ελληνική μουσική
    761 online   ·  210.832 μέλη

    Modeling Eνισχυτες.

    j1giann
    04.09.2008, 18:00

    Σκεφτομαι να παρω καινουριο ενισχυτη και σκεφτομαι για εναν modeling,σαν τους    Line 6 για παραδειγμα . Ξερει κανεις αν τετοιου ειδους ενισχυτες ειναι καλοι;


    odis13
    04.09.2008, 19:28

    Προσωπικά οι μόνοι modelling που εμένα μου ακούγονται καλά είναι ο roland cube 30 (ο 15 και ο 20 πάλι καλοί είναι αλλά λιγότερες δυνατότητες και μικρότερο ηχείο)  και ο trademark απο Tech 21, που είναι λίγο πιο ακριβός.

    Οι line6 έχουνε πολλά εφέ και τζάρτζαλα-μάρτζαλα πάνω και δε μου αρέσουν.Οτι κιθάρα τους έβαζα πάνω ίδια ακουγότανε.Καθόλου διάφανοι.

    Γενικά αυτοί οι ενισχυτές επιχειρούν να μιμηθούν άλλους, πράγμα αδύνατον.Οπότε τις περισσότερες φορές ακούγονται πολύ ''ψεύτικοι''.Ο roland έχει καλούς ήχους όμως.Ποσώς με ενδιαφέρει αν το setting ''British Combo'' ακούγεται όντως  σαν έναν voc ac30 (ναι καλά), αυτό που με νοιάζει είναι ότι ακούγεται καλά, ειδικά για έναν ενισχυτή αυτού του price range.


    NoQuarter
    04.09.2008, 20:19

    Η δικία μου ερώτηση είναι γιατί θέλεις να πάρεις modeling amp και όχι έναν κανονικό? Τι είδη παίζεις, πόσα χρήματα διαθέτεις?


    j1giann
    04.09.2008, 20:49

    Παιζω ροκ/hard rock. Απλως σκεφτομουν πως οι modeling εχουν περισσοτερες δυνατοτητες.

     


    NoQuarter
    04.09.2008, 21:42

    Παράθεση:

    Το μέλος j1giann στις 04-09-2008 στις 20:49 έγραψε...

    Παιζω ροκ/hard rock. Απλως σκεφτομουν πως οι modeling εχουν περισσοτερες δυνατοτητες.

     





    Όντως οι modeling amps έχουν ποιό πολλές δυνατότητες, και θα έλεγα πως είναι μια καλή επιλογή για αρχάριους, για διάφορους λόγους. Παρόλα αυτά μπορεί να μήν είναι οι κατάλληλοι για εσένα...

    Ποιό συγκεκριμένα συγκροτήματα? Π.χ. Led Zeppelin, AC/DC, Guns 'N Roses, Metallica, Deep Purple, κλπ? Τι κιθάρα έχεις? Παίζεις καιρό? Και το κυριότερο: μέχρι ποιά τιμή μπορείς να φτάσεις?


    j1giann
    04.09.2008, 21:47

    Ακουω τα περοσσοτερα απ'τα συγκροτηματα που εγραψες συν Nirvana και διαφιρα αλλα. Εχω μια yamaha rgx-a2.Πριν επαιζα 4 χρονια κλασσικη και τους τελευταιους 2 μηνες την ηλεκτρικη.Διαθετω μεχρι 300 ευρω.


    j1giann
    05.09.2008, 16:50

    Για παραδειγμα αυτος ο Line 6 λεει καθολου?


    -----------------
    -=ONLY ROCK=-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : j1giann στις 05-09-2008 16:52 ]


    faltsoo
    06.09.2008, 10:02

    για 20 χρονια χρησιμοποιουσα MARSHALL τωρα πηρα και τον line 6 III 75

    και εχω κολησει με αυτων.

    ειναι πολυ ευκολος και χρηστικος και ''σχεδον'' καταργει τα πεταλια.

    διαφωνω καθετα και οριζοντια, αμα λαχει με τον odis

    στο οτι ολες οι κιθαρες ακουγονται ιδιες , δοκιμασα 37 κιθαρες και ειναι αψογος.

    μεγαλο του ατου απεναντι στο marshall τα υπεροχα καθαρα του.

    {#emotions_dlg.rockon}


    j1giann
    06.09.2008, 10:21

    Ευχαριστω πολυ για την πληροφορηση. Και εγω μαλλον σ'αυτον τον Line 6 θα καταληξω.


    odis13
    06.09.2008, 11:13

    Για να λέμε και του στραβου το δίκαιο, εμένα αυτός που μου άφησε κακή εντύπωση σχετικά με το ότι έθαβε τις κιθάρες (αμα σκεφτεις και πόσο έκανε)ήταν ο line 6 spider valve

     

    Anyway, αν θέλει ο φίλος ας ρίξει μαι ματια σε roland cube και line 6 και όποιος του αρέσει καλύτερα τον παίρνει.


    kostas-5150
    10.09.2008, 09:01

    Εαν προσεξεις οι περισσοτεροι επαγγ.κιθαριστες με model.amps παιζουν,κατι που σημαινει οτι ειναι ιδανικοι στο να τους κουβαλας συνεχεια χωρις να ανησυχεις σοβαρα μηπως σπασει κτλ.

    Ακομα οπως ειπε ο Γιωργος (Φαλτσο) με ενα τετοιο ενισ.σχεδον καταργεις τα πεταλια που σημαινει πολλα καλωδια,βαλιτσακια,κινδυνος να παθουν ζημια,αμφιβολη αποδοση κτλ κατι που για ενα επαγγελματια και οχι μονο φανταζομαι ειναι βασικο,δηλαδη αποφευγεις τα πολλα "βαρη" συν το οτι εισαι ετοιμος σε ελαχιστο χρονο.

    Πας με ενα combo 18 κιλων,τον βαζεις στην πριζα κ παιζεις,περισσοτερη ωρα θα χρειαστει ο τραγουδιστης στο να φτιαξει το μαλι,παρα εσυ να στησεις.

    OMΩΣ... {#emotions_dlg.biggrin} ο ηχος σου θα ειναι απο καλος εως καλουτσικος,κατι που για καποιους δεν σημαινει τπτ,για καποιους αλλους ομως ειναι το παν.

    Εσυ ποια πλευρα προτιμας?

    Γρηγορα,απλα κ ευκολα με ανεκτο ηχο(συνηθως αυτοι οι ενισχυτες στα πολλα db ακουγονται χειροτερα απ'οτι ακουγονται στο σπιτι) Η καλυτερο ηχο αλλα με κοπο(πολλα λαθη στην αρχη,γνωσεις που απαιτουνται,συνηθως ο εξοπλισμος ειναι βαρυς και δυσκινητος,σπαταλη πολλων ευρω)

    Διαλεξε κ πες μας{#emotions_dlg.blush}

     


    -----------------
    80's rulez

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 10-09-2008 09:03 ]


    j1giann
    10.09.2008, 11:40

    Τελικα πιστευω πως προτιμω την δυτερη πλευρα.Αν εννοεις του modeling, μαλλον αυτην.

     


    -----------------
    -=ONLY ROCK=-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : j1giann στις 10-09-2008 11:42 ]


    odis13
    10.09.2008, 11:59

    H έυκολη λύση είναι οι modelling ενισχυτές.Θα σου δώσουν ένα καλό ήχο χωρίς πολύ κόπο και ΄χρήμα.

     

    Αν θες όμως the real thing (εμένα μου πήρε καιρό να το εκτιμήσω αυτό το πράμα και να το κυνηγήσω) θα πας για λαμπάτο και πετάλια.Κόστος κόπος κουβάλημα tap dancing για να αλλάξεις ήχους κλπ κλπ.

     

    Πρόταση μου: για το σπίτι και ειδικά αφού δεν έχεις καμια τρομερή κιθάρα μείνε με κάποιον modelling να έχεις διάφορους ήχους μέχρι να κατασταλάξεις παικτικά και ηχητικά.


    j1giann
    10.09.2008, 12:01

    Πιστευω πως εχεις δικιο. Παντως για λαμπατο δεν το νομιζω.Κοστιζει. Ισως καποια αλλη φορα, αργοτερα. Τωρα μαλλον θα καταληξω σε modeling.


    odis13
    10.09.2008, 16:16

    Me 300 ευρώ παίρνεις ένα λαμπάτο (πχ ΗΒ Ga15 )και ένα καλό πεταλάκι.

    Αλλά για αρχή ίσως είναι καλύτερα ένας modelling με μπόλικες επιλογές.

    Δες line6, roland cube.Υπάρχουν και οι vox valvetronix αν θες ρίξε μια ματιά.


    j1giann
    10.09.2008, 16:37

    Τα κοιταξα αυτα. Και μαλλον θα καταληξω στον 75αρι  Line 6.


    NoQuarter
    10.09.2008, 20:26

    Θα συμφωνήσω με τον Odis13. Τα είπε άψογα.


    odis13
    13.09.2008, 13:23

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 13-09-2008 στις 11:43 έγραψε...

    Αμφιβάλλω αν κανείς από το ακροατήριο οποιασδήποτε συναυλίας μπορεί να καταλάβει τη διαφορά μεταξύ tube & modeling.

     

    Εννοείται.Αυτό που ακους σε μια συναυλία εξαρτάτε απο 1002 παράγοντες.Απο το που είσαι στο ακροατήριο μέχρι το πως ξύνεται ο ηχολήπτης.

    Οταν παίζεις όμως σε στουντιο, οταν ηχογραφείς, όταν παιζεις στο υπνοδωμάτιο ια τη γκαυλα σου (το πιο σημαντικο) ακούγεται διαφορά, όταν ακους μια καλή ηχογράφηση σε ένα καλό σύστημα χωρις 1000 ατομα να χοροπηδάνε και να ουρλιάζουν δίπλα σου ακούγεται διαφορά.

     

    Το full stack που κολάει?Τι να το κάνει, γιατί να προτείνουμε κάτι τέτοιο?Η 4x12 είναι μακράν απο τα πιο ΑΧΡΗΣΤΑ πράματα στην κιθαριστική ιστορία.

     

    Τι διάβασες που να είναι εκτός πραγματικότητας?


    inkve
    14.09.2008, 06:02

    odis13..μπορει η καμπινα 4/12 να σου φαινεται βαρια τεραστια και αχρηστη σαν δεινοσαυρος...δεν διαφωνω...

    ελα ομως που ο ηχος της κιθαρας βγαινει καλυτερα απο τετοιες καμπινες...και δεν εννοω την ενταση ετσι??εννοω απο θεμα συχνοτητων,παρουσιας του ηχου σου δηλαδη σε σχεση με ολα τα υπολοιπα οργανα(φυσικα με καλο ενισχυτη).ειναι και το θεμα του feedback(παντα ευπροσδεκτο οταν ειναι ελεγχομενο)...

    οσο για τον φιλο μας που θελει να παρει τον line6...

    πολυ καλη επιλογη για το σπιτι και για μικρα μαγαζια...εχω παιξει και ζωντανα με line6 στο ΑΝ(εννοειται με 4/12 καμπινα) και ειχε βγει συμπαθητικα..

    αλλα για ζωντανο παιξιμο σε εξωτερικο χωρο απλα θα ψαχνεις να βρεις που στο καλο ειναι ο ηχος σου...

    οι απο κατω θα ακουνε(αυτο ειναι θεμα του ηχοληπτη ετσι κι αλλιως)εσυ ομως θα κανεις περα δωθε πανω στη σκηνη για να ακουσεις τον εαυτο σου!!

    βεβαια τα εξωτερικα live μπορει να μην σε ενδιαφερουν αυτη την χρονικη περιοδο,απλα το αναφερω...

    με αλλα λογια ο πραγματικος ηχος της ηλεκτρικης κιθαρας που ολοι μας εχουμε μαθει απο την μουσικη που ακουμε ειναι ηχος απο λαμπατους ενισχυτες...

    και εγω ο ιδιος εχω τον roland cube γιατι η μελετη ειναι πιο ευκολη και φυσικα και η ενταση ειναι πολυ μικροτερη...

    πολυ καλη επιλογη ειναι ο roland...οχι επειδη τον εχω...επειδη πραγματικα εχει πολυ γλυκο ηχο...εγω πηγα και τον πηρα οχι γιατι τον χρειαζομουνα αλλα γιατι μου αρεσε παρα πολυ!!και κατεληξα να μελεταω συνεχως με αυτον(αλλο θεμα που τον περναω απο τελικο ενισχυτη)

     

    καλες αγορες φιλε μου...και που σαι...οταν θα τον πρωτοπας σπιτι...ανοιξε τον μια τερμα...ετσι να καταλαβουν και οι γειτονες τι θα υσχιει απο εδω και περα!!{#emotions_dlg.rockon}

     


    odis13
    14.09.2008, 10:34

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 14-09-2008 στις 06:02 έγραψε...

    odis13..μπορει η καμπινα 4/12 να σου φαινεται βαρια τεραστια και αχρηστη σαν δεινοσαυρος...δεν διαφωνω...

    ελα ομως που ο ηχος της κιθαρας βγαινει καλυτερα απο τετοιες καμπινες...και δεν εννοω την ενταση ετσι??εννοω απο θεμα συχνοτητων,παρουσιας του ηχου σου δηλαδη σε σχεση με ολα τα υπολοιπα οργανα(φυσικα με καλο ενισχυτη).ειναι και το θεμα του feedback(παντα ευπροσδεκτο οταν ειναι ελεγχομενο)...

    οσο για τον φιλο μας που θελει να παρει τον line6...

    πολυ καλη επιλογη για το σπιτι και για μικρα μαγαζια...εχω παιξει και ζωντανα με line6 στο ΑΝ(εννοειται με 4/12 καμπινα) και ειχε βγει συμπαθητικα..

    αλλα για ζωντανο παιξιμο σε εξωτερικο χωρο απλα θα ψαχνεις να βρεις που στο καλο ειναι ο ηχος σου...

    οι απο κατω θα ακουνε(αυτο ειναι θεμα του ηχοληπτη ετσι κι αλλιως)εσυ ομως θα κανεις περα δωθε πανω στη σκηνη για να ακουσεις τον εαυτο σου!!

    βεβαια τα εξωτερικα live μπορει να μην σε ενδιαφερουν αυτη την χρονικη περιοδο,απλα το αναφερω...

    με αλλα λογια ο πραγματικος ηχος της ηλεκτρικης κιθαρας που ολοι μας εχουμε μαθει απο την μουσικη που ακουμε ειναι ηχος απο λαμπατους ενισχυτες...

    και εγω ο ιδιος εχω τον roland cube γιατι η μελετη ειναι πιο ευκολη και φυσικα και η ενταση ειναι πολυ μικροτερη...

    πολυ καλη επιλογη ειναι ο roland...οχι επειδη τον εχω...επειδη πραγματικα εχει πολυ γλυκο ηχο...εγω πηγα και τον πηρα οχι γιατι τον χρειαζομουνα αλλα γιατι μου αρεσε παρα πολυ!!και κατεληξα να μελεταω συνεχως με αυτον(αλλο θεμα που τον περναω απο τελικο ενισχυτη)

     

    καλες αγορες φιλε μου...και που σαι...οταν θα τον πρωτοπας σπιτι...ανοιξε τον μια τερμα...ετσι να καταλαβουν και οι γειτονες τι θα υσχιει απο εδω και περα!!{#emotions_dlg.rockon}

     



     

     

    Ναι δίνει η καμπίνα 4χ12 όγκο και μπάσα (φυσική) και ίσως καλύτερη συχνοτική απόκριση.

    Αλλά ποιος τα ακουει?Μονο ο κιθαρίστας.Το κοινό ακουει απο τα monitor.Το αυτι του κοινου σε ένα κανονικό live ουσιαστικά ''μετατρέπεται'' σε ένα πυκνωτικό ή ribon μικρόφωνο το οποίο πιάνει μόνο το 1 απο τα 4 ηχεια της καμπίνας.Και στο studio υπάρχουν 87224762 τρόποι να δώσεις όγκο και μπάσα, λιγότερο μπελαλίδικοι απο το να κουβαλάς μια 412.

    Βεβαια είναι μούρη η 412 αλλά (κατα τη γνώμη μου) δεν αξίζει τον κόπο.Υπάρχουν και οι 112 που είναι πιο ''κατευθυντήριες'' και μαζεμένες στο ήχο.