ελληνική μουσική
    602 online   ·  210.830 μέλη
    ikater
    11.01.2005, 17:52
    Αντάρτη,
    για ακόμη μια φορά απέδειξες ότι όταν σου λένε κάτι θες να απαντάς οπωσδήποτε, χωρίς να έχεις ποτέ κάτι επι της ουσίας να πείς! Το τι έχω διαβάσει από σένα....Κάτι εντελώς άκυρους συλλογισμούς περί φύλου, αυτό με την κάθε Μαρία που είναι κουτσή ...κατι για μισογυνισμούς ...ό,τι να΄ναι !!

    Στην τελευταία σου απάντηση, είπες να μην ασχοληθείς καν με το περιεχόμενο(τι να΄λεγες κιόλας..) και το΄ριξες στην ορθογραφία!!

    Χμμ.....Μπορεί να έκανα κάποια λάθη, αλλά από βιασύνη!... συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες..... όταν όμως θες να μου το παίζεις δάσκαλος μην γράφεις "στους συμπαθής αγράμματους!' γιατι γίνεσαι για αααααάλλη μια φορά γελοίος! (πόσο πια ;αφού δεν πάει άλλο!) .
    Ερώτημα:
    Έγω αγράμματη (εντάξει το καταλαβαίνω αυτό) Αλλά εσύ;
    Εμ αγράμματος εμ αγάμ..τος ;;Κρίμα βρε ανταρτάκι μου.....και έχεις τόσο ωραίο ονομα!!!
    Antartis
    11.01.2005, 22:50
    Είπα εγώ ποτέ πως είμαι των γραμμάτων;
    Το γεγονός ότι εγώ είμαι αγράμματος δεν δικαιολογεί την δική σου αγραμματοσύνη. Σωστά;
    Απλά εγώ αγαπητή μου σε βοήθησα να βρεις ένα νικναμε για να τονώσεις την αυτοπεποιθησή σου. Διάβασε ακριβώς τι έχεις γράψει και θα καταλάβεις.
    Τώρα αν κάποιος έψαξε να έβρει κάποιο θέμα ψυχιατρικής φαίνεται ότι είναι θέμα που τον αφορά προσωπικά.
    Για όσους δεν έχουν αίσθηση του χιούμορ τι να κάνουμε;
    Επίσης είστε όλοι τόσο Ρατσιστές, που δε λέγεται. Τόσο κακό είναι να είναι κανείς αγράμματος; Το θέμα είναι να μην είναι αμόρφωτος. Αν με καταλαβαίνατε τότε θα με υποχρεώνατε.
    Και όσο για τα λεφτά του Μπαμπά που εγώ δεν έχω βέβαια, και ο Μπακούνιν και ο Βελουχιώτης και ο Μαρξ (αν και όχι ακτιβιστής) από πλούσια σπίτια ήταν. Επαναστάτες της πορδής και αυτοί;
    Αλήθεια στις προσβολές που δέχομαι εγώ γιατί κανείς από εσάς δεν απαντάει;
    ΑΝΤΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΧΗΣΗ ΣΑΣ ΛΟΙΠΟΝ.
    Βεβαια, ποιος είμαι εγώ που θα αντιπαρατεθώ στα μουσικά ταλέντα του Fame story ε.. συγνώμη του music heaven; Μουθυμίζετε τον ανθρωπάκο του Βίλχεμ Ραιχ που αναμένει να διαβάσει κάτι στις εφημερίδες για να το πιστέψει...
    Και μετά αφού η Αυθεντία των χαζών κάνει το πρώτο βήμα όλοι οι χαζοί μαζί αναφωνούν και αλλαλαζουν στην πυρά. Μα τόσο μίσος πια;
    Και κάτι τελευταίο για να μην παρεξηγούμαι. Δεν είμαι ΚΚΕς ούτε και Κνίτης. Ωραία;
    Τώρα αν είστε όλοι τόσο δεξιοί ώστε να καταδικάζεται τον όποιο αριστερό ΚΚΕ τότε λυπάμαι αλλά δεν φταίω εγώ.
    Ξέρω θα απαντήσετε πολλές κοινότυπες πίπες. Και με το δίκιο σας. ¨οτι ενοχλεί πεθαίνει.Κάτι τέτοιο το λέτε και σεις. Μα εγώ τα τόσο κοινότυπα δεν τα βαστώ.
    Για αυτό θα ρωτήσω κα΄τι που θα λύσει το πρόβλημα:
    Κύριοι μουσικοί μου τι είναι όγκος φωνής; (Για να ρίξουμε λίγο γέλιο)
    Πιστεύετε όλοι εσείς που με καταδικάσατε τόσο δίκαια(το παραδέχομαι) ότι αποτελέιτε την ελίτ της μουσικής πραγματικότητας. Εσείς είστε οι κομπλεξικοί και οι αγαμ..τοι που η σπουδαιότητα των λόγων σας αφορά απλά και μόνο πρόσωπα και φυσικά τον ίδιο σας τον εαυτό.
    ΑΝΤΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΧΗΣΗ ΣΑΣ ΛΟΙΠΟΝ...
    Antartis
    11.01.2005, 23:03
    "Η έκφραση "Δε γνωρίζω τις σεξουαλικές σου προτιμήσεις" δε σημαίνει "Δε γνωρίζω το φύλο σου". Για παράδειγμα, στον παρακάτω τηλεφωνικό διάλογο, όπου το φύλο, λόγω του επώνυμου, δεν είναι προφανές: "Γεια σας. Παρακαλώ θα μπορούσα να μιλήσω στον κύριο Παπαδημητρίου;" -"Στην κα Παπαδημητρίου, εννοείτε.", δεν κολλάει σε καμία περίπτωση η φράση: "Α! Με συγχωρείτε πολύ! Δε γνώριζα τις σεξουαλικές σας προτιμήσεις!!!"."

    Πάλι με τη μα..κία στο στόμα είσαι ρε μόρτη..
    Γραμματική μαθαίνεις. Μυαλό όμως..γίνεται να βρεις μυαλό; Όσο πήρες πήρες.

    Διάβασε καλά τι έγραψα και μετά μιλάς. Τσ, τσ, τσ ανόητε.
    Άμα θες να στο εξηγήσω αυτό που έγραψα κανένα πρόβλημα. Αλλά 10 ευρώ την ώρα παίρνω. Κρίμα και είσαι τόσο παρατηρητικός βλάκας.
    ΑΝΤΕ ΨΑΞΕ ΚΑΝΑ ΠΑΛΙΟ ΜΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΝΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΩΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΩ. αλλωστε φαίνεται, ε;
    Antartis
    11.01.2005, 23:07
    "Η έκφραση "Δε γνωρίζω τις σεξουαλικές σου προτιμήσεις" δε σημαίνει "Δε γνωρίζω το φύλο σου". Για παράδειγμα, στον παρακάτω τηλεφωνικό διάλογο, όπου το φύλο, λόγω του επώνυμου, δεν είναι προφανές: "Γεια σας. Παρακαλώ θα μπορούσα να μιλήσω στον κύριο Παπαδημητρίου;" -"Στην κα Παπαδημητρίου, εννοείτε.", δεν κολλάει σε καμία περίπτωση η φράση: "Α! Με συγχωρείτε πολύ! Δε γνώριζα τις σεξουαλικές σας προτιμήσεις!!!"."

    Πάλι με τη μα..κία στο στόμα είσαι ρε μόρτη..
    Γραμματική μαθαίνεις. Μυαλό όμως..γίνεται να βρεις μυαλό; Όσο πήρες πήρες.

    Διάβασε καλά τι έγραψα και μετά μιλάς. Τσ, τσ, τσ ανόητε.
    Άμα θες να στο εξηγήσω αυτό που έγραψα κανένα πρόβλημα. Αλλά 10 ευρώ την ώρα παίρνω. Κρίμα και είσαι τόσο παρατηρητικός βλάκας.
    ΑΝΤΕ ΨΑΞΕ ΚΑΝΑ ΠΑΛΙΟ ΜΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΝΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΩΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΩ. αλλωστε φαίνεται, ε;
    vouliakis
    11.01.2005, 23:08
    Καλά ρε παιδιά... Τόσα προβλήματα υπάρχουν... Τόσα θέματα σε topics (εδώ στο ΜΗ και παντού στο διαδίκτυο)... Τόσα θέματα, που και η πιο ακραία άποψη βοηθά -φτάνει να μην είναι εκτός θέματος...

    Εμείς εδώ, με τον Νταλάρα θα κάνουμε την επανάσταση? Και ποιά, αλήθεια, επανάσταση?

    ΥΓ. Ο όγκος είναι θέμα χημείας.
    jorge
    11.01.2005, 23:26
    Προς όλους:

    α) Έχουμε βγει εκτός θέματος.
    β) ορισμένοι δεν έχετε διαβάσει τους κανονισμούς του Forum. Αναφέρομαι σε όσους χρησιμοποιούν άσεμνες λέξεις, είτε τις ξεκίνησαν αυτοί, είτε τις ανταπέδωσαν.


    christ25
    11.01.2005, 23:37
    telika apodeixtike oti o dalaras katafere na mas (kse)sikosei olous.kala eixe anaferei o astron.bravo vre giorgo daskale.exo na do auti tin grammatiki apo to dimotiko.isos na grapseis esi mia diki sou,ananeomeni me polles piges babanioti(ksereis)
    en telei as einai kala o dalaras ekei pou einai.pragmatika ti exei kanei k an einai tragoudistis tis plakas i oxi k an eixe ekseliksi to gnorizei mono o idios.kalo 8a einai na sxoliazoume aplos k oxi na katakrinoume.as para8eso kati apo ti kaini dia8iki(to mono pou 8imamai)

    Μη κρινεται ινα μη κριθειτε Κατα Ματθαινο ζ1 (ελπιζω να μην ειχε ορθογραφικα γιατι ετσι κ με πιασει ο Γιωγακης στο στωμα του....)
    Κ kati teleutaio gia ton antarti.gianni,auto einai ena apolitos dimokratiko site (k oxi club) kaneis de se ebodise na peis ti gnomi sou gia ton dalara.auto pou de dextika itan pou sxoliases tous mousikous mesa se auto to site.eisai kainourgios edo k sigoura de ksereis kanena oute prosopika alla oute k akoustika.
    vouliakis
    12.01.2005, 02:12
    Μια και είμαστε, λοιπόν, εντελώς εκτός θέματος -όπως άλλωστε επισημαίνει και ο jorge- μιλώντας για όγκους και αέρια, ας θυμηθούμε τα βασικά της χημείας:
    PV = nRT

    δηλαδή

    V = (nRT) χ P

    όπου V: όγκος αερίου, Ρ: η πίεση, Τ: η θερμοκρασία, η: τα moles του αερίου και R: η γνωστή σταθερά... Τα θυμάστε βρέ αγράμματοι;


    SteliosG
    12.01.2005, 06:41
    ΕΛΕΟΣ ρε παιδια!!! Δεν αφηνουμε ησυχο το Νταλαρα και οποιον θελει να το αγαπαει και να τον μισει????? Πρωτη φορα βλεπω τετοιες κουβεντες στο ΜΗ και λυπουμε!!! Ας ληξει εδω, γιατι ακρη δε βγαζει κανεις!!! Ας μη ριξουμε αλλο το επιπεδο μας!!!


    Astron
    12.01.2005, 14:59
    Ωραίες μέρες οι Αλκυονίδες, ε;


    Δηλαδή εδώ σταματάει αυτή η ωραία και πολιτισμένη κουβέντα που είχαμε; Κρίμα και είχε πλάκα...
    Ακούστηκαν ενδιαφέρουσες απόψεις.
    Τελευταία φορά που είχε πάρει τέτοια φωτιά ένα topic ήταν πριν 1,5 χρόνο

    Δεν είναι κακό πού και πού να ξεφεύγουμε και λίγο.
    (αλλά λίγο, έτσι;)


    Ααα Στέλιο μη βγάζεις την ουρά σου απ' έξω, εσύ είσαι ο μεγάλος υπαίτιος!

    Δεν ξέρεις ότι όπου γίνεται συζήτηση για τον Νταλάρα καταλήγει σε πόλεμο;

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Astron on 12-01-2005 15:03 ]
    christ25
    12.01.2005, 15:02
    auti pou aneferes einai i katastatiki eksisosi idanikon aerion panagioti k proti fora ti didaskoun ximeia 3 gimnasiou an de kano la8os
    SteliosG
    12.01.2005, 15:58
    ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ!!!! ΕΓΩ φταιω ναι! κανεις αλλος!!! Astron δηλωνω ενοχος!!!!!

    Παρε και μια μπυρα να με αθωωσεις!!!

    Δικαιωμα???
    KIT_KAT
    12.01.2005, 16:27
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 12-01-2005 στις 14:59 έγραψε:

    Ωραίες μέρες οι Αλκυονίδες, ε;




    Μπράβο ρε Παύλο! Κι εγώ για μέρες αναρωτιόμουν γιατί κάνει τόση ζέστη και να που ήρθε η απάντηση. Thanks!!!

    ΥΓ: Γιατί πάντως οι αλκυονίδες να είναι πάντα μέσα στην εξεταστική??
    vouliakis
    12.01.2005, 16:50
    Quote:

    Το μέλος christ25 στις 12-01-2005 στις 15:02 έγραψε:

    auti pou aneferes einai i katastatiki eksisosi idanikon aerion panagioti k proti fora ti didaskoun ximeia 3 gimnasiou an de kano la8os





    Ακριβώς... Μια που πολλά ακούστηκαν εδώ για όγκους και αέρια
    LINA2012
    26.06.2005, 17:58
    Συμφωνώ ότι η αξία του Νταλάρα είναι τεράστια. ΟΜΩΣ: ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, πιστεύω πως σκοπός του Νταλάρα δεν είναι τίποτα άλλο παρά μόνο τα χρήματα. Η άποψή μου αυτή βασίζεται στο ότι ο Νταλάρας τον τελευταίο καιρό έχει πάρει με τη σειρά όλους τους μεγάλους δημιουργούς(π.χ Τσιτσάνης, Βαμβακάρης. Κουγιουμτζής κ.α) και κάνει συναυλίες για να έχει επιτυχία, αντί να βγάλει κανένα προσωπικό δίσκο. Δεν λέω πως είναι κακό να ερμηνεύει τραγούδια άλλων, είναι κακό όμως να ερμηνεύει ΜΟΝΟ τραγούδια άλλων. Νταλαρόφιλοι...
    megali_mpougatsa
    26.06.2005, 21:34
    2001: Αφιέρωμα στο Βασίλη Τσιτσάνη
    2002: Αφιέρωμα στο Μάρκο Βαμβακάρη

    Δε νομίζω πως 2 αφιερώματα ήταν και τόσο πολλά, αν και έχει κάνει και 2 live ενδιάμεσα, με τραγούδια διαφόρων συνθετών. Για τον Κουγιουμτζή δεν έκανε αφιέρωμα, απλά συμμετείχε στη συναυλία που έγινε αφιερωμένη στη μνήμη του, στις 13 του μήνα.

    Το "κάνει συναυλίες για να έχει επιτυχία, αντί να κάνει προσωπικό δίσκο" δε το βλέπω και τόσο εύστοχο, καθώς ο τελευταίος του προσωπικός δίσκος "Στα τραγούδια που σου γράφω", που κυκλοφόρησε τον περασμένο χειμώνα (ποιός είπε ότι δε βγάζει προσωπικό δίσκο;), χωρίς να είναι κάτι συναρπαστικό, πούλησε αρκετά (πολύ περισσότερο από τα αφιερώματα και τον προηγόυμενό του δίσκο).

    * Σχεδόν όλα τα τραγούδια που έχει πει στην καριέρα του είναι άλλων. Τα "δικά του" μετριούνται στα δάχτυλα, και ελάχιστοι ξέρουν ποια είναι. Τι πειράζει;... Γενικά με παραξενεύει η αντίληψη που επικρατεί περί "ιδιοκτησίας!" των τραγουδιών. Δηλαδή, τα τραγούδια που τα τραγούδησε πρώτος ο Νταλάρας είναι "δικά του", ενώ αυτά που πρωτοτραγούδησε ο Χ είναι "του Χ"?... Νομίζω πως το κάθε τραγούδι ανήκει στους δημιουργούς του. Εφ΄ όσον κάνει το 2020 ένας τραγουδιστής αφιέρωματα π.χ. ένα στον Κουγιουμτζή, ένα στον Θεοδωράκη κι ένα στον Τσιτσάνη και τα κάνει και τα τρία καλά, θα πρέπει να το θεωρήσουμε οπωσδήποτε κίνηση προσωπικής προβολής και οικονομικού κέρδους;...

    Προσωπικά, θα προτιμούσα απ' τον Νταλάρα δίσκους σαν την "Άσφαλτο που τρέχει"(2001). Βέβαια, ακόμα και για τα (πολύ αξιόλογα) αφιερώματα που έκανε, δε νομίζω σε καμία περίπτωση πως ένας Νταλάρας, μετά απο 35 χρόνια στη δισκογραφία με πωλήσεις που δεν έχει πετύχει κανείς, θα έκανε αφιερώματα για να πάρει (κι άλλα?) λεφτά...

    Η μόνη κίνηση του Νταλάρα που με προβλημάτισε ήταν οι εμφανίσεις με το Ρέμο. Δηλαδή, μπορεί όλοι οι καλλιτέχνες να δικαιούνται να κάνουν και μερικά βήματα για να πλησιάσουν το ευρύ κοινό, πιστεύω όμως πως και ο ίδιος ο Νταλάρας ήταν έξω απ' τα νερά του στο νυχτερινό κέντρο με το Ρέμο. Ο χρόνος θα δείξει...

    Περιμένω με ανυπομονησία πάντως κάποιες δουλειές που περιμένουμε απ' αυτόν, όπως οι παραστάσεις του "Οιδίποδα Τυράννου" με τον Κιμούλη, τα μελοποιημένα ποιήματα της Αρβελέρ, κάποια δουλειά με τον Θεοδωράκη και άλλα.

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: megali_mpougatsa on 26-06-2005 22:42 ]
    SOKRATISKARAVIDAS
    26.06.2005, 23:46
    Ο "Θειος" δεν εχει αναγκη να βγαλει αλλους "ποιοτικους" δισκους για την κονομα μιας και τα`χει κονομησει εδω και χρονια.Οτι κανει το κανει απο ματαιοδοξια(και για την Κυπρο,ξεχασα)μιας και σε λιγο θα τον ξεχασουν οι παντες κι αυτο τον καιει πιο πολυ...Τα φραγκα που μαζευε τοσα χρονια τα`χει κανει επενδυσεις(ξενοδοχεια στο Μαιαμι κλπ,κλπ)δεν χαριζει δραχμη,ας ειναι καλα η αριστερα και καποιοι αλλοι που δεν ζουν πλεον και τον φτιαξανε.Απο φωνη δεν εχει κατι ιδιαιτερο μιας και αποδεδειγμενα υπαρχουν πολλοι και καλυτεροι (και σε ηθος μαλιστα)τραγουδιστες...Η μεγαλυτερη ομως ζημια που εχει κανει ο "Θειος" ειναι οι εκατονταδες κλωνοι του που κυκλοφορουν ανα την Ελλαδα,και δεν εχουν προσωπικοτητα (μουσικη και καλλιτεχνικη).....Βλεπω ακομη σημερα μουσικους που στα 40 τους συνεχιζουν να Νταλαριζουν και καμαρωνουν γι`αυτο.Φανταζεστε τι εχει να γινει στην κηδεια του.... Πιστευω η επομενη συνεργασια του θα ειναι με καποιο "αποφοιτο" της Ακαδημιας του γνωστου σαβουροκαναλιου....Δυστυχως οι κλωνοι του θα μας ταλαιπωρουν μερικα χρονια ακομη μεχρι να τους ξεχασουμε κι αυτους...Εχει βαλει το λιθαρακι του κι αυτος(για να μην τα ισοπεδωνουμε ολα)αλλα υπερτιμηθηκε σε σχεση με αλλους,χωρις να εχει το ηθος τους και το ταλεντο τους,αλλα ειπαμε ας ειναι καλα αυτοι που τον "φτιαξανε"...Περαστικα στα νταλαρακια....
    jorge
    26.06.2005, 23:54
    Οι κλώνοι του δεν έχουν ονόματα;
    ph
    27.06.2005, 01:03

    Ο Νταλάρας δεν παύει να είναι ένας από τους μεγάλους τραγουδιστές μας. Ακόμα κι αν κάποιες φορές υπερεκτιμήθηκε, ακόμα κι αν διαπιστώνεται διάσταση ανάμεσα στις δηλώσεις του και στη ζωή του (το να καίγεσαι για όλα αλλά να είσαι στην πισίνα δεν είναι στάση ζωής), ακόμα κι αν λειτούργησε αδηφάγα μέσα στη δισκογραφία, θα τον αγαπάμε, διότι η ωραία του φωνή, αυτή η πονεμένη αλλά περήφανη φωνή, θα χτυπάει δυνατά στη μουσική μας μνήμη. Ορισμένοι τραγουδιστές είναι πλέον ''μέσα μας''. Η Χαρούλα, ο Καζαντζίδης, ο Πάριος, η Μοσχολιού, ο Μπηθικώτσης... Μπορεί κάποιοι να μας αρέσουν περισσότερο, όλοι όμως είναι μέσα στο ηχητικό τοπίο της μνήμης μας. ΄Οταν ακούω ''χτύπησαν το παλλικάρι...'', νιώθω κάτι. Κι αυτό το κάτι είναι πια κλασσικό.
    LINA2012
    28.06.2005, 18:03
    Συμφωνώ απόλυτα με τον Σωκράτη.