ελληνική μουσική
    617 online   ·  210.826 μέλη

    Μαρινέλα (νέος δίσκος)

    fantasma
    11.08.2008, 14:59

    Mε νέο άλμπουμ ετοιμάζεται να επανέλθει η μεγάλη κυρία του ελληνικού τραγουδιού. Σύμφωνα με τις μέχρι στιγμής πληροφορίες μας, η Μαρινέλλα μετά την επισημοποίηση της συνεργασίας της με τον Γιάννη Πάριο από τον ερχόμενο Νοέμβριο στο Διογένης Studio, ετοιμάζει καινούργιο υλικό.

    Μια νέα δισκογραφική δουλειά με πολλές εκπλήξεις.

    Μία από αυτές, θα είναι η συνεργασία της με τον Γιάννη Μηλιώκα, ο οποίος της έδωσε μια υπέροχη μπαλάντα. Τραγούδια για το νέο της cd γράφει και ο Γιώργος Θεοφάνους, ενώ την ενορχήστρωση, όπως μάθαμε υπογράφει ο Αντώνης Γούναρης.

    πηγη: http://www.music.net.cy


    PashalinaMakia
    11.08.2008, 16:28

    Δεν μου αρέσει η Μαρινέλα.Είναι πολύύύ΄..ντίβα.

    Πάντως η συνεργασία της με τον Μηλιώκα μου φαίνεται ενδιαφέρουσα...

     

    Τώρα για τον Θεοφάνους...

    {#emotions_dlg.helpsmilie}


    stevi93
    11.08.2008, 16:32

    Ποτε θα σταματησει αυτη η γυναικα?Θα μας ταλαιπωρει για πολυ?
    {#emotions_dlg.happycrazy}Θεοφανους??{#emotions_dlg.happycrazy}


    PashalinaMakia
    11.08.2008, 16:37

    Παράθεση:

    Το μέλος stevi93 στις 11-08-2008 στις 16:32 έγραψε...

    Ποτε θα σταματησει αυτη η γυναικα?Θα μας ταλαιπωρει για πολυ?
    {#emotions_dlg.happycrazy}Θεοφανους??{#emotions_dlg.happycrazy}



    χαχαχαχαχαααχ


    F_ANGEL
    13.08.2008, 23:24

    Από τους καλλιτέχνες που πάντα προσφέρουν κάτι καλό..


    kifa
    14.08.2008, 11:11

    Παράθεση:

    Το μέλος stevi93 στις 11-08-2008 στις 16:32 έγραψε...

    Ποτε θα σταματησει αυτη η γυναικα?Θα μας ταλαιπωρει για πολυ?
    {#emotions_dlg.happycrazy}Θεοφανους??{#emotions_dlg.happycrazy}



    χμ ... Αυτή η γυναίκα που όπως λες μας "ταλαιπωρεί" έχει τραγουδήσει τα πιο δύακολα τραγούδια είτε σε ερμηνεία είτε σε άρθρωση και καταφέρνει να πατάει κάτω με τη φωνή της , αν και σε αυτή την ιλικία . πολλές πιτσιρίκες που το παίζουν τραγουδιάρες !!

    Αν ο δίσκος κριθέί καλός ή κακός ειναι άλλο θέμα , καθαρά προσωπικής μουσικότητας και ακουστικής.

    Υ.Γ : απ οτι βλέπω στην ιλικία σου ( αν ειναι αληθινή ) εισαι 15. Ποτε πρόλαβε να σε ταλαιπωρήσει η Μαρινέλλα ? ...

    Smile


    stevi93
    14.08.2008, 16:39

    Παράθεση:

    Το μέλος kifa στις 14-08-2008 στις 11:11 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος stevi93 στις 11-08-2008 στις 16:32 έγραψε...

    Ποτε θα σταματησει αυτη η γυναικα?Θα μας ταλαιπωρει για πολυ?
    {#emotions_dlg.happycrazy}Θεοφανους??{#emotions_dlg.happycrazy}



    χμ ... Αυτή η γυναίκα που όπως λες μας "ταλαιπωρεί" έχει τραγουδήσει τα πιο δύακολα τραγούδια είτε σε ερμηνεία είτε σε άρθρωση και καταφέρνει να πατάει κάτω με τη φωνή της , αν και σε αυτή την ιλικία . πολλές πιτσιρίκες που το παίζουν τραγουδιάρες !!

    Αν ο δίσκος κριθέί καλός ή κακός ειναι άλλο θέμα , καθαρά προσωπικής μουσικότητας και ακουστικής.

    Υ.Γ : απ οτι βλέπω στην ιλικία σου ( αν ειναι αληθινή ) εισαι 15. Ποτε πρόλαβε να σε ταλαιπωρήσει η Μαρινέλλα ? ...

    Smile



    Εχω ''μελετησει''πολυ την εντεχνη ,εντεχνη λαικη και λαικη μουσικη.
    Που ειναι η Μαρινελα που τραγουδουσε εκεινα τα υπεροχα τραγουδια του πλεσσα στις ελληνικες ταινιες?Που ειναι η Μαρινελλα που ειδαμε το 2000 στο υστερα ηρθαν οι μελισσες του Σταματη Κραουνακη?
    Η Μαρινελλα αναλλωνεται στις πιστες μαζι με τον Ρεμο,και ετοιμαζει δευτερο  δισκο με τον Θεοφανους?
    Δεν λεω παρα τα χρονια της, η φωνη της ειναι σε αριστη κατασταση,αλλα ας την αξιοποιει τουλαχιστον,ας υποστηριζει το ονομα της.
    Αυτο με ''ταλαιπωρει'' με τη Μαρινελλα.το οτι κυνηγαει τα λεφτα,και κανει μετριοτητες.
    Αλλωστε δεν χρειαζεται να ειμαι 50 χρονων για να τα πω αυταSmile

     υ.γ αληθινη ειναι η ηλικια μου


    -----------------
    http://blogs.musicheaven.gr/stevi93 για τ'όνειρο και ποιός ζωή δεν δίνει. για μια στιγμή εισαι αθάνατος.και σβήνει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stevi93 στις 14-08-2008 16:41 ]


    dafnoula
    04.09.2008, 20:11

    Μεγάλη φωνή , μέτριο το περισσότερο ρεπερτόριό της...κατά τη γνώμη μου...


    nikos_music
    05.09.2008, 02:42

    Συμφωνώ με τον ΚΙFΑ

    Ας προσέχουμε λίγο πως κρίνουμε ίσως την μεγαλύτερη εν ζωή φωνή αυτού του τόπου

    Και φυσικά δεν γίνεται να αρέσει σε όλους η Μαρινέλλα αλλά σαν την Μαρινέλλα βγάινουν καλλιτέχνες κάθε 100 χρόνια και αυτό είναι δεδομένο οπότε δεν χωράει η ευκολία κάποιων να "ακυρώνουν" μια τετοια προωπικότητα επειδή δεν ακολουθεί την προσωπική αισθητική τους.

    Για μένα η ποιότητα της ίδιας της φύσης - να ομορφαίνει δηλαδή με το ταλέντο της και κάτι που δεν είναι αξιολογο, είναι σαν να το γεννά ξανά. Μια δεύτερη μάνα. Αυτό και μόνο δείχνει ένα ταλέντο που για μένα που το βλεπω καλλιτεχνικά με συγκινεί και μόνο ως φαινόμενο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikos_music στις 05-09-2008 04:57 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikos_music στις 05-09-2008 04:58 ]


    DOLFIN
    05.09.2008, 10:31

    Η μεγάλη Κυρία του Ελληνικού τραγουδιού.Μεγάλες ερμηνείες και εκπληκτική σκηνική παρουσία.


    darbukaboy
    05.09.2008, 12:26

    Ρε παιδια συγνωμη κιολας αλλα ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!Φτανει πια!Ας παει σπιτι της επιτελους αυτη η κυρια.Ενταξει εδωσε πολλα στην ελληνικη δισκογραφια και μουσικη γενικοτερα αλλα φτανει.Κανεις δεν αμφισβητει τις δυνατοτητες της φωνης της αλλα δεν μπορουμε ν'ακουμε συνεχεια Μαρινελλα και Νταλαρας!!!Θα συμφωνησω με τον kifa και θα πω οτι αφηστε να κριθει απο τους ακροατες η πορεια του δισκου.Παντως θα πρεπει σιγα σιγα βγουν λιγο μπροστα και νεοι καλλιτεχνες...


    -----------------
    αν θες να μαθεις που θα πας και να σωθεις γυρευεις παιδι να γινεις ματια μου στο μυθο να πιστευεις

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : darbukaboy στις 05-09-2008 12:29 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : darbukaboy στις 05-09-2008 12:36 ]


    nikos_music
    05.09.2008, 15:13

    Παράθεση:

    Το μέλος darbukaboy στις 05-09-2008 στις 12:26 έγραψε...

    Ρε παιδια συγνωμη κιολας αλλα ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!Φτανει πια!Ας παει σπιτι της επιτελους αυτη η κυρια.Ενταξει εδωσε πολλα στην ελληνικη δισκογραφια και μουσικη γενικοτερα αλλα φτανει.Κανεις δεν αμφισβητει τις δυνατοτητες της φωνης της αλλα δεν μπορουμε ν'ακουμε συνεχεια Μαρινελλα και Νταλαρας!!!Θα συμφωνησω με τον kifa και θα πω οτι αφηστε να κριθει απο τους ακροατες η πορεια του δισκου.Παντως θα πρεπει σιγα σιγα βγουν λιγο μπροστα και νεοι καλλιτεχνες...


    -----------------
    αν θες να μαθεις που θα πας και να σωθεις γυρευεις παιδι να γινεις ματια μου στο μυθο να πιστευεις

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : darbukaboy στις 05-09-2008 12:29 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : darbukaboy στις 05-09-2008 12:36 ]



     

    Εγώ προσωπικά όμως θέλω να κάτσει εκεί που είναι η Μαρινέλλα και να φύγουν νεότεροι της που τους τρώμε στην μάπα ως ταλαντούχους και φωνάρες - που τους έφτιαξαν τα ΜΜΕ είτε στον έντεχνο έιτε στον άτεχνο χώρο...

    Μην τρελαθούμε τώρα πως η Μαρινέλλα τρώει την θέση μου ή την δική σου. Εγώ προσωπικά σαν τραγουδιστής από την Μαρινέλλα έχω να μάθω παρακολουθώντας την και όχι από νεότερους που μιλούν μόνο και δεν τραγουδούν και το παίζουν ψαγμένοι και προχωρημένοι. Το ζούμε το εργάκι καθημερινά. Εγώ σε αυτούς λέω ΕΛΕΟΣ και σε όσους τους υποστηρίζουν.


    darbukaboy
    05.09.2008, 15:48

    Εγω δε λεω οτι τρωει καποιου τη θεση.Απλα πιστευω οτι εχει φτασει σε ενα σημειο που κατα τη γνωμη μου δεν εχει να δωσει κατι αλλο,δεν εχει προταση.

    Το να διδαξεις καποιον δεν σημαινει οτι πρεπει να τραγουδας συνεχεια και να εισαι συνεχως στο προσκηνιο.Ολοι οι νεοι δημιουργοι-τραγουδιστες μπορουν και με αλλους τροπους να παρουν στοιχεια απο τετοιους καλλιτεχνες.

    Και δε νομιζω οτι η μεγαλυτερη μεριδα των νεων δημιουργων το παιζει δηθεν ψαγμενη.Αντιθετα εχει κατι καινουργιο να πει το οποιο στηριζεται τις περισσοτερες φορες σε παλαιοτερες βασεις μεσα στις οποιες ειναι και η Μαρινελλα.

    Εγω πιστευω οτι τετοιοι καλλιτεχνες δεν εχουν κατι καινουργιο να δωσουν,σιγα σιγα επαναλαμβανονται.Μπορουν να προσφερουν απο αλλες θεσεις στην ελληνικη μουσικη.Δεν λεω να εξαφανιστουν εντελως απλα να προσφερουν με αλλο τροπο.


    nikos_music
    05.09.2008, 16:03

    Παράθεση:

    Το μέλος darbukaboy στις 05-09-2008 στις 15:48 έγραψε...

    Εγω δε λεω οτι τρωει καποιου τη θεση.Απλα πιστευω οτι εχει φτασει σε ενα σημειο που κατα τη γνωμη μου δεν εχει να δωσει κατι αλλο,δεν εχει προταση.

    Το να διδαξεις καποιον δεν σημαινει οτι πρεπει να τραγουδας συνεχεια και να εισαι συνεχως στο προσκηνιο.Ολοι οι νεοι δημιουργοι-τραγουδιστες μπορουν και με αλλους τροπους να παρουν στοιχεια απο τετοιους καλλιτεχνες.

    Και δε νομιζω οτι η μεγαλυτερη μεριδα των νεων δημιουργων το παιζει δηθεν ψαγμενη.Αντιθετα εχει κατι καινουργιο να πει το οποιο στηριζεται τις περισσοτερες φορες σε παλαιοτερες βασεις μεσα στις οποιες ειναι και η Μαρινελλα.

    Εγω πιστευω οτι τετοιοι καλλιτεχνες δεν εχουν κατι καινουργιο να δωσουν,σιγα σιγα επαναλαμβανονται.Μπορουν να προσφερουν απο αλλες θεσεις στην ελληνικη μουσικη.Δεν λεω να εξαφανιστουν εντελως απλα να προσφερουν με αλλο τροπο.



    Συμφωνώ στο μεγαλύτερο μέρος με αυτά που λές εδώ αλλά σκέψου απλά πως πολύς κόσμος θέλει να τους βλέπει ακόμη και από την άλλη είναι ευκαιρία να δει ένα νέο παιδί ζωντανά μια περίπτωση σαν της Μαρινέλλας.

    Στο εξωτερικό αντίστοιχες περιπτώσεις όπως η Sarah Vaughan, Amalia Rodrigues, Ella Fitzgerald κ.α οι οποίες δεν είναι εν ζωή πέθαναν εν ενεργεία -σε μεγάλη ηλικία χωρίς να φθαρούν ,προκαλώντας την συγκίνηση σε τόσες γενιές. 

    Επίσης η Μαρινέλλα είναι η μόνη που προστάτεψε τον εαυτό της από τα ΜΜΕ και την κακή σχέση που έχει με αυτά όπως επίσης τα τελευταία 18 χρόνια κάνει επιλογές-κυρίως συναυλίες, με εξαίρεση τα τελευταία 2 χρόνια που επανήλθε σε νυχτερινό μαγαζι κάνωντας όμως προγράμματα που είχαν άλλη αισθητική από τα γνωστα μπουζούκια.

    Ξεφύγαμε όμως από το θέμα, ας βγει ο δίσκος και μετά κρίνουμε το αποτέλεσμα.

    Θεωρώ πως οι δίσκοι με Αντύπα-Νικολακοπούλου και με Θεοφάνους ήταν αρκετά καλοί, όχι με τα μεγάλα τραγούδια αλλα με αξιοπρεπή και προσεγμενα πράγματα που ταίριαζαν κατα ένα μεγάλο βαθμό στο γνώριμο ύφος της.


    musicathy
    20.09.2008, 17:44

    Η γυναίκα είναι φωνάρα χωρίς πολλά λόγια...

    ΟΜΩΣ δεν μου αρέσει η καινούρια έντεχνοποπκλασσικό μορφή των τραγουδιών της...Μου αρέσουν τα παλιά λαϊκά τραγούδια της που αναδείκνυαν το βάθος της φωνής της και την ένταση και το πάθος της ερμηνείας της. Π.χ. άκουσα εχθές το 'Φύγε να βρεις την μοίρας σου' και δάκρυσα γιατί μου πέρασε το συναίσθημα και ανατρίχιασα...Ήταν θεά τότε. Τώρα με βασανίζουν τα τραγούδια της.Όχι γιατί δεν είναι καλά ποιοτικά προς θεού. Άλλωστε το τραγούδι που θα ακούσει κανείς και το είδος του είναι προσωπική επιλογή. Απλά προτιμώ την παλιά version.


    karelia
    21.09.2008, 01:08

    H Mαρινέλλα διατηρεί ακέραια τη μεγάλη φωνή της.

    Οπότε γιατί να μην τραγουδάει ακόμη,από τη στιγμή που τη θέλει και ο κόσμος?

    Τώρα όσων αφορά το δίσκο,είναι δικαίωμα του καθενός να ενδιαφερθεί ή να αδιαφορήσει για τη κυκλοφορία του.

    Κατ εμέ,αν έχει μια ενδιαφέρουσα δισκογραφική πρόταση,φυσικά και να την μοιραστεί με το κόσμο

    .Όμως το όνομα του Γιώργου Θεοφάνους,μού μυρίζει ότι θα κυνηγήσει την επιτυχία,το σουξέ.Τον εύκολο δρόμο.Τον φυσικό της χώρο δηλαδή.Είδε κι αποείδε η δόλια στο πρώτο μισό της δεκαετίας με Κραουνάκη,Αντύπα/Νικολακοπούλου,αλλά συνειδητοποίησε ότι τα..λεφτά δεν είναι στο έντεχνο.


    nikos_music
    21.09.2008, 03:20

    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 21-09-2008 στις 01:08 έγραψε...

    H Mαρινέλλα διατηρεί ακέραια τη μεγάλη φωνή της.

    Οπότε γιατί να μην τραγουδάει ακόμη,από τη στιγμή που τη θέλει και ο κόσμος?

    Τώρα όσων αφορά το δίσκο,είναι δικαίωμα του καθενός να ενδιαφερθεί ή να αδιαφορήσει για τη κυκλοφορία του.

    Κατ εμέ,αν έχει μια ενδιαφέρουσα δισκογραφική πρόταση,φυσικά και να την μοιραστεί με το κόσμο

    .Όμως το όνομα του Γιώργου Θεοφάνους,μού μυρίζει ότι θα κυνηγήσει την επιτυχία,το σουξέ.Τον εύκολο δρόμο.Τον φυσικό της χώρο δηλαδή.Είδε κι αποείδε η δόλια στο πρώτο μισό της δεκαετίας με Κραουνάκη,Αντύπα/Νικολακοπούλου,αλλά συνειδητοποίησε ότι τα..λεφτά δεν είναι στο έντεχνο.



    Πήγαινε να δεις την παράσταση που θα ανεβάσει ο Θεοφάνους στο Ηρώδειο 7 & 8 Οκτωβρίου για την Κυπριακή ποίηση με την Μαρινέλλα.

    Όσο οι χαρακτηρισμοί τύπου "δόλια" μου θυμίζουν εκπομπές τύπου Λαμπίρη.

    Για τέτοια ποιότητα μιλάς; Ή μήπως η ειρωνεία είναι προνόμιο της έντεχνης κουλτούρας ή του δύσκολου δρόμου που υποστηρίζεις  ότι γνωρίζεις;

    Επίσης οι "έντεχνοι" που κάνανε τις μεγάλες καριέρες στηρίχτηκαν σε λεφτά του δημοσίου και σε χορηγούς.

    Αυτά τα λίγα για να μην λέμε ότι να ναι...


    karelia
    21.09.2008, 11:09

    Είπα τα πράγματα με το όνομά τους,και τα καλά,και τα άσχημα.

    Και φάνηκε ΠΟΣΟ ενοχλήθηκες.

    Δηλαδή είναι ειρωνεία αν πω ότι γλυκάθηκε από τα μπουζούκια (γιατί άραγε..{#emotions_dlg.whistling} ),και συνεχίζει για τρίτη συνεχόμενη χρονιά φέτος,με τον Πάριο? (άλλος από κει)


    stevi93
    21.09.2008, 12:15

    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 21-09-2008 στις 11:09 έγραψε...

    Είπα τα πράγματα με το όνομά τους,και τα καλά,και τα άσχημα.

    Και φάνηκε ΠΟΣΟ ενοχλήθηκες.

    Δηλαδή είναι ειρωνεία αν πω ότι γλυκάθηκε από τα μπουζούκια (γιατί άραγε..{#emotions_dlg.whistling} ),και συνεχίζει για τρίτη συνεχόμενη χρονιά φέτος,με τον Πάριο? (άλλος από κει)



    {#emotions_dlg.beer}


    nikos_music
    21.09.2008, 16:11

    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 21-09-2008 στις 11:09 έγραψε...

    Είπα τα πράγματα με το όνομά τους,και τα καλά,και τα άσχημα.

    Και φάνηκε ΠΟΣΟ ενοχλήθηκες.

    Δηλαδή είναι ειρωνεία αν πω ότι γλυκάθηκε από τα μπουζούκια (γιατί άραγε..{#emotions_dlg.whistling} ),και συνεχίζει για τρίτη συνεχόμενη χρονιά φέτος,με τον Πάριο? (άλλος από κει)

    Δεν έχω λόγο να ενοχληθώ διότι δεν με αφορά προσωπικά. Απλά θεώρησα "αστείο" να μιλάς για λεφτά διότι σε αυτή τη δουλειά όπως και σε όλα τα επαγγέλματα τα λεφτά παίζουν τον πρώτο ρόλο. Και μην μου πείτε περι τέχνης γιατί είμαι στον χώρο και αυτά ειναι "ανέκδοτα". Τώρα αν εσύ το πιστευεις πολύ αυτό που γράφεις μην στο χαλάσω. Εγώ πάντως λεφτά από την Μαρινέλλα δεν πήρα για να τα γράψω αυτα. Ξηγημενοι!!!