ελληνική μουσική
    489 online   ·  210.840 μέλη
    music-fan
    07.10.2008, 21:10

    το ονειρο σου δεν θα γινει πραγματικοτητα αν αλλαξεις χωρα εκτος αν θες να γινεις ζωραφος η χορευτρια που στην ελλαδα δεν ειμαστε ακομα τοσο ανεπτυγμενοι στις τεχνες..αν εννοεις τη ζωη σου γενικοτερα ομως δεν πανε απο το κακο στο χειροτερο επειδη μενεις στην ελλαδα..αλλα επειδη εσυ δεν εχεις ακομα κατασταλαξει στο τι θες.καποτε νομιζα και γω οτι ο μονος δρομος για να μην πανε τα πραγματα απο το κακο στο χειροτερο ειναι να παω σε αλλη χωρα.ομως δεν ειναι αυτο το κλειδι για να μας πηγαινουν ολα καλα


    fearlessangel
    08.10.2008, 11:51

    Αν έφευγα από εδώ, θα πήγαινα σε μια χώρα που έχει διαφορετική κουλτούρα από τη δική μας, όπως η Κούβα, ή η αγαπημένη Ιρλανδία!! Έτσι μόνο και μόνο για να δω άλλες πατρίδες και άλλους πολιτισμούς.. (μόνη μας πατρίδα είναι τα παιδικά μας χρόνια, που έλεγε και ο Λευτέρης ο Παπαδόπουλος).


    kithara-woman
    09.10.2008, 18:12

    Όσο ήμουνα μικρότερη έλεγα ότι η Ελλάδα είναι η ομορφότερη χώρα για να ζεις. Τώρα που μεγάλωσα, δεν έπαψα να το λέω.Η χώρα μας είναι πανέμορφη, αλλά εμείς(όχι εμείς συγκεκριμένα, οι Νεοέλληνες εννοώ) έχουμε γίνει αδιάφοροι, μίζεροι, παρτάκηδες, και πλέον η καθημερινότητα είναι κόλαση.

    Στην ερώτηση αυτή η απάντηση είναι ένα τεράστιο ΝΑΙ. Κι αυτό όχι επειδή δεν μου αρέσει η χώρα μας αλλά με ενοχλεί που δεν υπάρχει σύστημα σε τίποτα, όλα είναι ένα μπάχαλο, ο καθένας κάνει ό,τι του έρθει,είναι παράνομος και δεν ασχολείται κανένας μαζί του και την ''πληρώνουν'' κάποιοι φουκαράδες.Ακόμα κι αν διαμαρτυρηθείς για κάτι και έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο, δεν υπάρχει περίπτωση να το βρεις και μπορεί αυτός που έχει άδικο να σε βρίσει από πάνω. Με ενοχλεί επίσης που έχουμε βάλει στοίχημα με τον εαυτό μας να μην αφήσουμε ούτε ένα τόσο δα δεντράκι.

    Ξέρω ότι είναι δύσκολο να φύγω από την Ελλάδα. Από την Αθήνα όμως θα έφευγα και αύριο αν υπήρχε δυνατότητα, αυτή η πόλη πάει κατά διαόλου με ταχύτητα φωτός...


    Vanna
    09.10.2008, 23:00

    Ναι. Χωρίς ιδιαίτερη σκέψη. Όχι μόνο για να πραγματοποιήσω το όνειρό μου αλλά και να κερδίσω ποιότητα ζωής. Πιστεύω ότι είμαστε η καλύτερη χώρα με τους χειρότερους ανθρώπους(και απευθύνομαι φυσικά σε πολιτικούς και ισχυρούς ανθρώπους του τόπου). Δεν θα μου λείψει ούτε ο καιρός, ούτε τα τοπία, ούτε τίποτα. Αυτά μπορώ να τα έχω και στις διακοπές. Γιατί να θέλω να μείνω σε μια χώρα που κάθε μέρα χαστουκίζει τα παιδιά της και τους κόβει τα φτερά; Γιατί να θέλω να μείνω σε μια χώρα που αν δεν έχεις ένα συγκεκριμένο κομματικό χρώμα δεν μπορείς να πας μπροστά; Προτιμώ να πάω κάπου που θα μετράει η αξία μου και μόνο, που θα σέβομαι το κράτος ακριβώς επειδή με σέβεται κι αυτό. Γι'αυτό και θα το επιδιώξω να φύγω.


    AceTheGambler
    10.10.2008, 00:24

    να πω και γω μια αποψη . πιστευω πως η Ελλαδα ειναι η τελεια χωρα αν το φυσας το χρημα. κανεις δεν σενοχλει , παρανομεις οσο γουσταρεις , και αν εχεις και φιλιες....εκει κανεις παπαδες . για μας τους υπολοιπους ειναι  για τα πανηγυρια . οχι σαν χωρα, αλλα σαν ανθρωποι. ο ενας κοιταει να καβαλαει τον αλλον για να ανεβει. ταλεντα υπαρχουν απειρα . αλλα πως να κανουν κατι ; εχουν καμια βοηθεια; το συστημα ειναι για τους λιγους. κοιταξτε την ολλανδια για παραδειγμα .μια χωρα που ολοι φουμαρουν μερα νυχτα εχουν διπλασιο βασικο μισθο απο μας! οι τεχνες ανθιζουν , οπως και ο αθλητισμος τους . και για οσους ασχολουνται και με χρηματιστηρια και τετοια ξερουν οτι ειναι και πολυ δυνατη η οικονομια τους . μερα νυχτα μπαφο να πουμε! και δω ειμαστε με τον σταυρο στο χερι και ηθη και αξιες και καλα και θα πεθανουμε απο ακριβεια και απο ηλιθιοτητα!!!!

    Σουηδια , ολλανδια, ιρλανδια. γερμανια σιγουρες λυσεις... αλλα ειναι δυσκολο να ξεκινας απο την αρχη


    demtsek
    12.10.2008, 00:57

    Χωρίς αμφιβολία πολλά τα στραβά και τα ανάποδα στον τόπο αυτό. Όμως με τίποτα δεν θα μπορούσα να ζήσω σε άλλη χώρα. Απαραίτητα πρέπει να κατανοήσουμε ότι το πρόβλημα δεν βρίσκεται στην χώρα αλλά σε εμάς. Σε εμάς που κάνουμε κριτική στους πάντες και για τα πάντα, ποτέ όμως στον εαυτό μας. Η χώρα που ζούμε είναι  παράδεισος, αλλά οι περισσόροι ηθελημένα ή αθέλητα αφανίζουμε την ομορφιά της. Όταν ο σεβασμός εγκατασταθεί μέσα μας τότε η χώρα αυτή δεν θα έχει το ταίρι της.





    επισυναπτόμενα: Sxinontas.JPG 
    linguamortis
    12.10.2008, 20:43

    Οχι απλα θα το εκανα...προκειτε να το κανω!Μεχρι του χρονου τετοια μερα θα'χω φυγει!Εχει ηδη δρομολογηθει!Και φυσικα εχοντας υποψην οτι πουθενα δεν θα ειναι ευκολα τα πραγματα στο θεμα επιβιωσης,απλα πιστευω πως αξιζει να προσπαθει κανεις για οτι καλυτερο.Ενα ρισκο ειναι ολα ειτε εδω ειτε αλλου!


    renabill
    14.10.2008, 01:47

    Έχω αλλάξει ήδη χώρα.Δόξα το Θεό όχι για πάντα.Δεν μπορώ αυτή την υπερβολική τυποποίηση κι οργάνωση των Γερμανών! Από το απόλυτο Χάος στην απόλυτη οργάνωση, κάπως βαρύ δεν νομίζετε?{#emotions_dlg.happycrazy}


    pclos
    15.10.2008, 00:46

    tsoy!!!!


    WC
    11.11.2008, 17:18

    Ennoeite ayto..fysika kai tha allaza xwra...!!! Ama mporousa tha to ekana kai twra..alla na mou peis ola mia apofash einai....{#emotions_dlg.rockon}


    johnfrusciante
    11.11.2008, 17:38

    σα-φε-στα-τα!!!!!!!!!!!

     

    πατριδα ειναι το χωμα που πατανε τα ποδια σου..ανοιχτο μυαλο χρειαζεται...{#emotions_dlg.beer}

     

    εφαγα 23 χρονια στην μιζερη ελλαδιτσα...ας ζησω αλλα 23 καπου αλλου κ ξαναγυρναω...


    iris-the-black
    11.11.2008, 20:53

    Η ελληνική κοινωνία τσακίζει με μανία τα φτερά όσων αξίζουν να διακριθούν απο το σύνολο
    (δεν μου αρέσει η λέξη "μάζα").Παρατηρείται ευρέως ότι εκείνοι που επιβιώνουν, είναι οι συμφεροντολόγοι, οι "καπάτσηδες" -συγχωρέστε με για τον όρο- και οι . Για έναν νέο που αρχίζει τώρα τη ζωή τού και θέλει να προοδεύσει και να εξελιχθεί ως άτομο, η χώρα μας δεν έχει τίποτα να του προσφέρει. Τον μαθαίνει μόνο να ζει σε μια κοινωνία που λειτουργεί με τους νόμους της ζούγκλας. Δυστυχώς, κάποιοι επιτήδιοι προσπαθούν να μας κάνουν να μισήσουμε την χώρα μας με τον τρόπο τους. Για όσους αγαπούν την πατρίδα τους, ξέρουν ότι ο καρπός βρίσκεται στην καρδιά τους και όχι στο χώμα της Ελλάδας. Γι αυτούς τους λόγους επιλέγω και ελπίζω να καταφέρω να φύγω σε δύο-τρία χρόνια στο εξωτερικό.