραγουδιστές ερμηνευτές μαζί με τον Γούναρη τον Μαρούδα αλλά και τον Στράτο Παγιουμτζή που έχει χαρακτηρίσει όλο σχεδόν το καλό ελληνικό τραγούδι του '60 και του '70.

    Πρωτοπόρος (ήταν ο πρώτος που επανέφερε τα αυθεντικά ρεμπέτικα) και παράλληλα κλασσικός μέσα από την συνεργασία του με όλους τους μεγάλους συνθέτες και στιχουργούς.

    Χορτασμένος από δόξα και αυθεντικό σουξέ, χωρίς ματαιοδοξία, άφησε πίσω του ένα τεράστιο ρεπερτόριο που θα αποκαληφθεί εν καιρό.

    Απλά σαν χαρακτήρας και σαν άνθρωπος δεν ασχολείται με την υστεροφημία του


    mitsos-takis
    03.09.2008, 12:42

    γιε μουυυυ
    ειν ο πονος μου αβασταχτος καλε μουυυυυ
    που την Ντορα τωρα πρεπει να διαλεξω
    στη σειρα σου, και θα γινεις κι εσυ πρωθυπουργοοοοοος


    PARATERISTAS
    03.09.2008, 17:02

    Με κυνηγουν,με κυνηγουν καθε βραδια...

    της γειτονιας,της γειτονιας σου τα παιδια..

    Με κοροιδεουν τα παιδια σαν τρεχω στην ανηφορια

    να σου χαρισω μια φτωχη καρδια...

    Κι οταν την πορτα σου κοιτω,τα σκαλοπατια σου φιλω...

    εσυ φωναζεις "Διωξτε τον τρελο..."{#emotions_dlg.yes}


    ARTificial-Misconception
    13.09.2010, 22:22

    Σταμάτης Κοκότας: Ένας εκ των μεγαλυτέρων ελλήνων τραγουδιστών/καλλιτεχνών. Για μένα ο μεγαλύτερος και αγαπημένος όλων των υπολόιπων της γενιάς του.... Η απόλυτη φωνή του, η γοητευτική βελούδινη βραχνάδα στη χροιά της φωνής του, οι φαβορίτες του, τα μακρυά μαλλιά του, το ήθος του και η αξία του, δημιουργούν ενα μοτίβο καλλιτέχνη σπάνιας αισθητικής και αυθεντικής μορφής.

    Κουλτούρα: Εκτός όλων των υπολοίπων, ο Σταμάτης Κόκοτας, αποτελεί την απόλυτη κουλτούρα τραγουδιστή στην ελληνική μουσική, όλων των εποχών.... Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα αλλόν τραγουδιστή με τέτοια κουλτούρα και υπόβαθρο. Μπορεί να πει κάποιος ότι ο Πουλόπουλος  είχε και την κουλτούρα και το υπόβαθρο, και πράγματι τα είχε, δεν μπορεί όμως να συγκριθεί με τον Στάματη Κόκοτα, όπως δεν μπορεί να συγκριθεί οποιοσδήποτε άλλος ηθοποιός, που έπαιξε Τζεημς Μποντ, με τον Σον Κόνερι....


    Ragtime
    05.02.2014, 10:26
    Ο Σταμάτης Κόκοτας είναι ένας από τους μεγαλύτερους μας ερμηνευτές. Τραγουδά υπέροχα στις χαμηλές νότες χωρίς υπερβολές και με μια ζεστασιά που σε διαπερνά. Όταν ερμηνεύει τον Τρελό του Σπανού σε κάνει να νομίζεις ότι όντως αυτός είναι ο καψούρης ο τύπος που τον κοροϊδεύουν τα παιδιά της γειτονιάς. Για μένα η Πειραιώτισσα του Μούτση είναι ένα από τα καλύτερα λαϊκά μας τραγούδια και η ερμηνεία του Σταμάτη αξεπέραστη. Ειδικά ο τρόπος με τον οποίο ερμηνεύει τον στίχο ''φωτιά να καίει'' και μετά ''σιγοκλαίει'' σου αγγίζει την καρδιά. Τέλος, εμένα με συγκινεί απόλυτα η ερμηνεία του στο ιστορικό τραγούδι Αλήτης του Γιώργου Ζαμπέτα. Να μην ξεχνάμε επίσης ότι ήταν από τους αγαπημένους τραγουδιστές του Νίκου Γκάτσου.