ελληνική μουσική
    573 online   ·  210.848 μέλη

    Ξανθίππη Καραθανάση

    XeniaRodo
    28.08.2008, 10:27

     

    Μία από τις καλύτερες τραγουδίστριες που έχουμε στην Ελλάδα, κι όμως, όχι τόσο γνωστή...

    Κι εγώ σχετικά πρόσφατα την ανακάλυψα.... 

    Άνοιξα αυτό το τόπικ, για να γίνει ίσως η αφορμή να την γνωρίσουν περισσότεροι...

    Δείτε το βίντεο που ακολουθεί....

     

    Η Ξανθίππη Καραθανάση μεγάλωσε σ' ένα περιβάλλον γεμάτο από ήχους, η μικρότερη και η πιό ζωηρή ανάμεσα στα τέσσερα καλλίφωνα παιδιά του Αποστόλη και της Ελένης Καραθανάση, ενός ζευγαριού που είναι μάλλον οι καλύτεροι τραγουδιστές και γλεντιστές του χωριού τους για πολλά χρόνια. Σε ένα περίγυρο όπου ζυμώνονται η τοπική μακεδινίτικη - χαλκιδικιώτικη παράδοση της οικογένειας, με την φρεσκάδα και τον πρόσχαρο χαρακτήρα των μικρασιατών προσφύγων, την διάλεκτο και τον τρόπο που τραγουδούσαν. Και τα σημάδια αυτής της επίδρασης έγιναν εμφανή από πολύ νωρίς για την Ξανθίππη. .....Πρέπει να ήταν φθινόπωρο του 1961, όταν ακούστηκε για πρώτη φορά στον ραδιοφωνικό σταθμό της Θεσσαλονίκης, οπότε τα κολακευτικά σχόλια για τη φωνή της την κάνουν ευρύτερα γνωστή. ....Σε αυτό το κλίμα η Ξανθίππη, η μικρότερη από την ομάδα του παραδοσιακού τραγουδιού στο σταθμό της Θεσσαλονίκης, έχει μια συχνή ραδιοφωνική παρουσία την περίοδο 1961-1964, όπου διακρίνεται ιδιαίτερα για την ερμηνεία της στα αργά, καθιστικά τραγούδια της Μακεδονίας και κυρίως της Χαλκιδικής, παρ' όλο το νεαρό της ηλικίας της. .......Τότε κάνει και την πρώτη της δισκογραφική εμφάνιση, με τέσσερα μικρά δισκάκια 45 στροφών. .......Εν συνεχεία συνεργάζεται για λίγο με το Λύκειο των Ελληνίδων. Το 1970 αποσπά το Α' βραβείο σε φεστιβάλ Δημοτικού τραγουδιού στην Ντιζόν της Γαλλίας, ενώ κατεβαίνει να μείνει μόνιμα στην Αθήνα. .......Το 1971 παίρνει μέρος μαζί με τον Χρόνη Αηδονίδη σε μιά σειρά συναυλιών του ΕΟΤ με δημοτικά τραγούδια στο Ωδείο Ηρώδου του Αττικού. ........Είναι η ευκαιρία όπου οι δισκογραφικές εταιρίες ανακαλύπτουν το ταλέντο της Ξανθίππης, την πλησιάζουν και της προτείνουν συνεργασία. .........

    (από το βιβλίαράκι του -εξαιρετικού- cd ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΚΑΙ ΣΚΟΠΟΙ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ)

    http://www.musical.gr/cddetails.php?gui_language=1&CD_code=PEK04-2

     

     

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : XeniaRodo στις 28-08-2008 10:28 ]


    CHE
    28.08.2008, 13:10

    Είναι και θεία μου παρακαλώ. Μου κάνει εντύπωση που την αναφέρετε καθώς αν και έχει προσφέρει πάρα πολλά στο Δημοτικό Τραγούδι και συγκεκριμένα στην παραδοσιακή μουσική της Μακεδονίας ελάχιστοι την γνωρίζουν και το όνομά της δεν το βλέπουμε συχνά στον έντυπο τύπο.


    megaloserwtikos
    28.08.2008, 14:42

    'Οταν τελειώνει το βίντεο που έχεις, στις επιλογές υπάρχει κι ένα καθιστικό αργό. Το ''έβγα μάνα μου''. Πραγματικά σπουδαία φωνή !


    gate
    28.08.2008, 14:47

    Η πιο σπουδαία γυναικεία φωνή (χωρίς υπερβολή) του παραδοσιακού τραγουδιού και ιδιαίτερα εκείνου της Μακεδονίας. Και επειδή, όπως λέει ο λαός "τα άδεια βαρέλια κάνουν μόνο θόρυβο", γι' αυτό δεν θα δει και δεν θα ακούσει πολλά σήμερα κάποιος για την Ξανθίππη Καραθανάση. Αυτό όμως ασφαλώς και δεν σημαίνει ότι δεν έχει γράψει ήδη μια τεράστια ιστορία στο χώρο της παραδοσιακής μουσικής και δεν θα αφήσει σπουδαία κληρονομιά στις επόμενες γενιές.

    Όποιος πάντως θέλει να έχει ένα εξαιρετικό δείγμα των ικανοτήτων της, καλό θα ήταν να ψάξει να βρει (γιατί δεν κυκλοφορεί στο εμπόριο εύκολα) αυτή την έκδοση, που αναφέρει και η Ξένια, προς τιμήν της από το Πανεπιστήμιο Κρήτης (διπλός δίσκος/cd με πολύ πλούσιο ένθετο αφιερωμένο στη ζωή της και την μουσική της Μακεδονίας).


    freddieKrueger
    28.08.2008, 15:01

    Δεν ξετρελαθηκα παντως...ειναι σιγουρα πολυ καλη φωνη,με χροια ομως που εμενα προσωπικα δε μου πολυ αρεσε,...Δεν ξερω αν θα πρεπει να συμπεριληφθει στις πιο καλες τραγουδιστριες στην Ελλαδα...


    fotini19
    28.08.2008, 16:10

    όντως μια από τις καλύτερες φωνές που δυστυχώς λίγοι την ξέρουν...

    Τα ''εβγα μάνα μου'' και ''άσπρα μου περιστέρια'' είναι δύο από τα αγαπημένα μου!


    dafnoula
    28.08.2008, 16:23

    Πραγματικά πολύ ωραία φωνή , αλλά δυστυχώς ποια μέσα ενημέρωσης ασχολούνται με το τόσο σπουδαίο μουσικό είδος που υπηρετεί , έτσι ώστε να την συναντήσουν οι ακροατές;


    XeniaRodo
    28.08.2008, 16:33

    Παράθεση:

    Το μέλος CHE στις 28-08-2008 στις 13:10 έγραψε...

    Είναι και θεία μου παρακαλώ. Μου κάνει εντύπωση που την αναφέρετε καθώς αν και έχει προσφέρει πάρα πολλά στο Δημοτικό Τραγούδι και συγκεκριμένα στην παραδοσιακή μουσική της Μακεδονίας ελάχιστοι την γνωρίζουν και το όνομά της δεν το βλέπουμε συχνά στον έντυπο τύπο.



     

    Θεία σου? 

    Θα ήθελα πολύ να τη δω κάποια στιγμή ζωντανά, αν μάθεις να παίζει κάπου Αθήνα πες το μας αν θες εδώ....


    yiannisyiannis
    29.08.2008, 09:13

    Είχα ακούσει πάρα πολλά γι' αυτήν, αλλά ποτέ δεν είχα την ευκαιρία να την ακούσω ζωντανά. Πριν 5-6 χρόνια λοιπόν, έγινε μια συναυλία-εκδήλωση προς τιμήν της, στην αίθουσα τελετών του ΑΠΘ. Ιδού η ευκαιρία λοιπόν! Φυσικά και πήγα με μεγάλη χαρά κι αγωνιούσα πότε θα έλθει η στιγμή που θα έπιανε το μικρόφωνο. Οι θρύλοι που κυκλοφορούσαν γύρω από το όνομά της, την ήθελαν να είναι η κορυφαία φωνή του μακεδονίτικου τραγουδιού, η οποία όμως κρατήθηκε μακριά απο τα κυκλώματα κι έτσι έμεινε στο περιθώριο. Η στιγμή που η Ξανθίππη πλησίασε το μικρόφωνο έφτασε. Εντάξει, δεν αντιλέγω, πολύ καλή ερμηνεύτρια, αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας. Περίμενα κάτι περισσότερο.


    -----------------
    Η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα, σαν ταξιδάκι αναψυχής μ’ ένα κρυμμένο τραύμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : yiannisyiannis στις 29-08-2008 09:49 ]


    emmanuella
    06.09.2008, 14:02

    Δεν την έχω ξανακούσει ...{#emotions_dlg.oops}

    Από το βίντεο όμως ... έχει πάρα πολύ ωραία φωνή γεμάτη χρώμα και βάθος !


    998
    24.12.2008, 11:53

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 998 στις 10-03-2010 12:12 ]


    thaliey
    25.12.2008, 15:57

    Παράθεση:

    Το μέλος CHE στις 28-08-2008 στις 13:10 έγραψε...

    Είναι και θεία μου παρακαλώ. Μου κάνει εντύπωση που την αναφέρετε καθώς αν και έχει προσφέρει πάρα πολλά στο Δημοτικό Τραγούδι και συγκεκριμένα στην παραδοσιακή μουσική της Μακεδονίας ελάχιστοι την γνωρίζουν και το όνομά της δεν το βλέπουμε συχνά στον έντυπο τύπο.



    εμενα μενει διπλα μου εδω και γενικα στη χαλκιδικη την εχουμε αρκετα ψηλα ειναι απιστευτη φωνη πραγματι ...αν ειναι  θεια σου υποθετω θα ξες και τους λογους που δεν εγινε τοσο γνωστη...ασχετο με το θεμα ερχεσε δηλαδη κ εδω στα μερη μου για να δεις τη θεια?!


    oxigono
    27.12.2008, 18:40

    Εξαίρετη φωνή με ιδιαίτερο ύφος και ήθος! Έγραψε ιστορία και στο λεγόμενο "έντεχνο" τη δεκαετία του ' 70 (αρχές) και από επιλογή της αφιερώθηκε στο παραδοσιακό και δη της Μακεδονίας! Να την έχει ο θεός καλά!{#emotions_dlg.walkman}


    Addicted-To-Music
    12.01.2009, 21:29

    Παιδιά η Ξανθίππη μένει 500 μέτρα μακριά από μενα.. {#emotions_dlg.biggrin} Έκανε και πρόπερσι το καλοκαίρι μια συναυλία στο αμφιθέατρο της πόλης μας, ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ.. Είναι υπέροχο το πώς η φωνή της παρέμεινε αναλλοίωτη στο χρόνο!


    gikostas
    13.01.2009, 15:56

    Έχει ιδιαίτερη φωνή η Ξανθίππη.Εμένα μου αρέσει πολύ και χαίρομαι να την ακούω να ερμηνεύει με αυτό τον τόσο μοναδικό τρόπο.


    998
    17.01.2009, 22:34


     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 998 στις 10-03-2010 11:59 ]


    beatlus
    12.02.2009, 21:36

    ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΚΗΝΗ - ΧΑΜΑΜ


    Κάθε Πέμπτη, Παρασκευή & Σάββατο


    Επιστρέφει στο αθηναϊκό κοινό λύνοντας την πολύχρονη σιωπή της μια σημαντική φωνή, η Ξανθίππη Καραθανάση.

    Ανανεωμένη επέλεξε να εμφανισθεί σε έναν μικρό χώρο αλλά αισθητικά μεγάλο, τη μουσική σκηνή ΧΑΜΑΜ! Με μουσικές και τραγούδια που πατάνε πότε σε παραδοσιακά μοτίβα και πότε στο λυρισμό μιας μπαλάντας. Μαζί της ο σπουδαίος σολίστας και συνθέτης Χρήστος Κωνσταντίνου.

    Στο πρόγραμμα συμμετέχουν ο Ζαχαρίας Καρούνης και η
    Σοφία Τζαβάρα.

    Για όσους ονειρεύονται ακόμα, η Ξανθίππη θα είναι κοντά τους.


    ΧΑΜΑΜ

    Δημοφώντος 97, Ανω Πετράλωνα
    Τηλ.: 210 34.21.212
    Ωρα έναρξης 23:00
    Είσοδος με ποτό στο μπαρ 15 ευρώ


    XeniaRodo
    19.02.2009, 00:47

    ααα εξαιρετικά...

     

    :)


    Argimik
    14.05.2009, 20:49

    Εγώ πάντος έγινα 30 χρονών για να γνωρίσω την κ. Καραθανάση μέσα από την εκπομπή του Παπαδόπουλου και πραγματικά δεν πίστευα αυτό που άκουγα. Και εκτός από την τέλεια φωνή που έχει, είναι και άψογη ερμηνεύτρεια. Τα τραγούδια πραγματικά τα μεταμορφώνει. Μακάρι να κάνει κάποια συναυλία στη Χαλκιδική φέτος. Δεν θα τη χάσω με τίποτα. Αν ακούσει κανείς κάτι ας μας πεί.

    Πάντως μου έκανε και ένα μεγάλο κακό η κ. Καραθανάση. Απλά τώρα δεν μπορω να ακούσω κανέναν άλλο :) Έφαγα κόλημα.

    Μπράβο της είναι άψογη και μακάρι να συνεχίσει να μας χαρίζει τη φωνή της.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Argimik στις 15-05-2009 02:00 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Argimik στις 16-05-2009 00:37 ]