ελληνική μουσική
    849 online   ·  210.833 μέλη
    SteliosG
    13.10.2004, 19:48
    Δε θα πω κατι εφω σε πρωτη φαση!!! Επειδη ξεκινησαμε μια κουβεντα στο chat του ΜΗ (η οποια δυστυχως πηρε ειρωνικο υφος απο καποια μελη - οχι απο εσενα orfeus), θα ηθελα να ανταλλαξουμε αποψεις για τη καλλιτεχνικη πλευρα αυτου του ονοματος τηε ελλινικης σχηνης! Οποιος θελει ας εκφρασει και αποψη για τον ανθρωπο Γ.Νταλαρα, αν εχει κατι τεκμηριωμενο να πει, θα ηταν πολυ ενδιαφερον!

    Νε ξακαθαρισω απο την αρχη οτι δεν εχω κανενα λογω να υποστηριξω το Νταλαρα, περαν του οτι τον θεωρω εππαγγελματια και σωστο στη δουλεια του!!!

    Εμπρος λοιπον...... ξεδωστε..... χεχεχε....!!!

    Και αν είμαι αλάνης φουκαράς, δε φταίω, σας το λέγω...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 31-01-2005 22:03 ]
    Astron
    13.10.2004, 20:34
    Είχα γράψει ένα μεγάλο άρθρο σχετικά με τον Νταλάρα και τη σχέση του με την Κύπρο και μπορείς να το βρεις στην κατηγορία "Άρθρα" των δημοσιεύσεων. (Είναι το 2ο απ' το τέλος)

    Πρόσθετες πληροφορίες αλλά και ένα forum αφιερωμένο στον Γιώργο Νταλάρα μπορείτε να βρείτε στο http://www.dalaras.com

    Τη γνώμη μου για τον Νταλάρα θα την καταλάβεις από το άρθρο
    SteliosG
    13.10.2004, 20:54
    Φιλε Astron, εμενα με βρισκεις απολυτα συμφωνω με τα οσα γραφεις! Απλα...!!!
    Sofia
    14.10.2004, 00:26
    Parolo pou den mou aresei idiaitera o Ntalaras, den tha mporousa na min anagnwrisw tin ajia tou. Ton thewrw ws enan apo tous simantikoterous kallitexnes tis epoxis mas, me poluxronh kai idiaitera ajiologh poreia sto ellhniko tragoudi, enan swsto epaggelmatia pou panw ap'ola omws den jexna pws einai ellinas, pws einai anthrwpos me A kefalaio kai pou den stamatise pote na egwnizetai gia auta pou pisteuei.
    tasosbiblis
    19.10.2004, 15:56
    βλέπω ότι κόψατε το σχόλιο μου,διότι δεν είμαι φαν του ανδρός.
    συγχαρητήρια.
    επιβεβαιώσατε ότι είχα ισχυρισθεί!
    άξιος ο μισθός σας......
    jorge
    19.10.2004, 16:29
    Τι κάναμε;
    revekka
    19.10.2004, 16:56
    tasosbiblis αν μιλάς για το σχόλιο που έκανες οτι κολακεύουμε τον Νταλάρα λες και είμαστε υπαλλήλοι του δεν έχει κοπεί, είναι στα σχόλια του κειμένου ο Γιώργος Νταλάρας και η Κύπρος. εκεί σου απάντησα.

    και αυτά περι υπαλλήλων και μισθών σκεψου τα καλύτερα ... για μένα είναι σοβαρές κατηγορίες
    Orfeus
    19.10.2004, 17:01
    Ναι Στέλιο... Δεν ήμουν ειρωνικός. Αντίθετα ήμουν σοβαρότατος στην κουβέντα μας στο chat. Γιατί όμως έφυγες; Η διαφωνία άλλωστε, είναι το δημιουργικό μέρος του διαλόγου.

    Γμτ... Ευαισθητοποιούμαι τώρα αλλά...δεν θα γράψω τίποτα εδώ.
    Θα σιωπήσω. Ο Τζιμάκος σπατάλησε τρία εκατομμύρια δρχ. αλλά εγώ θα χρειαστώ ...πολλά περισσότερα!!!
    kifa
    19.10.2004, 17:16
    Έλεος...Φτάνει πιά με αυτό το όνομα...Έχει πει τα καλύτερα τραγούδια αλλά κάποτε...Δεν υπάρχουν θεοί και θνητοί στο τραγούδι...Ύπάρχουν καλλιτέχνες που στο βωμό της εμπορικότητας τραγουδάνε αηδίες και φτηνιάρικες παραγωγές του εξάμηνου απλά για να πουν ότι τραγουδήσανε και άλλοι που σέβονται αυτό που κάνουνε και σταματάνε την ώρα που πρέπει...Κάποτε ήτανε...Τώρα πια ευτυχώς που δεν έκλεισε συμφωνία με τη Πέγκυ Ζήνα για φέτος...Και ξέρετε κάτι ...??? Το να ανέβεις στη κορυφή είναι το πιο δύσκολο πράγμα ( ειδικά στον καλλιτεχνικό χώρο ..). Πιο δύσκολο όμως είναι να μπορέσεις να βρεις το θάρρος και τη ψυχική δύναμη να αποχωρήσεις όταν είσαι στη κορυφή..ώστε να μην αρχίσεις να κατρακυλας από τη κορυφή στο πάτο... Η νοητή γραμμή επιτυχίας - αποτυχίας είναι πολύ κοντά..τόσο κοντά που δεν καταλαβαίνεις πότε είσαι στη μία πλευρά και πότε στην άλλη...
    Giorgos
    19.10.2004, 17:23
    Φίλε Τάσο, σε διαβεβαιώ ως συντονιστής του Forum ότι κανείς δε σου έκοψε όποιο σχόλιο έκανες. To σχόλιό σου υπάρχει στο σχετικό άρθρο στα "Σχόλια", όπως σου απάντησε η Ρεβέκκα. Έχεις μπλέξει το Forum με τις Δημοσιεύσεις...

    Όπως και να έχει, εδώ δεν λογοκρίνουμε. Και ούτε διαγράφουμε έτσι στην ψύχρα απαντήσεις.

    Επίσης...κανείς δεν "τα παίρνει" από κανέναν. To MusicHeaven είναι 100% ανεξάρτητο και δεν χρηματοδοτείται από κανέναν καλλιτέχνη ούτε έχει συμφέρον να προμοτάρει κάποιον. Ο μόνος που όχι "τα παίρνει", αλλά "τα δίνει" και μάλιστα χοντρά για να συντηρήσει αυτό το site είναι ο Jorge. Ευτυχώς, τέτοιου είδους "χρηματοδότες" ούτε έχουμε ούτε θα αποκτήσουμε.

    Καλό είναι τα νεότερα μέλη να αφιερώσουν λίγο χρόνο για να περιηγηθούν στο site και να μάθουν καλύτερα τα κατατόπια. Όταν όμως μπαίνουν και στη λογική να εκτοξεύσουν τόσο βαριές κατηγορίες, πρέπει να είναι 150% σίγουροι ότι δεν έχουν κάνει λάθος.
    falimento
    19.10.2004, 17:34
    Μπράβο Κώστα...

    Δεν θα γράψω για τον Νταλάρα μυριάδες έχουν ειπωθεί θετικά και αρνητικά... Μόνο θα σταθώ αυτό που είπε ο Κώστας (Kifa) για την κορυφή...

    Είναι πολύ δύσκολο να γίνεις πρώτος... Απίστευτα...

    Όμως επειδή ο νόμος της ζωής έχει φθίνουσα απόδοση ό,τι μεγαλώνει - ωριμάζει - γερνά και πεθαίνει... Και ο καλλιτέχνης μεγαλώνει, φθάνει στο απόγειο της καριέρας του και φθίνει... Εκεί ακριβώς θα δείξει την μαγκιά του, όταν θα συνειδητοποιήσει ότι θα πρέπει να αποχωρήσει και να φύγει με το κεφάλι ψηλά...

    Έλα όμως που η δημοσιότητα και η κορυφή είναι πολύ μεγάλες πλανεύτρες
    SteliosG
    19.10.2004, 18:23
    Orfeus, σαφως και μαρεσει ο διαλογος μαζι σου! εξαλλου εισαι ατομο εμπειρο και μετρημενο, ασχετο αν διαφωνουμε. για αλλους λογους εφηγα και οχι για εσενα! δε μαρεσει καθολου η ειρωνια και τα λογια του αερα!!!

    οπως και να εχει, δε λεω οτι ο Νταλαρας ειναι θεος ή τετοιες αηδιες!! οπως καθε ανθρωπος ετσι και αυτος εχει τα ελλατωματα του! ποσο μαλλον οταν ειναι ανθρωπος εγωκεντρικος και εππαγγελματιας! συμφωνω δεν ειναι καλλιντεχνης με την εννοια που εχουμε συνηθισει οι περισοτεροι, αλλα εγω τον παραδεχομαι για αυτο που κανει!!! και κανεις δε μπορει να φερει αντιρηση για αυτο!!!

    οσο για τα σχολια περι υπαλληλων, λογοκρισιας, κλπ κλπ, το μονο που εχω να πω στο ατομο που τα ανεφερε ειναι οτι μαλλον τα εχει μπλεξει καπου!!!

    τετοια λογια υποτιμουν τη νοημοσυνη αυτου που τα γραφει (και ιδιαιτερα σε ενα site που το χαρακτηριζει το μερακι για αυτο που κανει) και ριχνουν το επιπεδο του! δεν καταφερνεις τιποτα με ειρωνια και λοια του αερα, απλα επειδη τρεφεις μια αντιπαθεια σε ενα ατομο, που στο κατω κατω ουτε καν το ξερεις!!!

    τιποτα αλλο, μπραβο σε ολους που κρατατε παντα το επιπεδο καθε κουβεντας ψηλα!!
    Orfeus
    19.10.2004, 19:32
    Σ' ευχαριστώ Στέλιο...
    Ναι μου αρέσει ο διάλογος. Θα μιλήσουμε κάποια στιγμή από κοντά.
    Στο live γιατί δεν μου μίλησες; Είχα τόσα στο κεφάλι μου που ...ξέχασα να ζητήσω να γνωρίσω κάποια μέλη του ΜΗ (κι'΄εσένα μέσα).
    Φαντάσου ότι ξέχασα την ...ηχογράφηση. Αν είναι δυνατόν...
    Τέλος πάντων στο θέμα τώρα...

    Τον άνθρωπο αυτόν, τον θαύμασα. Οι δουλειές που έκανε ειδικά στη συνεργασία του με τον Κουγιουμτζή, είναι αξεπέραστες και για μένα, είναι οι καλύτερές του. Μαζί με τα ρεμπέτικα. Μπορεί να μου διαφεύγει τώρα κάτι, αλλά δεν έχει σημασία. Μετά...

    Μετά μας "διαμόρφωνε" το ρεπερτόριο. Για να βρίσκουμε δουλειά, έπρεπε να παίζουμε τραγούδια από τον τελευταίο του δίσκο. Θυμάμαι μια εποχή, έχασα 3 δουλειές, επειδή δεν έπαιζα τα ...Latin. Ποια; Τα Latin.
    Εντάξει. Το καταλαβαίνω. Ο πρώτος ..."άγει".
    Προσωπικά, τον συγκεκριμένο δίσκο, τον θεωρώ ...απαίσιο. (Δισκοκριτική είναι αυτή και νομίζω ότι βρίσκομαι μέσα στα θεμιτά πλαίσια). Μετά...

    Μετά, όποιο δίσκο και να ...σήκωνες, ήταν από ...κάτω!!! Μετά...

    Μετά, ήρθαν αυτές οι συνεργασίες και μετά...

    Μετά...σου είπα κάτι στο chat. Δεν θέλω να τα αναφέρω εδώ.
    Από κοντά αν θες, θα τα πούμε.

    Παραδέχομαι και ...ξέρω, ότι στη δουλειά του είναι Άριστος.

    Και σαφώς ΔΙΑΦΩΝΩ, με τα περί "υπαλλήλων" & "λογοκρισίας". Διότι αν ισχύει, θα πρέπει να ζητήσω τον ...μισθό μου!!!

    jorge
    19.10.2004, 20:16
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 19-10-2004 στις 19:32 έγραψε:

    Διότι αν ισχύει, θα πρέπει να ζητήσω τον ...μισθό μου!!!






    ...ή εγώ από εσένα συνδρομή
    tasosbiblis
    19.10.2004, 20:28
    φαίνεται ότι, πράγματι έμπλεξα το forum με τις δημοσιεύσεις και είπα πράγματα,
    που εθιξαν και προσωπικά κάποια μέλη του κλαμπ και το ίδιο το κλάμπ.
    ο GIORGOS με κάλυψε τόσο πολύ,όσο μεγάλη είναι και η ανάγκη που αισθάνομαι να ζητήσω συγνώμην.
    ....................................................................................................
    βέβαια απο τότε που εφευρέθηκε η συγνώμη χάθηκε το φιλότιμο,αλλά
    σας βεβαιώνω ότι στενοχωρέθηκα αφάνταστα που σας στενοχώρησα.
    και παρακαλώ,αν έχω το δικαίωμα,το θέμα να σταματήσει εδώ.
    ....................................................................................................
    και είναι μακριά και ο Μισισιπής να πάω να ξεπλύνω την αμαρτία μου......
    jorge
    19.10.2004, 20:38
    Τάσο να 'σαι καλά.

    Καταλαβαίνω πάντως πως ένιωσες. Κάποτε μου είχαν σβήσει ένα μήνυμα στο forum κάποιου ακατονόμαστου site και είχα "αρρωστήσει". Επίσης είναι λογικό να μην ξέρεις με ποιούς έχεις να κάνεις εδώ, μια και βλέπω οτι γράφτηκες πριν 1 μόλις εβδομάδα. Θα δεις πάντως πως όλα σε αυτόν τον ημι...πραγματικό κόσμο είναι (σχεδόν) ιδανικά...
    Antartis
    04.01.2005, 14:06
    Γιώργος Νταλάρας.
    Τι σπουδαίο όνομα ε; Το ακούς και αμέσως σου έρχεται σο μυαλό ένας κοντός με κιθάρα.
    Στις νεότερες των γενεών ο Νταλάρας είναι ο πρώτος. Μα στην πραγματικότητα, όσο πικρή και αν είναι αυτή, ο Γιωργάκης δεν είναι παρά ένας ακόμα. Εργατικός και επαγγελματίας δεν διαφωνώ. Εργατικός πιότερο από όλους αλλά όχι σπουδαιότερος και πιο ταλαντούχος.
    Ο νταλάρας μπήκε στη δισκογραφία τη δεκαετία του 70, με τη συμμετοχή του στο δίσκο "Υπάρχω". Εκεί έκανε δίφωνα στον Στέλιο σε τρία τραγούδια Νομίζω : Κάτω απ' το πουκαμισώ μου, Αισθηματίες, Άργησα να σε Γνωρίσω...
    Τέλος πάντων. Ο Νταλάρας είχε κάνει πολλές προσπάθειες να μπεί στο κύκλωμα των καλλιτεχνών. 10 ακροάσεις έκανε πριν τον δεχτούν. Ακόμα και τη μάνα του είχε βάλει να κλαφτεί στον Καζαντζίδη τότε που ο Στέλιος είχε φτιάξει τη δική του εταιρεία την Στανταρ (αν θυμάμαι καλά..). Αλλά ο Στέλιος ο Καζαντζίδης είπε ότι η φωνή του Νταλάρα δεν του έκανε.
    Τελικά ο Νταλάρας μπήκε στο κύκλωμα. Και γιγάντωσε την παρουσία του στην διαπλοκή του τραγουδιστικού χώρου. Φωτογραφίες έβγαζε με όλους. Υπάλληλος έγινε. είπε και κάποια καλά τραγούδια. Δούλεψε και πολύ. Γαντζώθηκε και σε δυο τρεις φτασμένους και έγινε ο Νταλάρας που όλοι γνωρίζουμε. Ο κατά μουσικόν κοσμον "Θειος". Παραπέμπει σε Νταβαντζή της μουσικής...
    Ο ΝΤαλάρας παρόλο που δεν το ν γουστλαρω καθόλου κι σαν καλλιτλέχνη και σαν άνθρωπο κατάφερε το Θαύμα. Με μια φωνή νιαούρισμα πέτυχε να γίνει φίρμα. Βέβαια για να το πετύχει αυτό έφαγε πολύ κόσμο.
    Και θα επιχειρηματολογήσω...
    Ο Νταλάρας λοιπόν, που ξεκίνησε από τα πανηγύρια πράγμα το οποίο τον τιμά ιδιαιτέρως γιατί το πανηγύρι έβγαλε τους μεγαλύτερους τραγουδιστές στην ελλάδα, χτύπησε το λαϊκό τραγούδι. Αρνήθηκε τις καταβολές του.. Τις θυμάται μόνο ότα είναι να κάνει κανά live της κονόμας.
    Αυτός το έβαλε το λαίκο στα Μέγαρα για να το ακούει ο Κόκαλης, αυτός το αλλοίωσε τρασγουδώντας "Με λένε Πόπη". Αυτός μαζί με τον άλλο υποτακτικό του συστήματος τον νικολόπουλο τον πήγαν τον Καζαντζίδη στα δικαστήρια. Και αυτός ανακύρηξε στον σημαντικότερο τραγουδιστής της νέας γενιάς τον Ρέμο! Άσε που έφαγε λεφτά από το δημόσιο. Άσε... Από που να τον πιάσεις.
    Προώθησε ένα μάτσο άχρηστους για να καταστεί πρώτος στους μέτριους.
    Όταν ακούω Νταλάρας βγάζω καντίλες... Τι να πρωτοπεί κανείς για αυτόν τον κύριο...
    "ο Γιωργάκης προσπαθεί"......
    dimko
    04.01.2005, 14:19
    Quote:

    Το μέλος Antartis στις 04-01-2005 στις 14:06 έγραψε:

    Με μια φωνή νιαούρισμα πέτυχε να γίνει φίρμα.




    Αντάρτη, κατέβασε το όπλο, δεν έχουμε πόλεμο. Είσαι σίγουρος γι αυτά που λες; Για σκέψου ψύχραιμα...

    Άσχετο: Ακούσατε τον τελευταίο δίσκο του; Νομίζω ότι είναι πάρα πολύ καλός...

    maria16
    04.01.2005, 14:39
    ε όχι και νιαούρισμα η φωνή του Νταλάρα...
    Δέχομαι οτι δε σου αρέσει αλλα όχι και οτι δεν αξίζει σαν τραγουδιστής..
    Δεν κατάφερε ο καθένας όλα αυτά που κατάφερε αυτός..

    dimko, όσα τραγούδια του (τελευταίου δίσκου) άκουσα μέχρι στιγμής είναι πραγματικά πολύ ωραία..
    jorge
    04.01.2005, 14:41
    Antartis ωραία τα λες, αλλά όσον αφορά τις κατηγορίες (θείους, κυκλώματα, αυτούς που "έφαγε", αυτούς τους "άχρηστους" που προώθησε κλπ) στερούνται στοιχείων και επιχειρημάτων. Κοινώς "λόγια του αέρα". Αν θες γράψε λίγα παραπάνω γιατί είμαι σίγουρος οτι αυτό που θες είναι να μας ενημερώσεις και όχι να κάνεις κούφια προπαγάνδα ε;