ελληνική μουσική
    696 online   ·  210.830 μέλη
    MusicMaker83
    17.08.2008, 20:40

    καλα εσυ οτι να ναι λες...οταν ξεκολλησεις απο τα φουστανια της μαμας σου ελα να δεις αν ερχομαι...

    οσο για το αγυριστα κεφαλια, μην ανησυχεις θα σου γυρισει καποια στιγμη πολυ αποτομα, προσεχε μονο μη χασεις κατι, που να καταλαβεις ομως

     

    ειστε βαρετοι, σας αφηνω ελευθερο το τοπιο να πειτε οτι γουσταρετε και παω διακοπες, αντε μπουληδες σηκωστε τα μπιμπερο σας να με χτυπησετε

    {#emotions_dlg.walkman}


    DaveMustaine
    17.08.2008, 21:11

    Παράθεση:

    Το μέλος MusicMaker83 στις 17-08-2008 στις 14:07 έγραψε...

    Κοιτα, εγω δεν το πηγα προσωπικα εσυ το πηγες και εγω σου απαντησα. Εγω εκφερα γνωμη για τον Mustaine και εσυ επιτεθηκες λες και ολοι πρεπει να λεμε ναι. Εγω ξεκινησα 6η δημοτικου κλασσικη κιθαρα και επαιξα 6 μηνες με ενα τοπικο γκρουπακι στην Οταβα του καναδα που εμενια για 1,5 χρονο οταν ήμουν 19. οχι δεν ειμαι μουσικός, το κανω ομως με αγάπη και μεράκι και η δουλειά μου ειναι εστω και εμμεσα ειναι γυρω απο τη μουσική, οταν λεω ελευθερος επαγγελματιας δεν ειμαι υδραυλικος. μην βγάζεις γρηγορα συμπερασματα, κάνε αυτο που κανεις καλα και μην σε νοιαζουν οι άλλοι. γιατι κοιτοντας γυρω σου οταν τραχεις ειναι οταν δεν εισαι σιγουρος για τον εαυτο σου, και προσπαθεις μεσα απο ενα κωλοforoum να πεισεις εναν οτι εισαι κάτι. χεστηκα και εγω και οποιος διαβασει αυτο το ηλιθιο τοπικ. οπως χεστηκα για ολους τους αλλους, και οι αλλοι για μενα.

    εκει στη Θεσσαλονικη έχετε ολοι ως προτυπο τον Καραμητρούδη, αλλα διαβασε τι εκανε γιανα πετυχει, δεν γινεσαι rockstar με τη μαμα να σου πλενει τα σωβρακα

     

    αντε καλες πενιες



    να σου πω και εγώ χέστηκα για το τι με λένε οι άλλοι....όσο για τον Gus G που ανέφερες ξέρω πολύ καλά τι έκανε και τι π**τσα έφαγε για να είναι εκεί που είναι και γι'αυτό τον επικροτώ αλλά μην νομίζεις οτι οι σαλονικοίς έχουν πρότυπο τον GUS γιατί πολύ απλά δεν ξέρουν πως εγιναν αυτά....και αν νομίζεις οτι απλός είμαι ένα 18χρονο πλουσιόπαιδο που θέλει να γίνεται το δικό του κάνεις μεγάλο λάθος.....αλλά η προσωπική μου ζωή και προσωπικός μου κόπος μόνο εγώ τον ξέρω και κανείς άλλος.....τώρα για τα σώβρακα εγώ τα πλένω....για τα δικά σου δεν ξέρω....τέσπα με κούρασες και βαρέθηκα να απαντάω.....έτσι και αλλιώς όπως σε είπα δεν με ενδιαφέρει και αν θα με ακούσεις κιόλας......σημασία έχει οτι εγώ αυτό που κάνω το γουστάρω και για να φτάσω να το γουστάρω το γουστάρω γιατί σαν πρότυπο κιθαρίστα είχα τον Mustaine,τον Hammet,τον Friedman,τον Vetterli,Van Halen και Petrozza.....


    deathminor88
    17.08.2008, 21:57

    Γίνεται να μην συγκρίνουμε πατάτες με αγγούρια?

    Για τον mustaine όπως όλοι μου λένε (εμένα δεν μου αρέσει) είναι από τους καλύτερους ρυθμικούς κιθαρίστες. Στον χώρο της "απλής μουσικής" που λέγεται μέταλ και (σχεδόν) όλα κινούνται στα 4/4.

    Όσο για τον κιθαρίστα των Τοοl εκτός από κορυφή στον ρυθμό (βλέπε lateralous) μιλάμε για κορυφή στο μυαλό. Τα shredding κλπ είναι παπαρ...ιες (σορυ για το λεξιλόγιο).. Respect σεα άτομα που έχουν γράψει ιστορία...ΑΛΛΑ...

     

    μην μου συγκρίνει κανείς τις δυσκολίες την τεχνική τις γνώσεις και τις ικανότητες οποιουδήποτε μέτριου και πάνω μουσικού jazz με metal... Απέχουν αιώνες...

     

    Το αν μας αρέσει η μεταλ ή η τζάζ είναι άλλο θέμα...

     

    Όσο για τις κιθάρες, είναι εντελώς υποκειμενικό.. Ανάλογα με τον ήχο που θέλει κανείς.

    Εγώ πχ για κανέναν λόγο δεν θα διάλεγα esp αν είχα την δυνατότητα να πάρω μια PRS...

    Αυτά!!!


    MusicMaker83
    17.08.2008, 22:29

    Παράθεση:

    Το μέλος deathnick στις 17-08-2008 στις 21:55 έγραψε...

    Αθλιε κουραδοκεφαλε,ζω μονος μου εδω κ 2 χρονια βγαζω τα λεφτα μου μονος μου,,οι γονεις μου ειναι εκει που ειναι κ αν ξαναπεις μαλακια,μα τον θεο θα βρω που μενεις να σου γαμ.... οτι εχεις κ δεν εχεις,μαλλον εσυ ειχες στρομενη την ζωουλα σου και για αυτο βγαζεις γλωσιτσα,εγω δεν την εχω και πρεπει να την κερδιζω καθε μερα.....βλακα...το παιζεις και μεγαλος,ναι ρε εισαι μεγαλος....ΒΛΑΚΑΣ...



    Σου επιστρεφω τα λογια σου γιατι σου ταιριαζουν απολυτα και σου απαντω με πμ γιατι οι αλλοι δεν ειναι υποχρεωμενοι να διαβαζουν τα κομπλεξαρισμένα λόγια σου, βλακακο


    -----------------
    Step on your knee, i'm gonna bless you with my flying V

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MusicMaker83 στις 17-08-2008 22:29 ]


    seras
    17.08.2008, 23:20

    Παράθεση:

    Το μέλος MusicMaker83 στις 17-08-2008 στις 14:07 έγραψε...

     

    να σου πω κατι για τη σαλονικα σου δεν κανει γιατι και ο odis ειναι απο εκει και δεν μου φταει σε τιποτα.

     

    εκει στη Θεσσαλονικη έχετε ολοι ως προτυπο τον Καραμητρούδη, αλλα διαβασε τι εκανε γιανα πετυχει, δεν γινεσαι rockstar με τη μαμα να σου πλενει τα σωβρακα

     

     



    Kat arxas poios sou eipe oti emeis sti saloniki exoume os protipo ton karamitroudi?Einai foveros kitharistas kai grafei poly oraia, alla den ton exoume protipo...alla ton sevomaste kai goustaroume poly auto pou kanei...den einai kanena psonio i kati tetoio, isa isa to antitheto..tespa...tora giati epiases tin saloniki sto stoma sou den nomizo pos kses oute esi o idios..isos na min ikseres ti na apantisis ston DaveMustaine gia na tou tin "peis" kai petakses mia xazomara...

    Auta ta oliga eixa na po kai sorry pou ksefiga apo to thema..(mallon den eimai o monos omos..)


    MusicMaker83
    18.08.2008, 00:28

    θα βαρεθω να απαντω σημερα.

    ναι δεν επρεπε να αναφερθω στη θεσσαλονικη, λαθος μου. δεν εχω κατι ουτε με την πολη ουτε με τον κοσμο, μαλιστα εχω πολλους φιλους απο εκει. καφριλα, συγγνωμη


    ALXthrasher
    18.08.2008, 12:12

    Χμμμ...

    Για μένα η ESP, τουλάχιστον η ομώνυμη/Standard σειρά (η ακριβή) είναι αυτή τη στιγμή κορυφή στις μέταλ κιθάρες. Επίσης οι Ltd (η πιο "δεύτερη" σειρά) είναι μια χαρά κιθάρες για τα λεφτά που δίνεις. Όσο για τις PRS, έχω παίξει με μία δοκιμαστικά αλλά δεν μου έκανε κ καμια εντύπωση, μάλλον δεν ταιριάζει στο στυλ μου. Παρεμπιπτόντως, έχω ESP και η κιθάρα απλά τα σπάει, δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ.

    Ο Dave είναι τρομερός κιθαρίστας κ όσοι τον κρίνουν ας τον φτάσουν πρώτα.... Όσο για τις κιθάρες του, αρχικά είχε μια BC Rich Bich, μετά Jackson King V, μετά μια signature ESP (Axxion) και τώρα μια V της Dean.


    odis13
    18.08.2008, 17:02

    Aντε να γυρίσουμε λίγο στο θέμα, μη πάει και χαμένο εντελώς το topic.

     

    H PRS πρώτη.Λοιπόν ένα χαρακτηριστικό της σειράς SE είναι ότι πρόκειται για καλοκατασκευασμένα όργανα.Ηχητικά όμως οι περισσότερες δε λένε και τίποτα το ιδιαίτερο.Καποια φτηνά μοντέλα με soapbar αξίζουν,  τα πιο ακριβά  έτσι και έτσι...Η συγκεκριμένη δε φαίνεται να λέει τίποτα, και τόσο ακριβή που είναι δεν αξίζει, με αυτά τα λεφτά υπάρχουν απίστευτα όργανα και η paul allender δεν είναι ανάμεσά τους.

    Και προς αποφυγή παρεξηγήσεων, μη μου πει κανένας ''για να τη χρησιμοποιεί ο allender δε μπορεί να είναι κακιά''.Η κιθάρα του allender είναι μια PRS Private Stock και αυτή είναι το κορεάτικο αντίγραφο της..δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση, εκτός ίσως από την εμφανισιακή ομοιότητα.

     

    Πάμε στην ltd τώρα, η οποία είναι και λίίίίγο πιο φτηνή.Ενα αδύνατο (πολύ αδύνατο) σημείο των ltd είναι η ποιότητα του hardware, ειδικά των floyd rose.Δες αυτός τι έπαθε, ήμαρτον δηλαδή...    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=13351&start=0

    Καλά νέα όμως! Η συγκεκριμένη κιθάρα έχει tone pros γέφυρα.Αρα ούτε προβλήματα θα σου δημιουργήσει ούτε θα ξεβάψει.Εχεις και earvana nut οπότε απο θέμα κουρδίσματος είσαι οκ.

    Απο ήχο ευτυχώς η κιθάρα φοράει duncan, είσαι πάλι οκ.

    Το μόνο του οποιου η ποιότητα μπορεί να αμφισβητηθεί είναι τα ξύλα, αλλά εκει θεός βοηθός.

     

    Ανάμεσα λοιπόν σε prs se paul allender και ltd h1001 η δεύτερη φαίνεται να υπερισχύει.

     

    Αφου σου άρεσε η ltd δες και αυτήν εδώ που είναι πάνω κάτω ίδια και φυσάει, την έχω δοκιμάσει.

    http://www.cort.co.kr/english/products/common/view.asp?product_id=109


    delta66
    18.08.2008, 22:30

    {#emotions_dlg.biggrin} πλακα ειχε.

    Μαχη {#emotions_dlg.thumbup}

     

    Λοιπον, ας πω και γω τα δικα μου.

    Τα ακριβα μοντελα της ESP ειναι καλυτερα απο τα φτηνα της PRS και το αντιθετο.

    Δεν μπορεις να συγκρινεις δυο εταιρειες απο δυο μονο κιθαρες.

    Γενικοτερα η PRS θεωρειται, απο θεμα προδιαγραφων αν το παρεις, λιγο καλυτερη εταιρεια.

    Αν και τα τελευταια χρονια εχουν εξομαλυνθει οι διαφορες (προς το χειροτερο).

    Ακουσα βγαινουν κινεζικες PRS??

    Οταν αγορασα τη δικια μου, ολες ειχαν brazilian rosewood ταστιερα, τωρα πρεπει να παρεις τα πανακριβα μοντελα για να εχουν και αν.

    Εχουν αλλαξει τα κλειδια (προς το χειροτερο παντα), η γεφυρα (χειροτερη), και η ηλεκτρικη συνδεσμολογια παραμενει "αποτυχια" με το rotary επιλογεα μαγνητων.

    Οι dragon μαγνητες απροσωποι.

    (εκτος κι αν αχουν αλλαξει τα πραγματα παλι και εχω "χασει" τη συνεχεια)

    Αν δεν πεσει "χερι" δεν γινεται τπτ.

    Ειχα παλιοτερα και ESP (απο τις "καλες", τιποτα ιδιαιτερα).

    Η Kramer (οριτζιναλ usa με floyd rose original) στο ιδιο στυλ κιθαρας, ηταν κλασεις πιο πανω.

    Αυταααααα.

     

     

    ΥΓ αααα η fender (παλια, προ cbs και καποια κομματια 70's και plus απο 80's) stratocaster και γενικα αυτο το στυλ στησιματος κιθαρας παραμενει the best.

    (IMO)


    -----------------
    click to MYSPACE page, listen music & see videos // click to MusicHeavenRadio καθε Πεμπτη 6-7μμ Delta on Air

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 18-08-2008 22:34 ]


    odis13
    19.08.2008, 10:43

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 18-08-2008 στις 22:30 έγραψε...

    {#emotions_dlg.biggrin} πλακα ειχε.

    Μαχη {#emotions_dlg.thumbup}

     

    Λοιπον, ας πω και γω τα δικα μου.

    Τα ακριβα μοντελα της ESP ειναι καλυτερα απο τα φτηνα της PRS και το αντιθετο.

    Δεν μπορεις να συγκρινεις δυο εταιρειες απο δυο μονο κιθαρες.

    Γενικοτερα η PRS θεωρειται, απο θεμα προδιαγραφων αν το παρεις, λιγο καλυτερη εταιρεια.

    Αν και τα τελευταια χρονια εχουν εξομαλυνθει οι διαφορες (προς το χειροτερο).

    Ακουσα βγαινουν κινεζικες PRS??

    Οταν αγορασα τη δικια μου, ολες ειχαν brazilian rosewood ταστιερα, τωρα πρεπει να παρεις τα πανακριβα μοντελα για να εχουν και αν.

    Εχουν αλλαξει τα κλειδια (προς το χειροτερο παντα), η γεφυρα (χειροτερη), και η ηλεκτρικη συνδεσμολογια παραμενει "αποτυχια" με το rotary επιλογεα μαγνητων.

    Οι dragon μαγνητες απροσωποι.

    (εκτος κι αν αχουν αλλαξει τα πραγματα παλι και εχω "χασει" τη συνεχεια)

    Αν δεν πεσει "χερι" δεν γινεται τπτ.

    Ειχα παλιοτερα και ESP (απο τις "καλες", τιποτα ιδιαιτερα).

    Η Kramer (οριτζιναλ usa με floyd rose original) στο ιδιο στυλ κιθαρας, ηταν κλασεις πιο πανω.

    Αυταααααα.

     

     

    ΥΓ αααα η fender (παλια, προ cbs και καποια κομματια 70's και plus απο 80's) stratocaster και γενικα αυτο το στυλ στησιματος κιθαρας παραμενει the best.

    (IMO)


    -----------------
    click to MYSPACE page, listen music & see videos // click to MusicHeavenRadio καθε Πεμπτη 6-7μμ Delta on Air

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 18-08-2008 22:34 ]



     

    Η σειρά SE της PRS είναι κορεάτικη.Τα κλειδιά -τρέμολο και λοιπό hardware είναι επίσης κορεάτικα.Αρκετά καλά για κορεάτικα, αλλά όταν δίνεις 8 κατοστάρικα θες κάτι παραπάνω aπο αρκετά καλό κορεάτικο hardware.

    Οσο για τους μαγνήτες, υπάρχουν πάρα πολλοι διαφορετικοί μαγνήτες PRS, άλλοι λένε άλλοι όχι...οι κορεάτικοι μαγνήτες της σειράς se δε λένε πάντως.

    Οι se έχουν ταστιέρα απο κανονικό rosewood και σχετικά χαμηλής πιότητας μάλιστα.Εχουν υποστεί ebonizing.Δηλαδή το rosewood έχει βαφτεί και δείχνει πολύ σκουρο, σαν έβενος.Εχω ακούσει περιστατικά που με πολύ ιδρώτα και παίξιμο η ταστιέρα άρχισε να ξεβάφει και τα δάχτυλα του παίχτη γίναν μάυρα.

     

    Οσο για το rotary, τα περισσότερα αμερικάνικα μοντέλα αν θυμάμαι καλά βγαίνουν πια καί με rotary και με 3θεσιο και push pull

    Οι se έχουν απλά ένα 3θέσιο.


    RoCkLiViN2
    19.08.2008, 14:07

    Ασκοπη συγκριση... Η καθε μια κιθαρα ειναι για διαφορετικο στυλ...


    odis13
    19.08.2008, 14:19

    Bασικά αυτά τα δύο μοντέλα που συζητάμε εδώ είναι και τα δυο καθαρές μεταλλοκιθάρες...μια χαρά νόημα έχει η σύγκριση.Και οι δυο κιθάρες στο ίδιο αγοραστικό και μουσικό κοινό απευθύνονται.


    pliatsikasfilippos
    29.08.2008, 17:09

    εγω αυτο που ξερω ειναι οτι το θεμα το παιταξατε στα σκουπιδια...εγω παιζω ροκ και επηλεχτηκα μεταλ κομματια αν με βαζατε να επιλεξω αναμεσα στις δυο θα διαλεγα prs αλλα οστωσο για το στυλ που παιζω ψηφιζω fender(προσωπικα 2 fender εχω 1vg stratocaster και 1 rory gallaher τωρα για τα λιγα κομματια μεταλ που παιζω εχω(κυριως ozzy,maiden,Black Sabbath κ.α.) εμπιστευομαι τiς jackson...


    delta66
    29.08.2008, 18:03

    Καλα ρε Πλιατσικα εσυ δεν επαιζες αυτο το ελληνικο ψευτοροκ με τους Πυξ Λαξ? {#emotions_dlg.whistling}
    Τι μεταλ και αηδιες παιζεις τωρα? Smile