ελληνική μουσική
    442 online   ·  210.844 μέλη
    SteliosG
    07.01.2005, 08:07
    ...χεχεχε... Ειναι παντως εντυπωσιακο φιλε Ανταρτη το ποσο παθος εχεις για αυτα που λες!!! Σα να εχεις κατι προσωπικο με τα παιδια που τους αρεσει ο Νταλαρας και πας να τους φας ολους!!! χεχεχε!!! Αυτο ειναι το ωραιο με ολους τους αντι-Νταλαρικους σαν εσενα!!

    Οπως και να εχει παντως, εγω προσωπικα δε δινω σημασια σε αυτα που λες (οσο και αν συμφωνω με καποια γιατι γνωριζω πριν απο σενα) γιατι δε μαρεσει το υφος σου!!! Το ειχα και εγω οταν ημουν 15-16 χρονων, αλλα καταλαβα οτι δε βγαζει πουθενα!!! Το οτι δε σαρεσει ο Γ.Ν. δε σου δινει το δικαιωμα να υποτιμας αυτους που τους αρεσει! Υποτιμησε μονο τον Γ.Ν. αν δε γουσταρεις!!!

    Μια ερωτηση μονο.... αν δε σε ενδιαφερει καμια παρεα και δε θελεις να πεισεις κανενα για κατι.... ποιος ο λογος που εισαι εδω....???

    Απαντα μου τωρα επιθετικα ή κατσε και σκεψου!!!
    (κλεμενο αυτο απο το Π.Κατσιμιχα)


    Και αν είμαι αλάνης φουκαράς, δε φταίω, σας το λέγω...

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: SteliosG on 07-01-2005 08:09 ]
    Antartis
    07.01.2005, 13:46
    Ο λόγος που βρίσκομαι εδώ είναι να προβληματίσω τον κόσμο. Δεν κάνω κατήχηση σας λέω.
    Τώρα αν δεν έχεις καταλάβει μίστερ εγώ τον Νταλάρα υποτίμησα λίγο αλλά άλλοι το πανε στο προσωπκό: Προς αντάρτη πχ. Είδες εμένα να κάνω τέτοιες αναφορές;
    Συνεχίζω...
    Είμαι αντινταλαρικός ε; ΄Ετσι όπως το θέτεις πρέπει σύντομα να απευθυνθώ στο γιατρό μου για θεραπεία.

    Επιπλέον, ούτε το δικό σου ύφος μου αρέσει αλλά δεν το κάναμε και θέμα.

    Αντιδημοκρατική είναι η αναλογία.. Καλά μου το πε χτες κάποιος στο chat..Να έχεις αντοχές απο δω και πέρα...

    Με την παραδοσιακή μουσική; Ο Νταλάρας τα ώθησε; Εγώ επειδή την Αρετούλα που λες την έχω ακούσει να μιλάει έμαθα ότι από πρώτα δεν άκουγε Νταλάρα, μα ασχολούνταν με τη δημοτική μουσική. Άκουγε Τάκη Καρναβά και Τασσία Βέρρα...
    Γιατί την κατέστρεψε; Δεν είπα αυτό είπα ότι την έκαψε. Έχει διαφορά.

    Α και για τον αγαπητό.. Έχω γκόμενα Καζακστανή! Πειράζει.. Από εκεί τα έμαθα τα περί Νταβαντζήδων.. Καπίτο;

    Άντε παλι πίσω στο κατηχητικό σας...
    revekka
    07.01.2005, 13:56
    antartis μπορείς να μήν υποστηρίζεις τον Νταλάρα όσο θέλεις. το θέμα μας όμως παραμένει πως ισχυρίστηκες πως ο Νταλάρας δεν έχει όγκο φωνής και πως αυτός που είπε πως έχει όγκο φωνής δεν είναι σοβαρός χωρίς να ξέρεις καν τί είναι ο όγκος φωνής.
    Antartis
    07.01.2005, 14:09
    Σου είπα τι είναι όγκος φωνής...
    Νιααααααουυυυυυυυ. Έλα και γιορτάζω σημερα δεν θ'ελω τέτοια..
    Nektarios
    07.01.2005, 14:09
    kairos htan pantos na akousoume kati gia ton G.Ntarala peran tou poso foveros mousikos/mousourgos einai poso kalo exei kanei sthn Ellhnikh mousikh skhnh ktl ktl ktl...Oxi tipota allo na yparxei kai antilogos aderfe.Makot exei ginei o Giorgakhs.Anyway emena den mou aresei h fwnh tou kai den exei kati na mou pei pleon genikotera.Krima omws h katalhjh toy na einai pareoula me ton Remo.Les ma jemeine pali apo fragka???Ante kales douleies kai kala paneria se aytous pou ta skane xontra gia na ton doun.
    revekka
    07.01.2005, 14:16
    επειδή μου είπες ένα-δυο πράγματα για το τι νομίζεις πως είναι ο όγκος φωνής δε σημαίνει πως μου είπες και τι είναι. αφού δεν είσαι μουσικός να ακούς και λίγο τους μουσικούς...
    χρόνια πολλά για τη γιορτή σου
    SteliosG
    07.01.2005, 15:05
    Χρονια πολλα φιλε μου και σου ευχομαι να βρεις την ηρεμια που πρεπει να εχεις !!!
    Sxoinovatis
    07.01.2005, 22:43
    Νομιζω οτι για τον "ακατανομαστο" εχω ξαναγραψει σε καποιο αρθρο. Τοτε λοιπον βγηκαν οι λυκοι-προστατες του Διαδυκτιου να με κρινουν και να διαφωνισουν στη γνωμη μου για τον Γ.Ν. Αυτο γινεται για αλλη μια φορα με τον φιλτατο ανταρτη, που βγηκε να καταθεσει καποιες αποψεις του και πεσατε πανω του ειρωνευοντας τον και μετα δινεται ευχες να βρει αυτος την ηρεμια του. Μαλλον εσεις πρεπει να βρειτε οχι μονο την ηρεμια σας αλλα και την δυναμη να δεχεσται τις αντιθετες αποψεις των αλλων. Και κατι αλλο: ξεκολιστε απο το πολυφορεμενο στιλακι κουλτουρα-νταλαρας-σαββοπουλος-αντε-και-κατσιμιχαιοι και καταλαβετε πως η μουσικη δεν ειναι στα πορτοφολια των δισκογραφικων εταιριων. Δηλαδη ο Ασιμος, ο Σιδηροπουλος και τοσοι αλλοι δεν εκαναν μουσικη εκτος δισκογραφιας; Ξυπνηστε προβατα... Αφηστε την ψυχη σας ελευθερη...

    Α και αν μου σβησετε το μηνυμα(γιατι και αυτο το εχετε κανει φιλαρακια) εγω το εχω και θα ξαναστειλω οσες φορες χρειαστει...

    Μιας και γραφω ας πω και τη γνωμη μου: Η μουσικη πασχει απο δηθεν τραγουδιστες της πενταρας που πανε στο Διδυμοτοιχο και τραγουδουν Α Φ Ι Λ Ο Κ Ε Ρ Δ Ω Σ εναντια στο "εθνικο θηριο" ενω οι ιδιοι αποτελουν το κατεστημενο του τοπου ξεπουλωντας την μουσικη... Δε θελω μουσικη σαν τη φλογερα του τσοπανη που κοιμιζει τα προβατα...

    Τεσπα Θα σας θυμησω τα λογια του μεγαλου Χαρη Κλυν(Οπως το θες φιλε dimko!): ΔΕ ΜΑΣ ΧΕΖΕΙΣ ΡΕ ΝΤΑΛΑΡΑ! ή μαλλον να το διασκεβασω: ΔΕ ΜΑΣ ΧΕΖΕΤΕ ΡΕ ΝΤΑΛΑΡΕΣ!

    Ευχαριστω που με διαβασατε. Τωρα βριστε αφοβα! Μεσα στα ορια του πολιτισμου παντα ετσι! Διοτι ειμαστε Ε Υ Ρ Ω Π Α Ι Ο Ι και εχουμε τροπους. Ψυχη δεν εχουμε...



    Οσο για τη μοναρχια τον φασισμο και τα συναφη εγω τα πεταω στον καδο ανακυκλωσης μπας και φτιαξουν...

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Sxoinovatis on 07-01-2005 22:47 ]





    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Sxoinovatis on 07-01-2005 23:14 ]
    επισυναπτόμενα: NAZIGARB.gif 
    dimko
    07.01.2005, 23:00
    Επειδή όλα τα άλλα που λες δεν αξίζουν σοβαρής αντιμετώπισης, το μόνο που χω να σου πω είναι ότι το "δε μας χέζεις ρε Νταλάρα" δεν το 'πε ο Πανούσης, αλλά ο Χάρυ Κλυν.


    vouliakis
    07.01.2005, 23:35
    Σχετικά με την καταναλωτική μουσική: την αντίθεση, τον προβληματισμό ή την κριτική τους στάση, πολλά μέλη έχουν καταθέσει, είτε εδώ στο forum (σε παλαιότερα topics) είτε με άρθρα τους, δίχως φανατισμό και δίχως προσωπολατρείες και πάντα με επιχειρήματα.

    Μήπως αυτό το κόλλημα σε παρελθούσες εποχές που εμένα μου ακούγεται wanna be[1] Ασιμος -'cause my self ain't something- δεν απέχει και τόσο από τα ψώνια τα οποία wannabe stars στα διάφορα realities?


    -----------------------------------------
    [1] Και ο Ιζνογκούντ ήθελε να γίνει βεζύρης...but he was no good. Ή ίσως εκτός εποχής...

    Sxoinovatis
    07.01.2005, 23:50
    Δε wanna be τιποτα... Εγω παντως δεν προκειται να ξαναμπω γιατι βλεπω οτι ειστε ολοι εκτος απο καποιες ευχαριστες εκπληξεις πολυ δηθεν και στενομυαλοι.

    Αντε και καλη τυχη μαγκες!

    christosk
    08.01.2005, 00:20
    Aπό τον Νταλάρα εκτιμώ:
    A)Tα τραγούδια του με τον Στ.Κουγιουμτζή
    Β)Τα τραγούδια του με το Γ.Μαρκόπουλο στο 'Σεργιάνι στον κόσμο' (1979)
    Γ)Το 'Ραντάρ' (1981) το οποίο θεωρώ έναν από τους καλύτερους δίσκους της τελευταίας τριακονταετίας.
    Δ)Το 'Θέλω να τα πω' (1982) γιατί είναι πηγαία λαϊκός δίσκος-άλλωστε ο Άκης Πάνου ήταν πάντα πηγαίος.
    Ε) Τη συμβολή στη διατήρηση της ιστορικής μνήμης με τα 'Ρεμπέτικα της Κατοχής' (1980).
    ΣΤ) Τη συμμετοχή του στις 'Γραμμές των οριζόντων' (1991) του Θ.Μικρούτσικου

    Από τον Νταλάρα μισώ:
    A) Tις οβιδιακές μεταμορφώσεις του (στις οποίες σχεδόν κάθε δημόσιο 'αριστερό' πρόσωπο της τέχνης επιδίδεται εδώ και τρεις δεκατίες) πχ
    από την εγκατάλειψη των νυχτερινών κέντρων στην Αρένα και πιο παλιά στην Ιερά Οδό -από εκεί βγήκε και το αργκό-σλογκαν 'Dalaras' που σημαίνει ...χαράτσι.
    Β) Τα εθνικοπατριωτικά αλαλάγματα βλ περίφημη συναυλία στην Κύπρο.
    Γ) Η παλαιοκομμουνιστική αίσθηση της ιστορικής αποστολής που κρίνεται από τον ίδιο ως τέτοια και όχι πιθανόν από τον κόσμο βλ.σχετικά με το ρεμπέτικο και το λαϊκό του οποίου ο Νταλάρας θεωρείται ιδιοκτήτης , κριτής των άλλων σχετικά με την αξιοποίησή τους και τα λοιπά.
    Δ) Την μη ψύχραιμη αντιμετώπιση της κόντρας του με τον Πανούση.


    Αυτά....
    ocean_soul
    08.01.2005, 01:37
    Δεν μου αρέσει γενικά να προκαλώ ένταση, ειδικά όταν οι περισσότεροι έχουν τη διάθεση να ανταλλάξουν απόψεις, χωρίς να δημιουργούν προβλήματα. Υπάρχουν όμως μερικά πράγματα που με αναγκάζουν να σχολιάσω :

    Quote:

    Το μέλος Sxoinovatis στις 07-01-2005 στις 22:43 έγραψε:

    Μαλλον εσεις πρεπει να βρειτε οχι μονο την ηρεμια σας αλλα και την δυναμη να δεχεσται τις αντιθετες αποψεις των αλλων. Και κατι αλλο: ξεκολιστε απο το πολυφορεμενο στιλακι κουλτουρα-νταλαρας-σαββοπουλος-αντε-και-κατσιμιχαιοι και καταλαβετε πως η μουσικη δεν ειναι στα πορτοφολια των δισκογραφικων εταιριων. Δηλαδη ο Ασιμος, ο Σιδηροπουλος και τοσοι αλλοι δεν εκαναν μουσικη εκτος δισκογραφιας; Ξυπνηστε προβατα... Αφηστε την ψυχη σας ελευθερη...




    Αφού πιστεύεις ότι τελικά όλοι είμαστε κολλημένοι στο συγκεκριμένο στυλάκι και όλοι έχουμε ακριβώς τις ίδιες απόψεις για όλα τα θέματα που μας απασχολούν, θα ήθελα να σου πω ότι το στυλάκι επανάσταση-Άσιμος-Σιδηρόπουλος-άντε-και-Πανούσης είναι το ίδιο πολυφορεμένο. Και μάλιστα οι φέροντες το συγκεκριμένο στυλ συνηθίζουν να ισχυρίζονται ότι είναι οι μόνοι που έχουν "πιάσει το νόημα", ενώ ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι "κοιμούνται βαθιά". Επιπλέον ο τρόπος που προσπαθούν να πείσουν τους άλλους δεν αρμόζει καθόλου στην "επαναστατική" τους φύση.

    Προσωπικά δεν συμπαθώ ούτε το ένα ούτε το άλλο στυλάκι. Όμως με άτομα του στυλ που αναφέρεις εσύ μπορώ να συζητήσω ελεύθερα, και να διαφωνήσω όπου θεωρώ ότι η άποψη μου είναι διαφορετική. Με άτομα του δικού σου στυλ που δεν σέβονται την άποψη μου και με υποτιμούν δεν μπορώ να συζητήσω.


    Quote:

    Το μέλος Sxoinovatis στις 07-01-2005 στις 22:43 έγραψε:


    Α και αν μου σβησετε το μηνυμα(γιατι και αυτο το εχετε κανει φιλαρακια) εγω το εχω και θα ξαναστειλω οσες φορες χρειαστει...





    Η αντίδραση αυτή είναι χαρακτηριστική στα δωδεκάχρονα παιδιά. Χωρίς να έχω κάτι προσωπικό μαζί σου, θα σε συμβούλευα να μάθεις να συνδιαλέγεσαι με τρόπο που να αρμόζει στην ηλικία σου, αν όπως φαίνεται από το προφίλ σου είσαι 23 ετών. Και ΚΥΡΙΩΣ να σέβεσαι τα υπόλοιπα μέλη του forum.


    Και τώρα στο θέμα μας (εν συντομία) :

    Προσωπικά η φωνή του δεν με συγκινεί ιδιαίτερα. Όμως αναγνωρίζω και σέβομαι την σημαντική προσφορά του στο ελληνικό τραγούδι και ειδικά στην λεγόμενη παραδοσιακή ελληνική μουσική.

    Αρκετές επιλογές του και η συμπεριφορά του ως ανθρώπου κυρίως, και κάποιες φορές και ως καλλιτέχνη, δεν με βρίσκουν καθόλου σύμφωνο.
    Orfeus
    08.01.2005, 04:26
    Να ξεχωρίσουμε το "μου αρέσει", "δεν μου αρέσει", από την προσφορά.

    Αν συζητάμε στη βάση "μας αρέσει" ή "δεν μας αρέσει" ο Νταλάρας, αν "έχει" ή "δεν έχει φωνή", ασφαλώς και δεν πρόκειται να βρούμε άκρη.

    'Ολα αυτά είναι υποκειμενικά. Δεν το καταλαβαίνετε; Μπορείτε να ξεφύγετε από αυτό;
    Μπορείτε να βάλετε τη συζήτηση στη βάση του "τι έχει προσφέρει" και "αν έχει προσφέρει" στην υπόθεση που λέγεται "Ελληνικό Τραγούδι";

    Σε όποιον αρέσει ο Νταλάρας, με γεια του με χαρά του.
    Και σε όποιον δεν αρέσει, πάλι με γεια του με χαρά του.
    Τι θα κάτσουμε να λέμε τώρα; "Μα γιατί δεν σου αρέσει;" κλπ...κλπ;

    Εσείς έχετε μπερδέψει το υποκειμενικό με το αντικειμενικό.
    Προφανώς το σκεπτικό σας είναι πως "μόνο ότι μας αρέσει είναι καλό."
    Να ξεφύγετε απ' αυτό το "ανόητο μονοπάτι" και να σοβαρευτείτε. Να συμετέχετε στην συζήτηση αντικειμενικά.
    Αν σας αρέσει ή όχι ο Νταλάρας, είναι γούστο σας, καπέλο σας, δικαίωμά σας και εμένα δεν με ενδιαφέρει. Είναι άλλωστε δικαίωμα του καθένα, να κάνει τις επιλογές του.

    Για την υπόθεση του όγκου της φωνής, εγώ προσωπικά δεν δίνω δεκάρα.
    Δεν θα ασχοληθώ με αυτό. Καλό είναι να καταλάβετε όλοι σας, ότι η "υπόθεση φωνή", εδώ και αρκετά χρόνια δεν .....ισχύει!!! Δεν το έχετε αντιληφθεί; Υπάρχουν "χειρότερες" φωνές από αυτόν (έτσι για να ....προσεγγίσω στην άποψή σας), που κάνουν "καριέρα".
    Έχει ξεπεραστεί πλέον αυτό το θέμα. Αυτό που πρέπει λοιπόν να ξεπεράσετε κι' εσείς, είναι η υπόθεση "ωραία φωνή", γιατί αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό.
    Είναι αυτό που σου πάει. Και αν λοιπόν εμένα δεν μου κάθεται η φωνή του Νταλάρα (για παράδειγμα), δεν βλέπω κανέναν λόγο να τον ακούω. Να υποφέρω δηλαδή;
    Το θέμα λοιπόν περί φωνής, δεν είναι αν είναι "ωραία", αλλά είναι αν είναι "σωστή". Και η φωνή του είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ. Αυτό να λέτε, να το δεχτείτε και να το παρα....δεχτείτε.
    Εδώ υπάρχουν άλλοι που θεωρούνται σπουδαίοι και είναι ....φάλτσοι και διαβάζω τώρα εδώ ότι ο Νταλάρας δεν έχει -λέει- ......"ε"!!!
    Και λοιπόν .....Ε;;;;;; Αυτό σας ενοχλεί;

    Για την προσφορά του να μιλήσετε........

    Επειδή λοιπόν αρκετά μέλη του ΜΗ λένε τη γνώμη τους -και πολύ καλά κάνουν- αντιδράτε λέγοντας ότι δεν θα "ξαναμπείτε".
    Θα πρέπει δηλαδή να συμφωνούν όλοι με την άποψή σας, αλλιώς .....δεν θα "ξαναμπείτε";
    Στον Σχοινοβάτη αναφέρομαι φυσικά, ο οποίος δηλώνει ότι του σβήσαμε και ένα post.

    Πως;
    Πότε;
    Πού;

    Σχοινοβάτη....
    Είναι δημαγωγικό να προσπαθείς να προκαλέσεις εντύπωση και είναι δημοκρατικό, να κάνεις διάλογο παραθέτοντας τα επιχειρήματά σου.

    Music, is your only friend until the ...end!!!!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 08-01-2005 21:17 ]
    polydoroslouca
    08.01.2005, 14:22
    Συμφωνω με τις αποψεις σου Ορφεα. Ο λογος που ανοιξα νεο θεμα για το πως κρινουμε τους τραγουδιστες ειναι διοτι πρεπει να μαθουμε να αξιολογουμε σωστα τις ικανοτητες τους. Απο οτι καταλαβα οι περισσοτεροι απο εμας λατρεψαμε καποιους τραγουδιστες με κριτηρια το ειδος της μουσικης και των στιχων, τις πολιτικες τους αντιληψεις ή ακομα και την εμφανιση τους, αν
    κερδιζουν πολλα η λιγα λεφτα, τζιαι ξερω γιω κουβεντες.
    Επισης να αναφερω οτι αν εμεις ειμαστε προβατα, εχουμε τα ματια μας, τα αυτια μας και το πνευμα μας ανοικτα και δεν ειμαστε γαούρκα (γαιδουρια στην Κυπριακη διαλεκτο) με παρωπιδες.
    ikater
    08.01.2005, 21:12
    Πάρτε μώνο τα ωνόματα.... αντάρτης και σχοινοβάτης!!! τελίος γελοίο:επαναστάτες που αυτοδιαφημίζονται !!!
    Κε εγό είμε γαμό τις γκώμενες αλλλά δεν χρησιμοποίησα το γκομενάρα για ψευδόνυμο
    Πολύ πιθανότερω να το έκανα αν ήμουνα κανένα τέρας...θα αποκτούσα και αυτοππεποίθηση -μια χαρα!

    Γενεικώς, οι αντάρτες της κακιάς όρας ίνε συνήθως άτομα που έχουν κάπηο κόμπλεξ π.χ είναι πολύ άσχημοι ή αποτυχημένοι ή ,ή ,ή.... κι έτσι επιλέγουν να έχουν κάποιο "ρόλο"κι αυτοί στη ζωή (πχ την αφύπνιση των απανταχού κοιμισμένων!!!) .Ας τους φαιρόμαστε ληπών με επιείκια και κατανόησι!


    Υ.Γ: Φεισηκα, όταν λέω οι "αντάρτες της κακιάς ώρας" δαιν αναφέρομαι σε κανέναν-γενικα μιλάω. Οποιος παρεξηγηθεί, μάλλλον έχει τη μύγα.....
    Φιληά σε όλους


    Υ.Γ2 : ανθροπι υμαστε κε σφαλματα (ορθωγραφηκα) κανουμαι!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 09-01-2005 01:59 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: ikater on 11-01-2005 18:11 ]
    giannis_politis
    08.01.2005, 22:59
    Επιθυμώντας να πω κι εγώ τη γνώμη μου σχετικά με τον Γ.Νταλάρα, θέλω να προαθέσω τα εξής:
    Κανείς πιστεύω δεν αμφισβητεί ότι πρόκειται για μιά μεγάλη προσωπικότητα του ελληνικού τραγουδιού, με πολύ μεγάλο ταλέντο και φωνητικό χαρισμα, που έχει προσφέρει πολλά στην ελληνική μουσική.
    Εκείνο ωστοσο που δεν μ' αρέσει σ' αυτόν είναι ότι δεν δείχνει να έχει καταλάβει το εξής ζωτικό και ουσιαστικό: Ότι μια φωνή, όσο τέλεια και να είναι, δεν μπορεί να εκτελέσει τόσα πολλά και τόσο διαφορετικά είδη μουσικής χωρίς να παραβιάσει κατάφορα τους κανόνες που διέπουν τα πιο πολλά απ' αυτά.
    Και εξηγούμαι:Δεν μπορεί ένας άνθρωπος, όσο ταλαντούχος και να είναι να τραγουδά ρεμπέτικα,δημοτικά τραγούδια, λάτιν μουσική, μποσική που θυμίζει ποπ, να ψάλει, κι όλα αυτά σεβόμενος και διατηρώντας το υφος του κάθε είδους!!!
    Τότε ο κ. Νταλάρας γιατί το κάνει; Μήπως του περνά απ' το μυαλό η ιδέα ότι επειδή είναι αυτός που είναι μπορεί να κάνει ότι θέλει;Ακόμα κι αν αυτό που θέλει να κάνει κινδυνεύει να τον οδηγήσει σε "ασέλγεια" πάνω στο σώμα της εκάστοτε μουσικής;;;;!!!!!!!!!!!!!!
    dimko
    08.01.2005, 23:41
    Νομίζω τελικά ότι τέτοιου είδους θέματα έχουν να κάνουν με τη δημοκρατία στην έκφραση και την ανοχή στο διπλανό μας.
    Θα προσπαθήσω να γίνω πιο σαφής. Όπως κάθε άνθρωπος έτσι και κάθε καλλιτέχνης έχει το δικαίωμα να εκφραστεί όπως θέλει. (Ο καλλιτέχνης θα 'λεγα έχει υποχρέωση να το κάνει.) Και ο Νταλάρας έχει δικαίωμα να τραγουδήσει ότι θέλει, να πεί τη γνώμη του ελεύθερα για όποιο ζήτημα τον ενδιαφέρει, και να ακολουθήσει όποια στροφή θέλει στη διάρκεια της καριέρας του. Και ο Σαββόπουλος έχει δικαίωμα να κάνει πάρτυ και να βγάζει την Καλομοίρα από τούρτες, αλλά και ο Ρέμος να τραγουδάει Θεοδωράκη. Κανένας ποτέ δεν υπόγραψε συμβόλαιο με τους θαυμαστές του, ότι θα τραγουδάει τα ίδια πράγματα μια ζωή, ούτε ότι θα ακολουθεί συγκεκριμένο τρόπο ζωής δια παντός.
    Το κοινό τώρα είναι ελεύθερο να αποφασίζει κάθε φορά αν ο τρόπος που εκφράζει τις καλλιτεχνικές του ανησυχίες ο δημιουργός ανταποκρίνεται στις απαιτησεις του, και μπορεί ελεύθερα και δημοκρατικά είτα να τον στηρίζει, είτα να τον απορρίπτει. Όλα αυτά χωρίς να πληγώνεται κανένας.
    Αν συνειδητοποιήσουμε ότι ο κόσμος συνεχώς αλλάζει, ότι ο κάθε άνθρωπος ξεχωριστά αλλάζει όπως προχωρά μέσα από τις διάφορες φάσεις της ζωής του, θα καταλάβουμε ότι δε μπορούμε να 'εχουμε απαίτηση από οποιονδήποτε καλλιτέχνη να μένει σταθερός στην είκονα που εμείς πλάσαμε γι αυτόν κάποια δεδομένη χρονική στιγμή, και να θεωρούμε ότι μας προδίδει επειδή εμείς δε μπορούμε να συμβαδίσουμε μαζί του. (Ή αυτός μαζί μας - ένα και το αυτό)
    Επίσης δε μπορούμε να καταδικάζουμε το διπλανό μας επειδή αυτά που του αρέσουν δεν τυγχάνουν της αποδοχής μας. Εμένα μ΄αρέσει ο Νταλάρας του άλλου ο Πανούσης, του παραδίπλα ο Μαργαρίτης, κάποιοι άλλοι μπορεί να βρίσκουν ωραία στοιχεία σε καποιους από αυτούς και να μη τους αρέσει κάτι άλλο πάνω τους. Δεν πειράζει, έτσι είναι η ζωή. Θέλει ποικιλία για να είναι όμορφη. Και από όσο μπορώ να θυμηθώ μόνο ο Πάπας κατέχει το αλάθητο. Και το στυλάκι "η μουσική που ακούω εγώ είναι από καλύτερη έως ανώτερη, και δε μπορώ καταλάβω πως κάποιοι ακούν τόσο παρακατιανή μουσική" μου κάνει για λίγο φασιστικό. Μετά συγχωρήσεως, ε;
    Έχει τύχει και έχω γνωρίσει ανθρώπους που άκουγαν σκυλάδικα, τα οποία εμένα μου γύριζαν τά άντερα, αλλά παρόλα αυτά ήταν φοβερά ξηγημένοι τύποι, και έκαναν το παν για να βοηθήσουν το συνάνθρωπο τους.
    Άς μην είμαστε απόλυτοι λοιπόν. Καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράζεται όπως θέλει, να ακούει αυτό που τον ευχαριστεί, και παρόλα αυτά να είναι φίλος μας, και να κάνουμε παρέα. Και πιστέψτε με αυτή η παρέα θα ωφελήσει και εκείνον αλλά και εμάς.

    Υ.Γ. "Γ@μώ-τις-γκόμενες" πότε θα βγούμε για καφέ;


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 09-01-2005 02:00 ]
    Orfeus
    09.01.2005, 02:35
    Quote:

    Το μέλος dimko στις 08-01-2005 στις 23:41 έγραψε:

    Νομίζω τελικά ότι τέτοιου είδους θέματα έχουν να κάνουν με τη δημοκρατία στην έκφραση και την ανοχή στο διπλανό μας.
    Θα προσπαθήσω να γίνω πιο σαφής. Όπως κάθε άνθρωπος έτσι και κάθε καλλιτέχνης έχει το δικαίωμα να εκφραστεί όπως θέλει. (Ο καλλιτέχνης θα 'λεγα έχει υποχρέωση να το κάνει.) Και ο Νταλάρας έχει δικαίωμα να τραγουδήσει ότι θέλει, να πεί τη γνώμη του ελεύθερα για όποιο ζήτημα τον ενδιαφέρει, και να ακολουθήσει όποια στροφή θέλει στη διάρκεια της καριέρας του. Και ο Σαββόπουλος έχει δικαίωμα να κάνει πάρτυ και να βγάζει την Καλομοίρα από τούρτες, αλλά και ο Ρέμος να τραγουδάει Θεοδωράκη. Κανένας ποτέ δεν υπόγραψε συμβόλαιο με τους θαυμαστές του, ότι θα τραγουδάει τα ίδια πράγματα μια ζωή, ούτε ότι θα ακολουθεί συγκεκριμένο τρόπο ζωής δια παντός.
    Το κοινό τώρα είναι ελεύθερο να αποφασίζει κάθε φορά αν ο τρόπος που εκφράζει τις καλλιτεχνικές του ανησυχίες ο δημιουργός ανταποκρίνεται στις απαιτησεις του, και μπορεί ελεύθερα και δημοκρατικά είτα να τον στηρίζει, είτα να τον απορρίπτει. Όλα αυτά χωρίς να πληγώνεται κανένας.
    Αν συνειδητοποιήσουμε ότι ο κόσμος συνεχώς αλλάζει, ότι ο κάθε άνθρωπος ξεχωριστά αλλάζει όπως προχωρά μέσα από τις διάφορες φάσεις της ζωής του, θα καταλάβουμε ότι δε μπορούμε να 'εχουμε απαίτηση από οποιονδήποτε καλλιτέχνη να μένει σταθερός στην είκονα που εμείς πλάσαμε γι αυτόν κάποια δεδομένη χρονική στιγμή, και να θεωρούμε ότι μας προδίδει επειδή εμείς δε μπορούμε να συμβαδίσουμε μαζί του. (Ή αυτός μαζί μας - ένα και το αυτό)
    Επίσης δε μπορούμε να καταδικάζουμε το διπλανό μας επειδή αυτά που του αρέσουν δεν τυγχάνουν της αποδοχής μας. Εμένα μ΄αρέσει ο Νταλάρας του άλλου ο Πανούσης, του παραδίπλα ο Μαργαρίτης, κάποιοι άλλοι μπορεί να βρίσκουν ωραία στοιχεία σε καποιους από αυτούς και να μη τους αρέσει κάτι άλλο πάνω τους. Δεν πειράζει, έτσι είναι η ζωή. Θέλει ποικιλία για να είναι όμορφη. Και από όσο μπορώ να θυμηθώ μόνο ο Πάπας κατέχει το αλάθητο. Και το στυλάκι "η μουσική που ακούω εγώ είναι από καλύτερη έως ανώτερη, και δε μπορώ καταλάβω πως κάποιοι ακούν τόσο παρακατιανή μουσική" μου κάνει για λίγο φασιστικό. Μετά συγχωρήσεως, ε;
    Έχει τύχει και έχω γνωρίσει ανθρώπους που άκουγαν σκυλάδικα, τα οποία εμένα μου γύριζαν τά άντερα, αλλά παρόλα αυτά ήταν φοβερά ξηγημένοι τύποι, και έκαναν το παν για να βοηθήσουν το συνάνθρωπο τους.
    Άς μην είμαστε απόλυτοι λοιπόν. Καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράζεται όπως θέλει, να ακούει αυτό που τον ευχαριστεί, και παρόλα αυτά να είναι φίλος μας, και να κάνουμε παρέα. Και πιστέψτε με αυτή η παρέα θα ωφελήσει και εκείνον αλλά και εμάς.






    Είπα και πιο πάνω, ότι το θέμα δεν είναι τι αρέσει στον καθένα.
    Για σκεφτείτε το......
    Λέει ο καθένας τι του αρέσει και όλα τελειώνουν εκεί. Δεν υπάρχει πλέον συζήτηση. Ωφέλιμο και σπουδαίο είναι το "ΓΙΑΤΙ"
    Το "μου αρέσει", δεν λέει τίποτα. Το "ΓΙΑΤΙ" είναι το θέμα.

    Αν εσείς επιμένετε σ' αυτό ...εντάξει....δικαίωμά σας.

    Όμως είπες και κάτι άλλο dimko.
    Βέβαια το θέμα, δεν είναι ο Σαββόπουλος, αλλά θα κάνω μία παρένθεση γιατί αξίζει τον κόπο και γιατί "αύριο", ίσως το επαναλάβει και κάποιος άλλος.
    Αναφέρομαι φυσικά στην Καλομοίρα και στο Ηρώδειο.

    Λίγο πριν το πρώτο μας live στο "Πατατράκ", είχα πάει στη Μάνη.
    Εκεί, γνωρίστηκα με έναν ηθοποιό του Κουν (δεν θα πω το όνομα), ο οποίος μου είπε το εξής: "Εγώ Γιώργο το να βγω να παίξω στο Ηρώδειο, το είχα όνειρο ζωής και η Καλομοίρα βγήκε με το .....τσακ. Και ποια είναι αυτή δηλαδή;"

    Τον Σαββόπουλο τον έχω απορρίψει εδώ και πολλά χρόνια και δεν περίμενα αυτό το γεγονός. Έχουν συμβεί άλλα...διάφορα...αλλά...

    ....λίγος σεβασμός δεν βλάπτει. Ίσα-ίσα που επιβάλλεται. Και το θέμα δεν είναι να σου τον επιβάλλουν. Το θέμα είναι να τον αισθάνεσαι.
    Στο κάτω-κάτω θα μου πεις, ότι υπεύθυνο είναι το ΥΠ.ΠΟ. που διαθέτει αυτό τον χώρο για τέτοιου είδους πανηγύρια. Εντάξει, αλλά τι λέμε ότι είναι ο καλλιτέχνης; Συνείδηση δεν υπάρχει; Σεβασμός; Δεν μιλάω για ευθύνη απέναντι στο κοινό του, γιατί δεν την έχει.
    Πιστεύω ότι χρειάζεται να είμαστε αυστηροί σε τέτοια ....ευτράπελα και αν το πετύχουμε αυτό, ίσως μερικοί κύριοι που το παίζουνε Ελληναράδες και Πατεράδες της μουσικής μας κληρονομιάς, να βάλουν την ουρά στα σκέλια.

    Δεν θα πρέπει να τους χτυπάμε τα καμπανάκια;
    Έτσι όπως πάμε, θα δούμε σε λίγο εκεί και τον Πανταζή και τον Καρρά και τον Μπουγά και ένα σωρό άλλους.



    Giorgos
    09.01.2005, 05:36
    Orfeus, επειδή αναρωτήθηκες πού, πότε και πώς διεγράφη μήνυμα του Sxoinovatis...

    Ισχύει. Όντως διεγράφη μήνυμά του που ήταν υβριστικό.

    Παραθέτω το παρακάτω απόσμασμα από τους Κανονισμούς του Forum (μπείτε στον κόπο να τους διαβάσετε και λίγο πριν γράψετε, δεν κάνει κακό):

    Κάθε γνώμη, όσο ακραία και αν είναι, πρέπει να ακουστεί, αλλά χωρίς τη χρήση προσβλητικών εκφράσεων και ανήθικου λεξιλογίου.

    Το εν λόγω μήνυμα απλούστατα ήταν υβριστικό και περιείχε προσβλητικές και χυδαίες λέξεις, που αφενός προσβάλλουν το άτομο στο οποίο αναφέρονταν και αφετέρου δεν συνάδουν με το ύφος και το ήθος των μελών του MusicHeaven.

    Δε με νοιάζει ο Νταλάρας και ο κάθε Νταλάρας. Και γουστάρω όταν υπάρχει πολυφωνία, αλλιώς θα ήταν πολύ μίζερο και βαρετό -για να μην πω υποκριτικό- να συμμετέχουμε σε ένα forum με πλήρη ταύτιση απόψεων. Η πολυφωνία, πέραν του ότι είναι χαρακτηριστικό του δημοκρατικού πνεύματος και του διαλόγου, έχει το εξής καλό: προσφέρει. Μαθαίνεις πράγματα, αναθεωρείς απόψεις, ακόμα και στο ίδιο σημείο να καταλήξεις -που σπάνια καταλήγεις- σε κάνει να σκέφτεσαι.

    Κάποια άτομα απλά πρέπει να καταλάβουν ότι εδώ δεν είναι οίκος ανοχής για να βρίζουν όπως τους καπνίσει.

    Αυτά...Και καλό θα είναι να κλείσει κάπου εδώ αυτή η παρένθεση. Υπάρχει θέμα με πολύ ζουμί και ευτυχώς πολλές και διαφορετικές απόψεις που εκφράζονται μέσα από διάλογο και με επιχειρήματα.