ελληνική μουσική
    535 online   ·  210.840 μέλη

    1.000.000 € για αποτεφρωτήρα στην Αθήνα!

    oulion
    08.08.2008, 18:38
    1.000.000 € για αποτεφρωτήρα στην Αθήνα! Γιατί δεν τα δίνουν στην παιδεία,ρε παιδιά;;;!
    BAGRATION
    08.08.2008, 18:55

    Καιρός ήτανε!!!!! Αμα πεθάνω θα αποτεφρωθώ για να βοηθήσω στην απόσβεση.......θα περιμένω μόνο λίγο να πέσουν οι τιμές γιατί είναι λιγάκι τσουχτερές αυτόν τον καιρό....

     


    oulion
    08.08.2008, 19:03

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 08-08-2008 στις 18:55 έγραψε...

    Αμα πεθάνω θα αποτεφρωθώ για να βοηθήσω στην απόσβεση.......θα περιμένω μόνο λίγο να πέσουν οι τιμές γιατί είναι λιγάκι τσουχτερές αυτόν τον καιρό....

     



    {#emotions_dlg.happycrazy}


    marylin
    08.08.2008, 19:10

    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 08-08-2008 στις 18:38 έγραψε...

    1.000.000 € για αποτεφρωτήρα στην Αθήνα! Γιατί δεν τα δίνουν στην παιδεία,ρε παιδιά;;;!

     

    ΠΕΣ ΤΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ!!!!!!!!! {#emotions_dlg.mad}


    vero
    08.08.2008, 19:24

    Aυτο είναι το λιγότερο! Αυτο πες να μας χρησιμευει εμας! Για τα  λεφτά που δίνουν για τα μαχητικα να προσεχουν το Αιγαιο μηπως περάσουν Τούρκικα μαχητικα δεν το βλέπουμε! Που είναι και πολύ περισσοτερα!


    Crocodile
    08.08.2008, 20:57

    Τα 15 εκατομμύρια ευρώ που πρόκειται να διαθέσει το ελληνικό κράτος για την ανέγερση του μουσουλμανικού τεμένους στον Ελαιώνα τα υπολογίζει κανείς;


    demtsek
    08.08.2008, 21:08

    Απόφαση σωστή κατά την γνώμη μου. Να εκλείψει επιτέλους αυτή η απαράδεκτη εκμετάλευση του θανάτου.Άλλωστε τι πιό δημοκρατικό να έχεις το δικαίωμα της επιλογής !! Για το θέμα της δαπάνης δεν θα έπρεπε καν να αναφέρεται . Η παιδεία έχει πολλές πτυχές . Παιδεία είναι και το να τιμάς τήν επιλογή σ΄ένα συνάθρωπό σου με πιό τρόπο επιθυμεί να τερματίσει μια πορεία ζωής.


    Doritaki
    08.08.2008, 21:17

    Μπορει να ειναι πραγματι μεγαλο το ποσο (αν ειναι οντως τοσα) αλλα υπαρχουν παρα πολλοι ανθρωποι στην Ελλαδα που προτιμουν ν αποτεφρωθουν (μεταξυ αυτων κι εγω δεν το κρυβω..). Επειδη πισω απο αυτη την αποφαση κρυβεται πανω απ ολα οικολογικο ενδιαφερον (ποσους πια να μπορεσει να αφομιωσει η γη?) , αλλα και μια αντιδραση στην αισχροκερδεια της εκκλησιας και των συναφων με το θεμα επαγγελματων (μαρμαραδες, γρ. τελετων) πιστευω οτι πρεπει να γινει σεβαστη η  επιθυμια καποιου ν αποτεφρωθει. Επισης υπαρχει στην Ελλαδα  ενας  αριθμος ανθρωπων που ανηκει σε μια αλλη θρησκεια και σ αυτους επιβαλεται η αποτεφρωση. Η αλλη λυση ειναι να πληρωσουν οι ιδιοι (καλα.. οι συγγενεις τους εστω..)  ενα πολυ μεγαλο ποσο ωστε να παει ο νεκρος  σε καποια γειτονικη χωρα οπου διαθετει αποτεφρωτηρα. Εγω πιστευω οτι ειναι καιρος πια να υπαρξει και στην χωρα μας ενας εναλλακτικος τροπος περα απ την ταφη. Τωρα για το ποσο, τι να πω? Ας κανουμε ερανο οσοι τον θελουμε μεχρι να μαζευτει το ποσο {#emotions_dlg.biggrin}..        


    kamelia8
    08.08.2008, 21:52

    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 08-08-2008 στις 18:38 έγραψε...

    1.000.000 € για αποτεφρωτήρα στην Αθήνα! Γιατί δεν τα δίνουν στην παιδεία,ρε παιδιά;;;!

     

    {#emotions_dlg.mad} Έλα ντε; Και μετά σου λέει το 3.5% του ΑΕΠ δίνεται στην παιδεία....{#emotions_dlg.thumbdown}


    panosbousalis
    09.08.2008, 02:13

    Συμφωνώ με το να υπάρχει το δικαίωμα επιλογής και η αποτέφρωση είναι μια εναλλακτική μέθοδος με το πλεονέκτημα οτι δεν επιβαρύνει τη γη. Νομίζω πως έπρεπε να γίνει. Δεν ξέρω για το κόστος και αν μπορούσε να υπάρξει πιο οικονομική λύση αλλά για να γίνει αποτέφρωση χρειάζεται αποτεφρωτήραςWink. Όσο για την παιδεία, φυσικά και πρέπει να ενισχυθεί όπως και η υγεία κ.λ.π με μια οικονομική πολιτική που δεν σκοτώνει τους μικρομεσαίους ταϊζοντας τους καρχαρίες.  Αν συνέβαινε αυτό θα μας περίσσευαν λεφτά και για 5-6 αποτεφρωτήρες ακόμα{#emotions_dlg.blink}


    Doritaki
    09.08.2008, 02:31

    Παράθεση:

    Το μέλος panosbousalis στις 09-08-2008 στις 02:13 έγραψε...

    Όσο για την παιδεία, φυσικά και πρέπει να ενισχυθεί όπως και η υγεία κ.λ.π με μια οικονομική πολιτική που δεν σκοτώνει τους μικρομεσαίους ταϊζοντας τους καρχαρίες.  Αν συνέβαινε αυτό θα μας περίσσευαν λεφτά και για 5-6 αποτεφρωτήρες ακόμα{#emotions_dlg.blink}



     

    {#emotions_dlg.thumbup}


    fotis70
    09.08.2008, 13:49

    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 08-08-2008 στις 19:24 έγραψε...

    Aυτο είναι το λιγότερο! Αυτο πες να μας χρησιμευει εμας! Για τα  λεφτά που δίνουν για τα μαχητικα να προσεχουν το Αιγαιο μηπως περάσουν Τούρκικα μαχητικα δεν το βλέπουμε! Που είναι και πολύ περισσοτερα!



    Καλά τα λες φίλη μου αλλά πολύ εύκολα βγάζεις το συμπέρασμα!

    Δυστυχώς αν δεν δώσουμε αυτά τα λεφτά για τον στρατό δεν θα έχουμε ανάγκη από αποτεφρωτήρια αλλά από φέσια και μαντίλες!

    Είμαι εναντίον της καύσης των νεκρών, αλλά συμφωνώ με την δημιουργία του για αυτούς που είναι υπέρ και επιθυμούν να αποτεφρωθούν!

    Όσο για τα λεφτά που χάνονται αν ψάξουμε θα βρούμε πάρα πολλές περιπτώσεις που χάνονται περισσότερα!

    Κάτι χρηματοδοτήσεις ανύπαρκτων πολιτιστικών συλλόγων,  κάτι πρόστιμα στην Ευρωπαϊκή Ένωση, κάτι αποτυχημένες επενδύσεις και αγορές, κάτι σπασμένα κάθε χρόνο στα πανεπιστήμια και τα σχολεία, κάτι παχυλούς μισθούς σε πολυθεσίτες, διευθυντές, γενικούς γραμματείς και ειδικούς συμβούλους!

    Αν τα μαζέψεις όλα αυτά το ένα εκατομμύριο φαντάζει χαρτζιλίκι για γαριδάκια!   

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotis70 στις 09-08-2008 13:53 ]


    musicathy
    09.08.2008, 14:58

    Νομίζω είναι μια σωστή απόφαση, δεδομένου ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που θα ήθελαν ένα τέτοιο τρόπο να σωθεί το σώμα τους μετάτο θάνατό τους.

     

    Άκουσα μάλιστα στις ειδήσεις ότι πολλοί νεκροί σε μεγάλες πόλεις μένουν άταφοι για μεγάλο διάστημα μετά το θάνατό τους λόγω του ότι δεν υπάρχει χώρος στα νεκροταφεία.Έλεος...Η μεγαλύτερη ξεφτίλα και πολύς πόνος από τις οικογένειες των νεκρών.

     

    Συμφωνώ με τη άποψη πως θα μπορούσαν να δοθούν τα χρήματα για την παιδεία...Έτσι όπως την κατάντησαν για να την ανορθώσουν το ένα εκατομμύριο είναι ψίχουλα. Είδαμε κι απόιδαμε τόσα χρόνια που δεν γίνεται τίποτα. Τουλάχιστον ας καταναλώνουν τα χρήματα που δεν βάζουν στην παιδεία σε κάτι χρήσιμο κι ας μην τα βάζουν στην τσέπη τους


    marylin
    10.08.2008, 10:43

    Παράθεση:

    Το μέλος Doritaki στις 08-08-2008 στις 21:17 έγραψε...

    Μπορει να ειναι πραγματι μεγαλο το ποσο (αν ειναι οντως τοσα) αλλα υπαρχουν παρα πολλοι ανθρωποι στην Ελλαδα που προτιμουν ν αποτεφρωθουν (μεταξυ αυτων κι εγω δεν το κρυβω..). Επειδη πισω απο αυτη την αποφαση κρυβεται πανω απ ολα οικολογικο ενδιαφερον (ποσους πια να μπορεσει να αφομιωσει η γη?) , αλλα και μια αντιδραση στην αισχροκερδεια της εκκλησιας και των συναφων με το θεμα επαγγελματων (μαρμαραδες, γρ. τελετων) πιστευω οτι πρεπει να γινει σεβαστη η επιθυμια καποιου ν αποτεφρωθει. Επισης υπαρχει στην Ελλαδα ενας αριθμος ανθρωπων που ανηκει σε μια αλλη θρησκεια και σ αυτους επιβαλεται η αποτεφρωση. Η αλλη λυση ειναι να πληρωσουν οι ιδιοι (καλα.. οι συγγενεις τους εστω..) ενα πολυ μεγαλο ποσο ωστε να παει ο νεκρος σε καποια γειτονικη χωρα οπου διαθετει αποτεφρωτηρα. Εγω πιστευω οτι ειναι καιρος πια να υπαρξει και στην χωρα μας ενας εναλλακτικος τροπος περα απ την ταφη. Τωρα για το ποσο, τι να πω? Ας κανουμε ερανο οσοι τον θελουμε μεχρι να μαζευτει το ποσο {#emotions_dlg.biggrin}..



     

    Ντοριτάκι μου καλό έχεις τα δίκια σου αλλά έχε υπόψη σου παιδάκι μου πόσα λεφτά διαθέτουν πολλοί άνθρωποι πριν το θάνατό τους φροντίζοντας για μεγαλοπρεπείς τάφους με πανάκριβα μάρμαρα κι ένα σωρό μπιχλιμπίδια αντί να φροντίσουν λίγο να σώσουν την ψυχή τους....

     

    Η φαντασία κι ο εγωισμός τους ακολουθεί μέχρι εκεί, χαζοί είναι οι τελετάρχες να μη θησαυρίσουν?

    Η Ορθόδοξη Εκκλησία είναι υπέρ της ταφής που μπορεί και πρέπει βεβαίως να γίνει και χωρίς φανφάρες και πολυτέλειες και όσο αφορά την αποτέφρωση κι εκεί ένα σωρό λεφτά δίνουν στον τελετάρχη...

    Το να μην υπάρχει πλέον χώρος ταφής είναι λογικό αφού γεμίζουν με οικογενειακούς τάφους, λες και και θα πίνουν καφεδάκι όλη η οικογένεια μαζί κάθε πρωί... {#emotions_dlg.lol}


    StavmanR
    10.08.2008, 11:59

    Ενδιαφέρον απόσπασμα για τη συνέχεια της συζήτησης:

    "Εἰδικότερα, στό θέμα τῆς καύσεως τῶν Ὀρθοδόξων ὑπάρχει ἕνα λεπτό σημεῖο. Μπορεῖ κάποιος νά ζητήσει νά καεῖ μετά τό θάνατό του. Ἡ καύση του ὅμως θά πραγματοποιηθεῖ ἀπό ἀνθρώπους πού θά βρίσκονται στή ζωή. Καί οἱ ἄνθρωποι αὐτοί εἶναι πολύ πιθανό - καί στόν τόπο μας ἴσως βέβαιο - νά ἔχουν ἀντιλήψεις πού ἔρχονται σέ ἀντίθεση μέ τήν ἐπιθυμία τοῦ ἐκλιπόντος. Πῶς αὐτοί θά ὑποχρεωθοῦν νά ἐκπληρώσουν τήν ἐπιθυμία τοῦ ἐκλιπόντος; Καί κατά πόσον ἡ ἀτομική ἐπιθυμία ἐκείνου, πού ἐδῶ ἐκφράζει μιά τοποθέτηση ἀπέναντι στό ἀνθρώπινο σῶμα, δέν παραβιάζει τήν ἐλευθερία τῆς συνειδήσεως ἐκείνων πού εἶναι τοποθετημένοι διαφορετικά;

    Ἀπό τήν Ἰουστινιάνεια κωδικοποίηση ἔχουμε τό ἑξῆς παράδειγμα. Ἕνας Ρωμαῖος πολίτης κατέστησε κάποιον κληρονόμο του μέ τήν προϋπόθεση νά ρίξει τό λείψανό του στή θάλασσα. Ὁ κληρονόμος ἀρνήθηκε νά τό ρίξει στή θάλασσα καί τό ἐνταφίασε. Τότε ἐγέρθηκε θέμα διεκδικήσεως τῆς κληρονομιᾶς μέ τό αἰτιολογικό ὅτι ὁ ἀποδέκτης δέν τήρησε τήν διαθήκη, ὅσον ἀφορᾶ τό λείψανο τοῦ διαθέτου. Τό δικαστήριο θεώρησε τήν πράξη τῆς ἀπόρριψης στή θάλασσα ὡς ἀνήθικη καί τή μή συμμόρφωση τοῦ κληρονόμου ὡς ἐπαινετή ἐνέργεια, πού συνάδει μέ τά χρηστά ἤθη."

     

    Από την ιστοσελίδα http://www.myriobiblos.gr/texts/greek/tafi_i_kaysi_mantzaridis.html


    Doritaki
    10.08.2008, 12:57

    Πω πω μεγαλη κουβεντα ανοιξαμε Merilynaki αντε να πιουμε καφε τα την συνεχισσουμε απο κοντα..χεχε


    Termite
    10.08.2008, 12:59

    Άλλο ένα λιθαράκι στην Παράλογη Πατρίδα μας...


    DaveMustaine
    10.08.2008, 14:35

    καλά ρε πάτε καλά...?γιατί διαμαρτύρεστε για τα αποτεφρωτήρια.....είναι ότι καλύτερο μπορούσαν να κάνουν.......πια οχι οι πολυ δάπανες κηδίες που αναγκάζεσαι να βλεπεστε μνε το πτώμα....το φέρετρο που με τόσα λεφτά που το πληρώνεις καλύτερα να το πάρεις σπίτι σου....στα μόνα που θα διαλέγεις πόσα θέλεις να ξοδέψεις είναι στο τραπέζι στους συγγενείς και φίλους.....αυτά είναι.....τι παιδεία μου λες τώρα.....αν θέλανε να την κάνουν καλύτερη θα το κάνανε εδώ και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ χρόνια......θα προσπαθούσαν να την φτιαξουν τουλάχιστων.....γι αυτο καλή η αποτέφρωση.....


    BAGRATION
    10.08.2008, 15:37

    Μαζί σου  DaveMustaine!!!!!

    Και στο κάτω κάτω ας μην ανακατεύουμε τα ζητήματα της παιδείας με τους τα ζητήματα των πεθαμένων...

     


    -----------------
    " Το μαχαίρι θα φτάσει μέχρι το κόκκαλο"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 10-08-2008 15:38 ]


    stevi93
    10.08.2008, 22:18

    επιτελους,η επιθυμια καποιου να μην θαφτει,θα γινεται και πραγματικοτητα.
    Καιρος ηταν.
    Και φυσικα οσοι  διαφωνουν για με την ταφη (ειτε λογω θρησκευματος,ειτε για οποιονδηποτε αλλο λογο) διαφωνουν δηλαδη με αυτο το αθλιο τελος του ανθρωπινου σωματος,βρισκουν το δικιο τους.