ελληνική μουσική
    543 online   ·  210.840 μέλη

    Bruce Dickinson και Iron Maiden (τραγούδι)

    HitmanBM
    13.08.2008, 00:36

    Γιατί ο Bruce έχει μια μόνιμη τάση να "σκοτώνει" -τι σκοτώνει, το εκτελεί επί τόπου- το Iron Maiden;

     

    Ρε σαν τον Paul δεν το έλεγε κανείς!


    nowaveband
    14.08.2008, 21:31

    to xei pei kai o paul macartney?


    HitmanBM
    15.08.2008, 18:18

    Παράθεση:

    Το μέλος nowaveband στις 14-08-2008 στις 21:31 έγραψε...

    to xei pei kai o paul macartney?



     

    Όχι, αλλά το είπε πρώτος ο Paul Di'Anno.


    freakhood
    18.08.2008, 13:12

    Σωστα! Ο πραγματικά αυθεντικός Paul Di'Anno θα κατεστρεφε τους maiden που αποδείχτηκαν ένα από τα πιο εμπορικά γκρουπ του πλανήτη με αποτέλεσμα να τους παιζει ακόμα και το CNN (μια ώρα αφιέρωμα...βγάλτε συμπεράσματα).

    Αλλά αυτή είναι η τύχη των πραγματικά αυθεντικών. Και καλύτερα ας μην πω τιποτα για τον Dickinson.


    twr
    18.08.2008, 17:01

    Ναι, καλός μλκας και ο πολ που νομίζει ακόμα πως είναι μέγας frontman, o αυθεντικός..:p Δε φτάνει που εκμεταλλεύεται την δημοτικότητα των maiden (που έφτασε στο peak της με BRUCE κι όχι με τον di anno) τους θάβει κι όλας με κάθε ευκαιρία, κι αυτούς και άλλες μπάντες.. Κρίμα για τον άνθρωπο δλδ.. Ωραία τα έλεγε τα τραγούδια των πρώτων δίσκων, μερικά καλύτερα κι από dickinson, αλλά έλεος πια με τον ''αυθεντικό''...


    SouLRocK
    19.08.2008, 07:40

    Τελείως διαφορετικοί ανθρωποι και χαρακτήρες... αλλά στο ΘΕΜΑ τωρα... συμφωνώ ότι στο συγκεκριμμένο τραγούδι η ερμηνεία του Dickinson (σε live) είναι αρκετά χειρότερη (κατ' εμέ)... αλλά είναι και γούστα του καθενός... π.χ. εγώ το running free το προτιμώ Dickinson...


    musicathy
    29.08.2008, 12:32

    Diiiiiiiiiiiiiiiiiiickinsoooooooooooooon I Loooooooooooove Youuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    hitman20
    29.08.2008, 15:17

    Dickinson μακραν ο καλυτερος τραγουδιστης για τους maiden! Εχει κατι ξεχωριστο στις ερμηνειες του.... η φωνη του εχει καθιερωθει με τους maiden!


    deathminor88
    29.08.2008, 15:34

    Tα περί αυθεντικότητας και εμπορικότητας τα θεωρώ εντελώς μ@λ*κ/ες για να τα σχολιάσω.

    Προτιμώ τον Di Anno στο Ιron Maiden καθαρά λόγω ερμηνείας. Ο Dickinson θέλει πιο θεατρικά κομμάτια με μεγάλες εκτάσεις για να αναδείξει την απίστευτη φωνάρα του.


    sea_like_eyes
    29.08.2008, 15:37

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 29-08-2008 στις 15:34 έγραψε...

    Tα περί αυθεντικότητας και εμπορικότητας τα θεωρώ εντελώς μ@λ*κ/ες για να τα σχολιάσω.

    Προτιμώ τον Di Anno στο Ιron Maiden καθαρά λόγω ερμηνείας. Ο Dickinson θέλει πιο θεατρικά κομμάτια με μεγάλες εκτάσεις για να αναδείξει την απίστευτη φωνάρα του.



    ΕΕΕΕΕΤΣΙ ακριβως . . . τελος !!!


    Xrononaytis
    29.08.2008, 19:33

    Πως λεγεται ενας αλλος τραγουδιστης των Maiden ιταν στο χfactor Bailey καπως ετσι αυτος ηταν πιο ηρεμων τονων αλλα τα λεγε ολα και ειχε πει και το alexander the great που το παραλειπουν καιρο .


    Darkan
    20.10.2008, 19:45

    το iron maiden το λεει καλυτερα ο bruce..με την ελευση του ομως χαθηκαν τραγουδια οπως sanctuary,prowler,strange world..ειναι ομως πολυ καλυτερος τραγουδιστης...!!


    revelation
    20.10.2008, 20:24

    Παράθεση:

    Το μέλος Darkan στις 20-10-2008 στις 19:45 έγραψε...

    το iron maiden το λεει καλυτερα ο bruce..με την ελευση του ομως χαθηκαν τραγουδια οπως sanctuary,prowler,strange world..ειναι ομως πολυ καλυτερος τραγουδιστης...!!



    Δεν θα το έλεγα πως χάθηκαν. Το sanctuary, prowler μέχρι και σε live album εμφανίζονται. Δεν θα έλεγα καθόλου πως χάθηκαν. Το sanctuary μάλιστα σε 3.


    Darkan
    21.10.2008, 20:17

    και ομως..σε καθε συναυλια παιζουν τα ιδια..η περιοδεια ηταν 80-87 και απο 80 επαιζαν μονο το iron maiden..


    MusicMaker83
    23.10.2008, 20:59

    εγω μάλλον ειμαι απο τους λίγους που τους αρέσουν και οι 2 {#emotions_dlg.tt2} (ο Bailey απλα δεν υπάρχει).

    Απλά άλλο γκρούπ οι maiden με τον Di anno και άλλο με τον Dickinson. Ο ένας πιο χύμα rock n' roll, και ο άλλος τέλειος επαγγελματίας και πολυτάλαντος. Δεν με χαλάει που οι maiden εχουν αυτό το απόμακρο επαγγελματικο στυλ. δεν ήταν ποτε κολλητοί μου και τώρα με φτήσανε... {#emotions_dlg.lol}

    Απλα πιστεύω οτι δεν θα είχαμε ακούσει ύμνους όπως Dance of Death, Blood Brothers, The longest day (λεω τραγούδια απο το πρόσφατο παρελθόν γιατι αν πίασω πιο πίσω θέλουμε 2 τόπικ) με τον Di anno. Επείσης δεν θα υπήρχαν αυτη την ωρα που μιλάμε. Εγω είδα στο λονδίνο την ερμηνια του bruce στο dance of death και μου έφυγε η μαγκια. Θεατρικότατο...Πίστευω οτι η μουσική είναι για να την ακούς και όχι να ασχολησε με τους δημιούργους του με το τι κάνουν πέρα απο να σου δινουν αυτο που πρέπει, θέαμα!!! Τώρα αν ειναι κάποιος ψωνιο, απόμακρος, gay ή βλακάκος δεν με αφορά, μόνο η μουσική


    Loliaris
    03.11.2008, 22:13

    "Βruuceee γιρνα πισω να βγαλουμε δισκο Bruceee"

    ελεος....τους σιχαθηκα τους maiden μετα απο αυτο


    Neile
    29.01.2009, 13:39

    Ε καλά τώρα... όχι και το σκοτώνει! Πάντως σίγουρα ο Di' Anno το έλεγε καλύτερα! Αλλά νομίζω άλλο Dickinson άλλο Di' Anno, έχουν εντελώς διαφορετικό στυλ.