ελληνική μουσική
    410 online   ·  210.816 μέλη

    Γνώμες για ηλεκτρικό βιολί

    athy
    08.08.2008, 18:10

    Καλησπέρα! Κάνω έρευνα αγοράς για ηλεκτρικό βιολί αλλιώς silent violin... Σε κάποια site βρήκα κάποια σε προσιτές τιμές αλλά δεν είμαι σίγουρη για την ποιότητα τους. Αν κάποιος ξέρει, μπορεί να μου προτείνει κάποιες καλά κι αξιόπιστα ονόματα; Επίσης, γνωρίζει κάποιος για την κατασκευαστική εταιρία Woodnote? Ευχαριστώ εκ των προτέρων...


    -Kathi-
    07.09.2008, 15:50

    Παράθεση:

    Το μέλος athy στις 08-08-2008 στις 18:10 έγραψε...

    Καλησπέρα! Κάνω έρευνα αγοράς για ηλεκτρικό βιολί αλλιώς silent violin... Σε κάποια site βρήκα κάποια σε προσιτές τιμές αλλά δεν είμαι σίγουρη για την ποιότητα τους. Αν κάποιος ξέρει, μπορεί να μου προτείνει κάποιες καλά κι αξιόπιστα ονόματα; Επίσης, γνωρίζει κάποιος για την κατασκευαστική εταιρία Woodnote? Ευχαριστώ εκ των προτέρων...



    Μάθετε να μου απαντήσετε και εμένα!


    pluton
    12.09.2008, 13:18

    Πιστεύω πως καλύτερα θα ήταν να κοιτάξεις για ένα 'κανονικό' βιολί. Δεν είμαι ειδικός πάνω στο θέμα βιολί, αλλά πιστεύω ότι με το ηλεκτρικό δενθα έχεις την ίδια απόδοση και τον ίδιο ήχο με αυτό του κλασικού.


    pluton
    12.09.2008, 13:22

    Πιστεύω πως καλύτερα θα ήταν να κοιτάξεις για ένα 'κανονικό' βιολί. Δεν είμαι ειδικός πάνω στο θέμα βιολί, αλλά πιστεύω ότι με το ηλεκτρικό δενθα έχεις την ίδια απόδοση και τον ίδιο ήχο με αυτό του κλασικού.


    pluton
    12.09.2008, 13:22

    Πιστεύω πως καλύτερα θα ήταν να κοιτάξεις για ένα 'κανονικό' βιολί. Δεν είμαι ειδικός πάνω στο θέμα βιολί, αλλά πιστεύω ότι με το ηλεκτρικό δενθα έχεις την ίδια απόδοση και τον ίδιο ήχο με αυτό του κλασικού.


    athy
    12.09.2008, 23:49

    Σίγουρα, πρόκειται για εντελώς διαφορετικό πράγμα... Κι έχω όντως σκοπό να ξεκινήσω με κανονικό, για το οποίο έχω ψάξει αρκετά. Όμως, ενδιαφέρομαι πολύ και για το ηλεκτρικό, ενώ δεν το ψάχνω αποκλειστικά για μένα...:P


    deathminor88
    13.09.2008, 03:32

    Δεν έχω να προτείνω κάτι καθώς δεν παίζω βιολί αλλά έχει πολλά πλεονεκτήματα σε θέματα live εμφανίσεων..


    -----------------
    ...In sorte diaboli... www.myspace.com/butterflyeffectmelodies

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 13-09-2008 04:19 ]


    inkve
    13.09.2008, 20:42

    υπαρχει μια εταιρια με το ονομα zeta η οποια κατασκευαζει ηλεκτρικα βιολια οπως επισης και μαγνητες για το ιδιο οργανο..

    ειναι αμερικανικη και δεν νομιζω να βρεις στην ελλαδα..εκτος και αν καποιος το πουλαει(επισης δυσκολο)

    δεν ειναι τοσο γνωστα στον πολυ κοσμο αλλα πιστευω εμπειροι βιολιστες θα τα γνωριζουν (εδω τα γνωριζω εγω που ειμαι κιθαριστας!)

     ειναι αρκετα ακριβα(για ηλεκτρικα βιολια)..

    καλο θα ητανε παντως να δοκιμασεις καποια καινουρια βιολια σε καποιο μαγαζι...

    και μην ξεχναμε ποτε την περιπτωση της αγγελιας(μεταχειρισμενο).πιο χρονοβορα αλλα τις περισσοτερες φορες αξιζει τον κοπο...

    και κατι αλλο...ειναι προτιμοτερο να παρεις κατευθειαν ενα ηλεκτρικο βιολι παρα να βαλεις κρυσταλο η μαγνητη σε ενα κλασσικο βιολι..στις πιο πολλες περιπτωσεις υπαρχει προβλημα με μικροφωνισμους και μετα αντε να ξοδευεις περισσοτερα για καλυτερο μαγνητη κ.τ.λ κ.τ.λ..καλο απογευμα..>)


    -Kathi-
    18.09.2008, 21:02

    Εγώ παρετούμε κάνω 8 χρόνια βιολί και θέλω να μάθω πιάνο το πιανό κοστίζει μια περιουσία... οπότε που να κοιτάω για ηλεκτρικό βιολί.!


    athy
    19.09.2008, 13:28

    Καταρχήν, ευχαριστώ πολύ όλους όσους ασχολήθηκαν με το post μου!

    Inkve ευχαριστώ ιδιαιτέρως, με βοήθησες πολύ! Όταν με το καλό τελειώσω με τις πανελλήνιες θα επιδωθώ πλήρως στην ερευνά μου...:Ρ

    Kathi, δε χρειάζεται να απελπίζεσαι! Έχεις κάποιες εναλλακτικές επιλογές. Μπορείς να γραφτείς σε κάποιο ωδείο όπου φυσικά θα μάθεις να παίζεις σε πιάνο και να έχεις για εξάσκηση στο σπίτι ένα αρμόνιο, το οποίο είναι σχετικά οικονομικότερο από το πιάνο. Κάνε για κάποιο καιρό έτσι μάθημα κι αν δεις ότι αξίζει το έξοδο κοίταξε για κανονικό πιάνο.Μετά μπορείς να κοιτάξεις σε κάποιες αγγελίες για μεταχειρισμένο, πάντα δείχνοντας την αναγκαία προσοχή. Ανεξάρτητα πάντως από όλα αυτά, ακόμα κι αν δεν καταφέρεις να ασχοληθείς με το πιάνο θέλω να σε συμβουλέψω για κα΄τι. Κι επειδή με μπέρδεψε το θέμα της ηλικίας σου, θα σου μιλήσω σα σε συνομιλικό μου. Καταλαβαίνω την αγάπη σου για τη μουσική και το πάθος σου να ασχοληθείς με το πιάνο. Προσωπικά έκανα 8 χρόνια πιάνο και έκανα το τραγικό λάθος να σταματήσω, και μάλιστα στην καλύτερη στιγμή, πάνω που θα έμπαινα στην αρμονία. Θα σου έλεγα να μην κάνεις το ίδιο λάθος και να σταματήσεις το βιολί. Δεν ξέρω βέβαια ποιες είναι οι προθέσεις σου, αλλά αφού αγαπάς τη

    μουσική τουλάχιστον συνεχισέ την με οποιο τροπο μπορείς!


    inkve
    19.09.2008, 13:49

    Παράθεση:

    Το μέλος -Kathi- στις 18-09-2008 στις 21:02 έγραψε...

    Εγώ παρετούμε κάνω 8 χρόνια βιολί και θέλω να μάθω πιάνο το πιανό κοστίζει μια περιουσία... οπότε που να κοιτάω για ηλεκτρικό βιολί.!



    kathi?

    επειδη ειπα μια μαρκα απο ηλεκτρικα βιολια που ειναι ακριβα δεν σημαινει οτι υπαρχουν μονο αυτα ετσι?κιθαριστας ειμαι δεν μπορω να γνωριζω τι κυκλοφοραει απο ηλεκτρικα βιολια...

    αλλα απο οσο ξερω 8 χρονια βιολι δεν ειναι λιγο και θα εχεις επιπεδο....οποτε ενα φτηνο ηλεκτρικο βιολι δεν θα σου ταιραζε πιστευω....υπαρχουν οργανα σε ολες τις τιμες και για ολα τα γουστα και δαχτυλα...μην παρατησεις την μουσικη γιατι ενα ειναι σιγουρο...σε λιγα χρονια θα λες<>γιατι την παρατησα ο μ..?>>..και ειμαι σιγουρος οτι θα το πεις...

    athy χαιρομαι που σε βοηθησα!!

    καλες μουσικες σε ολους!

    {#emotions_dlg.beer}


    Skevos
    23.12.2009, 12:56

    Γειά σας ! Θέλω να αγωράσω αυτο το ηλεκτρικό βιολί NS Design CR5 5-String Electric Violin  (http://www.music123.com/NS-Design-CR5-5-String-Electric-Violin-465013-i1144542.Music123). Εσείς τι μου προτείνεται .Έγω παίζω νησιότικα αλλα και λαικά .’ξίζει τα λεφτά του η όχι .Σας παρακαλώ βοηθήστε με.


    crescendo
    07.01.2010, 18:31

    Παράθεση:

    Το μέλος Skevos στις 23-12-2009 στις 12:56 έγραψε...

    Γειά σας ! Θέλω να αγωράσω αυτο το ηλεκτρικό βιολί NS Design CR5 5-String Electric Violin  (http://www.music123.com/NS-Design-CR5-5-String-Electric-Violin-465013-i1144542.Music123). Εσείς τι μου προτείνεται .Έγω παίζω νησιότικα αλλα και λαικά .’ξίζει τα λεφτά του η όχι .Σας παρακαλώ βοηθήστε με.



    Καλησπέρα Skevos,

    Το συγκεκριμένο μοντέλο που θέλεις να αγοράσεις, αν και έχει καλή φήμη, είναι πεντάχορδο, δηλαδή έχει και μία ντο βιόλας (μπάσα) και δεν νομίζω ότι θα σου είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για το ρεπερτόριο σου. Θα σου πρότεινα ένα καλό κανονικό βιολί και επιπρόσθετα ένα σύστημα εξόδου όπως το the band  http://www.thomann.de/gr/headway_the_band_violine.htm και μια καλή πεταλιέρα.


    odusseas
    11.02.2010, 00:48

    Καλησπερα παιδια ηθελα να κανω μια ερωτηση σε οσους γνωριζουν απο βιολι. Εγω παιζω μπουζουκι και σαζι και θελω να παρω βιολι να μαθω.. Μπορω να διαθεσω ενα ποσο γυρω στα 500-650 ευρω με αυτα τα λεφτα για να παρεις ενα βιολι καινουριο σε θεμα αποδοσης ηχου τι ειναι προτιμοτερο? ηλεκτρικο η το φυσικο?? ο ηχος που θελω να εχω ειναι προς το "σκυλαδικο" με ενα ηλεκτρικο βιολι και εφφε octave γινεται δουλεια??

    σκεφτομαι για το παρακατω ηλεκτρικο βιολι αξιζει? το γνωριζει κανεις??

     

    http://www.fender.com/products/search.php?partno=0950010206


    Skevos
    23.03.2010, 19:59

    Παράθεση:

    Το μέλος crescendo στις 07-01-2010 στις 18:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Skevos στις 23-12-2009 στις 12:56 έγραψε...

    Γειά σας ! Θέλω να αγωράσω αυτο το ηλεκτρικό βιολί NS Design CR5 5-String Electric Violin  (http://www.music123.com/NS-Design-CR5-5-String-Electric-Violin-465013-i1144542.Music123). Εσείς τι μου προτείνεται .Έγω παίζω νησιότικα αλλα και λαικά .’ξίζει τα λεφτά του η όχι .Σας παρακαλώ βοηθήστε με.



    Καλησπέρα Skevos,

    Το συγκεκριμένο μοντέλο που θέλεις να αγοράσεις, αν και έχει καλή φήμη, είναι πεντάχορδο, δηλαδή έχει και μία ντο βιόλας (μπάσα) και δεν νομίζω ότι θα σου είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για το ρεπερτόριο σου. Θα σου πρότεινα ένα καλό κανονικό βιολί και επιπρόσθετα ένα σύστημα εξόδου όπως το the band  http://www.thomann.de/gr/headway_the_band_violine.htm και μια καλή πεταλιέρα.



    Καλησπέρα crescendo,

    Αρχικά ευχαριστώ για την βοήθεια ...Αλλά θα ήθελα να κάνω άλλη μία ερώτηση ;Μήπως μπορείτε να μου προτείνεται μία καλή πεταλιέρα για το βιολί οπου θα μπορώ να φτιάξω ενα λαικό ήχο ένα μοντέρνο και ένα νησιώτικο και να μπορώ να τους αποθηκεύσω ..."σαν ήχω " και να μπορώ να αλλάζω αυτούς τους τρεις ήχους στα live...


    DavidDT
    20.04.2010, 19:08

    @skevos

    Εγώ προσωπικά με αυτό το βιολί είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος. Έχει 2 "ρυθμίσεις". Εναν ήχο μοντέρνο-κλασικό-έντεχνο και έναν πιο νησιώτικο-παραδοσιακό, ο οποίος με ένα πετάλι octave και ένα reverb, γίνεται και σκυλάδικος όπως θέλεις.