ελληνική μουσική
    512 online   ·  210.826 μέλη

    Χειμερινοι Κολυμβητές & Αργύρης Μπακιρτζής

    tasosbiblis
    14.10.2004, 00:52
    αγαπητοί συν-κλαμπίστες

    είμαι πολύ νεος στο κλάμπ,να τι θέλω να σας πώ
    όποιος ενδιαφέρεται για την μουσική των "χειμερινών κολυμβητών" και εκτιμά την μουσική και σκηνική παρουσία του Αργύρη Μπακιρτζή ,ας καταθέσει
    ΕΔΩ τις απόψεις του.........................................................................

    "στον Παγασητικό χαθήκαμε το βράδυ
    στον Παγασητικό μια νύχτα με φεγγάρι "


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 31-01-2005 22:06 ]
    logistis
    14.10.2004, 14:42
    Όταν είχα ακούσει για πρώτη φορά,πριν πολλά χρόνια,το "Πολλαπλό σου είδωλο" με ξάφνιασε και νόμισα ότι ήταν παλιά καντάδα χωρίς να προσέξω φυσικά τους στίχους...

    Πολύ αργότερα τους άκουσα πιο καλά,έμαθα και για το "Μικρό καφέ"και τη Μυροβόλο άνοιξη"και απο τότε τους έχω στα "αγαπημένα".

    Δυστυχώς δεν έχω δει κανένα live...

    αροτ ουπ ντρεβεσαιπα....
    tasosbiblis
    14.10.2004, 19:54
    για να καταλάβει κανείς τους χειμ.κολυμβητές και ιδίως τον Αργύρη Μπακιρτζή
    πρέπει να τους απολαύσει live.
    .........................................................................................................
    πριν απο κάθε τραγούδι ο Μπακιρτζής λέει τις ιστορίες του.
    όπως λέει ο ίδιος είναι κάπως δύσκολη η πρώτη φορά ,αλλά μετα ο ακροατής συνηθίζει και του γίνεται...απαραίτητο να τους βλέπει τουλάχιστον 2 φορές το χρόνο.
    ......................................................................................................
    προσοχή!θα είναι αθήνα για λίγες μέρες το Νοέμβρη στο
    "δυτικά στο ποτάμι".
    tasosbiblis
    15.10.2004, 01:00
    ξεκινώντας ήμουν σίγουρος ότι δεν θα υπήρχε ούτε ένας που θα άκουγε χειμ.κολυμβητές και μπακιρτζή.βρέθηκε ένας φίλος που ακούει.ελπίζω μέχρι το τέλος του χρόνου να βρεθούν 2-3 ακόμη.αισιοδοξώ!
    Sofia
    15.10.2004, 01:12
    Όντως, αξίχει να τους δει κανείς Live!!Ο Μπακιρτζής ανεπανάληπτος πάνω στη σκηνή!Έτυχε να τους δω 2 φορές Θεσσαλονίκη παλαιότερα. Και τις δυο πέρασα υπέροχα! Όσοι από εσάς εκεί κάτω στην πρωτεύουσα έχετε την ευκαιρία να τους δείτε το Νοέμβρη, μην την αφήσετε να πάει χαμένη! Πιστέψτε με, δεν θα το μετανιώσετε!

    tasosbiblis είδες? Είμαστε 3 τώρα!!
    Είμαι σίγουρη ότι υπάρχουνε κι άλλοι!
    logistis
    15.10.2004, 13:55
    Όπα,live; επιτέλους να τους δω!
    Τις άλλες φορές μάθαινα για τις εμφανίσεις τους αφού είχαν γίνει...

    Είναι το μοναδικό σχήμα που συνδιάζει τόσα πολλά πράγματα και διατηρεί τη προσωπικότητα του(και όχι μόνο λόγω φωνητικών)!
    Πραγματικά μοναδικοί!






    ...And still the orchestra plays...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: logistis on 15-10-2004 13:56 ]
    Konnie
    15.10.2004, 16:41
    Κι εγω οταν αρχισα τη συζητηση για Πλατωνος νομιζα οτι δε θα εβρισκα κι αλλους!Η καλη μουσικη ομως,ακομα κι αν δεν "πουλαει",παντα θα βρισκει τα σωστα αυτια!

    Εχω ακουσει το δισκο των Μπακιρτζη-Χειμ.Κολυμβητων,πολυ ιδιαιτερη μουσικη,πολυ ευχαριστη!Κι επειδη εμενα ο,τι ξεχωριζει με εξιταρει,θα πω οτι πολυ τον παω τον Μπακιρτζη,και αν μου δινοταν η ευκαιρια θα γουστερνα και κανενα live του!
    tasosbiblis
    17.10.2004, 03:35
    θετω,για όσους το έχουν υπόψη τους και το παρακάτω θέμα για συζήτηση:¨

    Η παρουσία του Ισίδωρου Παπαδάμου στους Χειμερινούς Κολυμβητές.
    Αλλαξε κάτι και τί απο το συγκρότημα,όταν απεχώρησε ο Ισίδωρος Π.
    με το καταπληκτικό μπουζούκι του.

    καλά αυτό απαιτεί γνώσεις....master(!) πάνω στην ιστορία των ΧΕΙΜ.ΚΟΛΥΜΒ.
    thodorisG
    17.10.2004, 22:18
    H παρουσία του Ισ.Παπαδάμου στο συγκρότημα και η επίδρασή της αποτελεί ίσως αντικείμενο αρχαιολογικής μελέτης (παρεμπιπτόντως : η δουλειά που κάνει μόνος του αξίζει!). Για τις χωντανές ηχογραφήσεις των Χιεμερινών, μπορώ ευθαρσώς να δηλώσω εξαρτημένος. Οι ευκαιρίες δεν πρέπει να χάνονται. Ο Μπακιρτζής είναι μεγάλος Σόουμαν (!!;;;) - ίσως ιδιόρρυθμος , αλλά "δικός μας". Χαίρετε.
    tasosbiblis
    17.10.2004, 23:34
    πράγματι,αυτό έχω πάθει κι εγώ
    εξάρτηση απο το Live του Μπακιρτζή.
    πρέπει να βλέπω και ακούω live χειμερινούς-κολυμβητές //αργύρη μπακιρτζή
    τουλάχιστον μία φορά το χρόνο.
    με δύο φορές...απογειώνομαι.

    αλλος κανείς εδωπέρα παρουσιάζει τέτοια σύνδρομα?
    tasosbiblis
    19.10.2004, 21:11
    Quote:

    Το μέλος thodorisG στις 17-10-2004 στις 22:18 έγραψε:

    H παρουσία του Ισ.Παπαδάμου στο συγκρότημα και η επίδρασή της αποτελεί ίσως αντικείμενο αρχαιολογικής μελέτης (παρεμπιπτόντως : η δουλειά που κάνει μόνος του αξίζει!). Για τις χωντανές ηχογραφήσεις των Χιεμερινών, μπορώ ευθαρσώς να δηλώσω εξαρτημένος. Οι ευκαιρίες δεν πρέπει να χάνονται. Ο Μπακιρτζής είναι μεγάλος Σόουμαν (!!;;;) - ίσως ιδιόρρυθμος , αλλά "δικός μας". Χαίρετε.



    αναζητείται λοιπόν νεαρά καλλίπυγος αρχαιολόγος για να ασχοληθεί με την
    συμβολή του Ισίδωρου Παπαδάμου στην διαμόρφωση του μουσικού στύλ
    των Χειμερινών Κολυμβητών


    thodorisG
    20.10.2004, 21:43
    Στις ζωντανές εμφανίσεις, ο Μπακιρτζής έχει μία θαυμαστή οικειότητα με το κοινό, σαν να είναι η παρέα του (Μήπως είμαστε στ' αλήθεια ;) Το μεγάλο πλεονέκτημα στην ατμόσφαιρα είναι η απουσία "επαγγελματισμού" και στο παίξιμο του συγκροτήματος η ανάδειξη των δυνατοτήτων των μουσικών αλλά και του κάθε κομματιού χωρίς στυλιζαρίσματα : Η παρέα είναι ζωντανή.
    logistis
    21.10.2004, 13:17
    Τώρα έχεις δίκιο, αυτές είναι γνώσεις για master και γω είμαι ακόμα στο...λύκειο....
    tasosbiblis
    22.10.2004, 23:18
    Quote:

    Το μέλος logistis στις 21-10-2004 στις 13:17 έγραψε:

    Τώρα έχεις δίκιο, αυτές είναι γνώσεις για master και γω είμαι ακόμα στο...λύκειο....




    αγαπητέ logistis
    τα μαθήματα για το master είναι ελεύθερα και με χαμηλό εισητήριο και
    παραδίνονται στις συναυλίες του Νοεμβρίου στην Αθήνα,'ΔΥΤΙΚΑ ΣΤΟ ΠΟΤΑΜΙ'
    ακριβώς πότε γίνονται θα ξέρουμε απο Δευτέρα.
    δεν χρειάζονται εισαγωγικές εξετάσεις και 99% βγαίνουν όλοι οχι μόνο
    με master στην "Μπακιρτζιδική" αλλά εγγράφονται υποψήφιοι για το...διδακτορικό του Καλοκαιριού 2005 ! ! !
    tasosbiblis
    23.10.2004, 00:33
    θεμα δια logistis

    αναζητήσατε πληροφορίες για την περυσινή χειμωνιάτικη εμφάνιση των χ.κ./α.μπακιρτζής στο CLUB GAGARIN ,οδός Λιοσίων.
    logistis
    23.10.2004, 14:50
    Αφού είπαμε,τα μαθήματα ξεκινούν απο Νοέμβρη(παρακαλώ,ακριβή ημερομηνία όταν ανακοινωθεί)γιατί μου βάζετε θέματα προηγούμενων ετών;

    Τότε είμουν κακός μαθητής και έκανα κοπάνες...
    tasosbiblis
    23.10.2004, 15:02
    Quote:

    Το μέλος logistis στις 23-10-2004 στις 14:50 έγραψε:

    Αφού είπαμε,τα μαθήματα ξεκινούν απο Νοέμβρη(παρακαλώ,ακριβή ημερομηνία όταν ανακοινωθεί)γιατί μου βάζετε θέματα προηγούμενων ετών;

    Τότε είμουν κακός μαθητής και έκανα κοπάνες...







    καλά.μην ασχολείσαι ακόμη.αλλά θα υποστείς το...σόκ της πρώτης φοράς!





    tasosbiblis
    24.10.2004, 02:16
    προσοχη!
    το κοντραμπάσο των ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΚΟΛΥΜΒΗΤΩΝ ο μέγιστος ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΙΓΑΝΙΔΗΣ στον ΣΥΡΜΟ την άλλη εβδομάδα.
    συμπράττει το...ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΛΑΜΠΡΑΚΗ.
    Ο Σιγανίδης είναι μεγάλος.Είναι φοβερός τζάζμαν και έχει γράψει και τραγούδια και σάουντρακς.
    Θα πάμε!!!!!!!!!!!!!!!!!
    tasosbiblis
    25.10.2004, 20:45
    δυστυχώς δεν βλέπω άλλους ενδιαφερομενους για Χειμερινούς Κολυμβητές//
    Αργύρη Μπακιρτζή.
    Μήπως πρέπει να αποτανθώ στους χειμερινούς κολυμβητές του site
    να ενισχύσουν?

    καταθέστε αποψεις,παρακαλώ!
    nikolaska
    26.10.2004, 10:30
    allos enas fanatikos xeimerinon...para para poli kaloi...i fantasia sti mousiki se olo to megaleio...mono pou perimenoume kainourio disko den ksero kai go posa xronia...persi legan oti etoimazoun dio...kai apo oti fainetai exoun poli kalo neo iliko...