ελληνική μουσική
    635 online   ·  210.830 μέλη

    εξωφυλλα για αλμπουμ

    Csus4
    07.09.2008, 07:33

    καλημερα! δεν ξερω αν επρεπε να ποσταρω εδω, αν είναι λάθος ασ το διορθώσει καποιος admin. η ερωτηση μου ειναι η εξης

    σε 2-3 μέρες τελείωνουμε με το group μου τις ηχογραφησεις μας και θα θέλαμε ιδεές για εξλωφυλλο. οχι για το τι θα περιέχει αλλα για το πως θα βρούμε κατι πρωτοτυπο.

    π.χ. να απευθυνθούμε σε κάποιο σκιτσογράφο? (αν εχει κανεις λεπτομέρειες) ή π.χ. στο e-bay εχει πρωτοτυπα σχεδια απο αγνωστους σκιτσογράφους, θα μπορουσαμε αν αγοραζαμε ενα τετοια να το χρησιμοποιούσαμε?

    εννοιειτε οτι ειναι demo το album και πάμε σαν στραβάδια σε αυτα τα θέματα, τα μη μουσικά

    αν εχει κάποιος κατι να μας πει πανω σε αυτο, περιμενω

     

    υ.γ. αν υπάρχει καποια εταιρια που να μας κάψει κάποια σεβαστή ποσότητα cd αλλα oxi cd-r. σαν τα εμπορικά cd

     

    {#emotions_dlg.rockon}


    dessypris
    07.09.2008, 10:54

    Μπορείτε να έρθετε σε επικοινωνία για το εξώφυλλο (αλλά και για το artwork-τα εσώφυλλα-) με τον Γιώργο Μαρτζούκο - 6972752144.


    XeniaRodo
    07.09.2008, 14:19

    Csus4

    αφού το σιντάκι που ετοιμάζετε είναι ντέμο, και θα βγει σε περιορισμένα κομμάτια, εκτιμώ ότι δε θα θέλατε να πληρώσετε (και καλά θα κάνετε) κάποιον επαγγελματία να σας φτιάξει το εξώφυλλο και το booklet.

    Υπάρχουν πολλές λύσεις.

    Εγώ αυτό που θα έκανα για το εξώφυλλο, θα ήταν να ψάξω στο ίντερνετ για μια εικόνα που μου αρέσει και αντιπροσωπεύει τη μουσική μου και μετά να δω αν υπόκειται σε πνευματικά δικαιώματα. Στο flickr θα βρείτε υπέροχες εικόνες, εικονογραφήσεις και φωτογραφιες που ίσως είναι ιδανικές για εξώφυλλο δίσκου. Μπορείτε λοιπόν να επικοινωνήσετε με το δημιουργό, να του εξηγήσετε περί τίνος πρόκειται, και να του ζητήστε την άδεια να την χρησιμοποιήσετε. Μπορεί να σας ζητήσει και κάποιο αντάλλαγμα, μπορεί και όχι. Αυτό θα το συζητήσετε μαζί του. 

    Επίσης, υπάρχουν σελίδες, οι οποίες πουλούν, με χαμηλό κόστος εικόνες σε μεγάλο μέγεθος (αν θέλετε να σας πω κάποιες, στείλτε μου ΠΜ) τις οποίες θα μπορούσατε να χρησιμοποιήσετε για το artwork σας. Είναι πολύ εύκολο, αν έχετε πιστότική κάρτα, να αγοράσετε μερικές.

    Από τη στιγμή που φτιάχνετε ντέμο και όχι κανονικό δίσκο, εκτιμώ ότι το μπλουκλετάκι σας θα είναι μικρό και χωρίς πολλά πολλά, οπότε νομίζω πως θα μπορούσατε να το φτιάξετε και μόνοι σας... εκτός κι αν θέλετε πολλές σελίδες, που δεν το νομίζω... Φαντάζομαι ότι ένα τετρασέλιδο θα σας καλύπτει, οπότε πηγαίνετε στο Photoshop, ανοίγετε ένα αρχείο 12χ24 (εξώφυλλο-οπισθόφυλο), το χωρίζετε στη μέση, και αρχίζετε να τοποθετείτε τα στοιχεία που θέλετε. Μετά φτιάχνετε άλλο ένα ίδιο για το εσωτερικό, του ρίχνετε μια εκτύπωση να δείτε πως βγαίνει, και πράττετε αναλόγως. Μια ματιά στα cd που έχετε σπίτι σας, θα σας βοηθήσει.

    Ελπίζω να βοήθησα.

     

     


    sangod
    08.09.2008, 12:37

    Αυτή είναι η δουλειά μου, κάποια πράγματα μπορείτε να δείτε στο www.myspace.com/sangodgr εαν σας ενδιαφέρει κάτι, μπορείτε να μου στείλετε ένα ΠΜ και να συζητήσουμε.


    nowaveband
    08.09.2008, 18:12

    Εφόσον πρόκειται για demo δεν χρειάζεται να ξοδευτείτε.....Βάλτε κάτι απλό και φτηνό...Ας πούμε μια φωτογραφία της μπάντας σας


    Csus4
    08.09.2008, 23:03

    Παράθεση:

    Το μέλος nowaveband στις 08-09-2008 στις 18:12 έγραψε...

    Εφόσον πρόκειται για demo δεν χρειάζεται να ξοδευτείτε.....Βάλτε κάτι απλό και φτηνό...Ας πούμε μια φωτογραφία της μπάντας σας



     

    Επειδη ειναι full length και το εοιμαζουμε κοντα στα 2 χρονια και κατι και επειδη χωρις να ειμαστε βιρτουόζοι πιστευω οτι κάναμε κατι καλο θέλουμε να ειναι special. Πιο πολύ για να το ευχαριστηθούμε εμείς γιατι μπορεί να το στείλουμε σε εταιρείες αλλα λόγω οτι δεν είμαστε πιτσιρικάδες(και έχουμε υποχρεώσεις) δεν μπορούμε να το στηρίξουμε με ατελειωτα live, οπότε θα πάει μάλλον χέρι με χέρι. σε όποια χέρια να φτάνει να του τραβάει την προσοχή να το ακούει

    thanks για όλες τις συμβουλές

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Csus4 στις 08-09-2008 23:04 ]