ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.851 μέλη

    Έχουμε μάθει να ζούμε;

    Liza32
    01.09.2008, 11:55

    Πολλές φορές, αναλλωνόμαστε στο να πετύχουμε τους στόχους μας, και να αποκτήσουμε όσα ονειρευόμαστε. Πόσοι όμως απο μας, ξέρουμε να ζούμε την κάθε μέρα, και την κάθε στιγμή; Γιατί να χάνουμε τελικά την ουσία της ζωής; Μήπως πρέπει αυτό να αλλάξει, και πριν απο όλους και όλα, να κοιτάξουμε και λίγο τον εαυτό μας;


    rompa
    01.09.2008, 13:02

    Μάλλον πρέπει να μάθουμε να σεβόμαστε τον εαυτό μας, τις ανάγκες και τις επιθυμίες του . Αν το καταφέρουμε αυτό είναι πολύ πιθανό να είμαστε σε θέση να κατανοήσουμε και τους άλλους . Το θέμα είναι να μην χάσουμε το μέτρο και φροντίζουμε ΜΟΝΟ για την ικανοποίηση των δικών μας αναγκών ,


    StavmanR
    01.09.2008, 14:03

    Αυτή η ιδιότητα δεν μαθαίνεται. Είμαστε κρίκος στην αλυσίδα της ζωής, είτε ισχυρός είτε ανίσχυρος.

    Time will tell...


    nomiky
    01.09.2008, 22:33

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 01-09-2008 στις 14:03 έγραψε...

    Αυτή η ιδιότητα δεν μαθαίνεται. Είμαστε κρίκος στην αλυσίδα της ζωής, είτε ισχυρός είτε ανίσχυρος.

    Time will tell...



    Κι όμος μαθαίνεται.

    Όταν ο άνθρωπος από τη γεννηση του μαθαίνει στα υλικά αγαθα και οι αρχες του αφορουν μονο το πως να γίνει κάποιος γιατι έτσι πρέπει και πως να κερδισει περισσοτερα και ας πατησει πανω απο πτωματα τοτε όλοι εμεις είμαστε υπέυθυνοι για το που παει η ζωή μας


    benthic
    01.09.2008, 22:43

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : benthic στις 19-09-2008 10:17 ]


    alekos5
    02.09.2008, 09:35

    γιατι πρεπει να εχουμε χασει την ουσια της ζωης?

    και ποια ειναι η ουσια ? για τον καθενα ειναι εντελως διαφορετικη

    εγω την εχω βρει και φυσικα ζω καθε στιγμη με τα καλα και τα κακα

     


    StavmanR
    02.09.2008, 11:06

    Παράθεση:

    Το μέλος nomiky στις 01-09-2008 στις 22:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 01-09-2008 στις 14:03 έγραψε...

    Αυτή η ιδιότητα δεν μαθαίνεται. Είμαστε κρίκος στην αλυσίδα της ζωής, είτε ισχυρός είτε ανίσχυρος.

    Time will tell...



    Κι όμος μαθαίνεται.

    Όταν ο άνθρωπος από τη γεννηση του μαθαίνει στα υλικά αγαθα και οι αρχες του αφορουν μονο το πως να γίνει κάποιος γιατι έτσι πρέπει και πως να κερδισει περισσοτερα και ας πατησει πανω απο πτωματα τοτε όλοι εμεις είμαστε υπέυθυνοι για το που παει η ζωή μας



    Αυτό που μαθαίνεται δεν είναι η ζωή, την οποία ούτως ή άλλως δεν γνωρίζουμε, αλλά οι τρόποι επιβίωσης, η ανθρωπιά, η κοινωνικοποίηση, ο σεβασμός και όλες οι ανθρώπινες αξίες. Η ζωή διδάσκει με τον τρόπο της όλα τα παραπάνω, δεν τη μαθαίνει κανείς καθαυτή, παρά μόνο τις παραμέτρους της. Αυτός είναι και ο λόγος που το δικαίωμα στη ζωή είναι το ανώτερο ΔΟΓΜΑ των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

     

    Στα υπόλοιπα συμφωνούμε.


    freddieKrueger
    02.09.2008, 21:59

    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 01-09-2008 στις 11:55 έγραψε...

    Πολλές φορές, αναλλωνόμαστε στο να πετύχουμε τους στόχους μας, και να αποκτήσουμε όσα ονειρευόμαστε. Πόσοι όμως απο μας, ξέρουμε να ζούμε την κάθε μέρα, και την κάθε στιγμή; Γιατί να χάνουμε τελικά την ουσία της ζωής; Μήπως πρέπει αυτό να αλλάξει, και πριν απο όλους και όλα, να κοιτάξουμε και λίγο τον εαυτό μας;



    Καλο μου κοριτσι, οταν κοιτας να πετυχεις τους στοχους σου και να αποκτησεις ολα οσα ονειρευεσαι,ποιον κοιτας στην ουσια?Τον εαυτο σου δεν κοιτας?Η μηπως κοιτας το γειτονα?..

    Κι υστερα...θεωρεις οτι αναλωνεσαι οταν αφιερωνεσαι στο να πετυχεις στοχους και να κανεις ονειρα να βγουν αληθινα?Εγω θα λεγα πως το αντιθετο ακριβως σημαινει να 'αναλωνεται' καποιος...με το να καθεται και να 'ζει την καθε του στιγμη' χαζολογωντας δεξια και αριστερα σε ανουσια πραγματα...

    Η ζωη ειναι ανηφορες κατηφορες...Αν θες να εχεις καπου καπου ξεκουραστη διαδρομη,κατηφορικη τοτε φροντισε να εχει προηγηθει πριν μια ανηφορα...Με πιο απλα λογια:Αυτος που ξερει να ζει ειναι εκεινος που κανει ενα τετοιο συγκερασμο χρονου που θα αφιερωσει σε διασκεδαση και αντιστοιχα χρονου για να παραγει ωφελιμο εργο προς κατακτηση στοχων και ονειρων,ωστε να μη νοιωθει πιεσμενος...ΟΛα χρεαιζονται στη σωστη δοση...{#emotions_dlg.rockon}


    musicathy
    13.09.2008, 11:09

    ΟΧΙ


    liberty
    26.10.2008, 12:20

    Δεν νομίζω πως έχουμε μάθει να ζούμε.Μόνο να παραπονιόμαστε ξέρουμε χωρίς να κοιτάμε να χαρούμε την ζωή μας!


    Jimi
    28.10.2008, 23:49

    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 01-09-2008 στις 11:55 έγραψε...

    Πολλές φορές, αναλλωνόμαστε στο να πετύχουμε τους στόχους μας, και να αποκτήσουμε όσα ονειρευόμαστε. Πόσοι όμως απο μας, ξέρουμε να ζούμε την κάθε μέρα, και την κάθε στιγμή; Γιατί να χάνουμε τελικά την ουσία της ζωής; Μήπως πρέπει αυτό να αλλάξει, και πριν απο όλους και όλα, να κοιτάξουμε και λίγο τον εαυτό μας;



    Επιστροφή στα απλά... Όταν πάψεις να θεωρείς δεδομένα όσα έχεις γύρω σου, μπορεί να προχωρήσεις λιγάκι περαπέρα..


    konvoulis
    22.03.2009, 19:57

    Εγω νομιζω οτι δεν εχουμε μαθει να ζουμε μεσα σε μια κοινωνια!!!


    marakiasteraki
    23.03.2009, 17:18

    Οι απαιτήσεις της καθημερινότητας είναι αυτές που σιγά σιγά σε ωθούν να κάνεις πράγματα που ίσως να αλλοτριώσουν με τον καιρό το εγώ σου, χωρίς εσύ να το καταλάβεις εκείνη τη στιγμή...Κάτι που μακροχρόνια φαίνεται, αλλά όταν το καταλάβεις...Θα έχεις ήδη χάσει την ουσία...