ελληνική μουσική
    761 online   ·  210.832 μέλη

    Φοβάστε τον θάνατο???

    music-fan
    14.09.2008, 14:01

    τι κι αν πεθανω,δεν μου αρεσει ο κοσμος που ζω.μα ακομα και αν πεθανω δεν ξερω που θα παω.δεν ξερω αν ειναι καλυτερα η χειροτερα.δε με τρομαζει η ιδεα του θανατου αλλα αν ηξερα οτι ειμαι στα τελευταια μου θα ειχα τρομοκρατηθει..αν ο θανατος ειναι αυτο που πιστευω-ειναι το κορμι σου σε ενα ταφο δε ζεις δε καταλαβαινεις τοτε δε με τρομαζει.δε μπορω να διανοηθω οτι παμε καπου αλλου..δεν μου φαινεται λογικο.αν ομως ειναι καλυτερα ο κοσμος που θα παω ειναι προτιμοτερο να μη ζω


    Agaph4you
    14.09.2008, 14:52

    Τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή ... δεν μου καίγεται καρφί ...

    Εάν έρθει κάποιος όμως και μου πει ... ότι σε λίγες μέρες θα πεθάνω ... ίσως να φοβηθώ αρκετά ..

    Η αλήθεια είναι ... ότι δεν με νοιάζει αν εγώ χαθω ... αλλά φοβάμαι για τον πόνο που θα προκαλέσω στους άλλους όταν πεθάνω ..

    Δεν θέλω κανείς να νιώσει εκείνο τον πόνο που νιώθω εγώ όταν πεθαίνει κάποιος ... και να είμαι εγώ η αιτία ...

    Οπότε ... ναι φοβάμαι τον θάνατο ...


    black_devil
    14.09.2008, 18:39

    Δεν φοβαμαι το θανατο. Φοβαμαι μηπως δεν προλαβω να ζησω ολα αυτα που ονειρευομαι πριν πεθανω.


    margot
    14.09.2008, 21:06

    Δε φοβάμαι το δικό μου θάνατο. Πιστεύω ότι οι ψυχές συνεχίζουν και ζουν. Αυτό που φοβάμαι είναι ότι δε θα μπορέσω να ζήσω όπως πρώτα αν χάσω κάποια από τα άτομα που αγαπώ, όσο κι αν θεωρώ ότι θα είναι δίπλα μου έστω και νοερά.


    liberty
    15.09.2008, 02:37

    Δεν φοβάμαι τον θάνατο.Εγώ αυτό που θέλω είναι να πεθάνω πρώτη για να μην δω να πεθαίνουν τα αγαπημένα μου πρόσωπα.


    rWmS
    15.09.2008, 15:50

    Αυτο ειναι το προβλημα με την μορφωση. Ξεκινας να καταλαμβαινεις οτι αυτα που σου πουλουν για μεταθανατια ζωη ειναι παραμυθια. Ιστοριες για να κρατουν τους εργατες του μεσαιωνα αρνια με την σκεψη οτι μπορει η ζωη να ειναι αδικη αλλα θα βρουν τι δικαιο τους μεταθανατια οποτε δεν χρειαζεται να πολυσκοτιζονται. Μπορει να ξεφυγαμε απο εκει αλλα την νυχτα οταν θυμασαι τον παππου σου που πεθανε σε πιανει το συγκρυο στην σκεψη οτι το μελλον σου επιφυλασσει να γινεις λιπασμα σε ενα λακκο.

     

    Οποτε ναι, με τρομαζει η πιθανοτητα να γινω εκθεμα σε μουσειο χιλια χρονια απο τωρα


    Hastaroth
    15.09.2008, 20:12

    Παράθεση:

    Το μέλος musicathy στις 12-09-2008 στις 19:45 έγραψε...

    Όχι. Είμαι 17 και έχω βαρεθεί τη ζωή μου...

    Καί νά σκεφτής πως υπάρχουν άνθρωποι που έφτασαν τά 80 κι'ακόμα είναι δραστήριοι...

    Αλλά μάλλον εσύ περνάς όλη σου τη ζωή στην ξάπλα καί δέν έχεις κανένα ενδιαφέρον.

    Παράθεση:

    Με τρομάζει το να γίνω 50 χρονών... Θα χω αυτοκτονήσει από πλήξη...

    Ε βέβαια,αφού δέν βρίσκεις τίποτε ενδιαφέρον να κάνης....Η μάλλον,δέν σέ νοιάζει να βρής.

    Συγγνώμη που το λέω,αλλά αυτός ο τρόπος σκέψης μέ εκνευρίζει αφάνταστα.

    Αν όλος ο κόσμος σκεφτόταν σάν εσένα,τότε απλά...δέν θα υπήρχε κάν ανθρώπινος πολιτισμός καί ιστορία.

    Ούτε κι'εσύ,άλλωστέ.......


    music-fan
    15.09.2008, 20:23

    Παράθεση:

    Το μέλος musicathy στις 12-09-2008 στις 19:45 έγραψε...

    Όχι. Είμαι 17 και έχω βαρεθεί τη ζωή μου... Με τρομάζει το να γίνω 50 χρονών... Θα χω αυτοκτονήσει από πλήξη... Αλλά φοβάμαι πολύ μήπως χάσω αυτούς που αγαπάω... Τρέμω...



    θα σου πω μια μικρη ιστορια..ενα χρονο πριν ηταν ενα κοριτσακι που περνουσε μια ασχημη φαση στην ζωη της.δεν μπορουσε να καταλαβει το γιατι..φιλους ειχε περισσοτερους και απο τωρα,στα ερωτικα καλα τα πηγαινε με τους γονεις της ολα καλα.εκλαιγε και χτυπιοταν να βρει αυτο που την πονουσε και την εκανε να κλαιει στα καλα καθουμενα.αργοτερα απο ενα γεγονος καταλαβε οτι η ζωη της και η ιδια ηταν αδεια.δεν ασχολιοταν με τιποτα.εβγαινε με τους ιδιους εκανε τα ιδια πραγματα και βαριοταν.ωσπου μια μερα ειπε θα ασχοληθω με κατι να γεμιζω το χρονο μου.γιατι να χε παρατησει το πιανο τοσα χρονια?ευκαιρια να το ξαναρχισει..ετσι το ξαναρχισε..μετα αρχισε να κοινωνικοποιηται περισσοτερο και ενιωθε χαρουμενη.εκανε διαφορετικα πραγματα και εκει ειδε οτι ειναι το μυστικο.τωρα βγαινει με διαφορετικες παρεες οχι με τους ιδιους κανει πιανο ασχοληται με τη θεατρικη ομαδα του ΜΗ γραφει αρθρα και οποιος τα δεχτει.εκει ειναι το μυστικο,ακουσε με και θα το δεις...η ζωη ειναι ωραια εχει πλακα...μη σκυψεις για κανεναν ομως...ασχολησου με το τι θελεις...


    StavmanR
    15.09.2008, 21:41

    Η ζωή διαθέτει μία φοβερή και τρομερή ικανότητα που ονομάζεται "προσαρμογή". Όσοι βαριούνται τη ζωή τους, θα βρεθούν σύντομα προ καταστάσεων που θα τους αναγκάσουν να ξεπεράσουν "βιαίως" την κατάσταση ανίας. Όπως και όσοι θεωρούν ότι είναι υπερκινητικοί, θα πρέπει να προσέχουν ιδιαίτερα αυτήν την ιδιότυπη αδράνεια που ονομάζεται "προσαρμοστικότητα στο περιβάλλον".

     

    Με άλλα λόγια είτε θα βρούμε την τομή έστω και κατά προσέγγιση, είτε θα επηρεαστούμε από το σύνολο των αλληλοσυσχετισμών που μας περιβάλλει, προσβάλλει αλλά και πολλές φορές διαβάλλει. Βέβαια κανείς θα πει "ετούτος υπερβάλλει", μα θα απαντήσω ότι απλώς παραβάλει προσπαθώντας να αποβάλει μία κατάσταση που τείνει να τον καταβάλει... Βέβαια προς τούτο αμφιβάλλει...{#emotions_dlg.biggrin}

     

    Η ψυχολογία της κουλτουροπνευματικής ψευτοπερηφάνιας:

    "Δεν φοβάμαι το θάνατο! εκείνος με φοβίζει...

    Σε κάθε γωνιά, και μια σκιά ακούω να χαχανίζει."

    Wink

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 15-09-2008 21:42 ]


    marakiasteraki
    15.01.2009, 17:50

    Δε φοβάμαι, είναι φυσικό επακόλουθο κάθε ζωντανού οργανισμού πάνω στον πλανήτη ότι κάποια στιγμή ο κύκλος του θα κλείσει...