ελληνική μουσική
    436 online   ·  210.845 μέλη

    e-shopping, e-mail, e-γνωριμίες....

    StavmanR
    24.08.2008, 16:38

    OFF TOPIC

    Μου κίνησες την περιέργεια γύρω από το "άσφαλτος". Με μία γρήγορη ματιά σε πηγές και αναλύσεις, η λέξη αυτή υφίσταται στην λόγια ελληνική γλώσσα, μόνο για να περιγράψει συγκεκριμένο προϊόν διεργασιών οικοδομών ή οδοποιίας. Χωρίς να έχω γνώσεις ειδικού στη γλωσσολογία και τη φιλολογία έχω την εντύπωση πως οι κανόνες έχουν ως εξής:

    βάλλων= αυτός που βάλλει

    -βλητός= συνθετικό που δίνει την ικανότητα/ιδιότητα της βλητότητας, δηλαδή του να βάλλομαι (παθητικό κι όχι ενεργητικό)

     

    Αντίστοιχα

    -σφαλλων= αυτός που σφάλλει

    -σφαλτος= αυτός που έχει την ιδιότητα της "σφαλτότητας", δηλαδή να σφάλλεται (παθητικό κι όχι ενεργητικό)

     

    Μπορεί κανείς να κάνει αναγωγές σε όλα τα ρήματα με κατάλληξη -άλλω (ενεργητικά) (πάλλω, ψάλλω κλπ.).

    Έτσι, "ψαλτός" δεν θα ήταν αυτός που ψέλνει, αλλά αυτός που μπορεί να ψαλλεί.

    Θα ήταν χρήσιμη η παρέμβαση κάποιου που έχει γνώσεις φιλολογικές. Γενικά, η εντύπωσή μου είναι πως το "άσφαλτος" δεν μου προσδίδει την ικανότητα να μην κάνω λάθη (ενεργητικό κατά μία έννοια), αλλά αντίθετα περιγράφει την ικανότητά μου να δίνω τη σιγουριά στους άλλους να μην κάνουν λάθη με τη χρησιμοποίησή μου (παθητικό κατά μία έννοια).


    ariadni0909
    24.08.2008, 17:04

    συνεχίζοντας το OFF TOPIC ...χωρίς να υποστηρίζω πως εχω φιλολογικές γνώσεις...(ανορθόγραφη δηλώνω) το επίθετο "άσφαλτος" είναι σωστό και ορθό (στερητικό α-) Απλά έχει περιέλθει σε αχρηστία... αυτά από ένα μάθημα γλωσσολογίας στη σχολή μου.


    StavmanR
    24.08.2008, 19:36

    Ένα ωραίο παράδειγμα ιστορικής σημασίας είναι η αναφορά στη wikipedia:

     

    άσφαλτος < ιταλική, asfalto < λατινική asphaltus < αρχαία ελληνική ο άσφαλτος (= ασφαλής), υλικό στερέωσης των τειχών της Βαβυλώνας για να μη σφάλλουν (= καταρρέουν).

     

    Παρατηρήστε ότι το επίθετο άσφαλτος αφορά την ιδιότητα που δίνει το συγκεκριμένο κονίαμα στα τείχη, τα οποία και καθιστά α-σφαλή, δηλαδή χωρίς κρούσματα αστοχίας (προφανώς απέναντι σε στοιχεία της φύσης καθώς και ανθρώπινες επεμβάσεις). Πρόκειται -όπως είπε η Αριάδνη- για επίθετο, μόνο που προσθέτω ότι κατά την γνώμη μου αφορά επίθετο με μεταβατική ισχύ/αξία. Μεταφέρει την ιδιότητα σε άλλα αντικείμενα, όταν αυτά ενεργοποιούνται από το προσδιοριζόμενο υποκείμενο. Ίσως πέφτω κι έξω βέβαια... {#emotions_dlg.biggrin}

    Τέλος OFF TOPIC


    Crocodile
    20.09.2008, 12:04

    Πιστεύω πως η σύναψη παντός είδους σχέσεων μέσω διαδικτύου, από τις αγοραπωλησίες προϊόντων μέχρι τη δημιουργία νέων γνωριμιών, όχι μόνο ενέχει τον κίνδυνο της απάτης αλλά συχνά διαμορφώνει συμπεριφορές που αλλοιώνουν την προσωπικότητά μας ή διαστρεβλώνουν τη στάση που είχαμε πριν απέναντι στους ανθρώπους. Και θα εξηγήσω αμέσως τι εννοώ.

    Αν εξετάσουμε τον τομέα των αγοροπωλησιών, οι περισσότεροι πωλητές "κρύβονται" πίσω από ένα ψευδώνυμο- nickname όπως λέγεται στη γλώσσα του διαδικτύου- και προβάλλουν τα προς πώληση προϊόντα τους σε διάφορες ιστοσελίδες όπως είναι επί παραδείγματι το ebay ή άλλες παρόμοιες. Οι συναλλαγές εκεί γίνονται ως επί το πλείστον με τη χρήση πιστωτικών καρτών. Δηλαδή σου δημιουργούν την πρόσθετη ανάγκη έκδοσης πιστωτικής κάρτας καθώς οι άλλοι τρόποι πληρωμής εκτός του ότι είναι χρονοβόροι, δεν γίνονται αποδεκτόι από τους περισσότερους πωλητές για λόγους δικής τους ασφάλειας. Να πάμε παρακάτω; Αφού αγοράσεις το προϊόν, είναι συνήθης η τακτική να επιβαρύνεσαι στην πορεία με προσθετα έξοδα αποστολής, έξοδα συσκευασίας, ανύπαρκτα έξοδα υποτιθέμενων εκτελωνισμών ή διάφορους αναιτιολόγητους φόρους στις περιπτώσεις ταχυδρόμησης από το εξωτερικό, με αποτέλεσμα όταν το παραλαμβάνεις να έχεις πληρώσει πολύ περισσότερα απ' όσα υπολόγιζες στην αρχή. Και εννοείται ότι αν το προϊόν που παρέλαβες δεν είναι όπως περιγραφόταν από τον πωλητή στην ιστοσελίδα, μην περιμένεις ότι θα βγάλεις άκρη. Συχνά ο πωλητής, στηριζόμενος στην ανωνυμία του, ή δεν θα σου απαντήσει καθόλου σε περίπτωση που παραπονεθείς, ή θα σου πει πολύ απλά ότι φταίει το ταχυδρομείο ενώ εκείνος δεν φέρει καμμία ευθύνη για την κατάσταση του προϊόντος που παρέλβες. Και επειδή απευθύνεται σε μία αγορά παγκόσμια, δεν είναι για εκείνον τόσο σημαντική η απώλεια ενός πελάτη μεταξύ των χιλιάδων ή εκατομμυρίων που μπορεί να έχει από κάθε μέρος του κόσμου. Πλήν του ότι ο καθένας μπορεί να εμφανίζεται στο διαδίκτυο με όσα ψευδώνυμα γουστάρει και να εξαπατά. Όμως το χειρότερο απ' όλα νομίζω είναι ότι όταν κανείς έρθει κατ' επανάληψη αντιμέτωπος με τέτοια φαινόμενα αυξάνεται σημαντικά ο κίνδυνος να αναπτύξει τη λογική " αφού υπάρχουν τόσοι απατεώνες που κλέβουν πουλώντας στο διαδίκτυο, γιατί να μην κάνω κι εγώ το ίδιο μιας και οι συναλλαγές είναι απρόσωπες και δεν με γνωρίζει κανείς;"

    Από την άλλη,δεν μπορεί να ισχυριστεί κανείς ότι στη δημιουργία ανθρώπινων γνωριμιών μέσω διαδικτύου τα πράγματα είναι καλύτερα. Τα τελευταία χρόνια έχουν συσταθεί, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό, διάφορες ιστοσελίδες με αποκλειστικό σκοπό τη γνωριμία ανθρώπων μεταξύ τους. Αν μπει κανείς σε ιστοσελίδες όπως το hi5.com ή το fatsa.gr, θα έρθει αντιμέτωπος με διάφορα αξιοπρόσεκτα φαινόμενα. Κατ' αρχήν εύκολα αντιλαμβάνεται ότι δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις μελών στα οποία δεν ταιριάζει η ηλικία που αναγράφουν στο προφίλ τους με το εικονιζόμενο πρόσωπο στις φωτογραφίες που έχουν ανεβάσει, αν υποθέσουμε ότι είναι και αυτές αληθινές. Εν τω μεταξύ θα διαπιστώσει κανείς ότι πολλά μέλη έχουν στις φιλικές τους λίστες 1500 ή 2000 φίλους ή και περισσότερους από την ίδια ιστοσελίδα. Να σημειώσω εδώ ότι οι "φίλοι" σ' αυτές τις ιστοσελίδες δεν προστίθενται από το ίδιο το μέλος, απλά το κάθε μέλος αποδέχεται ή όχι τα αιτήματα φιλίας  που του γίνονται από άγνωστα ως επί το πλείστον πρόσωπα. Νομίζω ότι κάθε λογικά σκεπτόμενος άνθρωπος θα αναρωτηθεί πώς είναι δυνατόν κάποιος να έχει τριψήφιο ή τετραψήφιο αριθμό φίλων; Πόσους έχει γνωρίσει από αυτούς; Και πόσες πιθανότητες έχει κάποιος που θέλει να γνωρίσει ένα τέτοιο μέλος να γνωριστεί πραγματικά μαζί του; Αυτό δεν είναι σχεδόν ποτέ δυνατόν. Η καχυποψία που έχει δημιουργηθεί είναι έντονη επειδή συν τοις άλλοις στις ιστοσελίδες αυτές υπάρχει ένας κορεσμός από πρόσωπα τα οποία, εκμεταλλευόμενα την ανωνυμία που κρύβει ένα ψευδώνυμο, προσπαθούν να επιτύχουν σκοτεινούς σκοπούς ή θέλουν απλως να κάνουν πλάκα. Το αποτέλεσμα είναι η καχυποψία αυτή και η διστακτικότητα να περιορίζουν εν τέλει τις επαφές των ανθρώπων που καταφέρνουν και γνωρίζονται μέσω τέτοιων ιστοσελίδων σε συνομιλίες μέσα στα chat και μόνο. Και αυτό είναι θλιβερό! Η αποξένωση των ανθρώπων μεγεθύνεται και επιπλέον ο καθένας μαθαίνει να βλέπει τον άλλο όχι ως φίλο που ζει και μοιράζεται πράγματα μαζί του αλλά σαν ένα άγνωστο πρόσωπο με το οποίο περνάει απλώς την ώρα του. Η εμπειρία της ζωντανής επαφής με τον άλλο τείνει να αντικατασταθεί εξ ολοκλήρου με την ψυχρή ανταλλαγή μηνυμάτων μεταξύ αγνώστων.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Crocodile στις 20-09-2008 12:07 ]


    inkve
    20.09.2008, 16:04

    crocodile θα διαφωνησω σε λιγα πραγματα στο θεμα των διαδυκτιακων αγορων...

    σε περιπτωση κακου προιοντος κανεις παραπονα στο e-bay(τουλαχιστον εκει ισχυει αυτο)και οι ιδιοι βρισκουν τον πωλητη/ιδιωτη και παιρνεις πισω τα χρηματα σου...

    απο οσο ξερω υπαρχουν <ειδικα ψαχτηρια> σε τετοιου ειδους ιστοσελιδες ωστε να ειναι σιγουρο οτι ο καθενας εκει μεσα να εχει ενα και μονο ψευδονυμο(nickname)..σιγουρα θα υπαρχουν κυρωσεις...ισως και απαγορευση η <<κλειδωμα>>του υπολογιστη σου να μην ξαναμπει στο συγκεκριμενο site...

    σιγουρα παιζεις με πιθανοτητες ετσι??δε σε βγαζω τρελλο...δεν ειναι το ιδιο να εχεις μπροστα σου αυτο που θελεις να αγορασεις....απλα εχουν μειωθει κατα πολυ οι περιπτωσεις εξαπατησης του αγοραστη...και γιατι φυσικα εγινε αυτο??γιατι ο κοσμος ολοενα και περισσοτερο στρεφετε προς τα εκει...

    οσο για τις γνωριμιες που ειπες εγω ενα ξερω....

    υποτιθετε οτι απο τοτε που βγηκαν τα κινητα και ειδικα με την επανασταση του ιντερνετ ο κοσμος θα επρεπε να συνεννοειτε αν οχι επαρκως τουλαχιστον πιο ευκολα απο πριν....

    τιποτα απο αυτα δεν συμβαινει!!!παρατηρηστε το....


    Loukianie
    20.09.2008, 18:24

    Παραπάνω επιλογές από δύο διαφορετικούς κόσμους!!!!

    Αναλόγως το που και το τι αποφασίζουμε...

    Νοτ μπαντ! {#emotions_dlg.huh}


    marakiasteraki
    04.10.2008, 17:10

    Είναι αναλόγως πως θα το χειριστεί ο καθένας. Αλλοι γνωρίζουν κόσμο για να περάσει η ώρα και άλλοι θέλουν να γνωρίσουν κόσμο ακόμη και για να παντρεύτουν.


    Elisa22
    11.10.2008, 12:53

    Ακόμα και στη μυθική Ατλαντίδα, τη νύχτα που τη ρούφηξε η θάλασσα, ένα μικρό νησί προβάλλει. Και το όνομα αυτού Σχοινούσα!





    επισυναπτόμενα: schinoussa-island-3.jpg 
    Darien
    17.10.2008, 04:20

    E-shopping: Μπορεί να γίνει με ασφάλεια, αρκεί να προσέχεις από που ψωνίζεις.

    E-mail: πολύ βολικό. Σκεφτείτε να έπρεπε να στείλετε γράμματα στο εξωτερικό με το ταχυδρομείο.

    E-γνωριμίες: Ξέρω άτομα, τα οποία έχουν οδηγηθεί και σε σχέση ύστερα από ηλεκτρονική γνωριμία. Προσωπικά, κάνω παρέα και με άτομα με τα οποία γνωρίστικα σε forum.


    keinkei
    29.10.2008, 20:43

    παιδια πως μπορουμε να πουμε οχι στην εξελιξη τη στιγμη που ο μεγαλος νικος ξυλουρης εγραψε τον παρακατω στιχο απαραμηλης ομορφιας                                                                                                                                                                                                                     e-τανε μια φορα ματια μου κι ενα καιρο...


    Hastaroth
    29.10.2008, 22:49

    Παράθεση:

    Το μέλος Darien στις 17-10-2008 στις 04:20 έγραψε...

    E-shopping: Μπορεί να γίνει με ασφάλεια, αρκεί να προσέχεις από που ψωνίζεις.

    E-mail: πολύ βολικό. Σκεφτείτε να έπρεπε να στείλετε γράμματα στο εξωτερικό με το ταχυδρομείο.

    E-γνωριμίες: Ξέρω άτομα, τα οποία έχουν οδηγηθεί και σε σχέση ύστερα από ηλεκτρονική γνωριμία. Προσωπικά, κάνω παρέα και με άτομα με τα οποία γνωρίστικα σε forum.



    Ολα αυτά είναι απλά εργαλεία.Σ'εμάς εναπόκειται το πώς θά τά χρησιμοποιήσουμε.

    Καί όπως έλεγε και ο Ντίσκο Τρούπ:"δέν πρέπει να θυμώνουμε μέ τά πράγματα.Δικό μας είναι το λάθος άν δέν μπορούμε να τά κυβερνήσουμε"...