ελληνική μουσική
    491 online   ·  210.830 μέλη

    Άμεση βοήθεια !!! Θέλω να συνδέσω την κιθάρα σε υπολογιστή χωρίς ενισχυτή.

    katerina21m
    31.08.2008, 19:59

    Εχω μια κιθάρα ηλεκτρική και μια ηλεκτροακουστική και θέλω να μπορώ να τα συνδέω στον υπολογιστή και με το προγραμμα guitar rig να διαμορφώνο τον ηχο οπως θέλω εγω. Το ερωτημά μου ειναι το εξής : Πρεπει να εχει καποιες συγεκριμμένες επιδόσεις ο υπολογιστής ? Τι εξαρτήματα θα χρειαστώ για να συνδέσω την κιθάρα επανω στον υπολογιστή ? Και απο που μπορω να παω να αγοράσω κάτι τετοιο ? Συμφερει ? ή θα ηταν καλυτερα τα λεφτα που θα εδεινα για κατι τετοιο να τα δώσω για εναν καλο ενυσχητη ? Αυτα μεχρι στιγμης τα ερωτημα τα μου... Αν μπορεί καποιος να με βοηθηση... Ευχαριστω. Υ.Γ : αυτο που θελω εγω ειναι να εχω πολλους διαφορετικους ηχους απο αυτο που ακουω τωρα σε ακουστικη και με δυνατοτερη ενταση.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 01-09-2008 02:14 ]


    benthic
    31.08.2008, 20:09

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : benthic στις 19-09-2008 10:18 ]


    noizreduction
    31.08.2008, 20:48

    Για να παρουμε μια μια τις ερωτησεις σου:

     

    1) Ο υπολογιστης σου πρεπει να πληρει τουλαχιστον τις ελαχιστες απαιτησεις που προσδιοριζει ο κατασκευαστης του Guitar Rig 3. Κι αυτες ειναι:

    Windows XP + Service Pack 2 or Windows Vista (32 bit),

    Pentium/ Athlon XP 1.4 GHz,

    512 MB RAM

    USB 2.0

    Εαν πληρεις αυτες τις απαιτησεις, τοτε μπορεις να προμηθευτεις το Guitar Rig 3

     

    2) Χρειαζεσαι τουλαχιστον μια καλη καρτα ηχου. Εαν εχεις μια build in, τοτε τα πραγματα ειναι δυσκολα, γιατι συνηθως αυτες οι καρτες δεν ειναι για τοσο απαιτητικα προγραμματα.Εννοειται βεβαια πως θα χρειαστεις το αναλογο καλωδιο. Εαν παραμεινεις στη καρτα που ειναι πανω στον υπολογιστη, τοτε θα χρειαστεις ενα καλωδιο απο μεγαλο μονοφωνικο unbalanced αρσενικο καρφι σε ενα μικρο μονοφωνικο unbalanced αρσενικο καρφι ( δηλαδη JACK-mini JACK )

    3) Για τις αγορες σου, μπορεις να προτιμησεις οποιοδηποτε καταστημα μουσικων ειδων στην Ελλαδα, ή οποιοδηποτε music cyberstore ( πχ Thomann.de ).

    4) Εαν χρειαζεσαι απλως εναν καλυτερη ηχο για μελετη κι οχι για ηχογραφηση, τοτε σου προτεινω να φυλαξεις χρηματα και να παρεις εναν καλο ενισχυτη. Εις γνωση σου ομως πως ενας ενισχυτης ηλ.κιθαρας δεν ειναι και για ακουστικη κιθαρα ( τουλαχιστον οχι για πολλα πολλα ). Σε αντιθετη περιπτωση ( δηλαδη στην ηχογραφηση ), το Guitar Rig ειναι πολυ καλο και αρκετα κοντα στην πραγματικοτητα πολλων ενισχυτων