ελληνική μουσική
    811 online   ·  210.850 μέλη

    Η μουσική ... μας απειλεί !!

    emmanuella
    12.08.2008, 23:33

    Ναι Ναι !! {#emotions_dlg.yes} Το ακούσαμε ΚΑΙ αυτό από " ψυχιατρική επιθεώρηση " της Αυστραλίας παρακαλώ !!{#emotions_dlg.thumbdown}

    Κάθε , λέει,  είδος μουσικής περιέχει και κάποιον κίνδυνο !!{#emotions_dlg.laugh}

    Ας αναλύσουμε :

    Metal : Όσοι ακούνε μεταλ είναι επιρρεπείς στο sex χωρίς προφυλάξεις, στους αυτοτραυματισμούς και τις μικροκλοπές !{#emotions_dlg.nono}{#emotions_dlg.lol} ( Βρε τους εγκληματίες μας ... χαχα !! ){#emotions_dlg.lol}

    Pop : Όσοι ακούνε pop έχουν δυσκολίες στο να αποφασίσουν για την σεξουαλικότητα τους αλλά και προβλήματα με τους συνομηλίκους τους. {#emotions_dlg.yes}

    Dance : Αυτοί που προτιμούν ηλεκτρονικούς ήχους της dance μουσικής έχουν άλλα προβλήματα, τα ναρκωτικά. {#emotions_dlg.lol} Μάλιστα τονίζεται πως στη προκειμένη περίπτωση δεν παίζει κανένας ρόλος το κοινωνικό status. {#emotions_dlg.laugh}

    Rap : Όσοι προτιμούν την rap μουσική αντιμετωπίζουν τον θυμό, την βία και την παραβατική συμπεριφορά.

     ... και τέλος ...

    Jazz : Όσοι ακούνε Jazz ... είναι συνήθως μοναχικοί και δυσκολεύονται στην κοινωνικότητα τους.

      -- Έλεος !! {#emotions_dlg.thumbdown} Τι να πει κανείς πια ?? Ούτε μουσική δεν μπορούμε να ακούσουμε με την ησυχία μας πια !! {#emotions_dlg.yes}

    Εγώ μια ερώτηση θα κάνω μόνο ... " Αν ακούω όλα τα παραπάνω είδη ... τι είμαι ???"  {#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}


    xristos_rock
    12.08.2008, 23:48

    Γι' αυτούς που ακούνε Rock δεν έχει τίποτα;;; {#emotions_dlg.clap}


    emmanuella
    12.08.2008, 23:56

    Παράθεση:

    Το μέλος xristos_Rock στις 12-08-2008 στις 23:48 έγραψε...

    Γι' αυτούς που ακούνε Rock δεν έχει τίποτα;;; {#emotions_dlg.clap}



    Χεχε !! Αυτό αναρωτήθηκα και εγώ...αλλά μάλλον αυτή η εξαίσια "ψυχιατρική επιθεώρηση" σκέφτηκε ότι μέταλ και ροκ είναι το ίδιο πράγμα !!! χαχαχα !!!


    VaggosToumpeleki
    13.08.2008, 00:46

    gia toys Laikous?


    kithara-woman
    13.08.2008, 01:05

    Μήπως η ψυχιατρική επιθεώρηση χρειάζεται ψυχίατρο;

    Αφού έχει αποδειχθεί ότι η μουσική έχει και θεραπευτική ικανότητα,μεταξύ άλλων,πέρα ότι κοινωνικοποιεί και ψυχαγωγεί.Μόνο για την κλασική μουσική ισχύει;Οι άλλες μορφές της είναι κατώτερες αισθητικά ή απλά "επικίνδυνες"επειδή δημιουργούν σκέψη και ώθηση για αντίδραση,όπως η ραπ;


    SouLRocK
    13.08.2008, 01:33

    Παράθεση:

    Το μέλος VaggosToumpeleki στις 13-08-2008 στις 00:46 έγραψε...

    gia toys Laikous?



    αα θα σου πω εγώ... λοιπόν αυτοί είναι ... άσταα... {#emotions_dlg.happycrazy} κομπλεξικοί, παλιοχαρακτήρες, ψευτόμαγκες, πλακώνουν στο ξύλο τους συνομηλικους τους, τρώνε ξύλο από τις γυναίκες τους και δεν έχουν καθόλου αυτογνωσία και σεβασμό! {#emotions_dlg.helpsmilie}

    λοιπόν "ψυχιατρική επιθεώρηση" με προσλαμβάνετε?????? {#emotions_dlg.lol} (και εγώ ένας απο σας είμαι... χεχεχεχε!) {#emotions_dlg.whistling}

    get a life ρεεεε! {#emotions_dlg.rockon}

     


    SouLRocK
    13.08.2008, 09:55

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 13-08-2008 στις 05:22 έγραψε...

    Το άρθρο προφανώς αναφέρεται σε χαρακτηριστικά που απαντώνται στους ανθρώπους και τη συσχέτισή τους με τη μουσική που προτιμούν, πράγμα απολύτως φυσικό.

     

    Εκτός αν κάποιος πιστεύει ότι ένα στατιστικό δείγμα ατόμων που ακούν ραπ θα ήταν ίδιο με ένα αντίστοιχο δείγμα ατόμων που ακούν συμφωνική μουσική.



    ίσως... αλλά και πάλι δε μπορώ να πιστέψω ότι τα περισσότερα άτομα που ακούνε καποιο είδος μουσικής σχετίζονται με αυτά τα χαρακτηριστικά... βεβαια εξαρτάται από που πήραν το "δείγμα"...

    από την άλλη μπορώ να πιστέψω ότι μπορείς να βρεις κοινά χαρακτηριστικά σε άτομα που ακούνε διαφορετικά είδη μουσικής...!

    Προσωπικά δε πιστεύω (ούτε θα πιστέψω ποτέ!) ότι η μουσική κάνει ένα άτομο μοναχικό ή εγκληματία ή ναρκομανή ή να έχει βίαιη συμπεριφορά... άλλες είναι οι αιτίες!


    SouLRocK
    13.08.2008, 10:54

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 13-08-2008 στις 10:19 έγραψε...

    Όποιες κι αν είναι οι αιτίες, αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι συγκεκριμένα genres συγκεντρώνουν συγκεκριμένους ανθρώπους.

    ναι αλλά, ας μην είμαστε απόλυτοι... και αυτοι που ειναι σε 2 ή περισσότερα genres?δεν υπάρχουν ατομα με διευρυμένους μουσικούς ορίζοντες?δηλαδή ένας που ακούει metal δε μπορεί να ακούει και ρεμπέτικα? ένας που ακούει Rock δε μπορεί να ακουει και dance/electro ή το αντίστροφο?αυτοί τι είναι διχασμένες προσωπικότητες?


    DaveMustaine
    13.08.2008, 11:18

    Αυτά ρε παιδιά δεν γίνονται εντάξει οι τύποι απλά δεν υπάρχουν...δηλαδή επειδή εγώ ακούω Thrash πρέπει κάθε πρωί που ξυπνάω να τρώω ένα ομό κρέας να σνιφάρω κοκκαίνη και αντι για καφέ να πίνω jack daniels και με όποια δω στο δρόμο να κάνω σεξ χωρίς προφυλάξεις?????θα μας τρελάνουν ρε...εγώ νόμιζα ότι τα ναρκωτικά ο αλκοολισμός και όλα αυτά σχετίζονται με το τί τρόπο ζωής έχεις επιλέξει εσύ και όχι τι είδος μουσικής ακούς....αν το πάρεις όλοι οι συμμαθητές μου όταν πήγαινα σχολείο που ήταν tranceάδες όλοι κάθε μέρα μαζί με τον καφέ κατέβαζαν και 10 XTC και ερχόντουσταν.....και όσες φίλες μου ακούνε Madonna κτλ. είναι bisexual και όσοι γνωστοί μου ακούνε rap/hip-hop λύνουμε τις διαφορές μας με σιδερικά......ΈΛΕΟΣ.......όλα αυτά προκείπτουν από λάθος δείγματα.....αν πήγανε και πήρανε 10 ράπερ από γκέτο 10 μεταλλάδες που πουλάνε αγριήλα και μαγκία κάνοντας ότι κάναν οι μεταλάδες των 80's 10 μελαγχολικούς τζαζίστες και 10 bisexual που ακούνε ποπ λογικό είναι να βγούνει έτσι οι στατιστικές.....¨Ελεος.....ας κουνήσουμε λίγο το κεφάλι μας να δούμε αν έχει μείνει καθόλου εκγέφαλος....


    Vanna
    13.08.2008, 12:00

    Μας απειλεί η ατμοσφαιρική ρύπανση, το φαινόμενο του θερμοκηπίου, η εξάντληση των φυσικών πόρων, το κάπνισμα, το ποτό, το ηλιέλαιο, τα fast food και αλλα τόσα. Και πάνω που είχαμε βρει μια παρηγοριά, την μουσική, μας λένε ότι και αυτή μας απειλεί! {#emotions_dlg.scared}


    bourdoubas7
    13.08.2008, 12:19

    Αν ακουω τον υμνο του Ολυμπιακου τι ατομο ειμαι αραγε? χα χα χα


    emmanuella
    13.08.2008, 12:25

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 13-08-2008 στις 05:22 έγραψε...

    Το άρθρο προφανώς αναφέρεται σε χαρακτηριστικά που απαντώνται στους ανθρώπους και τη συσχέτισή τους με τη μουσική που προτιμούν, πράγμα απολύτως φυσικό.

     

    Εκτός αν κάποιος πιστεύει ότι ένα στατιστικό δείγμα ατόμων που ακούν ραπ θα ήταν ίδιο με ένα αντίστοιχο δείγμα ατόμων που ακούν συμφωνική μουσική.



    Δεν παίζει κάτι τέτοιο ... η μουσική εμένα μου δημιουργεί άλλες αισθήσεις ... και σίγουρα δεν έχει τέτοιες επιδράσεις που αναφέρονται παραπάνω !!!{#emotions_dlg.yes}

    Εγώ πιστεύω ότι αυτή η "ψυχιατρική επιθεώρηση"¨υα έπρεπε πριν βγάλει τέτοια συμπεράσματα να ρωτήσεις εμάς τους ίδους ή τους γνωστούς μας για το τις επιδράσεις έχει η κάθε μουσική σε εμάς ...{#emotions_dlg.rolleyes}

    Και όχι να βγαίνουν και να δημοσιέυουν σαχλαμπούρδες !!{#emotions_dlg.happycrazy}

    Εντελώς φιλικά !!{#emotions_dlg.beer}


    emmanuella
    13.08.2008, 12:35

    Παράθεση:

    Το μέλος Vanna στις 13-08-2008 στις 12:00 έγραψε...

    Μας απειλεί η ατμοσφαιρική ρύπανση, το φαινόμενο του θερμοκηπίου, η εξάντληση των φυσικών πόρων, το κάπνισμα, το ποτό, το ηλιέλαιο, τα fast food και αλλα τόσα. Και πάνω που είχαμε βρει μια παρηγοριά, την μουσική, μας λένε ότι και αυτή μας απειλεί! {#emotions_dlg.scared}



     

    {#emotions_dlg.thumbup} Σωστότατη σε βρίσκω !!! {#emotions_dlg.thumbup}

     

    Παράθεση:

    Το μέλος bourdoubas7 στις 13-08-2008 στις 12:19 έγραψε...

    Αν ακουω τον υμνο του Ολυμπιακου τι ατομο ειμαι αραγε? χα χα χα

     

     

     

    Αναπροσαρμοστος !  {#emotions_dlg.yes}Μα κι εσύ τον ύμνο του Ολυμπιακού βρήκες να ακούς ??Wink

    Να ήταν Α.Ε.Κ ({#emotions_dlg.thumbup})   να το συζητούσαμε το θέμα !!! χαχαχα !!{#emotions_dlg.lol}

     


    JaNick
    13.08.2008, 12:44

    Έλεος παιδιά τσάμπα ασχολούμαστε... Είναι πιθανότατα κομμάτι κάποιας έρευνας που απομονώθηκε διαστρεβλώθηκε και γιγαντώθηκε μέσω του internet... Έχει κάποια βάση εφ όσων είναι ολοκληρωμένη έρευνα... Δεν μπορούμε να ξέρουμε...

    (Φυσικά δεν λέω οτι η Emmanuella ευθύνεται γι αυτο... Emma θες να μας πείς ποια είναι η πηγή σου?)


    emmanuella
    13.08.2008, 13:12

    Ναι φυσικά !! Η πηγή μου έρχεται από ένα περιοδικό που συνοδευόταν από μία τοπική εφημερίδα ... το ίδιο φυσικά συνάντησα και σε ένα site και έχω μεταφέρει ακριβώς τις "επιδράσεις" κάθε είδους ...

    Δεν είναι δικά μου αυτά ... μόλις ξαναβρω το site θα σας το πω  !!


    fireroc
    13.08.2008, 15:52

    και οσοι ακουν  blind guardian ( epic metal) νομιζουν οτι ειναι ξωτικα! οσοι ακουν ensiferum( φολκ μεταλ) βικινγκ! εγω ακουω μεταλ και τζαζ  και παλια ακουγα ραπ και ποπ ! τι στο διαολο ειμαι! I don`t know
    If I am a man or I am beast που λενε και οι bathory! τι βλακεις ειναι αυτα! και βεβαια η μουσικη επηρεαζει αλα οχι και ετσι!


    JaNick
    13.08.2008, 17:04

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 13-08-2008 στις 15:01 έγραψε...

    Φαίνεται πολλοί δεν έχετε δει το κοινό διαφόρων συναυλιών, που συνήθως επαληθεύει τα στερεότυπα που αναφέρθηκαν.

    Έχουμε δεί και έχουμε υπάρξει κοινό συναυλιών... Το οτι αν θα πάμε σε μια μέταλ συναυλία και γουστάρουμε να πλακωθούμε δε σημαίνει οτι και όταν θα πάμε για μια μπύρες θα συνεχίσουμε το ξύλο... Και φυσικά αν θα πάμε να ακούσουμε Jazz θα βγάλουμε το σκασμό και δεν θα ασχολούμαστε με την παρέα μας... Γιατι αυτά είναι τα συναισθήματα που προκαλεί η μουσική εκείνη την ώρα... Αλλίμονο αν το μόνο αυθεντικό πράγμα επι γής δημιουργεί και αυτο στερεότυπα...

    Υ.Γ: Πάντως αυτο που λέω παραπάνω σε καμία περίπτωση δε σημαίνει οτι αν θα πήγαινα σε club θα βαρούσα πρέζα ή οτι αν πήγαινα στην Kylie θα... την έπεφτα σε αγοράκια... {#emotions_dlg.tt2}


    PashalinaMakia
    13.08.2008, 17:25

    χαχαχαχαχαχ Έλεος δηλαδή...

    Κοίταξε η αλήθεια είναι πως αν κάποιος τα ακούει όλα τι είναι?Αναποφάσιστος ή πολλαπλή προσωπικότητα?

    Τέλος πάντων,δουλειά δεν είχε ο βελζεβούλ με τα πόδια του τα βάζει...

    Εγώ ακούγοντας μουσική (ο,τι είδους μουσική) χαλαρώνω κι ονειρεύομαι.

    Και ναι,τα όνειρα μου είναι απειλητικά απέναντι στη λογική μου.


    fireroc
    13.08.2008, 23:09

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 13-08-2008 στις 17:25 έγραψε...

    χαχαχαχαχαχ Έλεος δηλαδή...

    Κοίταξε η αλήθεια είναι πως αν κάποιος τα ακούει όλα τι είναι?Αναποφάσιστος ή πολλαπλή προσωπικότητα?

    Τέλος πάντων,δουλειά δεν είχε ο βελζεβούλ με τα πόδια του τα βάζει...

    Εγώ ακούγοντας μουσική (ο,τι είδους μουσική) χαλαρώνω κι ονειρεύομαι.

    Και ναι,τα όνειρα μου είναι απειλητικά απέναντι στη λογική μου.



    εχεις βρει το νοημα!!!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.beer}


    gikostas
    14.08.2008, 00:16

    Ας μιλήσουν για πάρτη τους ή για τα πειραματόζωά τους και όχι για μένα. Θα πρέπει πρώτα αυτοί οι Κύριοι να μάθουν να ακούνε μουσική,για να ξεχωρίζουν βασικά ποιό είδος ακούνε και ύστερα να δημοσιεύουν τέτοιου είδους έρευνες.