ελληνική μουσική
    612 online   ·  210.851 μέλη
    -Kathi-
    07.09.2008, 15:44

    Απευθύνομαι σε άτομα που δεν ξέρουν γιατί πρέπει να ζουν π.χ. emo

    «Θα σας πω γιατί πρέπει να ζείτε, γιατί πρέπει να ελπίζετε και γιατί δεν πρέπει να πετάτε την ζωή σας στα σκουπίδια.

    Γιατί η ελπίδα είναι δώρο, το να μπορείς να ελπίζεις σε κάτι καλύτερο δεν είναι ντροπή! Σε κάνει ξεχωριστό. Η ζωή είναι δώρο. Και ότι κι αν έχεις-είχες κάνει δεν είναι σκουπίδι!... Το να λες είμαι emo και χαρακώνομαι, κλαίω για το χαλί του κόσμου και τους βλέπω μέσα από την φαντά μου δεν σε κάνει ξεχωριστό. Σε κάνει ίδιο με άλλους τόσους emo.

    Δεν θέλω να προσβάλω τις ιδεολογίες κανενός! Απλός θέλω να σας μεταπείσω γιατί άμα δεν αντέχετε την κοινωνία τον εαυτό σας που τον καταπιέζετε πως τον αντέχετε. Δεν έχετε συνείδηση; Της σας λέει;»

    Περιμένω απαντήσεις κι ας με βρίσετε θα το δεχτώ.{#emotions_dlg.biggrin}/{#emotions_dlg.crying}


    -----------------
    <=!Kathi!=> ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ In the dark night always there is a heart which cries. In the sunny day always there is a heart which laughs. Which is the stronger heat? ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ {Gia na ma8ete thn pragatikh moy hlikia

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 08-09-2008 14:19 ]


    tsibitos
    07.09.2008, 17:09

    Παράθεση:

    Το μέλος -Kathi- στις 07-09-2008 στις 15:44 έγραψε...

    Απευθύνομαι σε άτομα που δεν ξέρουν γιατί πρέπει να ζουν π.χ. emo

     



     

    Έχεις Κάποια προσωπική εμπειρία από κάτι τέτοιο, π.χ φίλο η φίλη;;


    okanenas
    07.09.2008, 17:21

    Βρε παιδία τι είναι το emo  {#emotions_dlg.confused1}


    (γιατί δεν κατέχω και πολύ τα νέα ελληνικά)  {#emotions_dlg.whistling}


    tsibitos
    07.09.2008, 17:34

    Emo είναι αυτό....


    -----------------
    Κορνάρω και δεν βγαίνεις να σε δω....


     




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsibitos στις 07-09-2008 17:39 ]





    επισυναπτόμενα: 278px-Main_1189101809.jpg 
    elinakal
    07.09.2008, 19:14

    Αυτό που ξέρω είναι πως οι έφηβοι βρίσκουν διάφορες προθέσεις και δικαιολογίες για να ξεχωρίσουν.Τάχαμου βρίσκονται σε καταστάσεις που είναι πάνω από το χέρι τους και αυτό είναι που τους καταστρέφει τη ζωη και "καταντάνε" emo.....Ποια είναι όμως κατα βάθος τα προβληματα αυτά;;;Για τους εφήβους είναι  Να μην τα πηγαίνουν καλά με τους φίλους τους και στο τέλος να μένουν μόνοι και το κυριότερο να  μη βρίσκουν "φίλο" ή "φίλη". Αυτά από ότι ακούω κάνουν τα παιδιά να γίνονται έτσι...........................

    Προσωπική γνώμη: Μισώ αυτή και κάθε άλλη "μόδα" που βάζει τους ανθρώπους σε τέτοιες ομάδες.........


    fotis70
    07.09.2008, 19:56

    Υπάρχουν παιδιά που δεν γεννήθηκαν με το προνόμιο να επιλέξουν στυλ, ρεύμα, μόδα, look και οτιδήποτε άλλο!

    Είναι στον δρόμο πεινάνε, κρυώνουν και νιώθουν ανασφάλεια για την αυριανή ημέρα όμως δεν εγκαταλείπουν την ζωή και αγωνίζονται να κρατηθούν σε αυτή χωρίς να υπάρχει ορατή ελπίδα.

    Υπάρχουν παιδιά που υποφέρουν από ανίατες ασθένειες, από αναπηρίες και όμως βγάζουν διάθεση για ζωή και αισιοδοξία που λείπει από αρκετό κόσμο σε φυσιολογικές συνθήκες.

    Υπάρχουν παιδιά που κακοποιούνται, που στερούνται την εκπαίδευση και τα στοιχειώδη δικαιώματα  της ζωής  και όμως δεν το βάζουν κάτω ψάχνοντας την ευκαιρία να ξεφύγουν από τον εφιάλτη τους και να ζήσουν όπως όλοι οι άλλοι.

    Τέλος υπάρχουν και παιδιά που τα έχουν όλα και αναρωτιούνται πώς να σκοτώσουν την ώρα τους με επαναστάσεις χωρίς αιτία, με αποχαύνωση και αποβλάκωση στις εικονικές πραγματικότητες, με οτιδήποτε ηλίθιο υπάρχει και είναι επίτευγμα της εποχής μας και της σύγχρονης τεχνολογίας.

    Όλα κινούνται γύρο από το «ζήσε τα όνειρά σου και γράψε όλους τους άλλους (για να μην πω κάτι άλλο)».

    Καμία Αξία, κανένα ιδανικό, κανένα νόημα ζωής!

    Δεν αναφέρομαι μόνο στους συμπαθείς φίλους emo! Αναφέρομαι σε όλους μας που έχουμε όλα τα αγαθά στα πόδια μας και δεν είμαστε ευχαριστημένοι γιατί θέλουμε και άλλα και κλαιγόμαστε συνέχεια για αυτό!

    Αυτά!         


    Spirous
    07.09.2008, 21:22

    Συμφωνώ με τον fotis70 αλλά δυστυχώς -κι όσο κι αν φαίνεται κουλό αυτό που λέω- κάποια άτομα θέλουν και δεν μπορούν να αποβάλλουν τα πλούτη τους, να ζήσουν με άλλα πράγματα που θα τους κάνουν ευτυχισμένα. Θες γιατί δεν τους αφήνει το πλέγμα των στενά συσχετιζόμενων μαζί τους ανθρώπων ή θες γιατί πολύ απλά δεν έχουν βρει αυτή την εναλλακτική πηγή ευτυχίας δεν μπορούν να δωρίσουν/να απαλλαγούν από τα αδιάφορα αγαθά τους. Και είναι ίσως αυτή η ανικανότητά τους να ξεφύγουν από όλη αυτήν την ευμάρεια που τα κάνει να νοιώθουν ασφυξία και να βλέπουν σαν μόνη διέξοδο την αυτοκαταστροφή τους.


    -Kathi-
    08.09.2008, 10:33

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 07-09-2008 στις 17:09 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος -Kathi- στις 07-09-2008 στις 15:44 έγραψε...

    Απευθύνομαι σε άτομα που δεν ξέρουν γιατί πρέπει να ζουν π.χ. emo

     



     

    Έχεις Κάποια προσωπική εμπειρία από κάτι τέτοιο, π.χ φίλο η φίλη;;



    Όχι!Όπως και δεν έχω κατί με του emo! Δεν μου έχουν κάνει κάτι


    -Kathi-
    08.09.2008, 10:35

    Παράθεση:

    Το μέλος elinakal στις 07-09-2008 στις 19:14 έγραψε...

    Αυτό που ξέρω είναι πως οι έφηβοι βρίσκουν διάφορες προθέσεις και δικαιολογίες για να ξεχωρίσουν.Τάχαμου βρίσκονται σε καταστάσεις που είναι πάνω από το χέρι τους και αυτό είναι που τους καταστρέφει τη ζωη και "καταντάνε" emo.....Ποια είναι όμως κατα βάθος τα προβληματα αυτά;;;Για τους εφήβους είναι  Να μην τα πηγαίνουν καλά με τους φίλους τους και στο τέλος να μένουν μόνοι και το κυριότερο να  μη βρίσκουν "φίλο" ή "φίλη". Αυτά από ότι ακούω κάνουν τα παιδιά να γίνονται έτσι...........................

    Προσωπική γνώμη: Μισώ αυτή και κάθε άλλη "μόδα" που βάζει τους ανθρώπους σε τέτοιες ομάδες.........



    +φωνώ...


    -Kathi-
    08.09.2008, 10:47

    Οκ δεν λέω είναι λόγοι αυτοί που είπατε για να γίνει κάποιος emo. Όμως δεν είναι σωστό να τα παρατά  να λέει "Η ζωή μου φέρθηκε έτσι... έτσι θα της φερθώ και εγώ"!

    Εγώ η ίδια αν σε κάθε δυσκολία που συναντούσα, την άφηνα να με πάρει από κατώ.... θα είχα γίνει gothic και  θα τηρούσα ακριβώς τα έθιμα σας το εκγιόμαι!!!

    Όταν είμουν πιο μικρή κρυβόμουν, φοβόμουν τον κόσμου {στην κοινή γλώσσα ντρεπόμουν} όμως η ζωή και τα γεγονότα με κάναν πιο δυνατή...όχι πιο αδύναμη σαν τους emo που κλαίνε για την κακία οτυ κόσμου. Εγώ την αντιμετοπίζω!!!{#emotions_dlg.yes}{#emotions_dlg.beer}Και όσο μπορώ την χαίρομαι... 


    -Kathi-
    08.09.2008, 10:56

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 07-09-2008 στις 19:56 έγραψε...

    Υπάρχουν παιδιά που δεν γεννήθηκαν με το προνόμιο να επιλέξουν στυλ, ρεύμα, μόδα, look και οτιδήποτε άλλο!

    Είναι στον δρόμο πεινάνε, κρυώνουν και νιώθουν ανασφάλεια για την αυριανή ημέρα όμως δεν εγκαταλείπουν την ζωή και αγωνίζονται να κρατηθούν σε αυτή χωρίς να υπάρχει ορατή ελπίδα.

    Υπάρχουν παιδιά που υποφέρουν από ανίατες ασθένειες, από αναπηρίες και όμως βγάζουν διάθεση για ζωή και αισιοδοξία που λείπει από αρκετό κόσμο σε φυσιολογικές συνθήκες.

    Υπάρχουν παιδιά που κακοποιούνται, που στερούνται την εκπαίδευση και τα στοιχειώδη δικαιώματα  της ζωής  και όμως δεν το βάζουν κάτω ψάχνοντας την ευκαιρία να ξεφύγουν από τον εφιάλτη τους και να ζήσουν όπως όλοι οι άλλοι.

    Τέλος υπάρχουν και παιδιά που τα έχουν όλα και αναρωτιούνται πώς να σκοτώσουν την ώρα τους με επαναστάσεις χωρίς αιτία, με αποχαύνωση και αποβλάκωση στις εικονικές πραγματικότητες, με οτιδήποτε ηλίθιο υπάρχει και είναι επίτευγμα της εποχής μας και της σύγχρονης τεχνολογίας.

    Όλα κινούνται γύρο από το «ζήσε τα όνειρά σου και γράψε όλους τους άλλους (για να μην πω κάτι άλλο)».

    Καμία Αξία, κανένα ιδανικό, κανένα νόημα ζωής!

    Δεν αναφέρομαι μόνο στους συμπαθείς φίλους emo! Αναφέρομαι σε όλους μας που έχουμε όλα τα αγαθά στα πόδια μας και δεν είμαστε ευχαριστημένοι γιατί θέλουμε και άλλα και κλαιγόμαστε συνέχεια για αυτό!

    Αυτά!         



    {#emotions_dlg.mad}ΑΑΑΑΑΑΑΑ γι κάτσε ένα λεπτό γιατί καλή-καλή αλλά τώρα τα πήρα!

    1.Ποιός είπε ότι δεν συμπαθώ του emo? Πειστέυω οτί κάτω από την φράντζα μπορείς να βρεις φοβερές προσωπικότητες.

    2.Ποιός σου είπε ότι είμαι πλουσιόπαιδο?Ποιός σου είπε ότι οι γονείς μου είναι πάμπλουτοι???

    3.Δεν θέλω να αλλάξω το στιλ τους... θέλω να τους πίσω να μην σκώτονουν τον εαυτό τους {και μεταφορίκα και κυριολεκτικά}!


    fotis70
    08.09.2008, 11:17

    Παράθεση:

    Το μέλος -Kathi- στις 08-09-2008 στις 10:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 07-09-2008 στις 19:56 έγραψε...

    Υπάρχουν παιδιά που δεν γεννήθηκαν με το προνόμιο να επιλέξουν στυλ, ρεύμα, μόδα, look και οτιδήποτε άλλο!

    Είναι στον δρόμο πεινάνε, κρυώνουν και νιώθουν ανασφάλεια για την αυριανή ημέρα όμως δεν εγκαταλείπουν την ζωή και αγωνίζονται να κρατηθούν σε αυτή χωρίς να υπάρχει ορατή ελπίδα.

    Υπάρχουν παιδιά που υποφέρουν από ανίατες ασθένειες, από αναπηρίες και όμως βγάζουν διάθεση για ζωή και αισιοδοξία που λείπει από αρκετό κόσμο σε φυσιολογικές συνθήκες.

    Υπάρχουν παιδιά που κακοποιούνται, που στερούνται την εκπαίδευση και τα στοιχειώδη δικαιώματα  της ζωής  και όμως δεν το βάζουν κάτω ψάχνοντας την ευκαιρία να ξεφύγουν από τον εφιάλτη τους και να ζήσουν όπως όλοι οι άλλοι.

    Τέλος υπάρχουν και παιδιά που τα έχουν όλα και αναρωτιούνται πώς να σκοτώσουν την ώρα τους με επαναστάσεις χωρίς αιτία, με αποχαύνωση και αποβλάκωση στις εικονικές πραγματικότητες, με οτιδήποτε ηλίθιο υπάρχει και είναι επίτευγμα της εποχής μας και της σύγχρονης τεχνολογίας.

    Όλα κινούνται γύρο από το «ζήσε τα όνειρά σου και γράψε όλους τους άλλους (για να μην πω κάτι άλλο)».

    Καμία Αξία, κανένα ιδανικό, κανένα νόημα ζωής!

    Δεν αναφέρομαι μόνο στους συμπαθείς φίλους emo! Αναφέρομαι σε όλους μας που έχουμε όλα τα αγαθά στα πόδια μας και δεν είμαστε ευχαριστημένοι γιατί θέλουμε και άλλα και κλαιγόμαστε συνέχεια για αυτό!

    Αυτά!         



    {#emotions_dlg.mad}ΑΑΑΑΑΑΑΑ γι κάτσε ένα λεπτό γιατί καλή-καλή αλλά τώρα τα πήρα!

    1.Ποιός είπε ότι δεν συμπαθώ του emo? Πειστέυω οτί κάτω από την φράντζα μπορείς να βρεις φοβερές προσωπικότητες.

    2.Ποιός σου είπε ότι είμαι πλουσιόπαιδο?Ποιός σου είπε ότι οι γονείς μου είναι πάμπλουτοι???

    3.Δεν θέλω να αλλάξω το στιλ τους... θέλω να τους πίσω να μην σκώτονουν τον εαυτό τους {και μεταφορίκα και κυριολεκτικά}!



    Nα υποθέσω ότι τα πήρες μαζί μου γιατί έχεις σε παράθεση αυτά που έγραψα!

     

    1)      Ποιος σε κατηγόρησε αν συμπαθείς τους emo ή όχι; Ποιος είπε ότι δεν έχουν χαρίσματα σαν άνθρωποι;

    2)      Ποιος μίλησε για την οικονομική σου κατάσταση; Στην Ελλάδα όμως όποια και αν είναι η οικονομική κατάσταση δεν πεθαίνουν παιδάκια από την πείνα από το κρύο και από απλές παιδικές ασθένειες όπως συμβαίνει σε κράτη της Αφρικής και της Ασίας και όλα τα υπόλοιπα! Και αν συμβεί κάτι τέτοιο αμέσως γίνεται θέμα και είναι σπάνιο!

    3)      Ποιος διαφωνεί με το τρίτο που έγραψες και πού;

     

    Όταν διαβάζεις κάτι καταλαβαίνεις τι και όσα - διαβάζεις;

    Αν όχι ζητάς διευκρινήσεις γιατί άνθρωποι είμαστε και μπορεί αυτά που γράψαμε να μην τα καταλαβαίνει ο άλλος!

    Εξήγησέ μου λοιπόν γιατί - και που - σε προκάλεσα τόσο που σε πείραξε και τα πήρες !

     


    -Kathi-
    08.09.2008, 11:22

    απάτηση στον fotis70 τι να σου απαντήσω?

     

    Είσαι very cool άτομο!


    StavmanR
    08.09.2008, 11:38

    Έχω ξαναγράψει στο παρελθόν ότι η μόδα είναι ένα είδος κατευθυνόμενης τυποποίησης. Έτσι, υπάρχει η μόδα στο ρουχισμό, που προάγει την τυποποίηση της ομορφιάς στην ενδυμασία. Υπάρχει η μόδα της μουσικής, που προβάλλει/επιβάλλει την τυποποίηση της καλής μουσικής κλπ.

     

    Όλες οι μόδες έχουν να κάνουν με κοινωνικά πρότυπα, δηλαδή να προωθήσουν το "μέτρο σύγκρισης" στα κοινωνικά σύνολα. Το να είναι κανείς "εμο" είναι σαν να είναι κανείς "μεταλλάς" ή "σκυλάς". Δεν έχει διαφορά ως προς τη βάση της λειτουργίας, το γεγονός δηλαδή ότι το άτομο είναι έρμαιο του επιβαλλόμενου κοινωνικού προτύπου της μικροκοινωνίας την οποία ασπάστηκε. Οι διαφορές εστιάζονται ως προς το πώς εκφράζεται η εκάστοτε μόδα, δια μέσω της ατομικής συμπεριφοράς και λειτουργίας.

     

    Σήμερα, οι νέοι φεύγουν από τη συναισθηματική προστασία της οικογένειας σε πολύ μικρές ηλικίες. Είναι ακόμα συναισθηματικά εύπλαστοι, εκτεθημένοι. Οι συναισθηματικές μόδες προσφέρουν μία τυποποιημένη ψυχολογική μορφοποίηση, την οποία αποζητά το παιδί ως ψυχολογικός/συναισθηματικός καταναλωτής. Στην ουσία μέσα από τα κοινωνικά πρότυπα, το παιδί "αγοράζει" ή "δανείζεται" κοινωνική προσωπικότητα (alter ego). Είναι τραγικό το γεγονός ότι το παιδί χάνει την επαφή, τη ζεστασιά και την παιδεία της οικογενειακής εστίας και εκτίθεται σε ένα χάος πληροφοριών κάθε τύπου σε τόσο μικρές ηλικίες (παιδικές). Κάθε προσπάθεια του ανθρώπου να αρέσει σε άλλους και να συμμετέχει σε ιδιαίτερες ομάδες (ομάδες με ξεχωριστές ιδιαιτερότητες), δημιουργεί επιπλέον κοινωνικές ταυτότητες και προσωπικότητες.

     

    Η θέση μου παραμένει η ίδια. Μακριά από μόδες που μας θέλουν καταναλωτές κάθε τύπου, ελεγχόμενους μέσα σε "μήτρες" κοινωνικής συμπεριφοράς. Η μόδα είναι προϊόν βιομηχανικού τύπου ("προσωπικότητα κονσέρβας"), εύκολο στην κατανάλωση, μα χωρίς θρεπτική (συναισθηματικά) αξία, επικίνδυνο μακροπρόθεσμα για την ψυχική μας υγεία.


    pastella
    08.09.2008, 12:14

    Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να οξυνθούν τα πνεύματα εδώ μέσα για τους emo ή για άλλες ομάδες που επιθυμούν να χαρακτηρίζονται.

    Επίσης νομίζω ότι ο τίτλος αδικεί το περιεχόμενο του θέματος και καλό θα ήταν να αλλαχτεί. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω προς το παρόν που πάει η συζήτηση και ότι έχω την αίσθηση πως έχει ξαναδημιουργηθεί τέτοιο θέμα (θέματα).

    Το πιο ταιριαστό μου φαίνεται "Η δύναμη της ζωής" ή κάτι παρόμοιο.
    -----------------
    ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΡΙΟΥΣ – Πλάκα με κάνεις by night: Κάθε Τρίτη 11-1 τη νύχτα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 08-09-2008 12:23 ]


    fotis70
    08.09.2008, 12:16

    Παράθεση:

    Το μέλος -Kathi- στις 08-09-2008 στις 11:22 έγραψε...

    απάτηση στον fotis70 τι να σου απαντήσω?

     

    Είσαι very cool άτομο!



    Με συγχωρείς για την άγνοια αλλά αυτο το very cool είναι καλό ή κακό;

    Δεν είμαι και της τρίτης ηλικίας αλλά δεν είμαι και της νεότητας!

     


    fotis70
    08.09.2008, 12:21

    Σταύρο αν θα διαφωνήσω μαζί σου κάποια στιγμή θα είναι είδηση!

    Ακριβώς όπως τα λες πιστεύω ότι είναι!


    pastella
    08.09.2008, 12:39
    -Kathi-
    08.09.2008, 13:19
    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 08-09-2008 στις 12:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος -Kathi- στις 08-09-2008 στις 11:22 έγραψε...

    απάτηση στον fotis70 τι να σου απαντήσω?

     

    Είσαι very cool άτομο!



    Με συγχωρείς για την άγνοια αλλά αυτο το very cool είναι καλό ή κακό;

    Δεν είμαι και της τρίτης ηλικίας αλλά δεν είμαι και της νεότητας!

     



    Είναι καλό και συμμένει ότι είσαι πολύ καλός άνθρωπος. Συγνώμη αν σε πρόσβαλα! Καλημέρα σου εύχομαι...
    -Kathi-
    08.09.2008, 13:27
    Συγνώμη σε όλους... τους κατοίκους του MusicHeaven! Σε όλους όσους πρόσβαλα....Συγνώμη....