ελληνική μουσική
    790 online   ·  210.849 μέλη
    Sofia
    18.10.2004, 12:09
    Quote:

    Το μέλος revekka στις 18-10-2004 στις 03:28 έγραψε:

    ... δεν ξέρω αν μου συμβαίνει μόνο εμένα αυτό αλλα κάθε φορά μου ρχεται να το πω και διαφορετικά. διάστημα, 3ης, 4ης, 5ης, μην πω και 2ης, αλλαγές στη μελωδία ...

    .





    koita na deis pou ki egw to pathenw auto me to sugkekrimeno kommati!!
    Orfeus
    18.10.2004, 14:07
    Το "Knockin' on Heaven's Door, ανήκει στο Soundtrack της ταινίας του Sam Peckinpah, "Pat Garrett & Billy the Kid' /1973 με τους
    Kris Kristofferson, James Coburn, Jason Robards & Rita Coolidge

    Στην ταινία ο Dylan, εκτός από τα δέκα κομμάτια που έγραψε για το Soundtrack, παίζει και ένα μικρό ρόλο. Υποδύεται έναν παράνομο που λέγεται Alias.

    Ο στίχος, αναφέρεται στην επιθυμία του Billy (K. Kristofferson), να εγκαταλείψει την παρανομία και να ζήσει μια ήσυχη "παραδεισένια" ζωή με την αγαπημένη του Maria (R. Coolidge).

    Νοιώθει κουρασμένος. Βλέπει ότι η ζωή του δεν μπορεί να συνεχιστεί έτσι.
    (It's gettin' dark, too dark for me to see)

    Ο κύκλος στενεύει ολοένα. Τον κυνηγάνε από παντού.
    That long black cloud is comin' down

    Η Maria του προσφέρει το άσυλο της αγάπης της και είναι αυτό που και ο ίδιος θέλει. Βρίσκεται μπροστά σε μία πόρτα που δεν την άνοιξε ποτέ μέχρι τώρα στη ζωή του. Επιθυμεί με όλη τη δύναμη της ψυχής του, να αφήσει πίσω την κόλαση της παρανομίας και το μόνο που χρειάζεται να κάνει, είναι να ανοίξει αυτή την πόρτα που ήδη έχει χτυπήσει.
    Knock, knock, knockin' on heaven's door

    Άλλά καλύτερα να δείτε το φιλμ.....
    Astron
    18.10.2004, 15:49
    Επομένως μάλλον έκανα λάθος που το χαρακτήρισα ως αντιπολεμικό.

    Στους στίχους όμως γιατί αναφέρεται στην μητέρα του και όχι στην Maria?
    Orfeus
    18.10.2004, 16:10
    Την αποκαλούσε Mama, Γιατί ήταν έγκυος.


    Astron
    18.10.2004, 16:47
    Να σαι καλα ρε Γιώργο που με ξεστραβώνεις, γιατί δεν είχα ιδέα για όλα αυτά !
    Η λέξη badge στον πρώτο στίχο σε τι αναφέρεται;
    CARNIVORUS
    18.10.2004, 16:56

    APORIA: Dhladh epeidh o Dylan Yphrkse megalos tragoudopoios prepei na tou sygxwrounte oi opoiesdhpote akyres marketistikes paparies pou kanei...??????
    H diafhmish gia ta eswrouxa travhxthke ston Canada (Otava Rankin Studios), prokeite gia tin pasignwsth firma eswrouxwn Venus (Victorias Secret...) kai fysika sto spotaki ektos apo to kommati (to opoio dysthxws den vrhka poio htan giati to stream den eixe hxo...gmt) emfanizete kai o IDIOS O DYLAN me ena mpastouni typou King Pin(gia osous goustaroun palia spider-man...xexexe)....

    erxomai loipon na symplhrwsw oti poloi synanthrwpoi mas (Lou Reed,Elvis Prisley,Dave Brock,oloi oi Deep Purple,Jimy Page,David Bowie....kai o katalogos dysthxws den tha eixe telos) "to eixan, alla to exasan". TI den kserw na pw...Ayth thn akathwristh morfh mageias pou ligoi poly proikismenoi anthrwpoi eixan to pronomio na niwsoun... alla mono ena 30% (kata diki mou panta proseggish kai ektimish) anti apla na xasei to aggigma tis mousas (gia diaforous logous mporei na symvei ayto....eite logw koresmou,eite apoprosanatolismou, eite fygoponhs politikis...ktl) to ksepoulhse petwntas stin mhxanh tou kima idanika kai oneira tis niotis tou....
    o symvivasmos den einai egklhma....to ksepoulima omws prepei na timwreite paradhgmatika....!!!!!
    Astron
    18.10.2004, 17:01
    Ρε φίλε, ακόμα κι έτσι να είναι, διαφήμιση για εσώρουχα έκανε, δεν πούλησε και πρέζα!
    Δε νομίζω ότι ξεπούλησε κάτι, ούτε νομίζω ότι με το παραμικρό πρέπει να πετάμε τους ανθρώπους στην πυρά ειδικά όταν έχουν προσφέρει τόσα πολλά στην παγκόσμια μουσική.
    Αυτά σα παρένθεση... Το θέμα μας παραμένει το knockin' on heaven's door.
    Orfeus
    18.10.2004, 17:26
    Badge: Το σήμα. Το διακριτικό γνώρισμα. Εδώ έχουμε την ερμηνεία του συμβόλου.

    Mama, take this badge off of me

    Το σύμβολο της παρανομίας. Τη ρετσινιά που λέμε με άλλα λόγια.


    revekka
    19.10.2004, 00:14
    μπράβο βρε Σοφάκι, ζήτω οι διφωνίες

    τωρα κατάλαβα, θα γράφουμε εμείς κανα δυο σχόλια και μετα ο orfeus θα παίρνει φόρα ...

    astron, η εκδοχή του orfeus ισχύει για την ταινία. αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να εκληφθεί και σαν αντιπολεμικό το κομμάτι. η ποιητική γλώσσα είναι πολυσημαίνουσα, αυτό είναι η πρόκληση ...

    Orfeus
    19.10.2004, 03:34
    Ακριβώς έτσι είναι Ρεβέκκα.

    Συμφωνώ και στις δύο παραγράφους!!!



    Πάμε λοιπόν...


    Astron
    19.10.2004, 08:55
    Πάντως ακόμα και αν δεν είναι αυστηρά αντιπολεμικό με την έννοια της αντίστασης του στρατιώτη, και πάλι έχει μια φιλειρηνική έννοια απ' ότι φαίνεται. Και η παρανομία ένα είδος συνεχούς μάχης δεν είναι;


    Υ.Γ. Σοφάκι;

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Astron on 19-10-2004 08:55 ]
    revekka
    19.10.2004, 11:56
    σκέφτομαι τωρα πιο τραγούδι να βάλω για συνέχεια ...

    φεύγουμε λίγο απο τον πόλεμο των όπλων και πάμε στην εξωτερική και εσωτερική πολιτική, στην αλλαγή που έφερε στους ανθρώπους η ανάπτυξη της οικονομίας

    SLOW TRAIN

    Sometimes I feel so low-down and disgusted
    Can't help but wonder what's happenin' to my companions,
    Are they lost or are they found, have they counted the cost it'll take to bring
    down
    All their earthly principles they're gonna have to abandon?
    There's a slow, slow train comin' up around the bend.

    I had a woman down in Alabama,
    She was a backwoods girl, but she sure was realistic,
    She said, "Boy, without a doubt, have to quit your mess and straighten out,
    You could die down here, be just another accident statistic."
    There's a slow, slow train comin' up around the bend.

    All that foreign oil controlling American soil,
    Look around you, it's just bound to make you embarrassed.
    Sheiks walkin' around like kings, wearing fancy jewels and nose rings,
    Deciding America's future from Amsterdam and to Paris
    And there's a slow, slow train comin' up around the bend.

    Man's ego is inflated, his laws are outdated, they don't apply no more,
    You can't rely no more to be standin' around waitin'
    In the home of the brave, Jefferson turnin' over in his grave,
    Fools glorifying themselves, trying to manipulate Satan
    And there's a slow, slow train comin' up around the bend.

    Big-time negotiators, false healers and woman haters,
    Masters of the bluff and masters of the proposition
    But the enemy I see wears a cloak of decency,
    All non-believers and men stealers talkin' in the name of religion
    And there's a slow, slow train comin' up around the bend.

    People starving and thirsting, grain elevators are bursting
    Oh, you know it costs more to store the food than it do to give it.
    They say lose your inhibitions, follow your own ambitions,
    They talk about a life of brotherly love, show me someone who knows how to
    live it. There's a slow, slow train comin' up around the bend.

    Well, my baby went to Illinois with some bad-talkin' boy she could destroy
    A real suicide case, but there was nothin' I could do to stop it,
    I don't care about economy, I don't care about astronomy
    But it sure do bother me to see my loved ones turning into puppets,
    There's a slow, slow train comin' up around the bend.

    υ.γ το Σοφάκι πάει για τη Σοφία (!), που είπε πως το knocking on heaven's door προσφέρεται για διφωνίες
    Orfeus
    19.10.2004, 13:04
    Το τραγούδι αυτό, που βρίσκεται στο ομώνυμο άλμπουμ του αγαπημένου μου τραγουδοποιού, ανήκει στην Χριστιανική Περίοδο (1979-1981)

    Περίοδο που δεν ήθελα ούτε να τον .....βλέπω.

    Ίσως να ....επιστρέψω!!!
    Astron
    19.10.2004, 13:51
    Δυστυχώς δεν ξέρω το τραγούδι επομένως δεν μπορώ να το σχολιάσω ιδιαίτερα... Ρεβέκκα αν θες πες μας περισσότερα για το τραγούδι, το νόημα του κλπ

    Γιώργο τί είναι αυτή η χριστιανική περίοδος ;
    Orfeus
    19.10.2004, 14:50
    Το τραγούδι αυτό, δεν το "γνωρίζω" ούτε εγώ, γιατί όπως είπα και πριν, τον ...αγνόησα κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου.

    Θα πρότεινα λοιπόν κι' εγώ Παύλο, να γράψει η Ρεβέκκα κάτι γι' αυτό, ώστε να έχω το χρόνο να ετοιμάσω ένα κείμενο / παρουσίαση της Χριστιανικής Περιόδου).

    Αν συμφωνεί φυσικά και εκείνη με αυτό...
    Sofia
    19.10.2004, 15:52
    'Οπως προανέφερε και ο Orfeus στα τέλη της δεκαετίας του 70 ο Dylan έκανε μια στροφή προς τη θρησκεία. Δυο είναι οι δίσκοι της περιόδου αυτής αν δεν κάνω λάθος. Το Slow Train coming απ'όπου και το ομώνυμο τραγούδι και το Saved. Ενδιαφέρουσα πάντως είναι η συμμετοχή στο Slow Train Coming και του Mark Knopfler από τους Dire Straits.


    Orfeus
    19.10.2004, 16:26
    Σοφία...

    Έκανε τρία άλμπουμς σε αυτή την περίοδο.

    Slow Train Coming / 1979
    Saved / 1980
    Shot of Love / 1981


    Ναι. Στο Slow Train Coming συμμετείχε ο Mark Knophler, αλλά και ο ντράμμερ Pick Withers, γιατί ο Dylan τότε, ήταν θαυμαστής των Dire Straits.


    revekka
    19.10.2004, 16:44
    είπα κι εγώ να βάλω ένα κομμάτι που να να μην είναι πολύ γνωστό. τωρα με αυτά της χριστιανικής περιόδου δεν είμαι ιδιαίτερα εξοικειωμένη, έχω μια τάση να 'παραβλέπω' τα περι ηθικολογίας και απαγορευτικής θρησκείας.

    ο δίσκος slow train coming έχει αναμφισβήτητα χριστιανικούς απόηχους. αφού μιλάμε για τον dylan καλό είναι να παρουσιάσουμε διάφορες πτυχές της δουλειάς του. και είμαι πολύ σύμφωνη για το κείμενο του orfeus για την χριστιανική περίοδο. και πολύ περίεργη μάλιστα!

    λοιπόν ... το κομμάτι είναι μπλούζ, με ρυθμό μέτριο προς αργό, σαν το τρένο που έρχεται. σόλο ηλεκτρική κιθάρα και πλήκτρα. το εξώφυλλο του δίσκου είναι ζωγραφιά με μολύβι. άνθρωποι που δουλέυουν στις σιδηροδρομικές γραμμές και το τρένο που πλησιάζει. εκ πρώτης όψεως, δεν έχει κάποιο σημάδι χριστιανισμού αλλά ... το σφυρί που κρατάει ο εργάτης είναι σχεδόν σε σχήμα σταυρού. η φωτογραφία πίσω έχει μαύρα σύννεφα και ένα πάσσαλο της ηλεκτρικής, ο οποίος είναι πιο ξεκάθαρα σταυρός απο το σφυρί.

    η πρώτη στροφή μιλάει για συντρόφους. αυτοι μπορεί να είναι εργάτες που δουλέυουν μαζί ή και χριστιανοί. υπάρχει τίμημα αν θέλουν να bring down their earthly principles they will have to abandon. η θρησκεία προβάλλει την άρνηση των γήινων, προσωρινών αξιών για τη μετα θάνατο ζωή. απο την άλλη, οι εργάτες των σιδηρογραμμών δούλευαν απάνθρωπα ωράρια με χαμηλούς μισθούς, εγκατέλειψαν την παλιά ήρεμη ζωή στα αγροκτήματα. there is a slow train coming, που μπορεί να είναι η δευτέρα παρουσία ή η κοινωνική αλλαγή προς την οικονομία, κάτι ανάλογο της βιομηχανικής επανάστασης στην Ευρώπη.

    ίσως να βοήθησα λίγο να ερμηνέυσετε τους στίχους που ακολουθούν, περιμένω σκέψεις

    Astron
    21.10.2004, 12:42
    Μάλιστα... μιας και έχουν περάσει 2 μέρες από το τελευταίο post, και μέχρι να γράψει ο orfeus το άρθρο περί χριστιανικής περιόδου του Dylan (αν δεν κάνω λάθος ο Dylan είχε εβραϊκή καταγωγή σωστά;), ας περάσουμε στο επόμενο τραγούδι.

    Απ' τα παλιά καλά...

    Don't think twice it's alright
    -------------------------------

    It ain't no use to sit and wonder why, babe
    If you don't know by now
    An' it ain't no use to sit and wonder why, babe
    It don't matter, anyhow
    When your rooster crows at the break of dawn
    Look out your window and I'll be gone
    You're the reason I'm trav'lin' on
    Don't think twice, it's all right

    It ain't no use in turnin' on your light, babe
    That light I never knowed
    An' it ain't no use in turnin' on your light, babe
    I'm on the dark side of the road
    Still I wish there was somethin' you would do or say
    To try and make me change my mind and stay
    We never did too much talkin' anyway
    So don't think twice, it's all right

    It ain't no use in callin' out my name, gal
    Like you never did before
    It ain't no use in callin' out my name, gal
    I can't hear you any more
    I'm a-thinkin' and a-wond'rin' all the way down the road
    I once loved a woman, a child I'm told
    I give her my heart but she wanted my soul
    But don't think twice, it's all right

    So long honey babe
    Where I'm bound, I can't tell
    But goodbye's too good a word, gal
    So I'll just say fare thee well
    I ain't sayin' you treated me unkind
    You could have done better but I don't mind
    You just kinda wasted my precious time
    But don't think twice, it's all right


    Αυτό που μου έκανε εντύπωση όταν πρωτάκουσα αυτό το τραγούδι, εκτός από την πολύ όμορφη μελωδία και την χαρακτηριστική ζεστή φωνή του Dylan που είναι ιδιαίτερη στα πρώτα του τραγούδια, ήταν η πρωτοτυπία του.
    Συνήθως τα ερωτικά τραγούδια γενικά έχουν ένα νόημα τύπου "γύρνα πίσω σ'αγαπώ", ή "τί σου κανα και μ' εγκατέλειψες".
    Εδώ όμως έχουμε ένα τραγούδι τελείως διαφορετικό!
    Ο Ντύλαν φεύγει απ' τη σχέση όμως, δεν φαίνεται να είναι και τόσο σίγουρος, ή και τόσο ήρεμος όσο θα ήθελε να νιώθει. Νομίζω αυτό το it's alright που επαναλαμβάνει συνέχεια, στην πραγματικότητα είναι για να παρηγορήσει και να ηρεμήσει τον εαυτό του περισσότερο. Όπως λέμε μέσα μας καμία φορα "δεν πειράζει, δεν πειράζει..." και το λέμε περισσότερο για να το πιστέψουμε παρά επειδή το εννοούμε.
    Ταυτόχρονα οι εικόνες μου δίνουν την αίσθηση της παλιάς Αμερικής, έξω απ' τις πόλεις, και αυτή είναι μια πολύ χαλαρωτική εικόνα.
    Νομίζω το δίστιχο
    Still I wish there was somethin' you would do or say
    To try and make me change my mind and stay
    τα λέει όλα για το πώς πραγματικά αισθάνεται εδώ ο στιχουργός.
    Νιώθω σαν αυτό το δίστιχο να ξέφυγε από το μυαλό του τραγουδοποιού και να γράφτηκε στο χαρτί αυθόρμητα, γιατί προδίδει τα πραγματικά του συναισθήματα.

    Άλλος ιδιαίτερος στίχος:
    It ain't no use in callin' out my name, gal
    Like you never did before
    Εδώ νομίζω ότι τα πράγματα είναι λιγάκι διαφορετικά απ' ότι μας λέει.
    Στην πραγματικότητα νομίζω την σταματάει γιατί πληγώνεται στο άκουσμα του ονόματός του και ίσως να μετανιώνει που φεύγει. Το "it aint use" μάλλον χρησιμοποιείται για να προσπαθήσει να πείσει και τον εαυτό του γι' άλλη μια φορά.

    I give her my heart but she wanted my soul
    Της έδωσα δηλαδή την αγάπη μου αλλά αυτή ήθελε την ψυχή μου=ελευθερία μου. Κατά την γνώμη μου είναι πολύ έξυπνος στίχος και πολύ όμορφος τρόπος αντιπαραβολής της καρδιάς και της ψυχής.

    Πάντως στο τέλος βγάζει μια έντονη πίκρα και ας το απλοποιεί αρκετά:
    You just kinda wasted my precious time

    Πάντως αυτό το "it's alright" έτσι όπως το λέει ο Dylan μου δημιουργεί πολύ όμορφα συναισθήματα, μα δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς. Δίνει μια παρηγοριά και μια ηρεμία που εμένα τουλάχιστον με γαληνεύει πολύ.

    Αυτά...περιμένω και τις δικές σας ερμηνείες του τραγουδιού να δούμε αν ταυτίζονται καθόλου
    revekka
    21.10.2004, 15:04
    συνεχίζουμε με το don't think twice ... οι ερμηνείες μας πάντως δεν πολυταυτίζονται :)

    αυτός που φεύγει απο τη σχέση (δεν μπορούμε να πούμε αν είναι ο ίδιος ο dylan ή όχι) έχει συνειδητοποιήσει κάποια πράγματα και
    αμφιβάλλει για τον εαυτό του, όχι για τον τερματισμό της σχέσης:

    if you don't know by now, ain't no use to sit and wonder why
    αν δεν έχεις καταλάβει μέχρι τώρα, δεν υπάρχει λόγος να διερωτάσαι, δεν υπάρχει λόγος να είμαστε μαζί

    it ain't no use turning on your light babe, that light I never knowed
    δεν υπάρχει λόγος να ανάψεις το φως, να φανεί τι είχαμε, η ζωή μας μαζί, εσύ, η αγάπη σου. αυτή τη ζωή δεν την έμαθα ποτέ (και σε σχέση με τη πρώτη στροφή) και αν δεν το έχεις καταλάβει μέχρι τώρα, δεν υπάρχει λόγος να διερωτάσαι, δεν έχει σημασία πια να προσπαθήσεις. είναι αυτό που λέμε οτι στον δικό μας άνθρωπο δε θέλουμε να τα εξηγούμε όλα, έχουμε ανάγκη να διαβάζει 'μεταξύ των γραμμών', να ερμηνεύει τη συμπεριφορά μας, να έχουμε μια ιδιαίτερη επικοινωνία.

    I'm on the dark side of the road
    ψάχνω μέσα μου, δεν έχω ακόμα βρεί όλα όσα με εκφράζουν, το φώς σου δεν συμβαδίζει με τη σκοτεινιά μου

    I wish there was something you could do or say
    μακάρι να ύπήρχε κάτι που να μπορείς να κάνεις, να πείς, να με αγγίξει. αλλα δεν υπάρχει.

    It ain't no use in calling out my name, I can't hear you anymore
    όσο περνά ο καιρός τόσο πιο πολύ βυθίζομαι στο δικό μου το σκοτάδι, στον εαυτό μου, είμαι μόνος, απομονωμένος, δεν μπορώ να ακούσω τη φωνή σου πια, είναι ανάγκη να ακούσω τη δική μου φωνή.

    I give her my heart, but she wanted my soul
    την αγάπησα αλλα ήθελε πολλά περισσότερα. για να ακούσω αυτήν έπρεπε να σωπάσω εγώ, για να είμαι μαζί της να γυρίσω την πλάτη στο μέσα μου, στη σκοτεινή πλευρά μου που δεν κατάλαβε ποτέ ή που αγνόησε. για να είμαι μαζί της, ήθελε ν'αλλάξω την ψυχή μου

    where I'm bound I can't tell
    ποιος είναι ο προορισμός μου δεν ξέρω, γι αυτό και φεύγω, ταξιδεύω για να μάθω

    fare thee well στο επανιδείν, μπορεί και να ξανασυναντηθούμε

    I ain't saying you treated me unkind, you could have done better but I don't mind, you just waisted my precious time
    δεν ήσουν κακή μαζί μου αλλλα θα μπορούσες να ήσουν και καλύτερη. δεν έχει σημασία τωρα πια, ο έρωτας δεν είναι θέμα καλοσύνης. ο χρόνος που ήμουν μαζί σου είναι χαμένος, θα μπορούσα να είχα μάθει τον εαυτό μου σ αυτό το διαστημα

    don't think twice, it's allright
    δεν ξέρω που θα με βγάλει ο δρόμος αλλα όσο ακολουθώ το ένστικτό μου, νιώθω αληθινός με τον εαυτό μου, δε χρειάζεται να σκεφτώ δεύτερη φορά. όσο είμαι αληθινός, δεν πειράζει, όλα είναι καλά.