ελληνική μουσική
    1047 online   ·  210.851 μέλη
    Giorgos
    04.01.2005, 15:13
    Βασικά, ο Antartis έχει δίκιο σε αυτό που λέει περί φωνής -τονίζω, μιλάω για τη χροιά, όχι για την έκταση ούτε για την αναπνοή, που ήταν μέχρι και πριν κάποια χρόνια άπιαστος . Όντως, μέχρι και το '80, η φωνή του Νταλάρα ήταν ακριβώς αυτό: "νιαούρισμα". Το οποίο όμως το άφηνε ελεύθερο αν επρόκειτο για λαϊκά-ελαφρολαϊκά τραγούδια και αντίστοιχα το μείωνε όσο μπορούσε αν επρόκειτο για πολιτικά-έντεχνα τραγούδια. Το νιαούρισμα όμως υπήρχε, όσο σωστή και εντυπωσιακή σε έκταση και δύναμη ήταν η φωνή. Και με αυτό έγινε φίρμα.

    Το εντυπωσιακό πραγματικά είναι η απίστευτη μεταμόρφωση που γινόταν όσο ο Νταλάρας μεγάλωνε. Αφού πέρασε την πιο ανούσια όσον αφορά στο ρεπερτόριο περίοδο (μέσα '80, η περίοδος Νικολόπουλου), χρησιμοποίησε άριστα την τεχνική του και με μια ώριμη, μεστή φωνή που όμοια σε όγκο δεν υπήρξε ούτε υπάρχει άλλη, έφτασε δικαίως στο ζενίθ.

    Αλλά το σωστό, σωστό. Συγκρίνονται τα "Ψηλά τα παραθύρια" με το "Αττικόν";

    Όσον αφορά στις κατηγορίες, κάποιες αληθεύουν, κάποιες είναι εντελώς ανυπόστατες...Δε θέλω όμως να μπλέξω σε αυτήν την κουβέντα...Την έχω φάει στη μάπα πάρα πολύ και με έχει κουράσει. Sorry.

    Υ.Γ.: Όσον αφορά στον τελευταίο δίσκο, με δυο λόγια...είναι τραγικός. Οι στίχοι είναι από συνηθισμένοι μέχρι γελοίοι. Αυτά δεν είναι ούτε ερωτικά ούτε λαϊκά τραγούδια. Είναι τα ερωτικά-λαϊκά έτσι όπως τα ορίζει η εποχή μας, εύπεπτα, προβλέψιμα, "διασκεδαστικά", ενοχλητικά. Κάποιοι στίχοι δε είναι τόσο γελοίοι, που παραπέμπουν σε επίπεδο...Τσαλίκη. In short, αυτός δεν είναι (ο) Νταλάρας (που ξέραμε)...
    yiannisyiannis
    04.01.2005, 15:14
    Δικηγόρος του Νταλάρα δεν θα γίνω ποτέ, τη στιγμή μάλιστα που γνωρίζω από πρώτο χέρι κάποια στραβοπατήματά του. (Ας μου επιτρέψει ο jorge να μην αποκαλύψω τις πηγές μου, αλλά βεβαιώνω ότι είναι 100% έγκυρες). Παρόλα αυτά πρέπει να παραδεχτούμε –κι αυτό έχει σημασία τελικά- ότι σαν μουσικός και σαν ερμηνευτής είναι άψογος.

    Εδώ σ’ αυτό το μουσικό παράδεισο, εξετάζουμε κυρίως τη μουσική προσφορά των καλλιτεχνών κι όχι την ηθική. Διαφορετικά αυτοί με τους οποίους θα έπρεπε να ασχολούμασταν, θα ήταν μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού.

    Εν πάση περιπτώσει, η κριτική και ο διάλογος για ένα καλλιτέχνη είναι πάντα εποικοδομητικά. Η εμπάθεια όμως τυφλώνει και οδηγεί πάντα σε άδικες και ισοπεδωτικές αναφορές.



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: yiannisyiannis on 04-01-2005 15:15 ]
    maria16
    04.01.2005, 15:52
    Giorgo(s) έχεις δίκιο σε όσα λες παραπάνω..
    μμμ όσο για τα 1-2 τραγούδια που άκουσα και μου άρεσαν απο τον τελευταίο δίσκο σίγουρα δεν είναι αυτό που ξέραμε και περιμέναμε απο τον Νταλάρα..(εδώ να διορθώσω το χαρακτηρισμό "πραγματικά πολύ ωραία".. ήταν για το επίπεδο της εποχής και τον Νταλάρα "καλά"..)
    Δεν υποστηρίζω αυτήν την περίφημη "στροφή" για την οποία μιλάει ο κόσμος ούτε και βρήκα ποιοτικό το τραγούδι με το Ρέμο πχ (το μόνο που ξέρω κι αλήθεια σου λέω κλπ κλπ κλπ) . Όμως εδω μιλάμε γενικά για τον Γ.Ν. και όχι για τον "Γιωργακη" του 2004-05.. Γι αυτό τον υποστηρίζω.. Κατα τη γνώμη μου -το ξαναλέω αυτό- σαν τραγουδιστής αξίζει.. ειδικά η εποχή του "μη μου θυμωνεις μάτια μου" που χάρη στα τραγούδια του η Ελλάδα τιμήθηκε για μια ακόμη φορά και στο εξωτερικό ( ίσως η εποχή που τον ανέδειξε -και όχι άδικα..-) ήταν μια περίοδος αξιοθαύμαστη...
    falimento
    04.01.2005, 17:33
    Quote:

    Το μέλος Giorgos στις 04-01-2005 στις 15:13 έγραψε:

    Υ.Γ.: Όσον αφορά στον τελευταίο δίσκο, με δυο λόγια...είναι τραγικός. Οι στίχοι είναι από συνηθισμένοι μέχρι γελοίοι. Αυτά δεν είναι ούτε ερωτικά ούτε λαϊκά τραγούδια. Είναι τα ερωτικά-λαϊκά έτσι όπως τα ορίζει η εποχή μας,





    Eγώ στην αρχή νόμιζα ότι το τραγουδούσε ο Αλκαίος με τέτοια ποιότητα στίχου...

    Ιδού!



    ΣΕ ΤΙ ΘΕΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ (στο δωδεκάθεο!?!?!?!?)

    Το 'πε κι ο σοφός Σωκράτης
    στην αγάπη δεν εισπράττεις
    και συμπλήρωση ο Πλάτων:
    ν' αγαπάς εσύ προπάντων!

    Η αγάπη, είπ' ο Βούδας,
    έχει σχήμα πεταλούδας!!! (?????????????)
    Κι όπως είπε κι ο Χριστός μας,
    η αγάπη είναι εντός μας.

    Μα εσύ δε θες ν' ακούσεις,
    τους σοφούς να υπακούσεις.
    Σε τι Θεό πιστεύεις;
    Ποιον φιλάς και ποιον λατρεύεις;
    Μια ζωή φαρμάκια με κερνάς.
    Γιατί με τυραννάς, γιατί με κοροϊδεύεις;
    Τι Θεό πιστεύεις;

    Το 'πε και ο Σολομόντας,
    ν' αγαπάς χαμογελώντας,
    κι ο Μωάμεθ στο Κοράνι
    συμφωνεί και επαυξάνει.

    Η αγάπη είναι τζάμπα,
    το 'πε και ο Σάι Μπάμπα! (Ο ποιος??????????)
    Η αγάπη είναι λαχτάρα
    λέει ο...Νταλάι Λάρα!!!!


    ΥΓ: Ο Νταλάϊ Λάρα είναι ο καινούριος Βούδας...
    Βέβαια οι απόψεις διϊστανται διότι άλλοι πιστεύουν ότι είναι ο (Ντα)Lara Croft 3!!



    Πίνω για να ξεχάσω αυτό που άκουσα...
    Astron
    04.01.2005, 18:11
    Πράγματι ο νέος δίσκος είναι κάτι πολύ χειρότερο από αυτά που έχουμε συνηθίσει. Άλλωστε το είπε κι ο ίδιος στην παρουσίαση του δίσκου. "Δυστυχώς κάναμε εκπτώσεις στους στίχους" είπε.

    Εγώ είχα απογοητευτεί πολύ με όλα αυτά.
    Η συνεργασία με τον Ρέμο ποτέ δε μ' άρεσε σαν ιδέα.

    Αλλά πήγα στην Αρένα ρε παιδιά και το είδα αλλιώς το πράγμα. Αν βάλουμε σε μια τεράστια παρένθεση το πρόγραμμα του Ρέμου (άλλωστε είναι ό,τι πρέπει για να βγείτε απ' την αίθουσα και να ξεμουδιάσετε) ο Νταλάρας είναι αυτός που ξέρουμε. Αν εξαιρέσεις 1-2 χαζοτράγουδα, εμένα μου θύμησε πάρα πολύ Ιερά Οδό Ι. Είπε τα βεγγαλικά σου μάτια, Του έρωτα(της αγάπης μαχαιριά) τ-ο οποίο το ερμήνευσε μοναδικά, Στο 'πα και στο ξαναλέω κλπ
    Επίσης είπε πολύ Καζαντζίδη και Μπιθικώτση, Κουγιουμτζή, Σπανό κλπ
    Θα προτιμούσα το πρόγραμμα να ήτανε μισό και να έλειπε το λαϊκό μέρος του Ρέμου, αλλά ακόμα και τα τραγούδια που είπαν οι δυο τους ήταν πολύ καλά.
    Στο "Ο ουρανός φεύγει βαρύς" (Δεν έχω μάτια να σε δω) ήταν τέτοια η ερμηνεία που μας σηκώθηκε η τρίχα σε όλους στην παρέα κυριολεκτικά.
    Εγώ λοιπόν έφυγα ευχαριστημένος, όχι γιατί το πρόγραμμα ήταν πολύ καλό, αλλά επειδή ο Νταλάρας ήταν ο ίδιος που ξέρω απ' τις συναυλίες τόσα χρόνια. Έχει τον τρόπο να σε κάνει να ανατριχιάζεις με τις ερμηνείες του ανεξαρτήτως περιβάλλοντος.

    Και εγώ που έχω ιδιαίτερη αγάπη στον Χάρη και τον Πάνο Κατσιμίχα, όταν ακούω και τον Νταλάρα να ερμηνεύει "Αϊ της αγάπης μαχαιριά" με τέτοια ένταση και πάθος νιώθω σα να έχει ολοκληρωθεί η βραδιά για μένα και φεύγω ευχαριστημένος. (αν και με ένα ελαφρύ πονοκέφαλο από το λαϊκάδικο του Ρέμου.... -αλλά στα καλά τραγούδια κι αυτός καλός ήτανε)

    Να σημειωθεί ότι η ορχήστρα ήταν επίσης η γνωστή ορχήστρα του Νταλάρα, (Κοντογιάννης μπουζούκι, Τσεμπερούλης πνευστά κλπ) οπότε οι ενορχηστρώσεις είχαν το ανάλογο επίπεδο.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Astron on 05-01-2005 16:27 ]
    vouliakis
    04.01.2005, 18:19


    Ο Σάι Μπάμπα είναι ο Σατυγιαναρυγιάνα Ράζου ( Satyanarayana Raju), ένας Ινδός γκουρού γεννημένος το 1926 και είναι κατά κόσμον γνωστός ως Μπαγκαβάν Σρι Σάθυα Σάι Μπαμπα ( Bhagavan Sri Sathya Sai Baba)(επικριτές του υποστηρίζουν ότι η ημερομηνία γέννησης παραποιήθηκε έτσι ώστε να φαίνεται ότι η γέννηση του Σάι Μπάμπα εκπληρώνει μια προφητεία του Sri Aurobindo . Λένε ότι τα αρχεία του σχολείου αποδεικνύουν πως στην πραγματικότητα γεννήθηκε το 1929).Πιστεύεται, τόσο από τον εαυτό του όσο και από τους οπαδούς του που υποτίθεται ότι είναι αρκετά εκατομμύρια, ότι είναι θεϊκός. Ισχυρίζεται ότι έχει παραφυσικές δυνάμεις και ότι μπορεί να κάνει θαύματα. Δύο από τα αγαπημένα του "θαύματα" είναι να υλοποιεί στάχτη(?) για τους φτωχούς και κοσμήματα για τους πλουσίους.

    Ο Σάι Μπάμπα ισχυρίζεται ότι είναι Άβαταρ, δηλαδή ενσάρκωση ενός Θεϊκού όντος. Για τον Χριστό, τον Βούδα και τον Μωάμεθ λέει " ο Χριστός,ο Βούδας ο Μωάμεθ και άλλοι, δεν ήταν άβαταρς. Είχαν κάποια θεϊκή δύναμη...η δική μου δύναμη είναι άπειρη". Ενώ για τα λεγόμενα θαύματα του λέει " είναι πέρα από εσάς το να μάθετε το πως και το γιατί δημιουργώ τα αντικείμενα...τα αντικείμενα που δημιουργώ, τα δημιουργώ με την δική μου Θέληση, με τον ίδιο τρόπο που δημιούργησα και το Σύμπαν"!

    Περισσότερα εδώ...



    jorge
    04.01.2005, 19:15
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 04-01-2005 στις 18:11 έγραψε:

    Στο "Ο ουρανός φεύγει βαρύς" (Δεν έχω μάτια να σε δω) ήταν τέτοια η ερμηνεία που μας σηκώθηκε σε όλους στην παρέα κυριολεκτικά.





    Spilman44
    04.01.2005, 21:30
    Πίστεψε σ αυτό που αποφάσισε να κάνει.
    Αγάπησε τη δουλειά του.
    Αναρριχήθηκε με όσα μέσα και με όποιους τρόπους (θεμιτούς κι αθέμιτους).
    Εφτασε στην κορυφή δουλεύοντας ακατάσχετα κι άοκνα.
    Διατηρήθηκε χρόνια και χρόνια, στα ψηλά (που δεν είναι πάντα άνετα κι ευχάριστα).
    Ταλαιπώρησε πολλά είδη μουσικής και τιμωρήθηκε απ αυτά.
    Αναλώθηκε.
    Πάλεψε και παλεύει.
    Εκβίασε καταστάσεις.
    Εκβίασε τις δυνατότητές του.
    Λειτούργησε κι υπέκυψε σε μύρα ξένων θρησκειών.
    Μας έτερψε κι ευφράνθηκε.
    Μας αποκαρδίωσε και συρρικνώθηκε.
    Μας μάγεψε κι έμεινε μόνος.
    Μας πλούτηνε κι έκανε μπεζαχτά.
    Δούλεψε (δεν έχει σημασία για ποιόν) και παλεύει.
    Είναι αυτός που είναι και μας έδωσε όσα μας έδωσε.
    Με όποιο αντίτιμο.
    Υπάρχει όχι από συντυχιά, αλλά από τη θέλησή του κι απ τη δουλειά του.
    Και τον λατρεύουμε, τον αποδιώχνουμε, τον αγαπάμε, τον σιχαινόμαστε, τον φθονούμε, τον υποφέρουμε, τον...τον...
    Μα δεν αδιαφορούμε !!!
    Κι αυτό που κατάφερε-να υπάρχει σ έναν χώρο σαν κι αυτόν -ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ !!!
    Δεν είμαι σίγουρος αν τον συμπαθώ, αλλά δεν μπορώ να μην του βγάλω το καπέλλο !!!

    polydoroslouca
    04.01.2005, 22:04
    Thelw na pw ena megalo bravo ston antarth. Oxi yia auta pou egrapse alla
    yia to oti katafere na zwntanepsei ena thema pou htan pethameno yia treis
    mhnes.
    falimento
    04.01.2005, 23:05
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 04-01-2005 στις 18:11 έγραψε:

    . Στο "Ο ουρανός φεύγει βαρύς" (Δεν έχω μάτια να σε δω) ήταν τέτοια η ερμηνεία που μας σηκώθηκε σε όλους στην παρέα κυριολεκτικά.




    Παύλο άμα το ερμήνευσε τόσο σεξουαλικά θα πάω μόνο και μόνο για αυτό! Άσε που όσοι έχουν πρόβλημα θα λυτρωθούν!

    Ά ρε Νταλάρα όλο κάτι κάνεις και ξεσηκώνεις τον κόσμο

    " Άν κάτι μπορεί να πάει στραβά, θα πάει!" Murphy


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: falimento on 04-01-2005 23:10 ]
    megali_mpougatsa
    05.01.2005, 01:56
    Επειδή ήμουν κι εγώ στην παρέα, οφείλω να ομολογήσω πως δεν μου ...σηκώθηκε από την ερμηνεία. Πάντως το ότι μας "σηκώθηκε η τρίχα" ισχύει, οπότε θα συμφωνήσω με αυτό που ήθελε να πεί ο Παύλος

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: megali_mpougatsa on 05-01-2005 02:02 ]
    Antartis
    05.01.2005, 02:07
    Λοιπόν, αν και ειναι δυσκολη η ώρα θα τοποθετηθώ...

    Διάβασα το εξής τραγικό: Όμοια σε όγκο φωνή με του Νταλάρα δεν υπάρχει...
    Σοβαρά μιλάμε... Ας βγει παρακαλώ ένας σοβαρός άνθρωπος να το πει αυτό.
    Μα είμαστε σόβαροι;;;
    Είχε ποτέ ο Νταλάρας όγκο φωνής; Είχε κάποια πιεσμένα γυρίσματα, έκανε καλά μαθήματα ορθοφωνίας χωρίς ακόμα να πετύχει το "ε". Μα να προσέχουμ ελίγο τι παραθέτουμε.
    Τώρα για τον χαρακτηρισμό "Θείος" δεν φταίω εγώ. Σε μια εκπομπή της Σεμίνας το άκουσα, κατά την οποία εκπομπή με καλεσμένο τον Νταλάρα όλοι τον αποκαλούσανε θείο.
    Απο κει και πέρα...
    Ο Νταλάρας κακά τα ψέματα είναι ένας μέτριος τραγουδιστής μα Ο επαγγελματίας. Τίποτα δεν είναι ζηλευτό στη φωνή του μα η καριέρα του και η εργατικότητα του, με τόσο φτωχά μέσα (φωνή), είναι αξιοπρόσεχτα.
    Όποιος έχει ακούσει λίγους Ρεμπέτες τραγουδιστές και λίγους λαϊκούς τραγουδιστές θα καταλάβει πως ο Νταλάρας είναι πολύ πίσω. Ούτε με τον τερζή δεν μπορείς να τον φέρεις σε σύγκριση φωνητικά. Ο Γιωργάκης είναι πολύ πίσω... Άσε τον να μπει και στο Fame Story του χρόνου, γιατί μετά τον Λϊζο τώρα τον Ρέμο (χε, χε) τον οποίο Ρέμο, ο δουλοπρεπής αυτός κύριος, αποκάλεσε τον κορυφαίο της γενιάς (κορυφαίο αλήθεια σε σχέση με ποιόν με τον Νίκο Βέρτη;), αυτό το σκαλί της επιτυχίας και της καταξίωσης του απόμεινε.
    Ο Νταλάρας και το σύστημα είναι ένα. Μια γροθιά. Έκανε καλές δημόσιες σχέσεις ο άνθρωπος.
    αλλά ξέχασα... Τελικά είναι καλός ο Γιωργάκης! Στην ολυμπιάδα ήταν λαμπαδηδρόμος. Προσέφερε έργο δεν μπορείς να πεις. Και μετά τραγούδησε αγκαλιά με τους υποτακτικούς των εταιρειών μπροστά στο Ντεγκρέτσια. Και μάλιστα πλεί Μπακ. Βέβαια έχει προσφέρει... Να δούμε ποιον νεκρό θα αναστήσει πάλι με τα live οτυ για να ρίξει νέο πάτωμα στο εξοχικό που του έχτιζε ο Πανταγιάς (θυμάστε τα περίφημα 120.000.000 δρχ;;;;). Και φυσικά ο Γίωργαρας θα παλεύει για το λαϊκό τραγούδι στις μεγάλες συνεργασίες με τον φραγκούλη και τους πυξ λαξ... Θα αγωνίζεται να διώξει τη σαπίλα τρόγωντας από αυτή. Άντε και με την καλομοίρα πλάι σου Γιώργο.. Ποτέ δεν είναι αργά. Και επειδή στη δίκη του Καζαντζίδη δούλεψες εξτρά για τον Μπαμπά Μάτσα πρέπει να σου πληρώσουμε τις υπερωρίες και να σου κολλήσουμε τα ένσημα που σου αναλογούν.. Να σαι συ ο παραστατης των Κούρδων και των Κυπρίων ασφαλισμένος. Πότε θα κάνει άραγε μια συναυλία και για τα θύματα των Τσουνάμι, να του στήσουμε άγαλμα φιλανθρωπίας;
    Πάρτε το απόφαση: Ο Γιωργάκης προσπαθεί....

    ΥΓ:
    Κοιτάχτε μην μας κάνει και καμιά μήνυση... Φτηνά την γλίτωσε και ο Πανούσης.
    dimko
    05.01.2005, 09:31
    Μπράβο σου αντάρτη !!!! Τώρα παλεύεις το σύστημα! Αγωνιστή!!!
    jorge
    05.01.2005, 10:10
    Μου κάνει άσχημη εντύπωση το οτι δε σέβεσαι καθόλου τις γνώμες των άλλων και κατ' επέκταση την προσωπικότητά τους. Μπορείς να λες τη γνώμη σου, αλλά μάθε και να ακούς.

    Για παράδειγμα, γράφει κάποιος οτι ο Νταλάρας έχει όγκο φωνής. Και εσύ, χωρίς να μας λες καν τι σχέση έχεις με το τραγούδι και τη μουσική, του λες οτι δεν είναι σοβαρός. Και ο άνθρωπος είναι μουσικός με αξιοζήλευτη μουσική παιδεία.

    Και το κυριότερο (που ούτε τώρα κάνεις): Να επιχειρηματολογείς. Συνεχίζεις τις ανακρίβειες και εφαρμόζεις τακτικές που εφαρμόζει η Τατιάνα και ο Μικρούτσικος. Ξαναδιάβασε αυτά που γράφεις και είμαι σίγουρος πως θα διαπιστώσεις και εσύ την υπερβολή.
    Antartis
    05.01.2005, 12:40
    Εγώ έγραψα ότι έγραψα...
    Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε δεν φταίω εγώ.
    Σε ότι αφορά τον ογκο, όγκο φωνής έχει ο Καζαντζίδης, ο Αγγελόπουλος...
    Σου βγάζουν ένα φωνήεν και γεμίζεις φωνή.
    Τώρα σε ότι αφορά στην επιχειρηματολογία, πολλοί λένε εδώ ότι ο Νταλάρας είναι ο Πρώτος. Αλήθεια κάποιο επιχείρημα φέρνουν; Η μήπως καταλήγουν εκεί λαμβάνοντας ως σημείο αναφοράς τον νερόβραστο τον χατζηγιάννη και τον καμένο τον Πάζη.

    Άντε, ευχομαι τα παιδιά σας να καταστήσουν πρώτη των πρώτων την Δέσποινα Βανδή! (και όποιος κατάλαβε κατάλαβε)
    ikater
    05.01.2005, 12:49
    To να βρίζεις τον Νταλάρα έγινε μόδα.Αμφιβάλλω για το πόσο ανατρεπτικός και ...αντάρτης είναι κάποιος κάνοντας αυτό, διοτι πολύ απλά και η κουτσή Μαρία, τον Νταλάρα θα βρίσει για να νομίσει πως έγινε σπουδαία...
    revekka
    05.01.2005, 12:58
    antartis επειδή θέλω να καταλάβω, τι εννοείς οταν λες όγκο φωνής? δεν θέλω να μου πεις ποιος τον έχει και ποιος δεν τον έχει, αλλα τι είναι. κι απο κει θα μιλήσουμε.
    Antartis
    05.01.2005, 13:01
    Φοβερή σύλληψη...
    Τι επιχειρήματα!!!! Μου θυμίζεις τους γαύρους, επιδή τυχαίνει να είμαι Παοκτσης, που λένε ότι όποιος βρίζει τον Κόκαλη είναι κομπλεξικός και αντιολυμπιακός ή τους δεξιούς που λένε πως όλοι οι μη δεξιοί είναι κομμουνιστές!
    Μακάρι και η κουτσή Μαρία να πορεύεται στον ίδιο δρόμο με μένα.
    Εσύ άλήθεια επιδεικνύοντας τον μισογυνισμό σου, καθιστας την όποια Μαρία που τα βάζει με τον Νταλάρα κουτση και έτσι γίνεσαι σπουδαίος.
    Και το να θεωρείς τον Νταλάρα σπουδαίο μόδα έγινε!!!!
    Άντε μην πω κι άλλα
    revekka
    05.01.2005, 13:10
    τωρα που απάντησες στον ikater, μπορείς να απαντήσεις και σε μένα?
    ikater
    05.01.2005, 13:17
    Πολύ κουράζεις το μυαλουδάκι σου για να βρείς επιχειρήματα....Αλλά καλά κάνεις, ένας αντάρτης όπως εσύ πρέπει να είναι πάντα ετοιμοπόλεμος.......
    Συνέχισε έτσι, στον αγώνα! Εχει πολλή πλάκα να βλέπεις έναν αντάρτη να πορώνεται έτσι με τον Νταλάρα!!