ελληνική μουσική
    316 online   ·  210.844 μέλη

    TASCAM US-144 Audio Interface ή EMU-0404

    lowbapsoldier
    25.08.2008, 12:15

    Γεια σας, είμαι σε δίλλημα. Εκει που ημουν ετοιμος να παρω την EMU-0404 καποιος μου προτεινε και την TASCAM US-144 Audio Interface. Ποια μου προτεινετε εσεις???

     

    Εχω laptop οποτε εξωτερική καρτα.
    Χρειαζομαι την καρτα για να περναω μουσικη και samples απο την ηλεκτρικη.
    Να συνδέω πυκνωτικό μικρόφωνο
    Ν συνδεω με midi το αρμονιο μου

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : lowbapsoldier στις 25-08-2008 12:18 ]


    noizreduction
    25.08.2008, 14:03

    Οι διαφορες ειναι ελαχιστες σε αυτη την κατηγορια καρτων. Κυριως κοιτας τη συμβατοτητα τους, την ικανοτητα τους να διαχειριζονται χωρις θορυβο ( αισθητο ) το σημα και το κατα ποσο λειτουργικες ειναι με διαφορα προγραμματα!

    Παντως, δεν νομιζω να υπαρχουν τρανταχες διαφορες. Προτιμησε τη πιο φθηνη {#emotions_dlg.biggrin}


    lowbapsoldier
    25.08.2008, 14:59

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 25-08-2008 στις 14:03 έγραψε...

    Οι διαφορες ειναι ελαχιστες σε αυτη την κατηγορια καρτων. Κυριως κοιτας τη συμβατοτητα τους, την ικανοτητα τους να διαχειριζονται χωρις θορυβο ( αισθητο ) το σημα και το κατα ποσο λειτουργικες ειναι με διαφορα προγραμματα!

     



    Ευχαριστώ για την απαντηση noizreduction

    τι εννοεις ομως με τον ορο συμβατότητα???

    Επισης υπαρχει περιπτωση με την μια καρτα να μου βγαζει θορυβο (αισθητό) και με την αλλη οχι (οχι τοσο αισθητο δηλαδη)?

    Τα προγραμματα που χρησιμοποιω ειναι: Finale 2008, Reason 4, Cubase 4, Cool edit Pro 2.1, Steinberg Wavelab. Πιτεύετε οτι θα εχω κάποιο προβλημα αμα παρω την μια καρτα και οχι την αλλη???

    ευχαριστω

    Δεν εχω ξανα ασχοληθει με καρτες ηχου για αυτο εχω αποριες


    noizreduction
    25.08.2008, 15:11

    Συμβατοτητα= Μπορει να εχεις λειτουργικο συστημα Vista ή να "Τρεχεις" σε MAC με MacOs και η καρτα να παρουσιαζει προβληματα ( τα οποια βεβαια η εταιρια δεν τα αναφερει, αλλα πρεπει να ψαξεις στο ιντερνετ σε forums κλπ κλπ ).

     

    Θορυβος= Πολλες φορες οι προενισχυτες εμφανιζουν ενα θορυβο, ακομα κι οταν τιποτα δεν ειναι συνδεδεμενο μαζι τους. Λογικο, γιατι λογω χαμηλης τιμης, τα υλικα δεν ειναι A class, αρα εμφανιζουν παντα ενα ηλεκτρονικο θορυβο. Επισης, οι μετατροπεις απο ψηφιακο σε αναλογικο σημα, εαν ειναι χαμηλης ποιοτητας ( που συνηθως ειναι σε τετοιες τιμες ), δημιουργουν ενα θορυβο.

     

    Εννοειται πως η εξελιξη της τεχνολογιας και η αγαπημενη μας Κινα, εχουν βελτιωσει τα προϊοντα αυτης της κατηγοριας. Στη θεση σου δεν θα ανησυχουσα για τον θορυβο. Ισως λιγο με τη συμβατοτητα, ομως γενικα και οι 2 καρτες ειναι καλες!