ελληνική μουσική
    1139 online   ·  210.851 μέλη

    Ψάχνω συγχορδίες από 'μαύρα μου μάτια'

    catherine-theo
    18.08.2008, 13:49

    Παιδιά ψάχνω τις συγχορδίες σε κιθάρα από το μαύρα μου μάτια!κρητικό παραδοσιακό!κάποιος κρητικός αν μπορεί να μου το απαντήσει...αντε μωρέ σύντεκνε!!!!!{#emotions_dlg.laugh}


    emmanuella
    18.08.2008, 14:43
    Μαύρα μου μάτια ( Δημοτικό Κρήτης )Dm Gm Cm Dm Gm Cm Dm DmΤούτο το μήνα τον από-πάνω   | 2xGm             Cm      Dmτον από-πάνω, τον παραπάνω   | 2x Αϊτός εβγήκε να κυνηγήσει     | 2xGm          Cm         Dmνα κυνηγήσει και να γυρίσει   | 2x DmΔεν εκυνήγαε λαγούς και ελάφια   | 2xGm                  Cm   Dmμόνο εκυνήγαε δυο μαύρα μάτια    | 2x Μαύρα μου μάτια κι αγαπημένα   | 2xGm                 Gm   Dmκαι πώς περνάτε χωρίς εμένα;   | 2x DmΜαύρα μου μάτια, κόκκινα χείλη   | 2xGm               Cm     Dmέβγα μικρή μου στο παραθύρι      | 2x Να ιδείς τον ήλιο και το φεγγάρι   | 2xGm                Cm       Dmνα ιδείς το νέο που θα σε πάρει    | 2x DmΓαϊτάνι πλέκω και δεν αδειάζω   | 2xGm                 Cm    Dmδεν μου βολεί να κουβεντιάζω    | 2x Ανάθεμά το και το γαϊτάνι            | 2xGm                 Cm         Dmκι απού το πλέκει κι απού το φάνει   | 2x DmΜαύρα μου μάτια κι αγαπημέναGm             Cm       Dmκαι πώς περνάτε χωρίς εμένα;-- Άντε και καλό παίξιμο !!!!!!