ελληνική μουσική
    618 online   ·  210.833 μέλη

    Μουσική... ίσως ο καθρέπτης της ψυχής μας?

    SouLRocK
    03.09.2008, 01:32

    Πιστεύω -χωρίς να έχω κάνει ή διαβάσει πειράματα των "μπλιαχ-ειδικών"- ό,τι η μουσική καθρεπτίζει τα εσωτερικά μας συναισθήματα ακόμη και αν τα κρύβουμε, ίσως μπορείς να καταλάβεις την ψυχική διάθεση καποιου, ανάλογα με το τραγούδι που ακούει εκείνη τη στιγμή... ακόμη και όχι με τα γούστα του π.χ μπορεί κάποιος που είναι λυπημένος ή ερωτευμένος να ακούει μια συγκεκριμένη μπαλάντα συνέχεια... ακόμη και αν δεν ακούει γενικά μπαλάντες... κάποιος που ειναι θυμωμένος/οργισμένος μπορεί να ακουει κάτι "δυνατό", ακόμη και αν γενικά ακούει "ήρεμη" μουσική... βέβαια μπορεί και το αντίθετο... αυτό διαφέρει στον καθένα μας... ...περιμένω τα σχολια σας...

    {#emotions_dlg.beer}


    nowaveband
    03.09.2008, 02:50

    εγώ όταν είμαι χαρούμενος ακούω το bella lugosi is dead από bauhaus{#emotions_dlg.blush}

    μάλλων δεν πάω καλά.......{#emotions_dlg.scared}


    MissRoro
    03.09.2008, 16:38

    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 03-09-2008 στις 01:32 έγραψε...

    Πιστεύω -χωρίς να έχω κάνει ή διαβάσει πειράματα των "μπλιαχ-ειδικών"- ό,τι η μουσική καθρεπτίζει τα εσωτερικά μας συναισθήματα ακόμη και αν τα κρύβουμε, ίσως μπορείς να καταλάβεις την ψυχική διάθεση καποιου, ανάλογα με το τραγούδι που ακούει εκείνη τη στιγμή... ακόμη και όχι με τα γούστα του π.χ μπορεί κάποιος που είναι λυπημένος ή ερωτευμένος να ακούει μια συγκεκριμένη μπαλάντα συνέχεια... ακόμη και αν δεν ακούει γενικά μπαλάντες... κάποιος που ειναι θυμωμένος/οργισμένος μπορεί να ακουει κάτι "δυνατό", ακόμη και αν γενικά ακούει "ήρεμη" μουσική... βέβαια μπορεί και το αντίθετο... αυτό διαφέρει στον καθένα μας... ...περιμένω τα σχολια σας...

    {#emotions_dlg.beer}



    Εγώ συμφωνώ απόλυτα γιατί έτσι συμβαίνει και με εμένα!!! Βέβαια δεν λέω πως αυτός είναι ο κανόνας ή ισχύει σε όλους αλλά κάθε είδος μουσικής σου βγάζει σίγουρα διαφορετικό συναίσθημα!


    deathminor88
    03.09.2008, 16:42

    Mπαα, διαφωνώ..