ελληνική μουσική
    915 online   ·  210.851 μέλη

    Θα πάει κανείς φαντάρος το 2008/2009?

    musichell
    12.09.2008, 18:19

    Παράθεση:

    Το μέλος kozanitis στις 12-09-2008 στις 18:16 έγραψε...

    Και εγώ...Είμαι έτοιμος να φωνάξω "Ζήτω ο ελληνικός στρατός...Ζήτω τα καινούργια μας έπιπλα"....



    ποτε μπαινεις?ειμαστε αλλοι τρεις απο εδω που μπαινουμε νοεμβριο,,,

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 18-09-2008 00:02 ]


    musichell
    12.09.2008, 20:09

    {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}


    musichell
    13.09.2008, 10:43

    Πηδά γύρω από μεγάλους στρατώνες
    φυλάξου από ανύπαρκτους εχθρούς
    βράδια παρέα μ' εφιάλτες στους κοιτώνες
    μέτρα το χρόνο με άρρωστους σφυγμούς

    Για την πατρίδα κι όλους αυτούς
    που δεκάρα για σένα δεν δίνουν
    για γυναίκες παιδιά, κουφούς και τυφλούς
    που κατάμουτρα στους δρόμους
    σε κοιτάν και σε φτύνουν

    Κάνε πίσω ήρθε ο καιρός να ξεχάσεις
    όσα ως τώρα νόμιζες απλά
    στις τουαλέτες τα όνειρα σου θα ξεράσεις
    θα χαλαρώσεις και θα μπεις στη σειρά.

    Για την πατρίδα κι όλους αυτούς
    που δεκάρα για σένα δεν δίνουν
    για γυναίκες παιδιά, κουφούς και τυφλούς
    που κατάμουτρα στους δρόμους
    σε κοιτάν και σε φτύνουν.


    musichell
    13.09.2008, 11:27

    Και μου είπαν "η σειρά σου να πας στο στρατό
    μεγάλωσες τώρα είσαι δεκαοχτώ"
    μου είπαν "η σειρά σου να ντυθείς στο χακί
    μεγάλωσες τώρα δεν είσαι παιδί"

    Κι έτσι "εν - δυο" προχωρώ
    βήμα στρατιωτικό
    "εν - δυο" χαιρετώ
    φανταράκι είμ' απλό


    jorge
    13.09.2008, 12:09

    Καλή δύναμη μάγκες, πείτε πως θα παίξετε για 1 χρόνο σε μια ταινία ως ηθοποιοί.

    Σε κωμωδία ασφαλώς.

    ΥΓ. Το μόνο που πρέπει να προσέξετε είναι την υγεία σας. Επειδή θα υπάρξουν στιγμές που το μυαλό και το σώμα θα είναι off, μην ρισκάρετε. Αρνηθείτε.


    musichell
    13.09.2008, 19:30

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 13-09-2008 στις 12:09 έγραψε...

    Καλή δύναμη μάγκες, πείτε πως θα παίξετε για 1 χρόνο σε μια ταινία ως ηθοποιοί.

    Σε κωμωδία ασφαλώς.

    ΥΓ. Το μόνο που πρέπει να προσέξετε είναι την υγεία σας. Επειδή θα υπάρξουν στιγμές που το μυαλό και το σώμα θα είναι off, μην ρισκάρετε. Αρνηθείτε.



    ενδιαφερουσα αυτη η αποψη,,,,,εχω βαρεθει να ακουω οσους εχουν απολυθει χρονια πριν να λενε οτι ο στρατος τωρα ειναι κολεγιο....ενταξει,το καταλαβαμε....


    musichell
    16.09.2008, 12:53

    Και τα χρόνια πια περασαν
    Μπήκες στα 18
    Τώρα ήρθε η σειρά σου
    Κατατάξου στο στρατό
    Η σειρά σου τώρα ήρθε
    Τα καψόνια σου να φάς
    Να σε τρεχουν οι μεγαλοι
    Να μην ξερεις που να πάς

    Η ζωή δεν σου ανήκει
    Μάθε μόνο να υπακούς
    Τώρα είσαι ένα σκουλήκι
    Για λόχιες στρατηγούς
    Αγγαρείες τρέχα κάνε
    Στη σκοπιά πρέπει να πάς
    Μια είναι η πατρίδα
    Μάθε πώς να πολεμάς.

    Γιατί όμως να σε στέλνουν
    Στο στρατό ενώ δε θες
    Όλοι τους να σου φωνάζουν
    Να σε κάνουνε να κλαίς
    Τι ζητάω εγώ στα όπλα
    Στα καψόνια κι όλα αυτά;
    Σας γαμώ και το στρατό σας
    Κι όλα τα συστήματα

     

    αντιδραση-18-20


    rWmS
    17.09.2008, 16:48

    Εσεις καλα την εχετε. Εισαστε 20+.., και μπαινετε μεσα για ενα χρονο μονο!

    Εγω ειμαι 17. Τελη Ιουνη μπαινω μεσα και αν ειμαι τυχερος και αλλαξει η νομοθεσια αντι 2 χρονια θα υπηρετησω 19 μηνες.

     

     

    ΩΡΑΙΑ........!!!!!


    noizreduction
    17.09.2008, 19:07

    Παράθεση:

    Το μέλος rWmS στις 17-09-2008 στις 16:48 έγραψε...

    Εσεις καλα την εχετε. Εισαστε 20+.., και μπαινετε μεσα για ενα χρονο μονο!

    Εγω ειμαι 17. Τελη Ιουνη μπαινω μεσα και αν ειμαι τυχερος και αλλαξει η νομοθεσια αντι 2 χρονια θα υπηρετησω 19 μηνες.

     

     

    ΩΡΑΙΑ........!!!!!



    Μη ξεχασεις να περασεις απο κανα στρατοπεδο στη Λευκωσια να τα πουμε ;)


    musichell
    17.09.2008, 19:37

    rwms,κουραγιο , συμπασχω μαζι σου,,,δεν θα την παλευα με τιποτα 2 χρονια,,,αστα να πανε,,,ειναι εξωφρενικο,,2 χρονια πεταμενα απ τη ζωη σου,,,εδω και ενα μηνα να πηγαιναμε παλι χαμενος χρονος απ τη ζωη μας θα ηταν,φαντασου 2 χρονακια,,,μεγαλη πικρα,,,,και εδω στην ελλαδα τοσο πηγαιναν παλια και περισσοτερο..δεν ειναι χωρες αυτες που ζουμε,,,στην ευρωπη πανε αν το θελουν ή κανουν κοινωνικη εργασια και μαλιστα πληρωνονται,,εδω ειμαστε τριτος κοσμος,,,,


    rWmS
    19.09.2008, 13:06

    Δεν ειναι θεμα τριτος ή τεταρτος κοσμος. Υπο κατοχη ειμαστε !!!!!

    Μη με στειλουν στην πρασινη γραμμη και φαω καμια αδεσποτη

    noizreduction εισαι στην Λευκωσια? Σε ποιο στρατοπεδο? Αμα σε στειλουν στην Κυπρο υπηρετεις λιγοτερο?


    rWmS
    19.09.2008, 13:17


    kwstasagas
    19.09.2008, 13:25

    Καλή δύναμη και καλό κουράγιο σε όσους συμφορουμίτες θα πάνε σύντομα στρατό. Τι θα σάς συμβούλευα .... ΥΠΟΜΟΝΗ !!!! Μέρα της θητείας που φεύγει δεν ξαναγυρνάει .... Και πολύ - πολύ σωστό αυτό που είπε ο Jorge : Προσέχετε την [σωματική και ψυχική] υγεία σας και τη [σωματική και ψυχική] ακεραιότητά σας !!!

    Ας μιλήσω λίγο κι από προσωπική μου εμπειρία : Παρόλο που ο στρατός δεν ήταν και η καλύτερη περίοδος της ζωής μου, 10 χρόνια μετά την απόλυσή μου μπορώ να πω ότι και από εκεί αποκόμισα εμπειρίες τις οποίες τις θεωρώ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΕΣ !!! Από κάθε κατάσταση που βιώνουμε - ακόμη και από τη στρατιωτική μας θητεία - πάντα υπάρχουν θετικά πράγματα για να πάρουμε .....

    Και, δυστυχώς .... γνωρίζω αρκετούς που τα "μαγείρεψαν" έτσι ώστε να αποφύγουν τη στρατιωτική τους θητεία [παρόλο που ήταν πλήρως ικανοί προς τούτο]. Ε, λοιπόν, όχι μόνο δεν τους ζηλεύω ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΔΑΥΤΟΥΣ. Αν είχα απαλλαγεί από τη στρατιωτική μου θητεία και μετά τύχαινε να βρισκόμουν σε καμιά παρέα όπου ο καθένας θα διηγιόταν τις εμπειρίες του "από τον Έβρο", "από την Αυλώνα", "από το Μεγάλο Πεύκο", "από τη Λήμνο" κλπ κλπ ..... δεν θα τολμούσα να τους κοιτάξω στα μάτια από τη ντροπή μου .....

    Και τέλος .... ΚΑΛΕΣ ΕΜΠΝΕΥΣΕΙΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΑΓΟΥΔΟΠΟΙΙΑ !!!! Ω ναι, ιδίως οι σκοπιές, και οι ατέλειωτες ώρες σε αυτές, είναι ο πλέον κατάλληλος τόπος και χρόνος για να γεννηθούν νέα τραγούδια ....... SmileSmile{#emotions_dlg.yes} 

      


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 19-09-2008 13:28 ]


    noizreduction
    19.09.2008, 13:45

    Παράθεση:

    Το μέλος rWmS στις 19-09-2008 στις 13:06 έγραψε...

    Δεν ειναι θεμα τριτος ή τεταρτος κοσμος. Υπο κατοχη ειμαστε !!!!!

    Μη με στειλουν στην πρασινη γραμμη και φαω καμια αδεσποτη

    noizreduction εισαι στην Λευκωσια? Σε ποιο στρατοπεδο? Αμα σε στειλουν στην Κυπρο υπηρετεις λιγοτερο?



    Δεν νομιζω πως οι εθνοφρουροι πανε μεταξυ του ΟΗΕ και των ψευδοστρατιωτων. Αλλα δεν ειμαι και γνωστης του θεματος για να ξερω.

     

    Θα ειμαι στη Λευκωσια οποτε το αποφασισει ο στρατος, αλλα ευελπιστω μετα Φεβρουαριο ( μετα τη βασικη εκπαιδευση κιολας, αρα προς τον Απριλιο ). Η θητεια ειναι ακριβως ιδια ( 12 μηνες ), απλως κανεις 2μηνες Ελλαδα και 8-9 μηνες στην Κυπρο.


    BAGRATION
    19.09.2008, 13:58

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 19-09-2008 στις 13:25 έγραψε...

    Και τέλος .... ΚΑΛΕΣ ΕΜΠΝΕΥΣΕΙΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΑΓΟΥΔΟΠΟΙΙΑ !!!! Ω ναι, ιδίως οι σκοπιές, και οι ατέλειωτες ώρες σε αυτές, είναι ο πλέον κατάλληλος τόπος και χρόνος για να γεννηθούν νέα τραγούδια ....... SmileSmile{#emotions_dlg.yes}

    Σωστόος..........πολύ καλή ιδέα......

    Αν και τώρα τελευταία οι σκοπίες γίνονται ανα δύο άτομα, η τείνουν να αντικαθίστανται από τις περιπόλους, οπότε δεν είναι πάντα σίγουρο ότι θα μπορείς να γράφεις η να σκέπτεσαι νεα τραγούδια. Οπως και να το κάνουμε αυτό απαιτεί και κάποια απομόνωση.....


    rWmS
    19.09.2008, 14:17

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 19-09-2008 στις 13:45 έγραψε...

    Δεν νομιζω πως οι εθνοφρουροι πανε μεταξυ του ΟΗΕ και των ψευδοστρατιωτων. Αλλα δεν ειμαι και γνωστης του θεματος για να ξερω.

     

    Θα ειμαι στη Λευκωσια οποτε το αποφασισει ο στρατος, αλλα ευελπιστω μετα Φεβρουαριο ( μετα τη βασικη εκπαιδευση κιολας, αρα προς τον Απριλιο ). Η θητεια ειναι ακριβως ιδια ( 12 μηνες ), απλως κανεις 2μηνες Ελλαδα και 8-9 μηνες στην Κυπρο.


    Οι θανατοι ειναι σπανιοι ιδιεταιρα τα τελευταια χρονια αλλα μικροεπισοδεια υπαρχουν. Για πολλα ευθυνονται οι δικοι μας που κοιμουνται στις σκοπιες. Αν ειναι δυνατο να κοιμηθεις οταν ο εχθρος σου ειναι απεναντι. Ερχονται ανενοχλητοι και κλεβουν οπλα και γραφουν συνθηματα


    musichell
    19.09.2008, 14:32

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 19-09-2008 στις 13:58 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 19-09-2008 στις 13:25 έγραψε...

    Και τέλος .... ΚΑΛΕΣ ΕΜΠΝΕΥΣΕΙΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΑΓΟΥΔΟΠΟΙΙΑ !!!! Ω ναι, ιδίως οι σκοπιές, και οι ατέλειωτες ώρες σε αυτές, είναι ο πλέον κατάλληλος τόπος και χρόνος για να γεννηθούν νέα τραγούδια ....... SmileSmile{#emotions_dlg.yes}

    Σωστόος..........πολύ καλή ιδέα......

    Αν και τώρα τελευταία οι σκοπίες γίνονται ανα δύο άτομα, η τείνουν να αντικαθίστανται από τις περιπόλους, οπότε δεν είναι πάντα σίγουρο ότι θα μπορείς να γράφεις η να σκέπτεσαι νεα τραγούδια. Οπως και να το κάνουμε αυτό απαιτεί και κάποια απομόνωση.....



    ναι,καλη ιδεα,την σκεφτηκα κι εγω γι αυτο και αγορασα προσφατα απο ενα πανηγυρι μια μικρη κιθαρα με 10ευρω για να την παρω κοντα,αλλα εσπασε αμεσως η μια χορδη ενω ξεκουρδιζεται ακομα και με τον αερα....{#emotions_dlg.happycrazy}


    inkve
    19.09.2008, 15:36

    εγω παντως σε οποιο στρατοπεδο και να βρεθηκα(απο κομοτηνη-αλεξανδρουπολη μεχρι και την κυπρο)την κιθαρα παντα την ειχα μαζι μου...μια φτηνη ακουστικη ειναι οτι πρεπει...ολα τα μουσικα οργανα επιτρεπονται μην κολατε...

    απλα προσοχη στα χερια σας γιατι εννοειτε οτι οι κατασκευες αυτων των οργανων δεν ειναι και οι καλυτερες και υπαρχει και ο κινδυνος τενοντιτιδας....

    κατα τα αλλα σιγουρα ο στρατος ειναι ενα <<κενο>>διαστημα αλλα μενεις μονος σου με τον εαυτο σου και τις σκεψεις σου και εκτιμας αρκετα που νομιζες οτι ητανε δεδομενα...

    και πριν προλαβετε να καταλαβετε τι εχει γινει θα εχετε απολυθει...ενας χρονος περναει νερακι...βαλτε και τις αδειες...βαλτε καμια τιμιτικη αδεια...τις εξοδους...και θα δειτε οτι υπαρχουν και αλλα μαθηματικα να υπολογιζετε τον χρονο που σας απομενειSmile

    και αν καποιοι απο εσας καταφερουν να μπουν στην μπαντα της μοναδας τοτε ειστε αρχοντες!!!

     προσωπικα ειχα γλιτωσει καμποσες φορες...και αντι να βαραω την ερπυστρια(τεθωρακισμενα)επαιζα τα καλαντα για τους καραβαναδες!!!χαχααχχααχ...

    καλη θητεια μαγκες...


    inkve
    19.09.2008, 15:46

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 19-09-2008 στις 13:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rWmS στις 19-09-2008 στις 13:06 έγραψε...

    Δεν ειναι θεμα τριτος ή τεταρτος κοσμος. Υπο κατοχη ειμαστε !!!!!

    Μη με στειλουν στην πρασινη γραμμη και φαω καμια αδεσποτη

    noizreduction εισαι στην Λευκωσια? Σε ποιο στρατοπεδο? Αμα σε στειλουν στην Κυπρο υπηρετεις λιγοτερο?



    Δεν νομιζω πως οι εθνοφρουροι πανε μεταξυ του ΟΗΕ και των ψευδοστρατιωτων. Αλλα δεν ειμαι και γνωστης του θεματος για να ξερω.

     

    Θα ειμαι στη Λευκωσια οποτε το αποφασισει ο στρατος, αλλα ευελπιστω μετα Φεβρουαριο ( μετα τη βασικη εκπαιδευση κιολας, αρα προς τον Απριλιο ). Η θητεια ειναι ακριβως ιδια ( 12 μηνες ), απλως κανεις 2μηνες Ελλαδα και 8-9 μηνες στην Κυπρο.



    rWms μην τρελαινεσε φιλε μου...εγω κυπρο ημουνα...ηρεμα ειναι τα πραγματα...πρεπει να γινει μεγαλο νταβαντουρι για να ακουστει εστω και ενα μπαμ...

    οταν ημουνα εγω να φανταστεις 41 τουρκικα αρματα παραβιασανε την πρασινη γραμμη(οι ειδησεις δεν ειχανε πει τιποτα στην ελλαδα)...εννοειτε οτι ετοιμασαμε τα παντα και περιμεναμε το σημα να φυγουμε και οποιον παρει ο χαρος...

    τιποτα τετοιο ομως δεν εγινε...μην ακους αυτα που λενε...σκοπια...καμια αγγαρεια..λουφαρισμα αν και εφοσον...και διαφορα αλλα τραγελαφικα ειναι ο στρατος...

    και να εχεις παντα αυτο στο νου σου...

    εκει που τελειωνει η λογικη....αρχιζει ο στρατος...

    οποτε οτι μ...και να ακουσεις πες εσυ ενα ναι....και ολα ειναι οκ..{#emotions_dlg.yes}


    rWmS
    19.09.2008, 18:17

    Θα δειξει{#emotions_dlg.blush}