ελληνική μουσική
    763 online   ·  210.833 μέλη

    To mp3 και η αξία της μουσικής

    BAGRATION
    21.08.2008, 13:16

    Κάποτε την εποχή των δίσκων αγόραζες δίσκους, τους άκουγες, τους πρόσεχες να μην γρατσουνιστούν τους είχες σε περίοπτη θέση κ.τ.λ.

    Την εποχή των cd γέμιζες τα ράφια, διάβαζες τα βιβλιαράκια με τους στίχους, χάζευες τις φωτογραφίες, "έλιωνες" το cd στο cd player....

    Αμα έψαχνες κάτι σπάνιο τοτε.....σάρωνες τα δισκάδικα....

    Την εποχή του downloading και του mp3 έχεις στον υπολογιστή σου στο φάκελο "my music" 200 γκίγκα mp3 με 800.000 κομμάτια κι άλλα 60 γκίγκα στο i-pod....Τα περισσότερα δεν θα τα ακούσεις καλά-καλά μια φορα...... ξέχωρίζεις φυσικά κάποια από τους αγαπημένους σου μουσικούς..... Αμα τυχών σου σβηστούν,  νο πρόμπλεμ μπαίνεις στον τόρεντ τράκερ και κατεβάζεις πάλι τα 200 γκίκγα σου σε λίγες μέρες

    Παλιότερα την μουσική την "πόναγες" που λέμε, πράγμα που της έδινε αξία, τουλάχιστον πολύ περισσότερη από την αξία που έχει σήμερα με την ευκολία των τριών "κλίκ" του ποντικιού....

    Τι άποψη έχετε για το θέμα αυτό?

     


    Aiolos_m
    21.08.2008, 13:30

    Το downloading με έχει βολέψει αρκετά. Κατεβάζω έναν ολόκληρο δίσκο που μόλις έχει κυκλοφορήσει κι αν μου κάνει πάω και τον αγοράζω. Μηδενικό ρίσκο.

    Πλέον η αγορά του αυθεντικού δίσκου σε μορφή cd έχει καταλήξει διαδικασία συλλεκτών. Ας είναι. Αρκεί αυτό που ψάχνουμε να το βρίσκουμε.


    ALXthrasher
    21.08.2008, 13:37

    Βασικά πιστεύω ότι σήμερα, με το downloading μπορεί να ξεχωρίσει κανείς πολύ πιο εύκολα τι του αρέσει και τι όχι, επειδή έχει την δυνατότητα να ακούσει οτι θέλει με "τρία κλικ". Επίσης πολύ πιο εύκολα μπορεί να βρει κανείς κάτι σπάνιο.

    Η ποιοτική μουσική δεν χάνει ποτέ την αξία της... Αλλά όντως είναι διαφορετικό να αγοράσεις το cd απτο να έχεις απλά το mp3... Άλλη φάση....


    CROSS
    21.08.2008, 13:52

    Η αξία της μουσικής δεν μπορεί να χαθεί λόγω του mp3.Είναι άυλη,δεν παίζει ρόλο το μέσο που θα την ακούσεις.

    Πάντα παίρνω αυθεντικά cd γιατί δεν με ικανοποιεί να έχω μόνο το mp3.Κάτι μου λείπει αν δεν έχω στα χέρια μου το άλμπουμ,το βιβλιαράκι του,..όλα.Σίγουρα όμως βοηθάει πολύ στη διάδωση της μουσικής και είναι πολύ εύκολο να τσεκάρεις κάτι που δεν είσαι σίγουρος αν αξίζει να το αποκτήσεις.

    Είναι 2 διαφορετικά πράγματα, το ένα δεν αναπληρώνει το άλλο.{#emotions_dlg.walkman}

     

    http://encoremusiceducation.blogspot.com/

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 21-08-2008 13:53 ]


    musicathy
    21.08.2008, 13:52

    Ωραίο θέμα bagration


    gikostas
    21.08.2008, 14:15

    Θα συμφωνήσω με τον bagration.Παλιότερα τα πράγματα ήταν διαφορετικά.Θυμάμαι αφιέρωνα μια ολόκληρη ημέρα στα διάφορα δισκοπωλεία για να ψάξω μήπως βρω κάτι που να μου αρέσει.Όλη αυτή η διαδικασία ήταν κάτι το μαγικό.Σήμερα αυτό δεν υπάρχει.Ότι θες μπορείς να το βρείς από το σπίτι σου και σε χρόνο μηδέν.Βέβαια το θετικό στην όλη υπόθεση είναι πως τώρα μπορείς να ακούσεις πιο πολύ μουσική,να ψαχτείς με διάφορα είδη και να ανακαλύψεις πράγματα που συμβαίνουν στην μουσική που πριν δεν θα ρίσκαρες για να τα αγοράσεις.Άσε που θα σου στοιχίζαν μια περιουσία.Εμένα το mp3 και γενικά το internet με βοήθησε να εμπλουτίσω τις μουσικές μου γνώσεις και να διευρύνω τους μουσικούς μου ορίζοντες.Άρα μόνο θετικά μπορώ να δω την αλλάγη αυτή πλην της μίας και μοναδικής εξαίρεσης που ανέφερα πιο πάνω.


    esta
    21.08.2008, 15:54


    Η αγορά των cd και η διατήρηση της δισκοθήκης όπως την περιγράφεις,γίνεται ακόμα από πολλούς.Προσωπικά μ'αρέσει πολύ να αγοράζω τους δίσκους που αξίζουν.Σπάνια,κατεβάζω κάτι που δεν έχω ξαναακούσει και δεν είμαι σίγουρη πως θα μου αρέσει.Το πρόβλημα της εποχής είναι κυρίως πως δεν βγαίνουν πράγματα που αξίζουν να ασχοληθείς μαζί τους και να τα αγοράσεις!Η τεχνολογία μας βοηθά να έχουμε μαζί μας την αγαπημένη μας μουσική χωρίς να κουβαλάμε όπως παλιά ολόκληρα πακέτα με cd και να ακούμε πιο εύκολα νέα τραγούδια.Όποιος πραγματικά αγαπάει τη μουσική δεν την εγκαταλείπει ποτέ.Είτε με δίσκους είτε με cd είτε με ένα φάκελο στον υπολογιστή.

    Όντως πολύ ωραίο θέμα!


    christosuv
    21.08.2008, 17:00

    Κοιτάξτε, το γεγονός ότι, ένα CD κοστίζει περίπου 1,5 μεροκάματο αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για την αγορά του. Γιατί να αγοράσω ένα CD ενώ μπορώ να το κατεβάσω από το INTERNET με ποιότητα τέλεια; (πιστότητα με τον ήχο του CD). Ορισμένοι καλλιτέχνες έγιναν παγκοσμίως γνωστοί διότι σπάσανε ρεκόρ πωλήσεων σε δίσκους, όπως ο Michael Jackson με το Thriller. Φαντάζεστε τότε να είχε εδραιωθεί το mp3; Τι σας κάνει να πιστεύετε πως θα είχε τέτοια ανταπόκριση; Ναι… ένα καλό κομμάτι είναι πάντα ένα καλό κομμάτι, αλλά γνώμη μου είναι πως απλά ο κόσμος θα έσπαγε ρεκόρ στο download του εν λόγω κομματιού. Και έτσι ο Jackson ίσως να μην έπαιρνε το αντίστοιχο βραβείο για τις πωλήσεις.  Από την άλλη το INTERNET σε θέμα μουσικής μας δίνει την δυνατότητα: Video Clips! Παλιά δε μπορούσες να έχεις το video clip του αγαπημένου σου καλλιτέχνη.Επίσης όπως προαναφέρθηκε, μπορείς να επεκτείνεις τους μουσικούς σου ορίζοντες με το διαδίκτυο. Γιατί αν περιμένεις να φέρει το δισκάδικο της γειτονιάς το δίσκο ενός άσημου Ιαπωνικού ροκ συγκροτήματος σώθηκες!

     

     

     


    Vanna
    22.08.2008, 00:59

    Προσωπικά θέλω το cd, να το πιάνω στα χέρια μου, να περνάω ωρες προσπαθώντας να τα ταξινομήσω, να χαζεύω το βιβλιαράκι, να το πονάω κάθε φορά που γρατζουνίζεται ή σπάει η θήκη. Βέβαια, όταν μία καινούργια κυκλοφορία στην έχει 29 ευρώ, τότε το σκέφτεσαι να τα δώσεις όταν μπορείς να το έχεις δωρεάν. Το μόνο καλό είναι ότι τα cd από σχετικά παλιά συγκροτήματα/καλλιτέχνες(The Doors, Led Zeppelin, Depeche Mode, Rolling Stones, Nick Cave κτλ.) τα έχουν γύρω στα 10 ευρώ. Κακά τα ψέματα το mp3 είναι το μέλλον όπως ήταν και τα cd πριν κάτι δεκαετίες.


    angel-0f-darkness
    22.08.2008, 02:02

    kata tn gnwmh m etc opws exei katadisei h musikh sts meres mas, k afou yparxoun apeira sugrothmata nomizw oti ama 3ereis ti pragmatika 9es to "ponas"! Ennow pws ok katevazeis kati gia n t akouseis, n deis an einai kalo telos padwn, t sygrothmata omws pou s aresoun pragmatika eite katevaseis t tragoudia ts apo t net eite agoraseis t CD apo t diskadiko nomizw oti t euxaristiesai k ta ponas t idio...

    toulaxiston afth einai h apopsh m..{#emotions_dlg.walkman}


    astarth_18
    22.08.2008, 12:57

    Δεν ημουν στην γεννια των δισκων αν και εχουμε πικ απ στο σπιτι.. Πετυχα για λιγακι τα σιντι αλλα οχι και στα πολυ φορτε τους, και μετα επεσα κατευθειαν πανω στα mp3 ... Τα οποια μας λυνουν τα χερια κακα τα ψεμματα..

    Ολοι ειναι εναντια στην πειρατεια και ολα αυτα αλλα ο καθε ενας το βλεπει απο την σκοπια του. Οι μεγαλοεταιριες-δισκογραφικες τη μουσικη την αντιμετωπιζουν απο την μερια του κερδους, οι καλλιτεχνες λογικα και απο την ιδια μερια (αν και σαν καλλιτεχνες θα επρεπε να ειναι κατα καποιο τροπο υπερ των downloads αφου οπως και να το κανουμε τους συμφερει να ακουστει η μουσικη τους... και να περιμενουν κερδη απο τα live) αλλα εμεις οι ακροατες-αγοραστες το βλεπουμε πιο συναισθηματικα-διασκεδαστικα-συλλεκτικα κτλ..

    Προσωπικα, ειχα ενα mp3 player που χωραγε 20 γκιγα μουσικη. Και καποια στιγμη χαλασε χωρις να χω προλαβει να κανω backup... Παλι στενοχωρηθηκα και ακομα δεν εχω βρει καποια κομματια που ειχα τοτε εκει μεσα.. Και στα mp3 υπαρχουν σπανια κομματια.. Μπορει να ναι πιο αψυχα, το πιστευω, αλλα ειναι οι συνθηκες που αναγκαστικα μας ωθουν -την νεολαια τουλαχιστον- να κατεβαζουμε απειρους τονους μουσικη απο το διαδικτυο...

    Ε δεν ειναι και λιγα 20 και 30 ευρω για ενα σιντι που καποτε εκανε 4 και 5 χιλιαρικα... Κατσε......

    Μεγαλο respect στους Radiohead για την δωρεαν διαθεση του δισκου τους μεσω Ιντερνετ...{#emotions_dlg.walkman}


    SouLRocK
    22.08.2008, 13:32

    Αυτό που λες απευθύνεται κυρίως στο LP βινύλιο (που δυστυχώς λίγο το πέτυχα), αλλά θυμάμαι τη "μαγεία" του... έψαχνες στις τρύπες στο Μοναστηράκι να βρεις το αγαπημένο σου LP με καταπληκτικό εξώφυλλο,το πρόσεχες σα τα μάτια σου μη γρατσουνιστεί και το είχες πάντα σε καθαρή θέση... αργότερα πήραν τη θέση τους τα cd και τώρα τα mp3 (τα οποία ήταν και αυτά μορφής πώλησης μουσικής ασχετα αν εμείς εχουμε βρει και τα download τζαμπα!{#emotions_dlg.whistling}) Δεν πιστεύω πάντως ότι χάνετε η αξία της μουσικής μέσα από ένα μεσο (cd η mp3), απλά υπάρχουν πλεονεκτήματα και μεειονεκτήματα στο καθε μεσο... μπορείς και μεσα σε χιλιάδες mp3 (όπως και σε αρκετά cd) να έχεις σπάνια τραγούδια... φυσικά το μεγάλο πλεονέκτημα του mp3 είναι ότι μπορείς μέσα σε πολύ λίγο χρόνο να δημιουργήσεις μια δισκοθήκη και με διαφορα είδη μουσικής καθώς και ότι εχουν μπει πια σε ιντερνετ,ραδιοφωνικους σταθμους και μαγαζιά (λογω της ευκολίας και της ποικιλίας που προσφέρουν)... Καλό θα είναι βέβαια να ακους όσο περισσοτερο τη μουσική που παίρνεις αλλά αυτο είναι αρκετά δύσκολο σήμερα... Τα cd για μένα έχουν γίνει συλλεκτικά πια (αν μου αρέσει ενα παρα πολύ ή είναι σπάνιο μόνο τότε θα το πάρω) γιατί και λόγω χρημάτων και λόγω ευκολίας μπορείς να βρεις μεγάλο όγκο μουσικης σε mp3 στην ίδια ποιότητα και με τα booklets και lyrics και φωτό και όλα αν ψάξεις...! Βέβαια ένας φίλος μου μουσικός μου είπε ότι τα βινύλια ήταν καλυτερα ποιοτικώς στον ήχο τους και από cd και από mp3... ομολογώ πως αυτό δε το χω ψάξει...!


    -----------------

    Μαζί σας On-Air @ Musicheaven Ράδιο (http://listen.musicheaven.gr) κάθε Κυριακή 12.00-14.00, κάθε Τετάρτη 16.00-18.00 και κάθε Παρασκευή 01.00-02.00 με ότι θέλετε ν' άκουσετε απ' όλο το φάσμα της rock μουσικής!

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 22-08-2008 13:37 ]


    deathminor88
    22.08.2008, 14:37

    Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να αγοράσω όλα τα cds που θέλω. Δεν γίνεται. Οπότε το mp3 είναι λύση. Ευτυχώς που υπάρχει για την ίδια τη μουσική. Τώρα, επειδή προσπαθώ να έχω μια ωραία συλλογή απο cds όταν κάτι με τρελένει το αγοράζω επίσης.


    emmanuella
    23.08.2008, 00:05

    Είναι ολόσωστα αυτά που λες !!

    Αλλά, προσωπικά, θα διαφωνήσω !!

    Εγώ θέλω να πάω στο metropolis, να κοιτάξω τα cd, να ψάξω μόνη μου να βρω αυτό που θέλω, να πάω στο ταμείο και να δώσω το 20ευρω να το αγοράσω ...
    Μου αρέσει να νιώθω αυτήν την αγωνία μέχρι να πάω σπίτι να το ανοιξω, όπως επίσης την αγωνία όταν προσπαθώ να ανοίξω αυτές τις ζελατίνες που βάζουν και δεν βγαίνουν με τίποτα ... Μετά να το βάζω στο στερεοφωνικό και το ακούω προσεκτικά ένα ένα τραγούδι. - Να παίρνω το φυλλαδιάκι του και να το οργώνω ολόκληρο !! Και αφού το περάσω στον υπολογιστή να πηγαίνω και να το βάζω στην βιβλιοθήκη, πάντα κατά αλφαβητική σειρά.  --> Αυτήν την μαγεία δεν την αλλάζω με το --> πατάω στο search engine αυτό που ψάχνω και σε 2 δευτερόλεπτα έχει κατέβει και το ακούω ... --> Συγκρίνονται οι μαγείες ???

    Παίρνω αρκετά συχνά κάποια cds αλλά δεν πάυω να ανοίγω κάθε μέρα το ares και να κατεβάζω τραγούδια ...

     


    Jelevel
    23.08.2008, 00:25

    Βασικά θα συμφωνήσω με πολλούς από τους προηγούμενους . Και μένα το downloading με οδήγησε σε νέους μουσικούς ορίζοντες συν του ότι βρήκα πράγματα που ποτέ δεν θα έβρισκα στα ελληνικά δισκοπωλεία (εκτός αν έκανα παραγγελία) . Βέβαια το αρνητικό το οποίο μου συμβαίνει είναι ότι τα Mp3 κομμάτια δεν μου μένουν εύκολα . Δηλαδή μπορεί να ακούσω ένα δίσκο 10 φορές για να μπω στο κλίμα του και παραπάνω . Μετά τα cd είναι κάτι εντελώς διαφορετικό και όλα παίζουν ρόλο το ότι είναι είναι κάτι χειροπιαστό , το βιβλιαράκι με τους στίχους ,το ότι δεν θα χρειαστεί να ανοίξεις τον υπολογιστή για να ακούσεις όπως επίσης και το ότι το αγόρασες , επομένως έτσι και αλλιώς θα το προσέξεις περισσότερο , είναι όντως διαφορετική αίσθηση. Το γεγονός πάντως είναι τα mp3 είναι συμπιεσμένα αρχεία επομένως δεν πρόκειται ποτέ να φτάσουν την ποιότητα των cd. Επίσης αυτό είναι και κάτι που με ενοχλεί γιατί ουσιαστικά με τα Mp3 ακούμε εντελώς ψηφιοποιημένη μουσική και μάλιστα συμπιεσμένη αλλά λόγω τσέπης δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια επιλογής...


    noizreduction
    23.08.2008, 21:36

    Πιστευω πως οποιος "ψαχνοταν" με τους δισκους και τα CDs ( μην πως τις κασσετες και θεωρηθω γραφικος ), θα ψαχνεται με το τι θα κατεβασει. Δεν αλλαζει η νοοτροπια ενος ενημερωμενου και ανοιχτου σε νεες προτασεις ακροατη! Προσωπικα εχω αρκετα λιγο υλικο σε σχεση με φιλους μου ( το περισσοτερο ειναι ειτε μετατροπη απο CD που ηδη εχω, ειτε μετατροπη απο βινυλιο ), ομως μπορω να υπερηφανευθω πως το εχω ακουσει ολο.

    Ειναι πραγματικα θεμα καταναλωτη. Ο καταναλωτης που θα παρει 2 δανεια για να παρει PC και οθονη plasma 800", ειναι κι αυτος που μεσα στη πλεονεξια του θα κατεβασει και 800ΤΒ τραγουδια!


    bittersweet
    25.08.2008, 12:03

    Όταν κάποιος θέλει ένα τραγούδι από ένα συγκρότημα πχ

    και όχι όλο το cd του, τότε είναι εντάξει το downloading.

    Διαφορετικά καλό είναι να παίρνουμε τo cd.

    Είναι άλλη η αίσθηση.


    Sun-Kissed
    26.08.2008, 00:07

    Είναι γεγονός ότι το downloading βολεύει κατά πολλές απόψεις, κυρίως διότι κερδίζεις χρόνο κατά τη διάρκεια του ψαξίματος και του μηδενικού κόστους της μουσικής. Προσωπικά, το χρησιμοποιώ ως μέσο που μου επιτρέπει να ανακαλύπτω νέα και παλαιότερα κομμάτια αγαπημένων μουσικών μου και νέους καλλιτέχνες. Παρ' όλα αυτά, νιώθω διαφορετικά όταν έχω το δίσκο ενός καλλιτέχνη, γι' αυτό πάντα αν μ' αρέσει κάποια δουλειά πολύ, αγοράζω το δίσκο και σβήνω τα downloaded mp3s από το σκληρό.


    Jelevel
    26.08.2008, 13:44

    Συμπληρώνοντας στο παραπάνω που είπα , θα με ιντρίγκαρε περισσότερο να πάω να αγοράσω μουσική , αν άλλαζε το αποθηκευτικό μέσο από cd σε κάτι άλλο που θα υποστήριζε μεγαλύτερη συχνότητα δειγματοληψίας και bit και επομένος καλύτερη ποιότητα ήχου . Το DVD ήδη υποστηρίζει παραπάνω ανάλυση από αυτή των cd που νομίζω ότι μπορεί να φτάσει τα 48 ΚΗz και 24 Bit και απορώ πως οι δισκογραφικές δεν έχουν κάνει ακόμα το επόμενο βήμα στο να παράγουν κάτι ακόμα καλύτερο....


    noizreduction
    26.08.2008, 13:54

    Υπαρχουν και τα Super Audio CDs που ειναι σε ακομα πιο υψηλη συχνοτητα! Ηδη το blueray μπηκε στη ζωη μας.


    Ομως η ψηφιακη κωδικοποιηση της μουσικης, ακομα και η τελειοτερη maximum να ειναι, προκειται για μια "μετατροπη" αναλογικου σηματος σε ψηφιακο. Πιο σκληρος ηχος, πιο τετραγωνισμενος και με "θορυβο" ψηφιακης μορφης! Οι εταιριες δεν σκοπευουν να αλλαξουν τοσο συντομα το μεσο αναπαραγωγης της μουσικης, γιατι ειναι μια φορμα που χρησιμοποιεται ευρεως, παραγεται με ελαχιστα χρηματα και εχει καλες επιδοσεις στο μεσο χρηστη.

     

    Δεν εχουν ολοι στο σπιτι τους ακριβα hi fi, ουτε καλα ηχεια γι ανα αποδωσουν κατι τελειοτερο. Σαν να βαζεις βενζινη Σουπερ 800 οκτανιων σε ενα μινι κουπερ! Τι θα προσφερει; Τιποτα!