ελληνική μουσική
    735 online   ·  210.849 μέλη

    Συγκροτήματα με Ντράμερ - Τραγουδιστή!!!

    JonLord
    03.09.2008, 01:24

    Επειδη θεωρω λιγο σπανιο (και δυσκολο) ο ντραμερ να παιζει και να τραγουδαει ταυτοχρονα,θα ηθελα να ρωτησω ποιοα συγκροτηματα ξερετε που ειχαν ντραμερ-τραγουδιστη,ο οποιος μαλιστα να εμφανιζεται και στα live και να τραγουδαει....εγω προσωπικα ξερω μονο τους jane ενα παλιο γερμανικο progressive rock  συγκροτημα με ντραμερ τραγουδιστη...περιμενω γνωμες γιατι θελω να το ψαξω το θεμα....

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 03-09-2008 07:43 ]


    Debauchee
    03.09.2008, 03:31

    Παράθεση:

    Το μέλος JonLord στις 03-09-2008 στις 01:24 έγραψε...

    Επειδη θεωρω λιγο σπανιο (και δυσκολο) ο ντραμερ να παιζει και να τραγουδαει ταυτοχρονα,θα ηθελα να ρωτησω ποιοα συγκροτηματα ξερετε που ειχαν ντραμερ-τραγουδιστη,ο οποιος μαλιστα να εμφανιζεται και στα live και να τραγουδαει....εγω προσωπικα ξερω μονο τους jane ενα παλιο γερμανικο progressive rock συγκροτημα με ντραμερ τραγουδιστη...περιμενω γνωμες γιατι θελω να το ψαξω το θεμα....



    χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος kings of leon,

    κατι παλιοι thrash δε θυμαμαι πως τους λενε,

    και σιγουρα αμα τα βαλω κατω θα βρω κανα 2-3 ακομα.


    punkster
    03.09.2008, 09:08

    Χμμ....Ξενα συγκροτηματα δεν ξερω, αλλα σου εχω ενα ελληνικο ερασιτεχνικο: Conium λεγονται, παλιοτερα ηταν Electric Dimension!
    Ο τραγουδιστης τους ειναι και ο ντραμερ της μπαντας (εννοειται και στα λαιβ αυτος τραγουδαει)!
    Και μαλιστα τα κανει και τα δυο καταπληκτικα!!
    Οποιος ενδιαφερεται να τους ακουσει, μπορει να το κανει εδω: http://www.myspace.com/electricdimension   


    Corny-Movie-Scene
    03.09.2008, 10:52

    {#emotions_dlg.walkman}Και στους δικούς μας Nightstalker (Stoner/Desert Rock) τραγουδούσε(και συνεχίζει να τραγουδάει...) και έπαιζε drums ο Argy.

    Και ο Phil Collins έπαιζε και τραγουδούσε για μια περίοδο των Genesis πριν να το πάρει μονότερμα το Mic.

    Και στους KISS ο Peter Criss έλεγε κομμάτια (Black Diamond rules..)

    Dave Grohl...("Google him" ρε να δούμε τι θα πρωτοβγάλει..){#emotions_dlg.biggrin}

    Ο Don Henley απο τους Eagles.

    Roger Taylor - Queen

    Mickey Dolenz - The Monkeys

    ΚΑΙ τελευταία αλλά ίσως πιο σημαντική σαν καλλιτέχνης απο όλους τους προαναφερθέντες Karen Carpenter - The Carpenters (ΚΑΙ Φωνάρα ΚΑΙ Drummer)

     


    DimAn85
    03.09.2008, 11:12

    Οι Eagles είχαν επίσεις τραγουδιστή ντράμμερ, τουλάχιστον σε κάποια κομμάτια τους


    A-Rockaria
    03.09.2008, 12:20

    Και ο Ringo Starr των Beatles τραγουδούσε κάποιες φορές.


    sea_like_eyes
    03.09.2008, 12:33

    χμμμμ . . . καποιοι απο εδω θα παθουν πλακα με το Video . . . ξερετε εσεις ! {#emotions_dlg.beer}

     

     

    Nαι ρε . . . HUSKER DU . . .


    antreas_dr
    03.09.2008, 12:39

    Fleetwood Mac


    kwstasagas
    14.09.2008, 21:56

    GRAND FUNK [που μετέπειτα μετονομάσθηκαν σε GRAND FUNK RAILROAD]

    Οι GRAND FUNK δημιουργήθηκαν περί τα τέλη των 60ς. Επρόκειτο για ένα πολύ - πολύ δυναμικό αμερικάνικο ροκ - τρίο, που βάδιζε στα χνάρια των Cream, αλλά .... είχε δικό του προσωπικό [και ... πάρα μα πάρα πολύ σκληρό για εκείνη την εποχή] ήχο.

    Τα φωνητικά στο συγκρότημα τα μοιράζονταν ο κιθαρίστας / περφόρμερ της μπάντας MARC FARNER [μιλάμε για ΤΗ φωνή !!!] και ο ντράμερ DON BREWER. Πάντως, στη μεγάλη επιτυχία τους "We 're an american band" τα φωνητικά τα κάνει ο ντράμερ Brewer [για του λόγου το αληθές, δείτε και το παλιό βιντεάκι του εν λόγω τραγουδιού από το YouTube].

    [Σε όσους "ψάχνονται" με ροκ των 60ς και των 70ς προτείνω "ΜΕ ΧΙΛΙΑ" να αναζητήσουν τη δισκογραφία των GRAND FUNK από τα τέλη των 60ς και από τις αρχές των 70ς. Ό,τι έβγαλαν εκείνη την εποχή ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ .... ] .....

     

     

     

     


    sea_like_eyes
    15.09.2008, 00:10

    Closer To Home . . . απλα κι ομορφα . . . ΕΝΑ ΚΙ ΕΝΑ . . .


    Csus4
    15.09.2008, 07:04

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 03-09-2008 στις 09:08 έγραψε...

    Χμμ....Ξενα συγκροτηματα δεν ξερω, αλλα σου εχω ενα ελληνικο ερασιτεχνικο: Conium λεγονται, παλιοτερα ηταν Electric Dimension!
    Ο τραγουδιστης τους ειναι και ο ντραμερ της μπαντας (εννοειται και στα λαιβ αυτος τραγουδαει)!
    Και μαλιστα τα κανει και τα δυο καταπληκτικα!!
    Οποιος ενδιαφερεται να τους ακουσει, μπορει να το κανει εδω: http://www.myspace.com/electricdimension



    Το άλλαξαν το όνομα??? εεε, Σπάθας είναι αυτός, να μην τιμήσουμε την ιστορία...{#emotions_dlg.rockon}


    faltsoo
    15.09.2008, 11:14

    C A R P E N T E R S

    γυναικια φωνη και τι φωνη. (και τυμπανα φυσικα)

     

     


    VOICETEACHER
    15.09.2008, 12:27

    Πριν απο λιγα χρονια ειχε παιξει στον Μυλο Θεσσαλονικηs,o γνωστοs κιθαρισταs ,Skot Hendelson,με την μπαντα του,κι ο ντραμερ του τραγουδουσε εκπληκτικα και επαιζε επισηs εκπληκτικα!!!!!{#emotions_dlg.rockon}


    kwstasagas
    15.09.2008, 12:48

    Και φυσικά .... GENESIS .... Με τον ΦΙΛ ΚΟΛΙΝΣ στα ντραμς και στα φωνητικά ......

    [Επιτρέψατέ μου να αναφερθώ εκ νέου στους GRAND FUNK (τα "κολλήματα" δεν κρύβονται {#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops}). Προτείνω, επίσης, να ακούσετε την αριστουργηματική μπαλάντα τους "I can feel him in the morning", όπου ο ντράμερ Brewer τραγουδάει το τραγούδι και ο κιθαρίστας Farner το εμπλουτίζει με πολύ όμορφα φωνητικά που θυμίζουν σόουλ και γκόσπελ !!!! Το τραγούδι αυτό μπορείτε να το βρείτε ΚΑΙ στο Youtube (αν και ... θα πρότεινα να αναζητήσετε τη ΔΙΣΚΑΡΑ με τίτλο "Survival" που το περιέχει) ] ............ {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}.......
    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 15-09-2008 12:55 ]


    Xristos19
    15.09.2008, 13:18

    Οι Eagles έχουν τραγουδίστή τον ντράμμερ τους.Αλλα όλοι συμμετέχουν στα φωνητικά.


    punkster
    15.09.2008, 15:28

    Παράθεση:

    Το μέλος Csus4 στις 15-09-2008 στις 07:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 03-09-2008 στις 09:08 έγραψε...

    Χμμ....Ξενα συγκροτηματα δεν ξερω, αλλα σου εχω ενα ελληνικο ερασιτεχνικο: Conium λεγονται, παλιοτερα ηταν Electric Dimension!
    Ο τραγουδιστης τους ειναι και ο ντραμερ της μπαντας (εννοειται και στα λαιβ αυτος τραγουδαει)!
    Και μαλιστα τα κανει και τα δυο καταπληκτικα!!
    Οποιος ενδιαφερεται να τους ακουσει, μπορει να το κανει εδω: http://www.myspace.com/electricdimension



    Το άλλαξαν το όνομα??? εεε, Σπάθας είναι αυτός, να μην τιμήσουμε την ιστορία...{#emotions_dlg.rockon}



    Ε, την υπερτιμησαν την ιστορια μου φαινεται!

    Η μπαντα δεν ειναι μονο ο Σπαθας τζουνιορ.......

    Προσωπικα με χαλασε αυτη τους η επιλογη, αλλα τελος παντων!

    Ειμαι εκτος θεματος, σορρυ, αλλα δεν μπορουσα να κρατηθω! {#emotions_dlg.biggrin}


    Deos
    17.09.2008, 01:07
    Οι Έλληνες Love In Sadness την δεκαετία του '90 και στους Ριφιφί ο Δημήτρης Δημητράκας, η ψυχή του συγκροτήματος.
    panagiotis1981
    17.09.2008, 01:38

    O Ventor των Kreator έχει τραγουδήσει στα εξής τραγούδια:

     

    - Endless Pain

    - Storm Of The Beast

    - Son Of Evil

    - Cry War

    - Living In Fear

    - Death Is Your Saviour

    - Riot Of Violence (all time classic)  ---->

     

     

     

    - Command Of The Blade

    - As The World Burns

     

    και από Έλληνες, νομίζω ότι η πιο χαρακτηριστική περίπτωση είναι ο Θοδωρής Ηλιακόπουλος των Γενιά του Χάους (αν και στα live από το 84 και μετά δεν έπαιζε ντραμς, παρά μόνο στο στούντιο)


    -----------------
    πρέπει να επισπεύσουμε την αποσύνθεσή μας, η παρακμή κρατάει πολύ και είναι βαρετή...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : panagiotis1981 στις 17-09-2008 01:43 ]


    clericofsteel
    25.09.2008, 11:54

    Oι Warfare με τον drummer Paul Evo. NWOBHM μπαντα. Ενδεικτικά αλμπουμ pure filth και Metal anarchy. Προτιμω το δεύτερο που την παραγωγή του έχει κάνει ο Lemmy...

     

    Επίσης επαιξε και την μπαντα Warhead, με ένα μολις αλμπουμ το 1996...

     Απο ντόπιους μονο ο Θοδωρής από Γενιά μου έρχεται στο μυαλό.

     

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : clericofsteel στις 25-09-2008 11:55 ]


    revelation
    25.09.2008, 20:12

    O drummer των The Band, Levon Helm