ελληνική μουσική
    435 online   ·  210.845 μέλη

    Η μουσική ... μας απειλεί !!

    Debauchee
    14.08.2008, 03:57

    Παράθεση:

    Το μέλος gikostas στις 14-08-2008 στις 00:16 έγραψε...

    Ας μιλήσουν για πάρτη τους ή για τα πειραματόζωά τους και όχι για μένα. Θα πρέπει πρώτα αυτοί οι Κύριοι να μάθουν να ακούνε μουσική,για να ξεχωρίζουν βασικά ποιό είδος ακούνε και ύστερα να δημοσιεύουν τέτοιου είδους έρευνες.



    καλα.

    αμα δε ξερεις τα drugs που παιζουν στις μουσικες η το γενικο Lifestyle ζεις σε ενα κοσμο ομορφο αγγελικα πλασμενο.

    πανε σε ενα trance-dance party στην υπαιθρο κτλ οπως π.χ στη Σαμοθρακη παλια και αν δεν ειναι το 50% κουμπωμενο ##μησε με.

    πανε σε live π.χ ριβερ νεστοριο αρδα κτλ και αν δε βρωμαει χορτο απτα χιλια ελα ξανα@@μεησε με.

    εννοειτε δε με νοιαζουν αυτα πραματα και τα κομπλεξικα,

    οπως και με χαλαει που καποιοι βρισκουν αφορμες σε συναυλιες γηπεδα για να πιουν τα ναρκωτικα τους, αλλα δε κατηγορω κανενα.

    ο καθενας ζει και ακουει τι ακουει για την παρτυ του.

    και που ασχολειτστε με τετοιες ερευνες η δε ξερετε τι παιζει

    η το χετε παρει πολυ πολυ σοβαρα το θεμα

    σας ακουω σαν τον παπα της ενοριας!


    -----------------
    Για ανοιχτομυαλους www.nonoithsnystas.blogspot.com 12 χρονια στο ραδιοφωνο... Motown, motown junk I laughed when lennon got shot 21 years of living and nothing means anything to me We live in urban hell, we destroy Rock and roll

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Debauchee στις 14-08-2008 04:01 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Debauchee στις 14-08-2008 12:43 ]


    Hastaroth
    14.08.2008, 19:02

    Epomenws aftoi pou pane se synavlies gia na plakwthoun den eksetazoun kai toso to eidos tis mousikis pou paizetai stin synavlia afti.Tha plakwnontousan akoma kai mesa sto MMA se synavlia tis orxistras twn xrwmatwn.

    Apopseis tou styl "opoios akouei Rock einai etsi,opoios akouei Jazz einai alliws" klp,otan malista dimosievwntai se "psyxiatrika" entypa,einai akrws epikindynes.Mou thymizoun de tis "diagnwseis" pou ekane enas kathigitis pou eixame sto sxoleio,psyxologos,sto mathima tou epaggelmatikou prosanatolismou,opou gia kathe dokimasia opws kai na tin ektelouse o erevnwmenos panta kapoio kousouri tou evriske o kathigitis.

    Kai as min ksexname oti polloi aksiwmatikoi kai stratiwtes twn Nazi itan fanatikoi akroates klassikis mousikis-kai kapoies fores mousikoi oi idioi.Mipws tha eprepe na symperanoume oti opoios akouei klassiki mousiki einai fasistas?

    (Syggnwmi gia ta greeklish alla grafw apo net-cafe me pliktrologio pou mallon einai provlimatiko...)

     


    Hastaroth
    14.08.2008, 19:07

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 14-08-2008 19:13 ]


    fireroc
    14.08.2008, 20:31

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 14-08-2008 στις 19:02 έγραψε...

    Epomenws aftoi pou pane se synavlies gia na plakwthoun den eksetazoun kai toso to eidos tis mousikis pou paizetai stin synavlia afti.Tha plakwnontousan akoma kai mesa sto MMA se synavlia tis orxistras twn xrwmatwn.

    Apopseis tou styl "opoios akouei Rock einai etsi,opoios akouei Jazz einai alliws" klp,otan malista dimosievwntai se "psyxiatrika" entypa,einai akrws epikindynes.Mou thymizoun de tis "diagnwseis" pou ekane enas kathigitis pou eixame sto sxoleio,psyxologos,sto mathima tou epaggelmatikou prosanatolismou,opou gia kathe dokimasia opws kai na tin ektelouse o erevnwmenos panta kapoio kousouri tou evriske o kathigitis.

    Kai as min ksexname oti polloi aksiwmatikoi kai stratiwtes twn Nazi itan fanatikoi akroates klassikis mousikis-kai kapoies fores mousikoi oi idioi.Mipws tha eprepe na symperanoume oti opoios akouei klassiki mousiki einai fasistas?

    (Syggnwmi gia ta greeklish alla grafw apo net-cafe me pliktrologio pou mallon einai provlimatiko...)

     



    δικιο εχεις! ( ο χιτλερ ακουγε βαγκνερ)! και μα το παροουμε απο ψυχιατρικης αποψεος  το μπουζουκι ειναι οργανο και ο μπατσος ειναι οργανο αρα ο μπατσος ειναι μπουζουκι!

     


    emmanuella
    14.08.2008, 22:54

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 14-08-2008 στις 19:02 έγραψε...

    Epomenws aftoi pou pane se synavlies gia na plakwthoun den eksetazoun kai toso to eidos tis mousikis pou paizetai stin synavlia afti.Tha plakwnontousan akoma kai mesa sto MMA se synavlia tis orxistras twn xrwmatwn.

    Apopseis tou styl "opoios akouei Rock einai etsi,opoios akouei Jazz einai alliws" klp,otan malista dimosievwntai se "psyxiatrika" entypa,einai akrws epikindynes.Mou thymizoun de tis "diagnwseis" pou ekane enas kathigitis pou eixame sto sxoleio,psyxologos,sto mathima tou epaggelmatikou prosanatolismou,opou gia kathe dokimasia opws kai na tin ektelouse o erevnwmenos panta kapoio kousouri tou evriske o kathigitis.

    Kai as min ksexname oti polloi aksiwmatikoi kai stratiwtes twn Nazi itan fanatikoi akroates klassikis mousikis-kai kapoies fores mousikoi oi idioi.Mipws tha eprepe na symperanoume oti opoios akouei klassiki mousiki einai fasistas?

    (Syggnwmi gia ta greeklish alla grafw apo net-cafe me pliktrologio pou mallon einai provlimatiko...)

     



    Σωστότατο σε βρίσκω !!! {#emotions_dlg.thumbup}

    Έτσι ακριβώς είναι !!! Δέχομαι ότι η μέταλ π.χ. μουσική σε ωθεί να χτυπιέσαι και να παίρνεις ναρκωτικά...αλλά δεν σημαίνει ότι όποιος ακούει μέταλ χτυπιέται !! Wink


    DaveMustaine
    15.08.2008, 12:46

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 15-08-2008 στις 02:27 έγραψε...

    Έχετε δει σε πολλές παραστάσεις όπερας να ξερνάνε τα άντερά τους από τις πολλές μπύρες;



    LOL....πο πο ρε φίλε πρέπει να μισείς κάργα την μέταλ σκηνή......έλεος....τι σημασία έχει ένας ο οποίος έχει πιεί τα κερατά του επειδή έτσι γούσταρε και τον βάρεσε μα**κία στο κεφάλι με την συναυλία..?και αυτό που λες είναι εντελώς προσωπικό του καθενός και γούστο.....δεν σημαίνει ότι αμα πάω σε μια συναυλία θα βγω έξω με ξερατά από πάνω μέχρι κάτω και να βρωμάω μπυρίλα....έλεος.....και εγώ μεταλάς είμαι εδώ και πολλά χρόνια μέταλ παίζω με τα συγκροτήματα μου....και για την ακρίβεια Thrash παίζω.....αλλά ποτέ δεν πήγα σε μια συναυλία να δείρω ούτε να πιω τα εντερά μου ούτε στον δρόμο δέρνω οποιανού δεν μου αρέσει η φάτσα του ούτε βρομάω απο χιλιόμετρο μπύρα ούτε βρομάω σαν να μένω με κατσαρίδες ούτε εγώ και οι φίλοι μου είμαστε πρεζόνια και ούτε οι περισσότεροι μεταλλάδες που έχω γνωρίσει είναι.....αυτά είναι εντελώς προσωπικά στον καθένα...ο καθένας καθορίζει τον τρόπο ζωής του όχι η μουσική του.....


    DaveMustaine
    15.08.2008, 13:14

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 15-08-2008 στις 13:02 έγραψε...

    Αφού λοιπόν έτσι γούσταρε τι σε πειράζει όταν αυτό αποτυπώνεται σε στατιστικές μελέτες; Και είναι εκ των πραγμάτων αδύνατο να γνωρίζεις την όποια σκηνή, όταν αυτή υπήρχε πολύ πριν γεννηθείς εσύ και την έχουν περιγράψει με ακρίβεια εκείνοι που την δημιούργησαν.

    γιατί απλώς η μουσική δεν μπορεί να αποτυπωθεί σε στατιστικές και να περιορίσεις τα συναισθήματα που βγαίνουν στον καθένα από μία στατιστική.....γιατί ο καθένας νιώθει διαφορετικά συναισθήματα.....ξέρω άτομο που όταν ακούει το Holy Wars..... δακρύζει και όταν το ακούει ένας άλλος θυμώνει...δεν είναι όμως αυτό το θέμα μας....η μουσίκή αναλόγως την στιγμή σου βγάζει τα ανάλογα συναισθήματα......και αυτά τα συναισθήματα δεν μπορούνε να φυλακιστούν μέσα σε κάποιες κολοστατιστικές.....επειδή εσύ νομίζεις ότι η δική σου μουσική είναι η τέλεια και επειδή έβαλες ένα κολο Harmonizer νομίζεις πως μόνο εσύ εδω μέσα ξέρεις μουσική και τι είναι πραγματική μουσικκή........


    emmanuella
    15.08.2008, 13:45

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 15-08-2008 στις 02:27 έγραψε...

    Έχετε δει σε πολλές παραστάσεις όπερας να ξερνάνε τα άντερά τους από τις πολλές μπύρες;



    Μα φυσικά δεν έχουμε δει !!! Δεν μπορείς να συγκρίνεις - εννοείται - το κοινό που ακούει όπερα με το κοινό που ακούει μέταλ !!!! Wink

    Αλλά δεν γίνεται να βγαινουν κάποιοι και να λένε ότι " Όσοι ακούνε αυτό είναι αυτό ... όσοι ακούνε τ'αλλο είναι κάτι άλλο " ... Τι γίνεται εδώ πέρα δηλαδή ???? {#emotions_dlg.thumbdown}

    Εγώ γενικά είμαι άνθρωπος που ακούω μουσική ανάλογα με τη διάθεση ... θα ακούσω και Enigma αλλά θα ακούσω και matallica !! Εγώ δλδ τι είμαι ???{#emotions_dlg.huh}

    Ακόμα και στο χώρο της μουσικής κάνουμε διακρίσεις ???? Ακόμα και με τη μουσική δημιουργούμε ομάδες ???{#emotions_dlg.crying}


    musicathy
    15.08.2008, 14:58

    E Λ Ε Ο Σ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    zouzouna14
    15.08.2008, 16:29

    akouw metal...padws epirrephs sto sex xwris prof dn eimai...ola ta ypoloipa nai;)


    gikostas
    15.08.2008, 18:59

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 14-08-2008 στις 19:02 έγραψε...

    Epomenws aftoi pou pane se synavlies gia na plakwthoun den eksetazoun kai toso to eidos tis mousikis pou paizetai stin synavlia afti.Tha plakwnontousan akoma kai mesa sto MMA se synavlia tis orxistras twn xrwmatwn.

    Apopseis tou styl "opoios akouei Rock einai etsi,opoios akouei Jazz einai alliws" klp,otan malista dimosievwntai se "psyxiatrika" entypa,einai akrws epikindynes.Mou thymizoun de tis "diagnwseis" pou ekane enas kathigitis pou eixame sto sxoleio,psyxologos,sto mathima tou epaggelmatikou prosanatolismou,opou gia kathe dokimasia opws kai na tin ektelouse o erevnwmenos panta kapoio kousouri tou evriske o kathigitis.

    Kai as min ksexname oti polloi aksiwmatikoi kai stratiwtes twn Nazi itan fanatikoi akroates klassikis mousikis-kai kapoies fores mousikoi oi idioi.Mipws tha eprepe na symperanoume oti opoios akouei klassiki mousiki einai fasistas?

    (Syggnwmi gia ta greeklish alla grafw apo net-cafe me pliktrologio pou mallon einai provlimatiko...)

     

    Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα παραπάνω.Έτσι έχουν τα πράγματα.


    StavmanR
    15.08.2008, 19:33

    Βασικά, θα υποστήριζα ότι η βλακεία μας απειλεί καθώς φέρει ενσωματωμένη την ιδιότητα του χαμαιλέοντα: πότε με τη μορφή επιστήμης, πότε παράδοσης, πότε αθλητισμού και πότε τέχνης.

     

    Μα πιο επικίνδυνη είναι η βλακεία ΜΑΣ που μας απειλεί, καθώς πέραν της παραπάνω ιδιότητας έχει κι εκείνη της επιβίωσης. Έτσι, έχει και η βλακεία μας το ένστικτο της αυτοσυντήρησης και επιτίθεται σφόδρα στη νόησή μας στην οποία αναγνωρίζει το μεγαλύτερό της εχθρό μέσα στο κεφάλι μας. Ας βοηθήσουμε τη νόηση μπας και κατατροπώσουμε τη βλακεία σε κάθε επίπεδο (με κάθε μορφή).


    hitman20
    15.08.2008, 21:24

    Τι λες τωρα..... μαλιστα το ακουσαμε και αυτο! Κατα την γνωμη μου η μουσικη ειναι διασκεδαση και οχι κακος επηρεασμος! Η μουσικη προκαλει συναισθηματα αλλα οχι και να σε κανει εγκληματια αν δεν το εχεις, πρεπει να εχεισ πολυ παιδικο μυαλο για να ταυτηστεις με ενα ειδος μουσικης!

     Αυτα και απο εμενα.....

     {#emotions_dlg.beer}


    hitman20
    15.08.2008, 21:27

    Τι λες τωρα..... μαλιστα το ακουσαμε και αυτο! Κατα την γνωμη μου η μουσικη ειναι διασκεδαση και οχι κακος επηρεασμος! Η μουσικη προκαλει συναισθηματα αλλα οχι και να σε κανει εγκληματια αν δεν το εχεις, πρεπει να εχεισ πολυ παιδικο μυαλο για να ταυτηστεις με ενα ειδος μουσικης!

     Αυτα και απο εμενα.....

     {#emotions_dlg.beer}


    Moonchild92
    16.08.2008, 02:05

    Εγώ δεν θα χρειαστεί να πω κάτι, μια και αυτό που χρειαζόταν για να κλείσει το θέμα έχει ήδη ειπωθεί:

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 15-08-2008 στις 13:45 έγραψε...

    Ακόμα και στο χώρο της μουσικής κάνουμε διακρίσεις ???? Ακόμα και με τη μουσική δημιουργούμε ομάδες ???{#emotions_dlg.crying}



    Τα συμπεράσματα δικά σας.....


    Vanna
    16.08.2008, 03:52

    Η δικιά μου απορία είναι η εξής: η συγκεκριμένη έρευνα έγινε με μοναδικό γνώμονα την μουσική; Γιατί σίγουρα υπάρχουν και κάποιοι εξωτερικοί παράγοντες που επηρεάζουν συμπεριφορές και το πιο πιθανό είναι η μουσική να προσαρμόζεται στον χαρακτήρα ενός ατόμου παρά το αντίθετο.