ελληνική μουσική
    577 online   ·  210.844 μέλη

    Sunny Μπαλτζή: Γνώμες

    sea_like_eyes
    11.09.2008, 00:34

    "οι καλλιτέχνες που γράφουν, είναι καλύτερα να παρατηρούν παρά να τους παρατηρούν... Θέλω να είμαι παρατηρητής σε μια γωνία και να βλέπω τι συμβαίνει... Έτσι γράφεις καλύτερα."

    "το μόνο σίγουρο θα είναι το πάθος"...

    ''Όσο πιο πολύ αναγνωρίζει κανείς τον εαυτό του σε ό,τι κάνει, τόσο πιο καλό είναι το αποτέλεσμα.''

    “Το ελληνικό τραγούδι πάει κατά διαόλου και αυτοί που το καταντήσανε έτσι θα λουστούν τις συνέπειες, θα αγοράζεται εκεί που του αξίζει να αγοράζεται. Φαίνεται άλλωστε και αν κάνεις μια σύγκριση από τα τραγούδια της δημοτικής ποίησης - από όπου ξεκινήσαμε - με τα σκουπίδια που ακούμε σήμερα. Όπως και το ρεμπέτικο, εκείνα ήταν τραγούδια αληθινά, τα άκουγες και ριγούσες. Είναι δυνατόν από εκεί να έχουμε καταλήξει στην τωρινή ευτέλεια του στίχου; Όταν τα πράγματα δεν γίνονται από αληθινές ανάγκες υπάρχει πρόβλημα. Για μένα αυτή είναι η πιο βασική αιτία πίσω από το γιατί έχουμε καταντήσει εδώ που έχουμε καταντήσει. Για τους ανθρώπους που θέλουν να λέγονται δημιουργοί και καλλιτέχνες δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορούν να γράφουν τραγούδια με τη λογική να τα κάνουν cd.”

    ''Οι λαϊκοί ( μουσικα το εννοει κυριως ) άνθρωποι είναι πιο τίμιοι, σου λένε αυτό είμαι, μέχρι εκεί φτάνει το επίπεδό μου και η κουλτούρα μου. Οι υπόλοιποι έχουν κάνει το μεγαλύτερο κακό, οι Χατζηγιάννηδες και τα λοιπά.”

    Y.Γ

    "βιομηχανική punk" . . . τα ρεστα μου . . . λουλουδια !

    Υ.Γ

    Σαν τα φύλλα, σαν τα φύλλα
    έτσι βγαίνουμε μια μέρα
    να γευτούμε την αιθάλη, τη βροχή και τον αέρα
    Σαν τα φύλλα, σαν τα φύλλα
    πέφτουμε από συνήθεια
    απ' το δέντρο αυτού του κόσμου
    ψάχνοντας για την αλήθεια
    κι αφηνόμαστε στα πάθη
    στη συνήθεια που μας φθείρει

    Σαν τα φύλλα, σαν τα φύλλα
    ο βοριάς μάς παρασύρει
    πριν σαπίσουμε μια νύχτα
    μες στης μάνας Γης το χώμα
    Σαν τα φύλλα, σαν τα φύλλα
    έχουμε ψυχή και σώμα
    νιώσε πόνο, νιώσε ρίγη

    Σαν τα φύλλα, σαν τα φύλλα
    ό,τι αξίζει στη ζωή μας
    είναι αυτή η ανατριχίλα

    Σαν τα φύλλα, σαν τα φύλλα
    Σαν τα φύλλα, σαν τα φύλλα

     

    Υ.Γ ''το παλιο μου παλτο''

    ''παραξενη γιορτη''

    ''οι τιτλοι του τελους''  . . . ολα δικα της . . . τα εχει γραψει (στιχους ) . . . απλα !

     

    Υ.Γ εγω την βρισκω . . . ΜΟΡΦΗ . . . στο εξωτερικο ισως να εφτανε ψηλα !!!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sea_like_eyes στις 11-09-2008 00:35 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 11-09-2008 01:01 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 09-03-2010 16:42 ]


    ery
    11.09.2008, 02:13

    Προσφατα ειχα την κουβεντας της με ενα φιλο...Την θυμαμαι να παιζει καποια βραδια στο Mο Better στα Εξαρχεια, οπου και την πλησιασα να της μιλησω. Δεν ηξερα αρχικα ποια ηταν, μετα μου συστηθηκε. Θυμαμαι να μου λεει πως σπουδασε σκηνοθεσια στην Αγγλια νομιζω.Μαγικο πλασμα, με προσωπικη εναλλακτικη πορεια. Υπεροχη διασκευη το αδειο μου πακετο και εκεινος ο δισκος μαγικος. Οπως επισης και οι σαν τα φυλλα..Τωρα χαθηκε, οπως πολλες σπανιες ψυχες σε αυτο τον τοπο. Αυτα...


    Debauchee
    11.09.2008, 03:11

    Aπιστευτη.


    PashalinaMakia
    11.09.2008, 09:49

    Οι στίχοι της είναι εκπληκτικοί αλλά οι δωνητικές δυνατότητες δεν με ενθουσιάζουν κρίνοντας το μουσικό καθαρά αποτέλεσμα.

     


    rompa
    11.09.2008, 12:28

    Την προτιμώ ως στιχουργό . Εντύπωση μου κάνει αυτό που λέει για "Χατζηγιάννηδες" από τη στιγμή που έχει ερμηνεύσει τραγούδια που έχει γράψει αυτή τους στίχους . Προσωπικά ξεχωρίζω τη συνεργασία της με το Δάντη αν και είναι τόσες πολλές οι αξιόλογες συνεργασίες που έχει κάνει.


    freakhood
    11.09.2008, 14:01

    Θα ήθελα να γράψω κάποια αρνητικά σχόλια για το άτομο. Επειδή όμως έτυχε να την γνωρίσω προσωπικά, δεν πρόκειται να ασχοληθώ.

    υγ: Ο Δάντης...


    sea_like_eyes
    11.09.2008, 15:12

    εγω δεν την γνωριζω προσωπικα . . . ειναι cult ? το παιζει cult ? i dont care . . .

    ακουω για μια ακομη φορα το ''Santa Fillaaaaaaa'' . . . (χμμμμ) και αφηνομαι στα παθη μου . . .

     


    ery
    11.09.2008, 16:05


    giorth
    13.09.2008, 14:58

    Το μόνο τραγούδι που έχω ακούσει από αυτήν είναι το "Στο άδειο μου πακέτο" που φυσικά είναι διασκευή...μου αρέσει απίστευτα ο τρόπος που το διασκεύασε καθώς και το συναίσθημα που βγάζει...


    kwstasagas
    13.09.2008, 21:15

    Tα .... πολλαπλά πρόσωπα της Σάννυ Μπαλτζή :

    - Η ΣΤΙΧΟΥΡΓΟΣ : Κατά την ταπεινή μου άποψη, σε αυτόν τον τομέα η Σάννυ έχει και το μεγαλύτερο ταλέντο. Έχει γράψει στίχους πολύ "δυνατούς", πολύ αληθινούς, γεμάτους ευαισθησία και ανθρωπιά, ικανούς να μάς προκαλέσουν συγκίνηση. Ίσως ακούγομαι υπερβολικός, αλλά, κατά την ταπεινή μου άποψη, η κα Μπαλτζή είναι Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΡΟΚ - ΠΟΙΗΤΡΙΑ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΕΤΩΝ. Ο δε στιχουργικός της κόσμος ... γεμάτος με "αντεργκράουντ" αρώματα, με πινελιές από "ρόουντ μούβι" .... Πραγματική ΠΟΙΗΤΡΙΑ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ !!!! Πάντως, η χημεία της ως στιχουργός ταίριαξε "γάντι" με τις μουσικές του ΛΑΚΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ. Αναφέρομαι σε μερικά παραδείγματα : "Τσίχλα δίχως ζάχαρη", "Ανεμώνα του Σικάγου" [το έγραψε σε ηλικία μόλις 14 ετών !!!! Απίστευτο !!!!], "Τις νύχτες σκέφτομαι ό,τι δεν πρέπει' [καταπληκτικό τραγούδι από τον δίσκο "ΣΟΥΣΤΑ"], "Το παλιό μου παλτό" [ω ναι, ο Χρήστος Δάντης ευτύχησε να τραγουδήσει αυτούς τους ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΥΣ στίχους] κλπ κλπ κλπ ....

    - Η ΠΕΡΦΟΡΜΕΡ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΡΟΚ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΟΣ : Στις αρχές των 90ς η Σάννυ δημιούργησε το συγκρότημα "SANTA FILA", δηλαδή "Αγία Προσμονή" [σύμπτωσις : Το ντεμπούτο τους, σε παραγωγή της πεφωτισμένης ΑΡΛΕΤΑΣ, βγήκε σχεδόν την ίδια χρονική στιγμή που βγήκε η "Αγία Νοσταλγία" του Θανάση Παπακωνσταντίνου !!!!]. Η άγρια - κοφτή - άμεση ροκ μουσική της Σάννυ - με πολλές επιρροές από Stooges και εν γένει πανκ ροκ μουσική - έντυσε τους πολύ όμορφους στίχους της : "Σαν τα φύλλα σαν τα φύλλα", "Αυλή ψυχιατρείου" κλπ κλπ .... Μέχρι και ο ΛΑΜΠΡΟΣ ΛΙΑΒΑΣ έγραψε για το ντεμπούτο της μπάντας μια εγκωμιαστική κριτική στην "Ελευθεροτυπία", παραθέτοντας τους στίχους από το τραγούδι "Σαν τα φύλλα" !!!! Η εν λόγω κριτική ήταν και η αφορμή να την ανακαλύψω, η δε ανάγνωση των στίχων του "Σαν τα φύλλα" .... στην κυριολεξία με άφησε άναυδο !!!! Έτσι, πήγα να την δω σε κάποια από τις συναυλίες που έδινε εκείνη την περίοδο και, συγκεκριμένα, στο "ΜΠΑΡ ΤΩΝ ΑΣΩΜΑΤΩΝ" στο Θησείο. Εκεί ... έμεινα άναυδος με τη σκηνική παρουσία αυτού του κοριτσιού : Μού θύμισε κάτι σαν θηλυκό Ίγκι Ποπ ή Τζιμ Μόρρισον ..... "Αυτό δεν είναι κορίτσι, είναι αερικό, είναι ξωτικό", σκέφτηκα ....

    - Η DJ ΣΕ ΑΘΗΝΑΪΚΑ ΜΠΑΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΠΑΙΖΑΝ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΡΟΚ : Κάποια στιγμή, η Σάννυ άφησε τους Santa Fila και απασχολήθηκε ως dj σε αθηναϊκά μπαράκια, βάζοντας μουσική ροκ [νομίζω από όλο το φάσμα της]. Εγώ τη θυμάμαι σε κάποιο κλαμπ στον πεζόδρομο του Θησείου [δεν θυμάμαι το όνομά του], όπου καμιά φορά περνούσα για κανένα ποτό και τα λέγαμε κι από κοντά. Πάντως, εδώ και 9 περίπου χρόνια δεν παρακολουθώ, πλέον, την πορεία της. Μόνο μια φορά την είδα λάιβ, πριν 3 χρόνια στο "Γκαγκάριν", όπου οι επανασυσταθέντες Santa Fila άνοιξαν τη συναυλία των ARCHIVE [η δε Σάννυ εμφανίστηκε στη σκηνή με ... Mohican look !!!!!!] !!!!!!!

    Άλλο δεν θα μιλήσω για την κ. Μπαλτζή .... Θα τής ευχηθώ μόνο να είναι καλά όπου κι αν βρίσκεται τώρα και με ο,τιδήποτε κι αν ασχολείται ...... 

     

     

     

     

     

     

     

     

     

       

     

     

     


    kwstasagas
    13.09.2008, 21:24
    Επίσης, ένα "ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ" στη συμφορουμίτισσα ery για το βίντεο κλιπ του "ΑΥΛΗ ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΟΥ" που μάς προσφέρει !!! Είχα πολύ καιρό να το δω και ... το ξαναβλέπω με ιδιαίτερη χαρά. [Σε αυτό εμφανίζεται και η ΑΡΛΕΤΑ !!! Την δε Αρλέτα τη θυμάμαι στη συναυλία του "Μπαρ των Ασωμάτων", που αναφέρω στο παραπάνω ποστ μου, να κάθεται μπροστά - μπροστά στη σκηνή και, έχοντας κλειστά τα μάτια, να βυθίζεται στα "άγρια γκάζια" της Σάννυς και της μπάντας της !!!!!] .......
    kwstasagas
    06.03.2010, 14:03

    Όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ, είχα περί τα 10 χρόνια να ακούσω ή να μάθω κάτι για τη Σάννυ Μπαλτζή [με την οποία, όπως έγραψα, τα λέγαμε από κοντά καμιά φορά στο μπαρ στον πεζόδρομο του Θησείου όπου έβαζε μουσικές]. Και .... αυτές τις μέρες έμαθα νέα της και .... στην κυριολεξία εξεπλάγην !!! Η Σάννυ Μπαλτζή και η μπάντα της [second scin λέγονται αν θυμάμαι καλά] θα είναι υποψήφια .... για τον ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΙΟΥΡΟΒΙΖΙΟΝ {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}!!!!!

    Προχθές, μάλιστα, έπεσα τυχαία σε μια μεσημεριανή εκπομπή του Σταρ Τσάννελ, και ... πέτυχα τη Σάννυ να συνομιλεί - αν δεν απατώμαι - με τη Λαμπίρη [ή κάποια που της μοιάζει, δεν είμαι σίγουρος], να δηλώνει ότι το ντύσιμό της θα το επιμεληθεί ο Βασίλειος Κωστέτσος [ο οποίος παρενέβη και τηλεφωνικά] κλπ κλπ κλπ ..... Εννοείται ότι ... έπεσα από τα σύννεφα : Αυτό το "άγριο θηλυκό", που περί το 1995 - 1996 το έβλεπα στη σκηνή του "ΜΠΑΡ ΤΩΝ ΑΣΩΜΑΤΩΝ" να χοροπηδάει ουρλιάζοντας το Babe I Wanna Be Your Dog του Iggy Pop, να το βλέπω σήμερα περιστοιχισμένο από Λαμπίρηδες, Κωστέτσους κλπ κλπ ..... 

    {Πάντως, για να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους, όποτε άνοιξε το στόμα της η Σάννυ στην εν λόγω εκπομπή, είπε πολύ ενδιαφέροντα και ουσιώδη πράγματα, που όμοιά τους .... μάλλον δεν θα είχαν επιπωθεί στην ίδια εκπομπή [η οποία αναλίσκεται ως επί το πλείστον σε κους - κους, κουτσομπολιά κλπ]} .....   

     


    gikostas
    06.03.2010, 14:18

    Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι καθόλου φαν του συγκεκριμένου ''διαγωνισμού''.Την  συμμετοχή της Σάννυ δεν την είδα και με τόσο καλό μάτι.Γνώμη μου είναι να ξεχάσουμε όλο αυτό που θα συμβεί και να περιμένουμε να ακούσουμε καινούρια πράγματα από την Σάννυ,μιας και θα είναι πιο πολύ μέσα στα πράγματα.Απαραίτητη προυπόθεση να διατηρήσει το δικό της προσωπικό στυλ.Ας είναι όλο αυτό μια κακή παρέθενση γιατί την θεωρώ μεγάλο ταλέντο.


    -----------------
    Πιστέψτε αυτούς που ψάχνουν την αλήθεια.Αμφιβάλετε για εκείνους που τη βρίσκουν.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gikostas στις 06-03-2010 14:19 ]


    kwstasagas
    06.03.2010, 14:56

    "Ας είναι όλο αυτό μια κακή παρέθενση"

    Τη φαντάζεσαι, όμως, να προκριθεί και .... να ταξιδέψει στο Όσλο ??? Τότε η "παρένθεση" θα μεγαλώσει κι άλλο ..... Κι αν, μάλιστα, διακριθεί στον διαγωνισμό ... τότε τα πράγματα για την κα Μπαλτζή θα "μπερδευτούν" ακόμη περισσότερο ..... Ίσως, όμως, και για τους περισσότερους από εμάς, καθόσον θα ... "αναβιώσουν" για μια ακόμη φορά τα ... "τετριμμένα" ερωτήματα τύπου : "τι σημαίνει να είσαι ροκ" ??? "τι σημαίνει να είσαι αυθεντικός" ??? "είναι επιτρεπτό οι ροκάδες / μεταλλάδες / πανκάδες κλπ να συμμετέχουν σε τέτοια φεστιβαλάκια" ???? κλπ κλπ κλπ .....  

     


    AR-ON
    07.03.2010, 02:56

    Το παρακάτω, είναι σε στίχους της Σάννυ, μελοποίηση και τραγούδισμα από τον ex-Magic de Spell Νίκο Μαϊντά (κυκλοφόρησε στο album "Τραμπάλα στις Ταράτσες Ετοιμόρροπων Πολυκατοικιών").

     

    [ Το μήνυμα ...αυτολογοκρίθηκε από τον/την : AR-ON στις 17-12-2011 03:09 ]

    (και ο λόγος: α ρε Freak, πόσο δίκιο είχες...)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AR-ON στις 17-12-2011 03:13 ]


    freakhood
    07.03.2010, 05:38

    Ας μην ανοίξω το στοματάκι μου καλύτερα. Μια οπτική μόνο. Υπάρχει και αυτό που δεν φαίνεται. Τίποτ'άλλο.


    bouquet
    08.03.2010, 22:04
    Το καταλάβαμε την πρώτη φορά.
    caterina08
    10.03.2010, 18:18

    Εφοσων το συγκεκριμενο τοπικ δημιουργηθηκε λογω της συμμετοχης της Μπαλτζη στο θεσμο-πανηγυρακι-πασαρελα eurovision καλο θα ηταν να αναφερουμε και την αποψη της ετσι οπως διατυπωνεται απο εκεινη σε τηλεοπτικες εκπομπες οπως αυτη με τον κανακη.  Η Μπαλτζη υποστηριζει πως ο λογος για τον οποιο εχει μπει στο τρυπακι του διαγωνισμου ειναι η κορυφωση μιας καριερας που προσπαθει να ανοιχτει και στο εξωτερικο. Ατομα κατα τη γνωμη μου που αρχικα διατυπωνουν ξεκαθαρα την αρνητικη αποψη τους περι του θεσμου αλλα σε περιπτωση αναγκης τον χρησιμοποιουν για προβολη εχουν ξεφυγει απο την ουσια της μουσικης (οποια κι αν ειναι αυτη) που αντιπροσωπευουν και κατατασονται πλεον στη μαζα των καλλιτεχνων. (τα παραπανω ισχυουν -νομιζω- και για τον καθε επαγγελματια που φασκει και μετα απο λιγο αντιφασκει στις αρχικες αποψεις του λογω μιας οποιασδηποτε κρισης τοσο στη βιομηχανια οσο και στις αποψεις του)


    freak
    16.12.2011, 23:27

    Οταν σχολιασα καποιοι ειρωνευτηκαν. Ο λογος για το ανυπαρκτο ψωνιο που δεν εχει να πει απολυτως τιποτα.

    Περαστικα λοιπον.

    Συμπαρουσιαστρια της Τατιανας μαζι με την Χρυσπα.

    Η ματαιοδοξια και η κενοτητα σε ολο το μεγαλειο της.

    Φατε την στην μαπα τωρα.

    Και αλλη φορα πριν ανοιξουμε το στοματακι μας, καλο ειναι να διακρινουμε τους αυθεντικους απο τους δηθεν.

    Η περιπτωση αυτη εβγαζε ματι πως ηταν εντελως δηθεν. Τελος παντων...

     

    ΥΓ: Και επειδη οφειλουμε να ειμαστε εντιμοι μα πιο πολυ κυριως ξεκαθαροι απεναντι σε καποια πραγματα, υπογραμμίζω πως επανερχομαι ως freak μετα απο 1,5 ετος και βαλε. Ειμαι ο freakhood που εφαγε ban απο το musicheaven επειδη πιστευω πως τολμησα να εκφραστω ελευθερως και αβιαστως (και αυτη ειναι η δικη μου αποψη περι αυτου καλως η κακως).

    Στο διαστημα αυτο εκτος αλλων ελαβα δυο email απο το εν λογω site οπου εκφραστηκε (δεν ξερω απο ποιον) η λυπη του για αυτο που εγινε καθως και μια προτροπη για να ξαναμπω στην παρεα. Καλοπροαιρετα ξαναμπαινω λοιπον. Ελπιζω να μην ξαναφαω ban για το θαρρος της γνωμης μου.

    Οφειλω να πω οτι εχω αναφερει το ονομα "musicheaven" στο γυαλι. Οποιος αρμοδιος ή administrator ενδιαφερεται να μαθει τι ακριβως ειπα, μπορει να ρωτησει.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freak στις 16-12-2011 23:30 ]


    jorge
    17.12.2011, 01:21
    Σάννυ Μπαλτζή, αυτή που έχει γράψει το χειρότερο στίχο της χρονιάς: