ελληνική μουσική
    743 online   ·  210.849 μέλη

    Ποιος τραγουδιστής σε έκανε να ανατριχιάσεις τελευταία?

    billy_cobham
    18.11.2004, 15:35
    Όταν άκουσα τον Lucio Dalla να ερμηνεύει το "Carusso" live στο θέατρο του Λυκαβητού
    Όταν άκουσα τον Dave Gilmour να απαγγέλει χωρίο από σονέττο του Σαίξπηρ
    revekka
    18.11.2004, 23:21
    ο Μανώλης Λιδάκης....τώρα τελευταία ακούω συνέχεια το διπλό cd του "σαν παλιό κρασί"

    Με τα φτερά του έρωτα κι απόψε θα σ'αγγίξω
    και μια βαθιά ραγισματιά στον ύπνο σου θ'ανοίξω
    Κι όπως κοιμάσαι ήσυχα χωρίς να σε ξυπνήσω
    μες τα κλειστά σου βλέφαρα θα μπώ να ξενυχτήσω

    Κι αμα δε νιώσεις τίποτα και ήρεμα ξυπνήσεις
    θα πεί πως δε μ αγάπησες κι ούτε θα μ αγαπήσεις

    Τους χάρτες των ονείρων σου κρυφά θ'ακολουθήσω
    και την κρυφή σου τη ζωή θα παρακολουθήσω
    Κι όπως κοιμάσαι ήσυχα δίπλα σου θα περάσω
    σαν άνεμος νυχτερινός και θα σε ξεσκεπάσω

    Κι αμα δε νιώσεις τίποτα και ήρεμα ξυπνήσεις
    θα πει πως δε μ αγάπησες κι ούτε θα μ αγαπήσεις

    Kerato
    02.12.2004, 16:45
    Σήμερα το μεσημέρι στο 2ο πρόγραμμα έπαιζε το καινούριο της Δήμητρας Γαλάνη (δεν ξέρω τον τίτλο....αλλά ...) λέει ότι απαντάει στο τηλέφωνο και λέει πως εκείνος δεν είναι εκεί και πως πήγε για τσιγάρα και θα γυρίσει αλλά μάλλον μετά θα κοιμάται...κι άλλα τέτοια για όλους αυτούς τους πολλούς ανθρώπους και ιδιαίτερα τις γυναίκες που έχουν στ'αλήθεια πρόβλημα να παραδεχτούν και να αποδεχτούν το τέλος μιας σχέσης....
    Ανατρίχιασα ως το μικρό δάχτυλο του δεξιού μου ποδιού!!!!
    Αουτς!
    Giorgos
    02.12.2004, 19:54
    Ο τίτλος του τραγουδιού της Δήμητρας Γαλάνη που ψάχνεις λέγεται "Δεν είναι εδώ".
    Nicole
    03.12.2004, 00:44
    Όταν τραγουδάει ο Γιώργος Νταλάρας...τραγούδια για την Κύπρο μας....νιώθω μεγάλη συγκίνηση και ανατριχίλα....
    Panos_a
    03.12.2004, 20:19
    O enas kai monadikos kai aeimnistos Layne Staley twn Alice in Chains


    We chase misprinted lies
    We face the path of time
    And yet I fight
    And yet I fight
    This battle all alone
    No one to cry to
    No place to call home

    Oooh...oooh...
    Oooh...oooh...

    My gift of self is raped
    My privacy is raked
    And yet I find
    And yet I find
    Repeating in my head
    If I can’t be my own
    I’d feel better dead

    Oooh...oooh...
    Oooh...oooh...

    Giorgos
    04.12.2004, 07:43
    Τραγουδιστής όχι...μεγάλος συνθέτης και κορυφαίος πιανίστας ναι...

    Κι όχι μία, αλλά τρεις φορές...

    Μόλις πριν λίγες ώρες, παίζοντας το "¶γγιγμα Ψυχής" (αυτό το πανέμορφο κομμάτι), το χαμόγελο και το βλέμμα του Γιώργου Χατζηνάσιου που βρισκόταν στο ακροατήριο (ένα ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ στον Kifa για την αισθαντική ερμηνεία του κι ένα μεγάλο ευχαριστώ από καρδιάς στην έμπνευσή μου -αφιερωμένο :* ...)

    Στο τέλος του πιανιστικού προγράμματος μου, το παρατεταμένο "thumbs up" του, μεγαλύτερη επιβράβευση κι από το εντονότερο χειροκρότημα...

    Και τέλος...όταν έφευγε...αυτή η χαρακτηριστική κίνηση όταν στέλνεις ένα φιλί (δύο, για την ακρίβεια) με το χέρι σου σε κάποιον από μακριά, γεγονός που με έκανε να κατέβω από τη σκηνή, αδυνατών να παίξω περαιτέρω...

    --
    "Οι άνθρωποι που πετυχαίνουν σ' αυτόν τον κόσμο είναι αυτοί που προχωρούν και διαλέγουν τις συνθήκες και τις περιστάσεις που θέλουν, κι όταν δεν τις βρίσκουν, τις δημιουργούν." (George Bernard Shaw)


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Giorgos on 04-12-2004 13:51 ]
    Aitheria21
    06.12.2004, 17:08
    Ανατρίχιασα φέτος το καλοκαίρι (στην συναυλια που δώσανε οΘηβαίος και ο Μαχαιρίτσας στο αρχαίο Ωδείο στην Πατρα)όταν ο Θηβαίος κατέβηκε στο κοινό και μόνο με την κιθάρα του,χωρίς μικρόφωνο,τραγούδησε την "Αγάπη"...Υπέροχη στιγμή,υπέροχη φωνή,απιστεύτα γλυκός άνθρωπος!

    ..Πόσο πολύ σ'αγάπησα ποτέ δεν θα το μάθεις...
    KIT_KAT
    07.12.2004, 18:28
    Η Λιζέτα Καλημέρη στο

    "Και πώς μπορώ να σ αρνηθώ; Kι α θέλω, δε μ αφήνει τούτ η καρδιά που εσύ βαλες σ τσ αγάπης το καμίνι"

    από τον Ερωτόκριτο...
    Astron
    08.12.2004, 03:48
    Κατερίνα πράγματι υπέροχη ερμηνεία και υπέροχος δίσκος!

    anna-mant
    08.12.2004, 13:56
    ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΙΩΑΝΝΙΔΗ!!!!Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΜΑΓΕΥΤΙΚΗ...Η ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ(ΠΙΣΤΕΥΩ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΟΥ ΣΕ ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ)...ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΥΑΛΟ!!
    XeniaRodo
    09.12.2004, 11:49
    Nίκος Kουρουπάκης
    απο το cd "TPIΦΩNO"
    με την ερμηνεία του στο τραγούδι
    Scarborough Fair

    -εινα μια διασκευή ενός παραδοσιακού τραγουδιού-

    Mοναδικός!!!
    jazzer79
    09.12.2004, 16:07
    Kala oi fwnes pou me kanoun na anatrixiazw einai ths Xaroulas(aleksiou) kai ths Amy lee twn evanescence.Kai fysika ths Vitalh ! Monadikes xroies kai mia hremh dynamh sth fwnh.Trellainomai!!!!
    Antartis
    09.12.2004, 22:30
    Στέλιος Καζαντζίδης
    Στράτος Παγιουμτζής
    Τάκης Καρναβάς
    Στέλλα Χασκίλ
    Ελένή Βιτάλη
    Τασσία Βέρα

    Αλλά πάνω από όλους ο Στελάρας... το "ααααα" και τρέχουν να κρυφτούν όλα τα ημιαρσενικά και άτεχνα ποντίκια της δισκογραφίας... Και πάνε σπίτι οι υπερπροβεβλημένοι μέτριοι που περιμένουν καμιά ολυμπιάδα και κανά "φάμε" στόρυ για να λιγδώσει το άντερο. Που περιμένουν να δημιουργηθεί μια σούπα ασχετοσύνης και βλακείας για να αναδειχθούν πρώτοι μες τους άχρηστους...
    Ποιοι είναι αυτοί; Ποια είναι αυτά τα ποντίκια; Ποιες είναι αυτές οι μικροφωνικές καλιακούδες της κονσόλας και των μίντια;
    Ο κύριος Γιώργος, ο κύριος Γιάννης, η κυρά Χαρούλα, η κυρία Ελευθερία, η κύριος Μιχάλης και τόσοι και τόσοι... Ποντίκια είναι που να τα θυμάμαι όλα!!!
    Όπως πάει το πράμα τα παιδιά μας θα αναζητούν τα συλλεκτικά της βανδή και του Αλκίνοου... Κάθε γενιά και χειρότερα... ήρθες και μας άλλαξες τη μοίρα καλομοίρα καλομοίρα!!!!!
    XeniaRodo
    10.12.2004, 13:38
    εγώ πάντως ανατριαχιάζω με τη φωνή και το τραγούδι αυτού στο φειμ στορυ που ελεγε :

    "Γιατι σε σκέφτομαιιιιιιιιιιιιιιιι
    σε σκέφτομαιιιιιιιιιιιιιιιιιιι"

    πω πω Παναγια μου. Mια φορά το ακουσα αλλα μου εχει μεινει αξέχαστο!
    andri14
    10.12.2004, 13:41
    Χρήστος Θηβαίος...ερμηνίες όλο ευαισθησία και βάθος....σε μια συναυλία σχεδόν τον ερωτεύτηκα όταν τραγουδούσε τη "Βροχή", κι όχι μόνο....
    BEATLESKOSTIS
    10.12.2004, 23:56
    εγω ανατριχιαζω ,ε ολους τους τυχαρπαστους που βγαινουν καθε μερα...ΟΛ ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ..ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΖΟΥΛΛΗΣ FOREVER(ΑΠΟ ΓΛΥΚΟ ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ)ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ...ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΣ ΠΧ ΚΛΠ..

    ΥΓ...ΑΥΤΟΣ Ο ΘΗΒΑΙΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΩς ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ ΣΑΝ ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΣΑΝ ΘΗΛΥΚΟ?????????
    ZOI
    19.12.2004, 18:56
    πηγα σε μια συναυλια του Σωκρατη Μαλαμα για πρωτη φορα και αναμεσα σε αλλα τραγουδησε και Καζαντζιδη.ανατριχιασα πραγματικα.δε μπορω να θυμηθω να εχω ακουσει αλλη εκτελεση εκτος απο την original που να μου εχει αρεσει τοσο πολυ.καταπληκτικος και γι'αυτο και γενικα.
    andreas_f330
    20.12.2004, 23:24
    Quote:

    Το μέλος ZOI στις 19-12-2004 στις 18:56 έγραψε:

    πηγα σε μια συναυλια του Σωκρατη Μαλαμα για πρωτη φορα και αναμεσα σε αλλα τραγουδησε και Καζαντζιδη.ανατριχιασα πραγματικα.δε μπορω να θυμηθω να εχω ακουσει αλλη εκτελεση εκτος απο την original που να μου εχει αρεσει τοσο πολυ.καταπληκτικος και γι'αυτο και γενικα.





    Symfwnw apolytws mazi sou zoi.....
    opote akouw sokrati malama kai Thanasi papakwnstantinou,
    anatrixiazw...taxideyw...
    Kotsiraki
    21.12.2004, 15:45
    Η Ελευθερία Αρβανιτάκη και η Χάρις Αλεξίου με τις ερμηνείες τους στο Βοτανικό. Όσο κι αν προσπαθώ να ξεχωρίσω κάποια συγκεκριμένη στιγμή που με έκανε να ανατριχιάσω δε μπορώ. Η κάθε ερμηνεία υπήρξε καλύτερη από την άλλη...