ελληνική μουσική
    621 online   ·  210.830 μέλη
    gia
    07.10.2004, 16:36
    Γεια σας

    Ψάχνω εδώ και μέρες τραγούδια του Renato Carosone (Maruzzella, Chella
    lla, Mambo Italiano,O Sarracino, Caravan petrol, Vino vino, Mamma rosa,
    Carlotta κλπ).
    Υπάρχει περίπτωση να βρώ κάποιο mp3; Αν κάποιος έχει, ή θα μπορούσε να
    μετατρέψει, ιδίως το Vino vino, θα ήταν δυνατό να το στείλει;
    Υπάρχουν και δυο τραγούδια του που έχουν εκδοθεί στα ελληνικά.
    "Μαρουτσέλλα" (1955) και "Όταν δώ Αμερικάνο" (1957).

    Μάλλον ζητάω δύσκολα. Δεν ξέρω που αλλού να ψάξω. Η ΕΡΤ σίγουρα τα έχει
    (άλλωστε τα μετέδιδε στις δεκαετίες 50-60) αλλά πώς αποκτώ πρόσβαση.
    Περισσότερο μ ενδιαφέρει το "Vino vino", όμως φοβούμαι ότι έχει εκδοθεί μόνο
    για 78 στροφές.
    Αν τα έχει κάποιος από Θεσσαλονίκη θα μπορούσαμε να βρεθούμε.

    Ευχαριστώ
    Γιάνης
    σημ. Το μήνυμα έχει σταλεί και σ άλλα forum
    yiannisyiannis
    08.10.2004, 09:34
    Αγαπητέ Γιάννη, αν και τα είπαμε χθες στο chat, μου δίνεται εδώ η ευκαιρία να σου γράψω περισσότερες λεπτομέρειες. Υπάρχει μια εκπομπή στο κρατικό ραδιόφωνο, την ΕΡΑ2, κάθε Σάββατο 18.00-20.00. Η εκπομπή λέγεται "Πάμε σαν άλλωτε" και παρουσιαστής της είναι ο Σιδερής Πρίντεζης. Παίζει αποκλειστικά παλιά κομμάτια, ξένα κι Ελληνικά. Μπορείς να στείλεις SMS στην εκπομπή και να ζητήσεις όποιο παλιό τραγούδι θέλεις. Θα σου το παίξουν το επόμενο ή το μεθεπόμενο Σάββατο. Το καλό είναι ότι τα τραγούδια παίζονται ολόκληρα, χωρίς να διακόπτει ο παρουσιαστής για σχόλια κλπ. Οπότε είναι πολύ εύκολο να τα ηχογραφήσεις και κατόπιν να τα μετατρέψεις σε mp3. Προσωπικά έχω τσιμπήσει δεκάδες σπάνια παλιά τραγούδια απ' αυτή την εκπομπή, που κατόπιν έκαψα σε CD, οπότε την συστήνω ανεπιφύλακτα.
    gia
    10.10.2004, 10:02

    Ευχαριστώ πολύ.
    Δυστυχώς χθες Σάββατο είχα υποχρεώσεις και δεν άκουσα την ΕΡΑ2 , αλλά θα περιμένω το επόμενο Σάββατο.
    Εν το μεταξύ βρήκα κι αγόρασα ένα cd με 25 τραγούδια του Carosone, κατέβασα το Kazaa lite και ψάχνω για τα "vino vino", "mamma rosa" και "Carlotta". Τον κατάλογο με τα 25 τραγούδια μπορώ να τον στείλω σε όποιον ενδιαφέρεται. Αργότερα θα ακολουθήσουν τα extract(s).
    SteliosG
    10.10.2004, 10:24
    απο που μπορω να κατεβασω το kazaa lite δωρεαν???