ελληνική μουσική
    645 online   ·  210.829 μέλη

    Θα πάει κανείς φαντάρος το 2008/2009?

    tolis_ch
    19.09.2008, 19:31

    δυστυχως δυστυχως  δυστυχως μπαινω κι εγω νοεμβριο....ηρθε η ωρα


    musichell
    19.09.2008, 20:27

    Παράθεση:

    Το μέλος tolis_ch στις 19-09-2008 στις 19:31 έγραψε...

    δυστυχως δυστυχως  δυστυχως μπαινω κι εγω νοεμβριο....ηρθε η ωρα



    κατ αρχην να ευχαριστησω τον jorge,ton kwstara kai ton inkve για τα οσα εγραψαν,, ηταν πολυ ουσιαστικα οσα ειπατε και οχι κοινοτυπιες..να'στε καλα!

    tolis_sh,εισαι ο τεταρτος απο εδω που μπαινει τον νοεμβρη,,και υπαρχουν κι αλλοι που θα μπουν αργοτερα μεσα στο 2009..σκοπος αυτου του τοπικ ηταν να βρεθουμε απο εδω οσοι θα παμε τοτε αλλα και να κανονισουμε να γνωριστουμε κι απο κοντα ολοι μαζι,γιατι μπορει να τυχει να ειμαστε και στο ιδιο στρατοπεδο..επειδη ο χρονος δυστηχως πλησιαζει για νοεμβρη αν ειναι κανονιζουμε εμεις οι 4 που μπαινουμε τωρα αλλα κι οι αλλοι αν θελουν να βρεθουμε στην αθηνα καποια στιγμη{#emotions_dlg.beer}


    BAGRATION
    20.09.2008, 01:42

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 20-09-2008 02:38 ]


    tolis_ch
    20.09.2008, 20:49

    ok cat66 για meeting μεσα ειμαι κατεβαινω και συχνα Αθηνα. Ετσι κι αλλιως σε λιγο καιρο σταματαω και δουλεια για την κλασικη περιοδο προσαρμογης και ξεκουρασης οποτε αν κανονιστει meeting Αθηνα για μπυρα-καφε-κτλ ειμαι μεσα!


    musichell
    20.09.2008, 21:37

    λοιπον,στην αναφορα βγαινουμε 4 μεχρι στιγμης  για νοεμβρη...cat66,bagration,soulrock,tolis_ch και το μελος kozanitis δεν εχει αναφερει ποτε ακριβως μπαινει,,,τα αλλα δυο μελη που εχουν γραψει εδω μπαινουν αργοτερα και θα πανε και στην κυπρο..οποτε αφου tolis_ch εισαι μεσα θα συννενοηθω και με τους αλλους και θα το κανονισουμε,,ουτε εγω μενω αθηνα αλλα θα παω.οι αλλοι 2 αθηνα νομιζω μενουν οποτε πιστευω να ρθουν,,{#emotions_dlg.beer}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cat66 στις 20-09-2008 21:39 ]


    rWmS
    23.09.2008, 17:07

    Αν περασω για εφεδρος αξιωματικος νομιζω θα παω στην Κρητη. Ξερετε αν παν πουθενα αλλου ?


    musichell
    23.09.2008, 19:52

    Ο ελληνικός στρατός συνεχίζει σε μια ακόμη σειρά στρατευμένων να κοροϊδεύει, να εξαπατά, να απειλεί και να εκβιάζει σχετικά με το ζήτημα της μετάθεσης στην Κύπρο.

    Οι επιστολές καταγγελιών από νεοσύλλεκτους στρατιώτες του Δικτύου Ελεύθερων Φαντάρων Σπάρτακος και όχι μόνο, που φτάσανε στην Επιτροπή Αλληλεγγύης Στρατευμένων για μια ακόμα φορά, δείχνουν την αθλιότητα και τη μικρότητα των «έντιμων» αξιωματικών του ελληνικού στρατού. Δείχνουν την εκδικητικότητα και τη σχεδιασμένη – και κατʼ εντολή – επιχείρηση εκβιασμού και ξεζουμίσματος των εφέδρων για τις ανάγκες της ΕΛΔΥΚ, της ελληνικής δύναμης κατοχής στην Κύπρο.

     

    Στο 2/39 ΣΕ, κέντρο εκπαίδευσης νεοσυλλέκτων στο Μεσολόγγι, κλιμάκιο από την ΕΛΔΥΚ ενημέρωσε διεξοδικά, κατʼ επανάληψη και με τη μέθοδο πλύσης εγκεφάλου για τα «πλεονεκτήματα» και τις «ιδανικές» συνθήκες της θητείας στην Κύπρο.

    «Ξέχασαν» να μιλήσουν για τις συνεχόμενες περιπτώσεις αποπειρών αυτοκτονίας αλλά και των διαδοχικών αυτοκτονιών.

    «Ξέχασαν» να μιλήσουν για τον πολύ πρόσφατο θάνατο φαντάρου από καρδιακό επεισόδιο κατά τη διάρκεια άσκησης και τα συνεχή περιστατικά φαντάρων που τραυματίζονται, παρουσιάζουν προβλήματα υγείας ή στέλνονται πίσω στην Ελλάδα πριν τον προβλεπόμενο χρόνο εξαιτίας ψυχολογικών διαταραχών.

    «Ξέχασαν» να περιλάβουν στις «άριστες» συνθήκες τα περιστατικά ακραίων αυθαιρεσιών από αξιωματικούς (και όχι μόνο) στο όνομα της κατάστασης εκτάκτου ανάγκης, όπου βρίσκονται συνήθως τα στρατόπεδα του νησιού. «Ξέχασαν» να μιλήσουν για την απομόνωση των στρατιωτών από την κοινωνία της Κύπρου, που τους βλέπει ως άλλον ένα στρατό κατοχής. Ως ξένο σώμα στην καθημερινότητα της.

    Κυρίως όμως, «ξέχασαν» να πουν ΠΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΗ ΣΧΕΤΙΚΗ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ. Ο συνταγματάρχης – επικεφαλής του κλιμακίου μάλιστα, ενημέρωνε γελώντας όσους τον ρωτούσαν πως, όταν δε συμπληρώνεται ο απαιτούμενος αριθμός εθελοντών, τους  υπόλοιπους τους παίρνουν ΒΙΑΙΩΣ!!

    Την Πέμπτη 18 Σεπτέμβρη, το κλιμάκιο της ΕΛΔΥΚ έκανε πράξη τη δήλωση - απειλή του συνταγματάρχη. Ανακοίνωσαν τη λίστα με τους μετατιθέμενους στην Κύπρο, στην οποία βρίσκονταν πολλοί που είχαν δηλώσει ξεκάθαρα ότι δεν επιθυμούν να μετατεθούν στην Κύπρο. Παρόλα αυτά, τους μεταφέρουν (βιαίως;) στην Αυλώνα. Εκεί τους δίνουν – με συνοπτικές διαδικασίες - υποχρεωτική 10ήμερη άδεια (βιαίως;), η οποία δίνεται για όσους αναχωρούν για την ΕΛΔΥΚ.

    Κανείς αξιωματικός δεν τολμάει να παραδεχτεί το αυτονόητο: ΚΑΝΕΝΑΣ ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΜΕΤΑΤΕΘΕΙ ΣΕ ΜΟΝΑΔΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ. Κανένας δεν αναλαμβάνει την ευθύνη να πει σύμφωνα με ποια διαταγή και ποιο κανονισμό αναιρείται (στο όνομα των υπηρεσιακών αναγκών) το ίδιο το ελληνικό σύνταγμα. Η εξήγηση είναι πολύ απλή: δεν υπάρχει καμία τέτοια διαταγή.

    Ακόμη και ο υποδιευθυντής της Στρατολογίας Αττικής δηλώνει αναρμόδιος (!) να διευκρινίσει την κατάσταση, όπως ακριβώς και ο ίλαρχος Ανθούλης στον Αυλώνα.

    Η μετάθεση στην Κύπρο δεν είναι υποχρεωτική. Καλούμε το υπουργείο, την στρατιωτική ηγεσία και οποιονδήποτε αξιωματικό από το ΓΕΣ ή το ΓΕΕΘΑ να μας διαψεύσει δημοσίως.

    Το υπουργείο εθνικής άμυνας και οι επιτελείς λένε ψέματα, αυθαιρετούν εκβιάζουν κι επιχειρούν να τρομοκρατήσουν. Τους καλούμε να μη

    ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΣΤΡΑΤΕΥΜΕΝΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cat66 στις 23-09-2008 19:53 ]


    noizreduction
    23.09.2008, 21:13

    Να διορθωσω λιγο καποια πραγματα;

     

    Ο νεαρος πεθανε απο εμφραγμα του μυοκαρδιου, μια ασθενεια που δυσκολα μπορει να διαγνωσθει απο μια απλη triplex εξεταση καρδιας και αποτελει εναν απο τους κυριους λογους "κρυφου" εμφραγματος, αφου οι καρδιολογοι δεν μπορουν να το διαγνωσουν ευκολα.

    Η αληθεια ειναι πως εαν δεν συμπληρωθει ο αριθμος των ατομωμ-εθελοντων, τοτε πραγματικα ακολουθειται η διαδικασια της "επιλογης εθελοντη" ( οπως και σε καθε αλλο σημειο του στρατευματος ).

     

    Απαξ και βρεθεις σε στρατοπεδο εκτος Λευκωσιας, την εχεις πατησει. Οι πιο "στραβογκαβλοι", "κολλημενοι" και "μανιωδεις" αξιωματικοι βρισκονται εκει.

     

    Η αληθεια ειναι πως πολλες φορες ο κυπριακος λαος βλεπει με μισο ματι τα χακι των ΕΛΔΥΚ. Πιστεψτε με, δεν ειναι η μεγαλυτερη μεριδα του κοσμου και δεν εχει να κανει αμεσα με το οτι ειμαστε "καλαμαραδες", αλλα κυριως με το οτι ειμαστε στρατιωτες και οι στρατιωτες πολλες φορες δεν ειναι και τοσο "καλα" παιδια. Πρεπει να ρωτησουμε και κατοικους ελληνικων περιοχων που βρισκονται κοντα σε στρατοπεδα, για να καταλαβετε τι υποφερουν πολλες φορες οι κατοικοι.

     

    Τα στρατοπεδα των ΕΛΔΥΚ ειναι απο τα πιο "μυστικοπαθη" για λογους τοσο στρατιωτικους ( μια ανασα απο τα κατεχομενα ), οσο και πολιτικους. Λογικο ειναι καποια πραγματα ( οπως η καταπιεση που ασκουν ορισμενοι αξιωματικοι ) να μην γινονται γνωστα ή εαν γινονται, να υπαρχει μια ιδιαιτερη προστασια στους ανθρωπους που κατηγορουνται.

     

    Παντως, καλα στεκει και η προπαγανδα του "omhroi.gr". Καμια χρυση τομη τελικα δεν προκειται να βρεθει

     


    rWmS
    23.09.2008, 21:40

    «Ξέχασαν» να μιλήσουν για την απομόνωση των στρατιωτών από την κοινωνία της Κύπρου, που τους βλέπει ως άλλον ένα στρατό κατοχής. Ως ξένο σώμα στην καθημερινότητα της.

     

    Αυτο φιλε ειναι τουλαχιστο παρατραβηγμενο. Προβληματα υπαρχουν μονο με κατι μαλακες λοχιες και λοιπους αξιωματουχους που ερχονται απο την Ελλαδα και παριστανουν τους σπουδαιους και τους μαγκες. Με τους αλλους δεν υπαρχει προβλημα


    vero
    23.09.2008, 22:57

    διαφωνήσω με τον κατ66.... δεν ξέρω τι λένε και πώς τα βγάζουν απο το μυαλουδάκι τους... αλλα σόρρυ, ξέχασα είμαστε στην Ελλαδα!

    Επειδή ξέρω παιδιά που πήγαν στην Κύπρο στρατό (και το ένα παιδι είναι ξάδελφος της καλύτερης μου φίλης!) μια χαρά πέρασε! Είχε κάθε Σαββατοκυρίακο εξόδους..... πέρασε καταπληκτικά τους γυρίσανε στα κλαμπ στην Λευκωσία κτλ.... σόρρυ τι άλλο θέλουν?

     


    BAGRATION
    24.09.2008, 00:53

    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 23-09-2008 στις 22:57 έγραψε...

    διαφωνήσω με τον κατ66.... δεν ξέρω τι λένε και πώς τα βγάζουν απο το μυαλουδάκι τους... αλλα σόρρυ, ξέχασα είμαστε στην Ελλαδα!

    Επειδή ξέρω παιδιά που πήγαν στην Κύπρο στρατό (και το ένα παιδι είναι ξάδελφος της καλύτερης μου φίλης!) μια χαρά πέρασε! Είχε κάθε Σαββατοκυρίακο εξόδους..... πέρασε καταπληκτικά τους γυρίσανε στα κλαμπ στην Λευκωσία κτλ.... σόρρυ τι άλλο θέλουν?


    Συμπεράσματα για το στρατό  του τύπου "ξέρω κάτι παιδιά που πήγαν εκεί και περάσανε καλά"
    "είχα ένα φίλο που...... κ.τ.λ." ειναι συνήθως  εκτός πραγματικότητας, αφού δεν επικρατούν σε κάθε μονάδα οι ίδιες συνθήκες και οι φαντάροι σε μια μονάδα ποτέ δεν έχουν ίση μεταχείρηση (αυτό πάει με το βύσμα κ.α.)

    Να φέρω και εγώ παραδέιγματα........ Εγώ έχω έναν φίλο που πέρασε στα ΕΛΔΥΚ μια χαρά, αλλά και έναν φίλο συμφοιτητή που ήταν στην μονάδα αυτουνού του καταδρομέα που πέθανε και έλεγε ότι ήταν άθλια η κατάσταση. Από την μονάδα αυτή παραιτήθηκαν αρκετοί καταδρομείς.

     

    Πάντως Εμφραγμα  ξε-έμφραγμα, ο καταδρομέας ίσως να την γλύτωνε αν δεν γίνονταν η άσκηση στους 40 και βάλε βαθμούς κατω από ντάλα ήλιο. Από την άλλη δεν θέλει και πολύ νιονιό για να φανταστεί κανείς ότι αυτά τα πράγματα είναι πάρα πολύ έυκολο και συνήθης πρακτική να κουκουλώνονται....

     

     

     


    noizreduction
    24.09.2008, 01:02

    Συγνωμη που παρεμβαινω ξανα, αλλα οι εθελοντες καταδρομεις γνωριζουν επακριβως τι "λουκι" προκειται να τραβηξουν! Αρα, οποιος παει και μετα ξαφνικα ανακαλυπτει πως προκειται να τραβηξει πολλα, μαλλον ή πολυ Ραμπο ειδε, ή δηλωσε λαθος στην αιτηση.

     

    Και ο θειος μου πεθανε στη μεση του δρομου απο εμφραγμα του μυοκαρδιου! Δεν πηγα στο ΥΠΕΧΩΔΕ να παραπονεθω για το δρομο ομως...{#emotions_dlg.rolleyes}


    music-fan
    24.09.2008, 01:41

    εγω δε μπαινω{#emotions_dlg.tt2}


    BAGRATION
    24.09.2008, 14:10

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 24-09-2008 στις 01:02 έγραψε...

    Συγνωμη που παρεμβαινω ξανα, αλλα οι εθελοντες καταδρομεις γνωριζουν επακριβως τι "λουκι" προκειται να τραβηξουν! Αρα, οποιος παει και μετα ξαφνικα ανακαλυπτει πως προκειται να τραβηξει πολλα, μαλλον ή πολυ Ραμπο ειδε, ή δηλωσε λαθος στην αιτηση.

    Δεν νομίζω να υπάρχουν άνθρωποι τόσο ηλίθιοι........εσύ νομίζεις?

    Παράθεση:

    Και ο θειος μου πεθανε στη μεση του δρομου απο εμφραγμα του μυοκαρδιου! Δεν πηγα στο ΥΠΕΧΩΔΕ να παραπονεθω για το δρομο ομως...{#emotions_dlg.rolleyes}

    Οι πίθανότητες να το πάθει κάποιος σε άσκηση ύπο περίεργες συνθήκες ας πούμε, είναι ίδιες με το να το πάθει πινοντας φρέντο στο κεφαλάρι......

    ΟΚ....case closed!!! Εμείς ικανοποιηθήκαμε με την ανακοίνωση, στο στρατόπεδο βγήκαν λάδι, όλα καλά, ανθηρά και βολικά ώς συνήθως,.....και αφού δεν βγήκε επίσημη ανακοίνωση που να λέει για κουκούλωμα, κουκούλωμα δεν έγινε......

     


    noizreduction
    24.09.2008, 14:39

    Οχι, δεν υπαρχουν ανοητοι, ισως φαντασμενοι που πιστευουν πως το να εισαι καταδρομεας ειναι σαν τον Συλβεστερ Σταλονε ( με ενα τοξο και 800 βιετναμεζους εχθρους ). Μονος σου ειπες εξαλλου πως το παλικαρι που πεθανε ηταν καταδρομεας. Και σαν καταδρομεας πρεπει να ειναι ικανος να κανει ασκηση υπο 40 βαθμους, διοτι η μοναδα του ειναι μαχιμη ανα πασα στιγμη και σε οποιο καιρο κι εαν πετυχουν.

    Εκτος εαν οταν εχει 40 βαθμους, δεν γινεται καμια πολεμικη επιχειρηση. Οι εχθροι μοιραζονται τσιγαρα, μπυριτσες, ομπρελες και κανουν μπανιο στη πιο κοντινη παραλια. Μαλιστα, οι καταδρομεις παιζουν σκακι μεταξυ τους, γιατι ειναι πιο "εξυπνες" μαχιμες μοναδες! {#emotions_dlg.biggrin}

     

    Συγνωμη για το γελοιο, αλλα δεν μπορω να βλεπω τετοια επιχειρηματα Bagration. Ο ανθρωπος επελεξε να ειναι καταδρομεας! Δεν τον πιεσε κανεις και ανα πασα στιγμη μπορουσε να παραιτηθει! Κανω λαθος;

     

    Απο εκει και επρα, οπως ειπα και πιο πανω ( μαλλον δεν με διαβασες Bagration ), το εμφραγμα μυοκαρδιου ειναι απο τα πιο βουβα εμφραγματα, διοτι μπορει να το παθεις ακομα κι εαν βγεις απο το καρδιολογικο ιατρειο, μετα απο μια εξεταση triplex και ενα τεστ κοπωσεως. Ειναι σε τετοιο σημειο το προβλημα, που μονο εαν ειναι ο πιο εμπειρος καρδιολογος του κοσμου, μπορει να πει πως υπαρχει ιχνος προβληματος!

     

    Εαν θες, πιστεψε το. Εαν θες, μπορεις να επιμεινεις στα επιχειρηματα που λες. Ομως να ξερεις πως δεν ειναι τοσο σοβαρα, οσο αυτα που αναφερω πιο πανω.

     

    Εαν η ασκηση γινοταν απο απλους πεζικαριους, τοτε ΝΑΙ, υπηρχε θεμα επιπονης ασκησης σε μοναδες που δεν ειναι εκπαιδευμενες για κατι τετοιο! Αυτο, για να μην παρεξηγηθω ως ανθρωπος που θελει να καλυψει και τα κακως κειμενα!

     

    Επισης, εαν ενδιαφεροσουν πραγματικα, θα εβλεπες πως Skai.gr, In.gr, Phileleftheros.com και Flash.gr εκαναν αναφορα στο γεγονος του θανατου του καταδρομεα. Υποψιν πως ο Phileleftheros ( κυπριακη εφημεριδα, μεγαλη σε κυκλοφορια στην Κυπρωο ) κανει αναφορες συνεχως σε γεγονοτα που συμβαινουν τοσο στα στρατοπεδα της Εθνοφρουρας, οσο και στα στρατοπεδα των ΕΛΔΥΚ!


    Μια απλη αναζητηση θα μπορουσε να διελευκανει τα πραγαμτα πιστευω, αλλα επειδη ειμαστε κλασσικοι παραπονιαρηδες Ελληνες, δεν το κανουμε..Απλως πλαθουμε μια ωραια ιστορια στο μυαλο μας, πως ολοι ειναι εναντιον μας και θελουν το κακο μας. Οριστε λοιπον οι αποδειξεις.


    Peace18
    24.09.2008, 15:01

    Παράθεση:

    Το μέλος music-fan στις 24-09-2008 στις 01:41 έγραψε...

    εγω δε μπαινω{#emotions_dlg.tt2}



    Δεν μπαίνεις αλλά καταλάβαλεις μεγάλη προσπάθεια για να βρεις τι θα γράψεις κάθε φορά ε;

     

    Τεσπα!

     

    Όσο για το θέμα του topic... Συμφωνώ με τον noizreduction! Ακριβώς! Και στην τελική... γιατί είστε και γνωστές γκρίνιες... ΜΗΝ ΠΑΤΕ! Υπάρχει και το Ι5!


    vero
    24.09.2008, 15:05

    εκτός απο τον φιλελευθερο που αναφέρεις noiz  επειδή (τυγχαίνει να είμαι και μισή κύπρια) όταν έγινε αυτο το συμβάν... είχανε κάνει μια συζητηση στο ΡΙΚ σε μια εκπομπη (που αρχίζει πάντα στις 1μ.μ.) γι αυτο το θέμα και είναι οπως τα λες!


    musichell
    24.09.2008, 15:10

    Παράθεση:

    Το μέλος Peace18 στις 24-09-2008 στις 15:01 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος music-fan στις 24-09-2008 στις 01:41 έγραψε...

    εγω δε μπαινω{#emotions_dlg.tt2}



    Δεν μπαίνεις αλλά καταλάβαλεις μεγάλη προσπάθεια για να βρεις τι θα γράψεις κάθε φορά ε;

     

    Τεσπα!

     

    Όσο για το θέμα του topic... Συμφωνώ με τον noizreduction! Ακριβώς! Και στην τελική... γιατί είστε και γνωστές γκρίνιες... ΜΗΝ ΠΑΤΕ! Υπάρχει και το Ι5!



    συμφωνω με οτι λες στην music-fan,αλλα πρεπει να ξερεις οτι περιλαμβανει κι εσενα αυτο...εφοσον δεν ειστε υποχρεωμενες να πατε στο στρατο η αποψη σας δεν μας ενδιαφερει...ακου εκει...''ΜΗΝ ΠΑΤΕ!''.."υπαρχει και το Ι5"?πανεξυπνο αυτο,,,δεν το ξεραμε,,,αντε βρες δουλεια μετα εσυ χωρις το απολυτηριο....


    ...''Για την πατρίδα κι όλους αυτούς που δεκάρα για σένα δεν δίνουν,,για ΓΥΝΑΙΚΕΣ,παιδιά,κουφούς και τυφλούς που στον δρόμο κατάμουτρα σε κοιτάν και σε φτύνουν..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cat66 στις 24-09-2008 15:12 ]


    noizreduction
    24.09.2008, 15:19

    Παντως, συμφωνα με το omhroi.gr, μπορειςν α εισαι ανυποτακτος και να δουλευεις κανονικα, μιας κι εχουν χαλαρωσει οι θεσμοι ελεγχου! Κινδυνευεις μονο εαν ταξιδεψεις σε χωρα εκτος συνθηκης Σενγκεν!

     

    Επισης, υπαρχει και η κοινωνικη θητεια για αυτους που δεν θελουν να κρατησουν οπλο ( για τους δικους τους λογους ). {#emotions_dlg.rolleyes}


    vero
    24.09.2008, 15:45

    χαχα! άστε στην Κύπρο με παρακαλάνε απο την πολιτική αμυνα να πάω! έχει απο την ώρα που μπήκα στα 18 στέλνουν κάθε 6 μήνες γράμμα, άλλα δεν πάω! είναι να κάνεις μαθήματα για σεισμούς για πόλεμο, πως να γίνεις εθελοντής!