ελληνική μουσική
    873 online   ·  210.851 μέλη

    Τελετή έναρξης Ολυμπιακών Αγώνων Πεκίνου 2008

    renabill
    07.08.2008, 10:56

    24 ώρες μας χωρίζουν από το σημαντικό αυτό γεγονός της χρονιάς και πραγματικά η περιέργειά μου τις τελευταίες μέρες έχει κορυφωθεί άφενός γιατί πάντα μου αρέσαν και περίμενα με ανυπομονησία μεγάλες αθλητικές διοργανώσεις να παρακολουθήσω, αφετέρου γιατί η τελετή έναρξης έχει περισσότερο να κάνει με την κουλτούρα και τον πολιτισμό. Μέσα από αυτή θα γνωρίσουμε κάπως την ΚΙΝΑ και πως αυτή ενσωματώνει στον τρόπο ζωής της τα αθλητικά και ολυμπιακά ιδεώδη, όπως αυτά πρωτοεκφράστηκαν.

    ΕΣΕΙΣ δεν έχετε περιεργεια?{#emotions_dlg.yes}


    stevi93
    07.08.2008, 11:10

    εχουμε,ναι..
    Για την ακριβεια πιστευω πως θα μεινουμε με ανοιχτο το στομα απο αποψη εφε,οργανωσης κτλ...


    CROSS
    07.08.2008, 13:04

    Γενικά η οργάνωση αυτή στο Πεκίνο,μετά απο αυτά τα γεγονότα,που γκρέμιζαν τα σπίτια του κόσμου για να κάνουν παρτέρια,δεν μου φαίνεται και πολύ ελκυστική...αλλά βέβαια πιο πολύ φταίνε τα κορόιδα που έφυγαν απ'τα σπίτια τους και δεν αντέδρασαν {#emotions_dlg.lol}..οπότε ας πρόσεχαν{#emotions_dlg.whistling}

    Πάντως την τελετή έναρξης είναι σίγουρο ότι θα την δούν πολλοί{#emotions_dlg.eek}....εδώ δεν ξέρω γιατί πέφτει μες το μεσημέρι.

     


    -----------------
    Να ζείς την κάθε μέρα σαν να είναι η τελευταία σου,και να ακούς radio MH:''Ταξίδι αναψυχής''κάθε Δευτέρα 18.00-20.00.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 07-08-2008 13:07 ]


    renabill
    07.08.2008, 13:36

    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 07-08-2008 στις 13:04 έγραψε...

    Γενικά η οργάνωση αυτή στο Πεκίνο,μετά απο αυτά τα γεγονότα,που γκρέμιζαν τα σπίτια του κόσμου για να κάνουν παρτέρια,δεν μου φαίνεται και πολύ ελκυστική...αλλά βέβαια πιο πολύ φταίνε τα κορόιδα που έφυγαν απ'τα σπίτια τους και δεν αντέδρασαν {#emotions_dlg.lol}..οπότε ας πρόσεχαν{#emotions_dlg.whistling}

    Πάντως την τελετή έναρξης είναι σίγουρο ότι θα την δούν πολλοί{#emotions_dlg.eek}....εδώ δεν ξέρω γιατί πέφτει μες το μεσημέρι.

     


    -----------------
    Να ζείς την κάθε μέρα σαν να είναι η τελευταία σου,και να ακούς radio MH:''Ταξίδι αναψυχής''κάθε Δευτέρα 18.00-20.00.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 07-08-2008 13:07 ]



     

    Αυτό το γεγονός όντως ήταν πολύ μούφα, αλλά αν το καλοσκεφτείς τι καθεστώς ισχύει δεν περίμενα και κάτι καλύτερο.  Όσο για την ώρα πέφτει μεσημέρι γιατί υπάρχει η διαφορά ώρας. Είμαστε πολλές ώρες πίσω από την Κίνα!


    Vanna
    07.08.2008, 14:42

    Θα την δω την τελετή έναρξης και όντως ανυπομονώ να δω τι σκαρφίστηκαν οι διοργανωτές. ΄

    Πάντως υπάρχει η σκία των όσων είπε ο CROSS και βέβαια ό,τι γίνεται στο Θιβέτ.

    Αναπόφευκτα θα έχω ως μέτρο σύγκρισης την τελετή έναρφης του 2004...


    BAGRATION
    07.08.2008, 15:14

    Είναι δυνατόν να υπάρχει χώρα στο σύγχρονο κόσμο που "να ενσωματώνει στον τρόπο ζωής της τα αθλητικά και ολυμπιακά ιδεώδη, όπως αυτά πρωτοεκφράστηκαv"???????

    Τα ολυμπιακά ιδεώδη ήταν για άλλες εποχές όπου οι άνθρωποι είχαν το άροτρο για όργωμα και το δόρυ για τον πόλεμο. Τωρα, τα ολυμπιακά ιδεώδη μόνο ώς εμπορικά σλόγκαν, ως μέσο προβολής, η ώς παραμύθιασμα μπορώ να τα αντληφθώ.

    Αν και τα βρίσκω πολύ καλά ώς θεσμό (μακάρι να υπήρχαν στην πραγματικότητα) είναι τελείως, μα τελείως ασυμβίβαστα με τον σύγχρονο κόσμο του αθλητισμού, του αθλητικού μπίζνες, και των εκατοντάδων εκατομμυρίων των θεατών, τηλεοπτικών και μη.

     


    -----------------
    " Το μαχαίρι θα φτάσει μέχρι το κόκκαλο"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 07-08-2008 15:58 ]


    margo
    07.08.2008, 17:13

    Νομίζω πως ο bagration έχει απόλυτο δίκιο στα παραπάνω..

    {#emotions_dlg.huh}


    renabill
    07.08.2008, 18:07

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 07-08-2008 στις 15:14 έγραψε...

    Είναι δυνατόν να υπάρχει χώρα στο σύγχρονο κόσμο που "να ενσωματώνει στον τρόπο ζωής της τα αθλητικά και ολυμπιακά ιδεώδη, όπως αυτά πρωτοεκφράστηκαv"???????

    Τα ολυμπιακά ιδεώδη ήταν για άλλες εποχές όπου οι άνθρωποι είχαν το άροτρο για όργωμα και το δόρυ για τον πόλεμο. Τωρα, τα ολυμπιακά ιδεώδη μόνο ώς εμπορικά σλόγκαν, ως μέσο προβολής, η ώς παραμύθιασμα μπορώ να τα αντληφθώ.

    Αν και τα βρίσκω πολύ καλά ώς θεσμό (μακάρι να υπήρχαν στην πραγματικότητα) είναι τελείως, μα τελείως ασυμβίβαστα με τον σύγχρονο κόσμο του αθλητισμού, του αθλητικού μπίζνες, και των εκατοντάδων εκατομμυρίων των θεατών, τηλεοπτικών και μη.

     


    -----------------
    " Το μαχαίρι θα φτάσει μέχρι το κόκκαλο"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 07-08-2008 15:58 ]



    Συγνώμη αλλά εγώ δεν το εξεφρασα σωστά! Μιλάω για τα αθλητικά ιδεώδη των σύγχρονων ολυμπιακών αγώνων.Αλλά μην  μου πείτε ότι και οι αρχαίοι ολυμπιακοί δεν είχαν τις μπίζνες τους και με το παραπάνω.Πλούσιοι που κατέβαλλαν τις χορηγίες για να δειχτούν ότι έχουν λεφτά, είναι φιλάνθρωποι, ανοιχτοχέρηδες κτλ. κτλ......


    stevi93
    07.08.2008, 19:17

    BAGRATION!

    {#emotions_dlg.beer}


    oulion
    08.08.2008, 11:24

    >

    Ιδού...Για να σας λυθούν οι απορίες...!

    {#emotions_dlg.oops}


    renabill
    08.08.2008, 12:44

    Σε 2  ώρες θα προβληθεί η τελετή έναρξης από τη ΝΕΤ!Εκατομύρια μάτια ανυπομονούν να το παρακολουθήσουν και μαζί τους και γω. Ίσως γιατί όλες αυτές τις μέρες παρακολούθησα πολλά μικρά φιλμάκια με χάιλαιτς από τους  Ολυμπιακούς και γιατί εδώ που τα λέμε με τόσες επαναλήψεις το μόνο που αξίζει να δεις είναι αυτοί οι υπέροχοι αθλητές που βάζουν τα δυνατά τους για να μας χαρίσουν συγκινήσεις!


    mellia
    08.08.2008, 12:51

    BAGRATION, πάρε κι απο 'μένα μια μπυρίτσα {#emotions_dlg.beer}


    PashalinaMakia
    08.08.2008, 13:03

    Το μόνο που ξέρω είναι οτι οι τελετές έναρξης και λήξης των ολυμπιακών αγώνων είναι τρομερά κοστοβόρες.

    Εαν όλα αυτά τα άχρηστα πράγματα , συμπεριλαμβανομένων και των ολυμπιακών αγώνων που έχουν χάσει στις μέρες μας το πνεύμα που είχαν, σταματούσαν να απασχολούν μεγάλη μερίδα ανθρώπων θα σταματούσαν και όλα αυτά τα λεφτά θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για διαφορετικούς σκοπούς.

    Λέω εγώ τώρα π.χ. καταπολέμηση της φτώχειας (που πέφτει πείνα στην Κίνα,υπάρχουν παιδιά που δουλεύουν για 1 ευρώ τη μέρα και τους παρέχουν ένα υποτυπώδες τρόπο διαβίωσης ο οποίος δεν είναι ανθρώπινος).

    Αφού υπάρχουν άτομα που ασχολούνται και δεν δραστηριοποιούνται στην καταπολέμηση τέτοιων "πολιτισμικών" ανταλλαγών,(γιατί αυτό θεωρούνται πλέον οι ολυμπιακοί αγώνες κι όχι αναβίωση της αρχαίας ιστορίας)που καταχρεώνουν τον κάθε πολίτη της κάθε χώρας όσο περισσότερο μπορούν καλά να πάθουμε αυτό μας αξίζει.

    Θυμηθείτε πως οι ολυμπιακοί αγώνες του 2004 στην Αθήνα ήταν τόσο ακριβοί που ακόμα και τα δισέγγονά μας θα πληρώνουνε για αυτούς.Ο Καραμανλής όμως την βγάζει καθαρή.

     

    ΞΥΠΝΑΤΕ!!!!!!!!!!!!ΜΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ!

    Κι αν σας φαίνομαι υπερβολική καθείστε και σκεφτείτε λογικά γιατί γίνονται οι ολυμπιακοί αγώνες και τι προσφέρουν πλέον.

    Kι άνθρωποι πεθαίνουν απο την πείνα.Έτσι για πλάκα χαλάνε λεφτά...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PashalinaMakia στις 08-08-2008 13:07 ]


    renabill
    08.08.2008, 13:16

    Παιδιά μου δε διαφωνώ καθόλου σε αυτά που λέτε για τα χρήματα και την εκμετάλλευση.Ειδικά οι Κινέζοι είναι πολύ υποκριτές.Διοργανώνουν την ακριβότερη ολυμπιάδα όλων των εποχών, ενώ εκατομμύρια Κινέζοι ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας!Το θέμα όμως που ήθελα να ανοίξω ήταν αν θα θέλατε να δείτε κι αν έχετε περιέργεια για την τελετή έναρξης και όχι να κάνουμε μόνο πολιτική συζήτηση!!!


    Crazy-Heart
    08.08.2008, 14:27

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 08-08-2008 στις 13:03 έγραψε...

    Θυμηθείτε πως οι ολυμπιακοί αγώνες του 2004 στην Αθήνα ήταν τόσο ακριβοί που ακόμα και τα δισέγγονά μας θα πληρώνουνε για αυτούς.Ο Καραμανλής όμως την βγάζει καθαρή.

    ΞΥΠΝΑΤΕ!!!!!!!!!!!!ΜΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ!

     

    Να'ταν μόνο για τους Ολυμπιακούς καλά θα ήταν.. γιατί είχαμε και τόση προβολή τότε... τόσα σκάνδαλα που βγήκαν στη φόρα φέτος και ακόμα ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ!!!

    τεσπα για να επιστρέψω στο θέμα, περιμένω με αγωνία την τελετή έναρξης!!


    kithara2
    08.08.2008, 14:46

    τι ωρα αρχίζει?


    kamelia8
    08.08.2008, 15:24

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 07-08-2008 στις 15:14 έγραψε...

    Είναι δυνατόν να υπάρχει χώρα στο σύγχρονο κόσμο που "να ενσωματώνει στον τρόπο ζωής της τα αθλητικά και ολυμπιακά ιδεώδη, όπως αυτά πρωτοεκφράστηκαv"???????

    Τα ολυμπιακά ιδεώδη ήταν για άλλες εποχές όπου οι άνθρωποι είχαν το άροτρο για όργωμα και το δόρυ για τον πόλεμο. Τωρα, τα ολυμπιακά ιδεώδη μόνο ώς εμπορικά σλόγκαν, ως μέσο προβολής, η ώς παραμύθιασμα μπορώ να τα αντληφθώ.

    Αν και τα βρίσκω πολύ καλά ώς θεσμό (μακάρι να υπήρχαν στην πραγματικότητα) είναι τελείως, μα τελείως ασυμβίβαστα με τον σύγχρονο κόσμο του αθλητισμού, του αθλητικού μπίζνες, και των εκατοντάδων εκατομμυρίων των θεατών, τηλεοπτικών και μη.

     

     

    Δυστυχώς συμφωνώ.

    Μας τρώνε τ' αυτιά για την ευγενή άμιλλα, τον ανταγωνισμό και τα συναφή, αλλά αυτά τα θυμόμαστε μόνο κάθε 4 χρόνια τον Αύγουστο!

    Τον υπόλοιπο καιρό, όλοι νοιάζονται μόνο για τα λεφτά, τη δόξα - η οποία αποκτάται με πολλούς θεμιτούς και αθέμιτους τρόπους και με το πώς θα σε μαχαιρώσουν πισώπλατα.

    Όλα είναι μόνο στα λόγια.

    Όσο για την τελετή έναρξης... Διέρρευσε το βίντεο, κάμποσες μέρες πριν προβληθεί επίσημα...


    rouli726
    08.08.2008, 16:05

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 07-08-2008 στις 15:14 έγραψε...

    Είναι δυνατόν να υπάρχει χώρα στο σύγχρονο κόσμο που "να ενσωματώνει στον τρόπο ζωής της τα αθλητικά και ολυμπιακά ιδεώδη, όπως αυτά πρωτοεκφράστηκαv"???????

    Τα ολυμπιακά ιδεώδη ήταν για άλλες εποχές όπου οι άνθρωποι είχαν το άροτρο για όργωμα και το δόρυ για τον πόλεμο. Τωρα, τα ολυμπιακά ιδεώδη μόνο ώς εμπορικά σλόγκαν, ως μέσο προβολής, η ώς παραμύθιασμα μπορώ να τα αντληφθώ.

    Αν και τα βρίσκω πολύ καλά ώς θεσμό (μακάρι να υπήρχαν στην πραγματικότητα) είναι τελείως, μα τελείως ασυμβίβαστα με τον σύγχρονο κόσμο του αθλητισμού, του αθλητικού μπίζνες, και των εκατοντάδων εκατομμυρίων των θεατών, τηλεοπτικών και μη.

     


    -----------------
    " Το μαχαίρι θα φτάσει μέχρι το κόκκαλο"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 07-08-2008 15:58 ]



    Aυτη η απολυτη κ θλιβερη αποψη που σας κυριευει ωρες ωρες....το μελος renabill ανοιξε ενα θεμα με απολυτα σαφη τιτλο.Απο εκει και περα,αν ολα ειναι τοσο εμπορικα και κ παραμυθιαστικα,αν υπαρχει τετοια λεξη,ας παρατησουμε τον αθλητισμο και θεσμους σαν την Ολυμπιαδα και ας αναλωθουμε στον ευσεβη τοπο των καφε-μπαρ-κλαμπ κτλ κτλ.Ξερεις καλη η κριτικη αλλα ο αθλητισμος ειναι το υποβαθρο της οποιας υγειας μπορομε να σωσουμε πια και θεσμοι σαν αυτον φερνουν αν μη τι αλλο κοντα λαους και εθνη απο ολο τον κοσμο.

    Υ.Γ.Παρεπιπτοντως κι επειδη την ωρα που γραφεται αυτο το ποστ εχει ηδη ξεκινησει η Τελετη Εναρξης εχω και τις πρωτες εντυπωσεις μου.Εκπληκτικα δυνατο!!


    CROSS
    08.08.2008, 16:16

    Ήταν ένα φαντασμαγορικό θέαμα που άξιζε να δείτε.Το καλλιτεχνικό κομμάτι της τελετής έκλεισε

    η Sarah Brightman(ένας βασικός λόγος που περίμενα να δώ αυτό το θέαμα..{#emotions_dlg.clap})....μαζί με τον κινέζο Liu Huan,στο επίσημο τραγούδι των ολυμπιακών αγώνων του Πεκίνου,

    <>

     


    -----------------
    Να ζείς την κάθε μέρα σαν να είναι η τελευταία σου,και να ακούς radio MH:''Ταξίδι αναψυχής''κάθε Δευτέρα 18.00-20.00.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 08-08-2008 16:25 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 08-08-2008 19:26 ]


    PashalinaMakia
    08.08.2008, 18:27

    ΄Πόσο πλουσιότεροι βγήκανε απο κει ξέρουμε?