ελληνική μουσική
    524 online   ·  210.834 μέλη

    Αναζήτηση 5 τραγουδιών !!! Λίγη βοήθεια !!!

    emmanuella
    20.08.2008, 00:02

    Γεια σας !!!!!{#emotions_dlg.biggrin}

    Ψάχνω  5 τραγουδάκια ... τα ακούω συχνά σε ένα ραδιοφωνικό σταθμό ... Έχω συγκρατήσει κάποιους στίχους ... {#emotions_dlg.smartass}

    1) Τραγουδάκι πολύ όμορφο, μπαλαντούλα με διάφορα όργανα να πρωταγωνιστούν, ανάμεσα και ένα βιολί !! Στίχοι που συγκράτησα : He sat down ιn his overalls and ... ( μπλα μπλα .... ) ....  I've been ( ένα ρήμα εδώ ... ) on a woman ...  - Το τραγουδάει άντρας ! {#emotions_dlg.helpsmilie}

    2) Πολύ πιάνο και αρκετά όμορφο τραγούδι ... πρέπει να ναι από Coldplay ...
    Στίχοι : Come on ...( μπλα μπλα ) ... I see no chance of release ..... ( μπλα μπλα ) .... on the surface ... και μπλα μπλα ... {#emotions_dlg.helpsmilie}

    3) Μπαλάντα ... από άντρα ... Στίχοι : ( αρχίζει έτσι ... ) Photographs and memories ...και μπλα μπλα ... ( πολύ ωραίο τραγούδι ... ) {#emotions_dlg.helpsmilie}

    4) Ιταλικό τραγούδι με υπέροχη φωνή !!! Στίχοι : E un pianista di piano bar ... ( Μπλα μπλα ... ) ... nella punta delle dita poco jazz poche ........ nella vita ... {#emotions_dlg.helpsmilie}

    5) Ένας Θεός ξέρεις τί γλώσσα μιλάει ... Πάντως ξεκαθαρίζω να λέει κάτι τέτοια ... όταν αρχίζει ... " Μπροσαντι ,  χεντουμστι χινγκρι χοντουμστι χεντι ... ( μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα ... ) .... χοπιπλα ... Wink Για να σας βοηθήσω μάλλον ( Wink ) ερμηνεύεται από Sigur Ros ... Wink  ---> {#emotions_dlg.helpsmilie}

     

    Ευχαριστώ πολύ !!!!!! {#emotions_dlg.biggrin} Ο τίτλος ή ο τραγουδιστής μου φτάνει ... και τα δύο ακόμα καλυτερα !!{#emotions_dlg.smartass}

    Just help me please !!!{#emotions_dlg.helpsmilie}


    xristos_rock
    20.08.2008, 00:22

    Το δεύτερο κομματάκι που ζητάς πρέπει να ειναι το "Amsterdam" απο Coldplay...
    Μπορεί να επανέλθω και για κάποιο άλλο...


    xristos_rock
    20.08.2008, 00:27

    Για το πρώτο κοίταξε μήπως ειναι το "Waitin' on a Woman" από Brad Paisley...


    emmanuella
    20.08.2008, 11:40

    Χρήστοοο {#emotions_dlg.thumbup}

    Ευχαριστώωω !!!!!!!! Το πρώτοτ είναι φοβερό τραγούδι !!!!!! {#emotions_dlg.clap}

    Τα υπόλοιπα κανείς ??? {#emotions_dlg.confused1}


    xristos_rock
    20.08.2008, 12:34

    Για το τρίτο, αν και δεν λες σχεδόν τίποτα, κοίτα το "Photographs and memories" από Jim Crose


    emmanuella
    20.08.2008, 16:11

    Μπράβο Χρήστοοο !!!!

    Αυτό είναι !!!!

    Thanks al lot !!!


    giorth
    21.08.2008, 16:40

    φαντάζομαι πως το 5ο είναι αυτό
    https://www.youtube.com/watch?v=_EyI4p0yjDQ Link

    >

    πόσο μα πόσο χαίρομαι που βλέπω πως κι άλλοι άνθρωποι ακούνε αυτό το απίστευτο συγκρότημα! Κατέβασε τα πάντα απ'αυτούς! Είναι μαγική η μουσική τους...και η γλώσσα είναι Ισλανδικά!


    emmanuella
    22.08.2008, 18:30

    Φοβερός !! Μπράβο !! Το ηθελα πολύ αυτό το τραγούδι !!

    Sigur Ros και Hoppippola !!!

    Απλά ένα φοβερό τραγούδι !!

    Και φυσικά ακούω Sigur Ros !!!

    Και το βίντεο του τραγουδιού είναι άκρως φοβερό !!!!

    Ευχαριστώ και πάλι !!!!


    giorth
    23.08.2008, 03:08

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 22-08-2008 στις 18:30 έγραψε...

    Και φυσικά ακούω Sigur Ros !!!

    Και το βίντεο του τραγουδιού είναι άκρως φοβερό !!!!


    Αλήθεια, πως έμαθες για την ύπαρξη αυτού του απίστευτου συγκροτήματος; Εγώ τους πρωτοάκουσα σε μια βραδυνή εκπομπή του (ψιλοεμετικού) Αντώνη Κανάκη...


    emmanuella
    23.08.2008, 14:19

    Να σου πω ... εγώ γενικά φάχνω και ψάχνομαι για καινούργια τραγούδια ... το συγκεκριμένο κομμάτι το άκουσα μια μέρα που ήμουν στο supermarket από ένα ραδιοφωνικό σταθμό ...

    Το ηχογράφησα και μετά έβγαλα κάπως τα λόγια...

    Παρ'όλα αυτά ... δεν είναι και τόσο άγνωστο συγκρότημα !!!

    Αν ακούσεις radioMH ... κάπου θα ακουστούν σίγουρα !!!

    Φιλιά !!!


    emmanuella
    24.08.2008, 15:50

    Παιδιά ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον !!!!!

    Βρήκα και το άλλο τραγούδι τελικά !!

    Ενημερωτικά είναι το Piano Bar - Francesco de Gregori

    Ευχαριστώ και πάλι ... !


    MissRoro
    31.08.2008, 01:41

    Παιδιά, έχω ενθουσιαστεί με το γεγονός πως εδώ στο ΜΗ ο ένας βοηθά τον άλλον άμεσα σύμφωνα με τις γνώσεις που έχει και το υλικό που διαθέτει! Είναι πολύ όμορφο!

    Περιττό να σας πω πως τα τραγούδια που βρίσκω σε παρόμοιες σελίδες του forum τα κατεβάζω και γω και συμπεραίνω πως τα πιο πολλά είναι φοβερά τραγούδια!!!:)


    emmanuella
    31.08.2008, 23:19

    Τα 5 παραπάνω ... αυτά τα συγκεκριμένα είναι άκρως φοβερά !!!


    MissRoro
    01.09.2008, 00:10

    Σ'ευχαριστώ λοιπόν που επειδή τα έψαχνες εσύ, τα βρήκα και γω!!!{#emotions_dlg.biggrin}