ελληνική μουσική
    610 online   ·  210.851 μέλη

    1.000.000 € για αποτεφρωτήρα στην Αθήνα!

    noizreduction
    10.08.2008, 22:32

    Φυσικα οταν ο πατερας σου θα δει τη φορολογια αυξημενη για λογους οπως το 1.000.000Ε που θα κοστισει το αποτεφρωτηριο..δεν ξερω εαν θα εχει την ιδια αποψη {#emotions_dlg.biggrin}


    stevi93
    10.08.2008, 22:34

     ο πατερας μου συμφωνει και επαυξανει!{#emotions_dlg.clap}


    noizreduction
    10.08.2008, 22:45

    Οποτε, την επομενη φορα που θα βαρυγκομησει για τους φορους και τα εξοδα του κρατους, καλο ειναι να ξερει που πανε αυτα τα λεφτα..

     

     

    Αλλα τετοιοι ειμαστε, τετοια αξιζουμε...


    stevi93
    10.08.2008, 23:06

    Η ''αναγκη'' καποιου να μην θαφτει δεν πιανει τοπο?
    Δεν σημαινει τιποτα?
    Πρεπει να θαβονται ολοι,οπως προσταζει η θρησκεια αυτη και οι παπαδες της?
    Δεν θυμωνουμε για τα οικονομικα σκανδαλα,και θυμωνουμε για τον αποτεφρωτηρα?


    noizreduction
    10.08.2008, 23:11

    1) Δεν εθεσα θεμα "παπαδων" και "θρησκειας" ( και μαθετε επιτελους πως η σωστη ονομασια ειναι ιερεις κι οχι παπαδες.. )

    2) Με εξοργιζουν τα σκανδαλα..Οχι ομως οταν γινονται επισημα στα ματια μας κι εμεις χειροκροταμε.

    3) ΠΟυ ειναι πιο χρησιμα 1.000.000Ε? Στη ζωη ή στο θανατο; Δηλαδη να τα δωσουμε σε κατι που ειναι ουσιαστικα πλεονεξια και ματαιοδοξια του ανθρωπου, αλλα οχι για να μισθωσουμε εντατικολογους ή να εξοπλισουμε μοναδες εντατικης θεραπειας που τοσο λειπουν απο την Ελλαδα...Και με αυτο το ποσο, μπορουμε να κανουμε καποια εργα!

    Εκτος εαν εσυ θα λες "Α, τι ωραια..δεν εχω παιδεια, δεν εχω υγεια..αλλα ρε φιλε..ειμαι καλυμμενος για το θανατο μου..εχω...αποτεφρωτηρα"

     

    Καλα το λεω..Ματαιοδοξια...


    stevi93
    10.08.2008, 23:59

    παπαδες ειναι η ειρωνικη εννοια.
    Σεβομαι την θεληση καποιου να μην θαφτει.
    Αυτο πολλοι ανθρωποι,το προσπαθουν εδω και χρονια.
    Συμφωνω απολυτα με οσα λες και αφορουν την υγεια,την παιδεια.
    Αυτο αφορα τη θρησκεια.
    Και εμενα με εξοργιζουν τα σκανδαλα.Και εγω θυμωνω οταν ακουω αυτα τα αστρονομικα ποσα απο τι στιγμη που στην εντατικη σωζονται 1  στους 2,
    απο τη στιγμη που εχουμε τοσους νεκρους στους δρομους και τοσα ατυχηματα,
    Απο τη στιγμη που δεν εχω καθηγητες,και ανθρωπινο σχολικο χωρο.
    Οπως καταλαβαινεις δεν ειμαι καλλυμενη απο αυτη τη χωρα,και οχι μονο για οσα προειπα,και για αλλους πολλους λογους.
    ΑΛΛΑ μου ειναι απολυτα σεβαστη αυτη η αναγκη.Και συμφωνω αλλωστε με την αποτεφρωση.
    Αυτη η χωρα εχει τοσα κενα,και τοσες ελλειψεις,που δεν μας σωζει,ουτε βοηθα η τιμη ενος αποτεφρωτηρα.


    noizreduction
    11.08.2008, 00:06

    1) Οπως σεβομαι την αποψη σου, θα σεβαστεις και τη θρησκεια μου. Ονομαζονται ιερεις οι ανθρωποι.

    2) Εαν ειναι να λεμε "Οκ, ολα ειναι σκατα..ενα παραπανω, ενα λιγοτερο, ποιον θα βλαψει;", τοτε μαλλον "χασαμε" τη μπαλα γι'αυτη την κοινωνια!

    Προεχει η υγεια και η παιδεια. Οχι η μετα θανατον ικανοποιηση του...τεθνουντος! Εαν επρεπε να δρομολογηθουν τα χρηματα ( παραξενο και πως βρεθηκαν κιολας ) σε κατι, καλυτερα να ηταν σε κατι που ωφελει τους ζωντανους κι οχι τις φιλοσοφικες αναζητησεις των πεθαμενων!

    Περισσοτερη αναγκη εχει ενα νεογνο απο εναν πεθαμενο ανθρωπο. Και οποιος δεν μπορει να διακρινει τη διαφορα ζωης και θανατου, μαλλον εχει πεθανει και δεν το εχει καταλαβει!


    BAGRATION
    11.08.2008, 01:31

     

    Πολλοί έχουν αντιδράσει έντονα στην κάυση των νεκρών.

    Αμα ο αποτεφρωτήρας κόστιζε 10.000 ευρώ αντί για 1.000.000 πάλι θα τους πείραζε.....δεν υπάρχει λοιπόν κανένας λόγος κάποιος που είναι υπέρ να κάθεται και να συζητάει το θέμα.


    noizreduction
    11.08.2008, 01:51

    Σαφως...Οπως και ο κυριος Αντωναρος στην αιθουσα ενημερωσης των δημοσιογραφων:

    "Αυτη η ερωτηση εχει απαντηθει πληρως. Παμε στην επομενη σας παρακαλω"


    BAGRATION
    11.08.2008, 02:15

    Σας παρακαλώ πολύ κύριε....Ρουσόπουλο με λένε.


    vero
    11.08.2008, 20:59

    Το καταλαβαινω ότι μπορει να αυξηθει περισσοτερο ο φόρος, άλλα εγώ απο όσο ξέρω η γιαγιά μου πληρώνει 8(εαν δεν κάνω λάθος με το ποσό) ευρω το χρόνο για να έχουν ένα τόπο στο κοιμητηριο........

    Εγω πιστευω ότι είναι σωστο που έφτιαξαν ενα αποτεφρωτήρα.. ώστε να υπάρχει επιλογή!


    ilias-nekt
    11.08.2008, 21:45

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 09-08-2008 στις 13:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 08-08-2008 στις 19:24 έγραψε...

    Aυτο είναι το λιγότερο! Αυτο πες να μας χρησιμευει εμας! Για τα λεφτά που δίνουν για τα μαχητικα να προσεχουν το Αιγαιο μηπως περάσουν Τούρκικα μαχητικα δεν το βλέπουμε! Που είναι και πολύ περισσοτερα!



    Καλά τα λες φίλη μου αλλά πολύ εύκολα βγάζεις το συμπέρασμα!

    Δυστυχώς αν δεν δώσουμε αυτά τα λεφτά για τον στρατό δεν θα έχουμε ανάγκη από αποτεφρωτήρια αλλά από φέσια και μαντίλες!

    Είμαι εναντίον της καύσης των νεκρών, αλλά συμφωνώ με την δημιουργία του για αυτούς που είναι υπέρ και επιθυμούν να αποτεφρωθούν!

    Όσο για τα λεφτά που χάνονται αν ψάξουμε θα βρούμε πάρα πολλές περιπτώσεις που χάνονται περισσότερα!

    Κάτι χρηματοδοτήσεις ανύπαρκτων πολιτιστικών συλλόγων, κάτι πρόστιμα στην Ευρωπαϊκή Ένωση, κάτι αποτυχημένες επενδύσεις και αγορές, κάτι σπασμένα κάθε χρόνο στα πανεπιστήμια και τα σχολεία, κάτι παχυλούς μισθούς σε πολυθεσίτες, διευθυντές, γενικούς γραμματείς και ειδικούς συμβούλους!

    Αν τα μαζέψεις όλα αυτά το ένα εκατομμύριο φαντάζει χαρτζιλίκι για γαριδάκια!

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotis70 στις 09-08-2008 13:53 ]



    {#emotions_dlg.thumbup}


    johnfrusciante
    12.08.2008, 19:32

    noizreduction??οχι πως με νοιαζει για το αποτεφρωτηρα..απλα..καλα τα λες..εν μερη αλλα να σου κανω κ μια ερωτηση...εγω σεβομαι που πιστευεις κ καλα κανεις κ απ ολα..εσυ γιατι δεν σεβεσαι κ αυτους που δεν θελουν να θαφτουν?..εγω γιατι πληρωνω τους "ιερεις" σου με μισθουλακο?εδω κ ποοοοσα χρονια?εγω δε πιστευω αλλα δεν γυρισα να πω οχι δεν πληρωνω για τους φορους για την δικη σου πιστη...για αυτο να μην εισαι παρτακιας κ οτι μας συμφερει επειδη ετσι ηταν πριν απο μας...πιστεψε με εγω που ειμαι κ στην απεξω δε καταλαβαινω γιατι να μην εχουμε ναους για αλλοθρησκους..δημοκρατικη χωρα ειμαστε..για μενα εσυ που εισαι χριστιανος με τον αλλο παλικαρο που ειναι μουσουλμανος το ιδιο ειστε..κ οσον αφορα αυτα που λες για τα νεογνα κ για τον θανατο κ την ζωη..οντως..στα νοσοκομεια δεν υπαρχουν ασθενοφορα κ γιατροι κ απ ολα..αλλα καλυτερα να κοιταξεις τι κανει η θρησκεια σου για αυτο το πραγμα πριν την ακολουθησεις τυφλα..μαθε την περιουσια της εκκλησιας που την διοικουν οι "ιερεις" σου..κ μαθε ποσα εκατομμυρια καθονται στην ακρη κ δεν βοηθανε...


    BAGRATION
    12.08.2008, 19:47

    Τζεντλεμέεεεεεεεν ντρόου γιόρ σόρτζς!!!!

    Δε μπάτλ ιζ αμπαουτ το μπιγίν!!!!!!


    noizreduction
    12.08.2008, 20:05

    johnfrusciante δοξω τον Θεο, μπορω και διαβαζω χωρις τα bolds {#emotions_dlg.biggrin}

     

    Μου κανει εντυπωση πως απο τα λεγομενα μου υπεθεσες πως το προβλημα μου ειναι...θρησκευτικο. Μαλιστα μου κανει περισσοτερη εντυπωση πως αναφερεσαι στο προσωπο μου γι'αυτο το θεμα, τη στιγμη που υπαρχουν πιο εμφανη posts περι θρησκειας και αντιθεσης των Χριστιανων στον αποτεφρωτηρα.

     

    Για να το ξεκαθαρισω, επειδη το post σου ηταν γεματο προσβολες και "σου" και "μου", θα αναφερω τη θεση μου επι του ζητηματος, γιατι υπαρχει μια μικρη παρανοηση.

    Η δικη μου αντιθεση αφορα το χρηματικο μερος της δημιουργιας του αποτεφρωτηρα. Δεν εναντιωνομαι στο δικαιωμα των ανθρωπων που θελουν να αποτεφρωθουν. Εναντιωνομαι στους "καλοθελητες" που τρεχουν να καταβαλλουν ποσα διαγωνισμου που φτανουν τα 1.000.000Ε

     

    Απο εκει και περα, κι επειδη το post σου εχει προσβλητικο και υποτιμητικο χαρακτηρα απεναντι στο προσωπο μου, ειναι λογικο να αναζητησω μια συγνωμη, εφοσον ουτε σε προσεβαλλα, ουτε αφησα αιχμες και υπαινιγμους για οσους θελουν να αποτεφρωθουν.

     


    johnfrusciante
    13.08.2008, 01:56

    ελπιζω να καταλαβες τουλαχιστον απο μονος σου πως δεν εχεις ουτε ενα επιχειρημα να αντιπαραθεσεις σε αυτα που λεω..το να πιστευεις οτι σε προσβαλω λες κ σε ξερω απο χθες κ οτι τα σου κ μου ηταν στο προσωπο σου κ οχι στο συνολο που θεωρουν κατι σημαντικο τους "ιερεις" το εκλαμβανω σαν αδυναμια σου να μου απαντησεις κ προσπαθεις να μου ριξεις "λασπη" ενω μιλησα με λογια που εκπροσωπουν πολλους ανθρωπους γυρω μου κ για γεγονοτα..κ οσο αφορα τους καλοθελητες..λογικα θα υπαρχει πολυ κοσμος ο οποιος εχει αναγκη κατι τετοιο..εμενα δε με νοιαζει..αλλα δε σημαινει οτι επειδη εμενα με αφηνει παγερα αδιαφορο θα πρεπει να συμβαινει κ στους αλλους..τραβα εξηγα στις γυναικες που φορολογουνται για να βλεπουν οι αντρες ποδοσφαιρο στην νετ  τον ολυμπιακο κ παναθηναικο κ η δημοσια τηλεοραση σταζει μυρια για τα δικαιωματα τους..αντε δωσε εξηγηση σε σοβαρους ανθρωπους οτι πρεπει να πληρωνουν την καθε eurovision τα φορεματα κ τις παπαριες.. καλα αυτο που περιμενεις να ζητησω συγνωμη με εκανε να σκασω στα γελια πραγματικα....ε λοιπον κ γω περιμενω τη συγνωμη σου επειδη μου ειπες οτι ειμαι προσβλητικος!{#emotions_dlg.beer}


    noizreduction
    13.08.2008, 11:02

    Νομιζω πως κυριολεκτικα "επεσες" απο αλλη συζητηση, διοτι εαν προσεξες πιο πανω, συμφωνησα στην κατασκευη του αποτεφρωτηρα ( χρειαζεται επιχειρημα αυτο; ), γιατι καταλαβαινω απολυτα πως ενα μερος της κοινωνιας δεν θελει να το θαβουν, αλλα θελει να αποτεφρωνεται!

    Και προσθεσα πως η δικη μου ενσταση δεν ειναι θρησκευτικης φυσεως, αλλα οικονομικης και κοινωνικης. Δεν γινεται ενας αποτεφρωτηρας να κοστιζει πιο ακριβα απο την επανδρωση μιας μοναδας εντατικης θεραπειας ενος νοσοκομειου ( τοσο σε προσωπικο, οσο και σε υλικο ). Αρα, καποιο "λακο εχει η φαβα", απο μερους της πολιτειας, που ισως μεσα απο αυτα τα λεφτα θα "αρπαξουν" οι γνωστοι αγνωστοι το μεριδιο τους!

    Τωρα, για ολα τα υπολοιπα ( δηλαδη περι θρησκειας και εκκλησιας ), υπαρχουν αντιστοιχες συζητησεις στο forum. Δεν ειμαι αντιπροσωπος κανενος, παρα μονο της αποψης και των πιστευω μου.

    Χωρις κανενα λογος και χωρις να εκφρασω θρησκευτικη αποψη, μπηκες και με "αρπαξες" απο τα μουτρα για τις "θρησκειες μου" και τους "ιερεις μου".

    Δε βρισκω να συνδυαζεται πουθενα η αναγκη ενος κρατους να δημιουργησει ενα κοινωνικο προσωπο με τους ιερεις και την Εκκλησια. Η Εκκλησια εχει 2 νοσοκομεια στην Αττικη και επιτελει κοινωνικο εργο σε ολη την Ελλαδα με τα "γευματα αγαπης" που γινονται 2 φορες την ημερα. Επισης εχει πανω απο 20 οικοτροφεια και τουλαχιστον 15 ορφανοτροφεια σε ολη την Ελλαδα, ενω σε απομακρυσμενες περιοχες ή "αμφιλεγομενες" περιοχες ( βλεπε Ξανθη και Εβρο ), επιτελει και εκπαιδευτικο εργο.

    Παρολο που δεν ειναι υποχρεωση τους, πολλοι ιερεις κανουν πραγματικα εργο στις ενοριες τους ( βλεπε περιοχες Νικαια, Ταμπουρια, Περαμα Πειραια ) και το οτι δεν γινονται γνωστοι ειναι καθαρα θεμα της δικης τους μετριοφροσυνης.

    Σαφως η επισημη εκκλησια δεν εχει τη δυναμικοτητα που πρεπει σε καποια θεματα ( κυριως στα θεματα αγαθοεργιας ), ομως για κανενα λογο η Εκκλησια δεν πρεπει να αντικαθιστα το κρατος.

    Και ειναι πολυ παραξενο να το ζητας, διοτι οταν το κανει η Εκκλησια ολοι λετε πως παρεμβαινει σε κρατικες υποθεσεις, ενω οταν δεν το κανει την κατηγορειτε πως δεν συμμετεχει στην κοινωνια μας. Αποφασιστε τι θελετε επιτελους.

     

    Και τελοσπαντων ο λογος σου απεναντι μου ηταν αποτομος, χωρις καμια αιτια. Και το να κατηγορεις την εκκλησια με τον τροπο που το εκανες, δεν δειχνει κανενα επιχειρημα!

    Παράθεση:

    αλλα καλυτερα να κοιταξεις τι κανει η θρησκεια σου για αυτο το πραγμα πριν την ακολουθησεις τυφλα..μαθε την περιουσια της εκκλησιας που την διοικουν οι "ιερεις" σου..κ μαθε ποσα εκατομμυρια καθονται στην ακρη κ δεν βοηθανε...

    Νομιζω πως αυτα δεν ειναι επιχειρηματα, αλλα απλως υποθεσεις..Δουλευω μεσα στην Εκκλησια ( τενικο προσωπικο προς Θεου ) και μπορω να εχω ενα λογο παραπανω για την περιουσια της. Και σε αλλα post εχω πει πως ειμαι αυτος που θα κατακρινει την εκκλησια για τα κακως κειμενα της ( που ειναι πολλα, λογω των αξιωματουχν της ), ομως θα την προστατευει οσο ακομα υπαρχουν ιερεις που κανουν σοβαρο εργο ( ως αυτονομες μοναδες και πολλες φορες σε αντιθεση με εντολες των αξιωματουχων της ).

     

    Και δεν μ'ενδιαφερει εαν σκας στα γελια, αλλα το δικο μου post, ουτα προσβλητικο ειναι, ουτε σε υποβιβαζει. Η συγνωμη ειναι απαραιτητη εκ μερους σου, αλλιως θα φανει η μικροπρεπεια σου στο θεμα και απεναντι σε ενα συνομιλητη που σεβαστηκε το προσωπο σου.