ελληνική μουσική
    681 online   ·  210.851 μέλη

    Περίεργες απαγορεύσεις στην Ιταλία

    emmanuella
    27.08.2008, 00:03

    Τις τελευταίες μέρες στην Ιταλία τίθενται περιορισμοί και πορίζονται πρόστιμα για ντόπιους αλλά και τουρίστες.

    Μερικές από τις περίεργες και τρελές,κατά τη γνώμη μου απαγορεύσεις :

    Στη Γένοβα απαγορεύεται να περπατάει κάποιος στο δρόμο, με μπουκάλι κρασί ή κουτάκι μπίρας στο χέρι.

    Στην ιταλική πρωτεύουσα, Ρώμη, είναι απαγορευμένο το να ξαπλώσεις κάτω από τα δέντρα των πάρκων για να ξαποστάσεις πίνοντας ένα αναψυκτικό, όπως επίσης απαγορεύεται να καθήσεις στα σκαλιά τις διάσημης Πιάτσα Ντι Σπάνια με σάντουιτς στο χέρι. Η ίδια απαγόρευση ισχύει και για ένα μεσημεριανό υπνάκο σε ανοικτούς χώρους.

    Οι αυστηροί και περίεργοι νόμοι συνεχίζονται και φθάνουν μέχρι τη Βενετία, όπου εάν κάποιος ανενημέρωτος ταΐσει τα περιστέρια στην πλατεία του Αγίου Μάρκου κινδυνεύει με χρηματικό πρόστιμο εάν πέσει στα χέρια των αρχών.

    Στην παραλία Ερακλέα, πλησίον της Βενετίας, υπάρχει σαφής απαγόρευση που στρέφεται προς τους ανήλικους λουόμενους κυρίως. Συγκεκριμένα απαγορεύεται να χτίζουν κάστρα στην άμμο, διότι- όπως ο νόμος λέει- δημιουργούν προβλήματα στους λοιπούς λουόμενους.

    Στο νησάκι Κάπρι και στο Ποσιτάνο, θέρετρο κοντά στην Νάπολη, απαγορεύεται να περπατάς φορώντας τσόκαρα. Στο Βιαρέτζιο, έξω από την Φλωρεντία, στους άνδρες δεν επιτρέπεται να κυκλοφορούν χωρίς μπλουζάκι και στις γυναίκες με μπικίνι.

    Δηλαδή έλεος !! Προς τα πού πορευόμαστε ???


    emmanuella
    27.08.2008, 00:42

    Παράθεση:

    Το μέλος HansiKursch στις 27-08-2008 στις 00:22 έγραψε...

    Στο site του ΜΗ απαγορευετε να λες τα αρνητικα σου σχολια.Απλα τα καταπινεις και δεν λες τπτ αλλιως αν πεις κατι. BAN.....-----------------
    Valhalla!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    {#emotions_dlg.confused1}


    Spirous
    27.08.2008, 01:25

    Τώρα και με  τους στρατιώτες στους δρόμους ο Μπερλουσκόνι αναδεικνύεται σε αντάξιο διάδοχο του Μουσολίνι. Tο επόμενο βήμα θα είναι η φυλάκιση του Umberto Eco άραγε;

     

    HEIL HITLER cavaliere Berlouskoni
    {#emotions_dlg.thumbdown}


    seawind8
    27.08.2008, 09:58

    Δηλαδή μπορούν οι άντρες να κυκλοφορούν με μπικίνι... και οι γυναίκες χωρίς μπλουζάκι????

    Θα ήταν μια ενδιαφέρουσα άποψη ...{#emotions_dlg.happycrazy} χεχεχεχε


    giorth
    27.08.2008, 10:29

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 27-08-2008 στις 00:03 έγραψε...

    Οι αυστηροί και περίεργοι νόμοι συνεχίζονται και φθάνουν μέχρι τη Βενετία, όπου εάν κάποιος ανενημέρωτος ταΐσει τα περιστέρια στην πλατεία του Αγίου Μάρκου κινδυνεύει με χρηματικό πρόστιμο εάν πέσει στα χέρια των αρχών.

    Επειδή είχα την τύχη να πάω στην Βενετία πριν από κάποια χρόνια γνωρίζω πως γίνεται ο κακός χαμός από περιστέρια! Τότε δεν ήταν ακόμα παράνομο να τα ταϊζεις, μάλιστα υπήρχαν πολλοί που πουλούσανε καλαμπόκι άψητο. Η παραπάνω απαγόρευση έχει ως σκοπό να περιορίσει τον πληθυσμό των περιστεριών καθώς κουτσουλάνε παντού και αυτό μάλλον δυσσαρεστεί τα κτίρια.... Δεν είναι και τόσο φασιστική απαγόρευση λοιπόν! Η συγκεκριμένη...γιατί οι άλλες ,ειδικά αυτή με τα κουβαδάκια είναι φριχτή...


    musicathy
    27.08.2008, 13:53

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 27-08-2008 στις 01:25 έγραψε...

    Τώρα και με  τους στρατιώτες στους δρόμους ο Μπερλουσκόνι αναδεικνύεται σε αντάξιο διάδοχο του Μουσολίνι. Tο επόμενο βήμα θα είναι η φυλάκιση του Umberto Eco άραγε;

     

    HEIL HITLER cavaliere Berlouskoni
    {#emotions_dlg.thumbdown}



     

     

    {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.clap}


    XeniaRodo
    27.08.2008, 16:05

    "Στη Γένοβα απαγορεύεται να περπατάει κάποιος στο δρόμο,

    με μπουκάλι κρασί ή κουτάκι μπίρας στο χέρι."

     

    αυτό ισχύει και σε άλλες χώρες, όπως η Φιλανδία -που έχει σοβαρό πρόβλημα αλκοολισμού- και η Ισπανία (στη Βαρκελώνη τουλάχιστον, όπου οι μπύρες πωλούνται τα βράδυα από χέρι σε χέρι στους δρόμους)

     

    Επίσης μου έτυχε -στη Βαρκελώνη- να πάω να αγοράσω μια μπύρα από ένα σούπερ μάρκετ κατά τις 8,30 το βράδυ και να μου πουν μέσα στο κατάστημα ότι απαγορεύεται μετά από μια συγκεκριμένη ώρα η αγορά αλκοόλ... οπότε την άφησα και πήρα μια κόκα κόλα... 




    BAGRATION
    27.08.2008, 19:19

    "Ρομποτάαααακια!......Ενωθείιιιιιτε!........ρομποτάαααακια εεεε!εεεε!......."

    Μη το ένα, μη το άλλο και Ζήτω ο Κοινωνικός αυτοματισμός!!!!!!!!!

     


    -----------------
    " Το μαχαίρι θα φτάσει μέχρι το κόκκαλο"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 28-08-2008 15:15 ]


    kamelia8
    27.08.2008, 19:37

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 27-08-2008 στις 00:03 έγραψε...

    Στην παραλία Ερακλέα, πλησίον της Βενετίας, υπάρχει σαφής απαγόρευση που στρέφεται προς τους ανήλικους λουόμενους κυρίως. Συγκεκριμένα απαγορεύεται να χτίζουν κάστρα στην άμμο, διότι- όπως ο νόμος λέει- δημιουργούν προβλήματα στους λοιπούς λουόμενους.

     

     

    Αυτό είναι εντελώς παλαβό... {#emotions_dlg.scared}


    sylviaki
    28.08.2008, 00:38

    Πριν δυο εβδομαδες βρισκομουν στην ιταλια για διακοπες και συγκεκριμενα στη ρωμη και στη βενετια και δεν διαπιστωσα τις απαγορευσεις που αναφερθηκαν. Μπορει απλα να υπαρχουν αυτοι οι κανονισμοι για να περιορισουν τις υπερβολες των τουριστων, οι οποιοι δεν σεβονται παντα τις χωρες τις οποιες επισκεπτονται.:)


    kithara-woman
    28.08.2008, 01:06

    Τα διάβασα κι εγώ κάπου αυτά.Τώρα κατά πόσο ισχύουν,δεν ξέρω.Λίγο τραβηγμένα μου μοιάζουν.Πριν ένα μήνα εκεί ήμουνα.Στη Ρώμη όλοι ξαπλωμένοι ήταν κάτω από τα δέντρα.Στη Βενετία,στην πλατεία του Αγίου Μάρκου είχε αρκετά περιστέρια,αν και τα περισσότερα τρόμαζαν και φεύγανε με τον κόσμο.

    Αυτό με τα κάστρα στην άμμο.Σε τι ενοχλούν τα παιδάκια με τα κουβαδάκια δεν κατάλαβα.{#emotions_dlg.confused1}

    Ίσως τα κάνουν όλα αυτά για λόγους καθαριότητας,για να μην πετάνε κάτω σκουπίδια οι τουρίστες,αλλά και οι ντόπιοι,αν τρώνε και πίνουν στο δρόμο.Αν είναι έτσι...Δεν τα υιοθετούν και εδώ,μήπως δούμε μια καθαρή μέρα;{#emotions_dlg.yes}


    Termite
    28.08.2008, 12:03

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 27-08-2008 στις 00:03 έγραψε...

    Στην ιταλική πρωτεύουσα, Ρώμη, είναι απαγορευμένο το να ξαπλώσεις κάτω από τα δέντρα των πάρκων για να ξαποστάσεις πίνοντας ένα αναψυκτικό, όπως επίσης απαγορεύεται να καθήσεις στα σκαλιά τις διάσημης Πιάτσα Ντι Σπάνια με σάντουιτς στο χέρι. Η ίδια απαγόρευση ισχύει και για ένα μεσημεριανό υπνάκο σε ανοικτούς χώρους.

    Οι αυστηροί και περίεργοι νόμοι συνεχίζονται και φθάνουν μέχρι τη Βενετία, όπου εάν κάποιος ανενημέρωτος ταΐσει τα περιστέρια στην πλατεία του Αγίου Μάρκου κινδυνεύει με χρηματικό πρόστιμο εάν πέσει στα χέρια των αρχών.

    Μπορεί να υπάρχουν στα χαρτιά αλλα σε διαβεβαιώνω οτι σε καμία περίπτωση δεν εφαρμόζονται.

    Στην Πιάτσα ντι Σπάνια, καθήσαμε όχι μόνο με σάντουιτς αλλα και με παγωτό, και πίτσα και παρακολουθήσαμε πριν 2 εβδομάδες συναυλία κλασσικής μουσικής! Ηταν απλά απίστευτο.

    Όσο για την Βενετία, και τα περιστέρια διαπίστωσα οτι είναι τόσο αγαπητά στον κόσμο που περπατάει στην πλατεία ωστε όχι μόνο τα ταίζει αλλα τα αφήνει να κάθονται στο κεφάλι του και να πραγματοποιούν επικίνδυνους ελιγμόυς σε απόσταση εκατοστών απο το μάτι τους!!!


    Oceanborn
    28.08.2008, 14:37

    Για τα άλλα δεν ξέρω αλλά αυτο για τη Ρώμη σίγουρα δεν ισχύει και αν ισχύει τότε κανείς δεν το κάνει!!! Στη Ρώμη οι περισσότεροι βγαίνουν βόλτες και την αράζουν έτσι χύμα! Ακόμα και μείς αυτό κάναμε και ποτέ κανείς δεν είπε τίποτα!!
    Όσο για την Piazza di Spagna μια χαρα μπορείς να φας και πίτσα και σαντουιτς και παγωτό και δεν έχεις και κανένα πρόβλημα!
    Μπορεί να ισχύουν οι νόμοι αλλά κανένας δεν κυνηγάει, άντε τώρα να πει ο carabiniero με τα πολύ καλα αγγλικά που δεν ξέρει σε ένα τουρίστα, μην καθεσε και τρως στα σκαλιά, τα ταπεράκια σου και σε άλλη πλατεία!!! No way!!! Smile


    emmanuella
    28.08.2008, 23:12

    Να απαντήσω σε όσους έχουν αμφιβολοία ότι:

    Οι νόμοι περί περιστεριών στην S. Markos πλατεία , τα καστράκια στην άμμο και περί pIazza di Spagna είναι αλήθεια. {#emotions_dlg.yes}

    Τυχαίνει να έχω και συγγενείς αλλά και φίλους πολλούς στην Ιταλία και μου ρο έχουν επιβεβαιώσει !!! {#emotions_dlg.beer}


    rompa
    28.08.2008, 23:51

    Φαντάζομαι ότι όλες αυτές οι απογορεύσεις έχουν κάποια αιτία . Μπορεί κάποιες να είναι υπερβολικές και ακραίες αλλά ποιος ξέρει τι έχουν δει τα μάτια τους . Να δούμε που θα πάει όλο αυτό ...


    Termite
    29.08.2008, 00:52

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 28-08-2008 στις 23:12 έγραψε...

    Να απαντήσω σε όσους έχουν αμφιβολοία ότι:

    Οι νόμοι περί περιστεριών στην S. Markos πλατεία , τα καστράκια στην άμμο και περί pIazza di Spagna είναι αλήθεια. {#emotions_dlg.yes}

    Τυχαίνει να έχω και συγγενείς αλλά και φίλους πολλούς στην Ιταλία και μου ρο έχουν επιβεβαιώσει !!! {#emotions_dlg.beer}

    Σου έχουν επιβεβαιώσει οτι υπάρχουν απλά ή οτι εφαρμόζονται κιόλας;


    emmanuella
    29.08.2008, 12:06

    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 29-08-2008 στις 00:52 έγραψε...

    Σου έχουν επιβεβαιώσει οτι υπάρχουν απλά ή οτι εφαρμόζονται κιόλας;



    Για όλους μου έχουν επιβεβαιώσει ότι υπάρχουν απλά.

    Για τα σάντουιτς όμως στην Piazza di Spagna μου έχουν επιβεβαιώσει ότι εφαρμόζεται !!!

    Όπως επίσης και στα νησάκια Κάπρι και στο Ποσιτάνο απαγορεύονται αυστηρώς τα τσόκαρα !!!


    kamelia8
    29.08.2008, 14:27

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 29-08-2008 στις 12:06 έγραψε...

    Στα νησάκια Κάπρι και στο Ποσιτάνο απαγορεύονται αυστηρώς τα τσόκαρα !!!



     

    {#emotions_dlg.scared} Οι άνθρωποι είναι για δέσιμο......!


    Sweet-Killer
    03.09.2008, 16:49

    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 29-08-2008 στις 14:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 29-08-2008 στις 12:06 έγραψε...

    Στα νησάκια Κάπρι και στο Ποσιτάνο απαγορεύονται αυστηρώς τα τσόκαρα !!!



     

    {#emotions_dlg.scared} Οι άνθρωποι είναι για δέσιμο......!



     

    Καλέ... Αν είναι δυνατόν!!! {#emotions_dlg.eek}